Dylemat z kupnem

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
sirmayday
Posty: 33
Rejestracja: 25 paź 2012, 13:33
Lokalizacja: Ropczyce

Dylemat z kupnem

Post autor: sirmayday »

planuję zakup kilku planszówek i chciał bym poprosić o poradę gdyż zastanawiam się nad kilkoma a z żadna nie miałem do czynienia czy ktoś grał w Wolsung'a planszówkowego? i jakie miał wrażenia, następnie Rialto autorstwa Stefana Felda więc chyba zapowiada się dobrze i trzecia pozycja to Innowacje. A może ktoś zaproponuje coś innego w moich zbiorach są już Osadnicy z Catanu, Agricola, Tzolk'in: Kalendarz Majów, Blokus, Słowostwory, Wiochmen 2, Dolina Królów, Samuraj, Fasolki wraz z rozszerzeniem, Trio. a teraz ma mi przyjść jeszcze Slavika i Pupile Podziemi. Chcę tez kupić Cyclady i 51. Stan: Nowa Era. A może wy macie coś dobrego do zasugerowania. Gra powinna chodzić od 2 osób ale to nie jest główny wymóg.
Samo zwycięstwo nic nie znaczy, trzeba je umieć wykorzystać.
Napoleon Bonaparte
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Dylemat z kupnem

Post autor: szmajchel »

Cyklady na 2 osoby są średnie (im więcej tym lepiej), Innowacje bardzo dobre (im mniej tym lepiej). Nowa Era działa w każdej konfiguracji, ale wg mnie na 4 już jest za duży downtime.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Dylemat z kupnem

Post autor: Pierzasty »

szmajchel pisze:Innowacje bardzo dobre (im mniej tym lepiej)
Kolega w połowie rozmija się z prawdą, Innowacje są faktycznie bardzo dobre, ale działają równie dobrze w dowolnym składzie :) przy 2 graczach nie ma tak chamskiego ustawiania dogmatów :lol:
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Dylemat z kupnem

Post autor: rastula »

Z rzeczy które wpadły na moją półkę i stół ostatnio, a których nie wymieniłeś to mogę polecić:

Troyes
Serenissima (nowa edycja)
Pory roku
Awatar użytkownika
sirmayday
Posty: 33
Rejestracja: 25 paź 2012, 13:33
Lokalizacja: Ropczyce

Re: Dylemat z kupnem

Post autor: sirmayday »

Serenissima to jest pewnie dobra gra le czy jest po Polsku?? i poprosze o jakieś głębsze przemyślenia z porami roku gdyż w portalu "U Wookiego" nie zbyt dobrze są oceniane co nie znaczy że tylko tym się kieruje i dlatego prosił bym o coś więcej.
Samo zwycięstwo nic nie znaczy, trzeba je umieć wykorzystać.
Napoleon Bonaparte
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Dylemat z kupnem

Post autor: szmajchel »

Pierzasty pisze:
szmajchel pisze:Innowacje bardzo dobre (im mniej tym lepiej)
Kolega w połowie rozmija się z prawdą, Innowacje są faktycznie bardzo dobre, ale działają równie dobrze w dowolnym składzie :) przy 2 graczach nie ma tak chamskiego ustawiania dogmatów :lol:
Napisałem to z perspektywy zwyczajnego gracza, nie psychofana Innowacji :)
Awatar użytkownika
sirmayday
Posty: 33
Rejestracja: 25 paź 2012, 13:33
Lokalizacja: Ropczyce

Re: Dylemat z kupnem

Post autor: sirmayday »

A co powiecie o K2?? bo nagle weszła w strefę zainteresowania.
Samo zwycięstwo nic nie znaczy, trzeba je umieć wykorzystać.
Napoleon Bonaparte
Awatar użytkownika
sirmayday
Posty: 33
Rejestracja: 25 paź 2012, 13:33
Lokalizacja: Ropczyce

Re: Dylemat z kupnem

Post autor: sirmayday »

Cyclay i Nową Era to i tak kupę bardziej chodzi mi o te pozostałe gry z listy bądz inne propozycje. Dzięki i pozdrawiam.
Samo zwycięstwo nic nie znaczy, trzeba je umieć wykorzystać.
Napoleon Bonaparte
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Dylemat z kupnem

Post autor: rastula »

sirmayday pisze:Serenissima to jest pewnie dobra gra le czy jest po Polsku?? i poprosze o jakieś głębsze przemyślenia z porami roku gdyż w portalu "U Wookiego" nie zbyt dobrze są oceniane co nie znaczy że tylko tym się kieruje i dlatego prosił bym o coś więcej.


1)Ser. jest niezależna językowo, ale polskiej instrukcji nie stwierdziłem ( w pudełku jest ENG/DE/FR)

2) Seasons - cóż - nie będę polemizował z Wookim - na forum gra jest opisana wyczerpująco (troszeczkę inicjatywy własnej kolego :) i powiem tak - trzeba być planszówkowym freakiem który rozbiera grę na milion czynników, żeby stwierdzić, że to słaba gra (Wooki tak nie twierdzi zresztą, o ile pamiętam)...

jedyny "problem" seasons to ( jak każdej gry gdzie ważne są różnorodne karty) to współgranie akcji z kart i ich wzajemna interakcja...

na szczeście są zestawy kart do pierwszych rozgrywek, które ładnie prezentują możliwości - ale na pewno nie jest to gra do wyciągnięcia i zagrania z przyjemnościa dla gości którzy wpadli na winko ( tu masz świetnego w tym przypadku samuraja)

jeśli jednak zakładasz ze będziesz z tą samą osobą / osobami grał kilka razy to ze względu na fajną mechanikę, wykonanie i satysfakcję z grania to właśnie Pory Roku bym polecał...
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Dylemat z kupnem

Post autor: szmajchel »

Seasons można wypróbować online na BGA
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Dylemat z kupnem

Post autor: Yavi »

jedyny "problem" seasons to ( jak każdej gry gdzie ważne są różnorodne karty) to współgranie akcji z kart i ich wzajemna interakcja...
na szczeście są zestawy kart do pierwszych rozgrywek, które ładnie prezentują możliwości(...)
jeśli jednak zakładasz ze będziesz z tą samą osobą / osobami grał kilka razy to ze względu na fajną mechanikę, wykonanie i satysfakcję z grania to właśnie Pory Roku bym polecał...
Mimo że uwielbiamy negatywną interakcję, to jednak Seasons przypadł nam do gustu. Co do interakcji kart, to akurat od początku gramy pełnym zestawem - samodzielne odkrywanie wszystkiego to jest to, co lubię ;)
Gra bardzo przyjemna i ładnie wykonana, polecam.

Od siebie mogę dodać jeszcze Świat Dysku, również bardzo przyjemna, chociaż dość losowa :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Dylemat z kupnem

Post autor: rastula »

kilka kart w Seasons pozwala delikatnie dopiec przeciwnikowi...

Oczywiście że odkrywanie kart to radocha, ale w pierwszej grze warto skorzystać z sugerowanych zestawów...

no i jeśli szukamy wad to można się przyczepić, że warto przeczytać opis kart w instrukcji - bo na samych kartach informacje czasami są niepełne / mylące... ale ogólnie super gra niebanalna ale przystępna... czekamy na dodatek...
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Dylemat z kupnem

Post autor: MarcinG »

Z mojej strony mogę szczerze polecić Puerto Rico :)

Posiadasz już gry ekonomiczne, więc jeśli taki typ gier ci odpowiada to Puerto Rico będzie dobrym wyborem.

Polecam również Le Havre. Za niedługo ma ukazać się polska wersja tej gry, więc warto poczekać :D
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Dylemat z kupnem

Post autor: charlie »

Odnośnie Wolsung i K2. To pierwsze - fajny klimat i kilka rozwiązań, ale sama gra średnia. To drugie - super - proste, przyjemne, klimatyczne, bardzo dobrze się skalujące, tanie. Polecam też Puerto Rico i Innowacje.
Tiszka
Posty: 46
Rejestracja: 24 lut 2013, 19:55

Re: Dylemat z kupnem

Post autor: Tiszka »

Innowacje są naprawdę bombowe :) Początki mogą być trudne, ale gry raz się załapie, na czym polega rozgrywka, jest już z górki.

Co do uzupełniania kolekcji, ja zawsze i wszędzie polecam Ticket to Ride / Wsiąść do Pociągu :)
ODPOWIEDZ