Test of Fire: Bull Run 1861 (M.Wallace)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Test of Fire: Bull Run 1861 (M.Wallace)

Post autor: adikom5777 »

W sklepach pojawiła się nowa dwuosobowa gra Martina Wallace'a. Tematem gry jest pierwsza lądowa bitwa amerykańskiej wojny cywilnej, która odbyła się 21 lipca 1861 roku. Jeden z graczy obejmuje dowództwo armią konfederatów, drugi gracz dowodzi jednostkami Unii. Czas rozgrywki podany przez wydawcę to 45 minut.
W necie znalazłem recenzję: http://www.boardgamereviewsbyjosh.com/2 ... eview.html
Czy ktoś z Was miał okazję zagrać i może napisać kilka słów na temat gry?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Test of Fire: Bull Run 1861 (M.Wallace)

Post autor: tomb »

Grał ktoś może? A może ktoś ma instrukcję? Myślę, czy nie spróbować gry z pacholęciem, bo ponoć jest dość prosta.

(Chyba, że możecie polecić inne gry dotyczące historii Ameryki Północnej proste dla dwóch lub trudniejsze dla jednego gracza).
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Test of Fire: Bull Run 1861 (M.Wallace)

Post autor: surmik »

Z dwuosobówek:
A Few Acres of Snow Wallace'a (proste, poza pierwsza rozgrywką 45-60min)
Gettysburg Wallace'a (trudniejsze i dłuższe)
i najprostsza z nich 1812: Invasion of Canada od Academy Games.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Test of Fire: Bull Run 1861 (M.Wallace)

Post autor: tomb »

surmik pisze:Z dwuosobówek:
A Few Acres of Snow Wallace'a (proste, poza pierwsza rozgrywką 45-60min)
Gettysburg Wallace'a (trudniejsze i dłuższe)
i najprostsza z nich 1812: Invasion of Canada od Academy Games.
Gettysburg chyba trochę za trudny.
Akry zepsute (nie wiem, na czym polega błąd gry, ale wiem, jak się nazywa strategia wygrywająca, więc wiem, gdzie szukać - trochę przygasł mój entuzjazm, chociaż, gdy przeczytałem instrukcję to byłem pod wrażeniem kilku rozwiązań). A może gra już nie jest zepsuta?

Tymczasem o Bull Run albo nowszej, Shiloh 1862, coś za cicho. Zupełnie, jakby to nie ten Martin Wallace je projektował. Podejrzane. I nawet nie można zagrać nigdzie (na Vassalu jest moduł Bull Run, ale bez instrukcji to lipa).

Może faktycznie zabrać się za 1812:IoC? Wydaje się przystępna i są pozytywne opinie graczy.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Test of Fire: Bull Run 1861 (M.Wallace)

Post autor: surmik »

Pierwsza i druga edycja Akrów są zepsute. Na yucata.de wypracowano wariant, który rozwiązuje najprawdopodobniej ten problem. Pewnie solkan będzie wiedział więcej na obecnym etapie. Tak czy inaczej nawet zespsute Akry są świetną grą i jeżeli tylko nie będziesz szukał aktywnie tej strategii to zapewni Ci sporo fantastycznych rozgrywek :)

1812:IoC jest baaardzo proste i przystępne. Niektórzy uważają, że aż za proste ale warto się choćby zainteresować.
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Test of Fire: Bull Run 1861 (M.Wallace)

Post autor: solkan »

Akry na oryginalnych zasadach I i II edycji sa zepsute i nie zanosi sie na to, by gra kiedykolwiek zostala oficjalnie naprawiona - Wallace nie za bardzo umie w nia grac i nie bierze udzialu w dyskusjach na temat wariantow na BGG, a najlepszy gracz (out4blood), jedyny, ktoremu wiekszosc graczy moglaby zaufac w kwestii naprawienia gry, niestety niedawno zmarl.

Mozna jednak gre naprawic samemu, modyfikujac zasady: ja dobralem sobie zestaw zasad, przy ktorych nie jestem w stanie zlamac gry (mimo ponad 60 rozgrywek na koncie).
Mozna tez, co ostatnio jest popularne na BGG i Yucata.de, grac na zasadzie: jeden z graczy wybiera warianty zasad, a drugi wybiera wtedy strone konfliktu. W ten sposob mozna, z kazda kolejna gra, zblizac sie do najbardziej zbalansowanego zestawu, dopasowanego do wlasnego stylu gry.
Jest tez uzytkownik, ktory zaproponowal niewiarygodnie prosty wariant i twierdzi, iz naprawia on gre: wystarczy ponoc tylko faze przetasowania discard pile do draw deck przesunac na sam koniec tury (i po tym nie mozna juz dobrac dalszych brakujacych kart na reke). Bardzo ma to utrudniac funkcjonowanie zepsutej talii jednej ze stron konfliktu (wedle mojego szacunku dwukrotnie spowalnia zepsuta strategie i mozliwe, ze w ten sposob zmusza do budowania talii innej niz dotychczas zepsuta). Jedyny haczyk to taki, ze zaden z doswiadczonych uzytkownikow na BGG tego wariantu nie przetestowal.

A Bull Run jest tak niepopularny chyba dlatego, ze tradycyjnych odbiorcow gier Wallace'a (eurograczy lubiacych gry z tematem) odpychaja zetony (np. mnie odpyachaja), a wargamerzy nie darza Wallace'a zbyt wielka estyma, gdyz jego gry nie maja wystarczajaco duzo historycznego chromu ani zlozonych zasad opisanych w 50-stronicowych instrukcjach.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Test of Fire: Bull Run 1861 (M.Wallace)

Post autor: Trolliszcze »

Solkan, mógłbyś zalinkować posty na BGG z tym bardzo prostym wariantem przesunięcia tasowania na koniec tury? Już dawno temu przestałem obserwować wątki poświęcone AFAoS i nie mogę nigdzie znaleźć...
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Test of Fire: Bull Run 1861 (M.Wallace)

Post autor: solkan »

http://www.boardgamegeek.com/thread/881 ... thematical
Trche ten wariant pokrytykowalem, zanim zrozumialem, ze przy cienkiej talii faktycznie moze miec duzy wplyw na gre. Co ciekawe, mozna go tez stosowac z zasadami I edycji.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Test of Fire: Bull Run 1861 (M.Wallace)

Post autor: tomb »

solkan pisze:Mozna tez, co ostatnio jest popularne na BGG i Yucata.de, grac na zasadzie: jeden z graczy wybiera warianty zasad, a drugi wybiera wtedy strone konfliktu.
Jakie warianty? Chodzi o zasady z I-ego lub II-ego wydania, czy też o inne, opracowane przez graczy? Widziałem też na BGG kartę z wariantami do włoskiego wydania, którą współtworzył Wallace. Może to o nią chodzi?
Tak, czy inaczej, gra wymaga sporego ogrania - najpierw, żeby znaleźć błąd, potem, żeby go zlikwidować. Sam już nie wiem, czy to zaleta, czy wada.

EDIT:
Chyba chodzi o te warianty:
http://www.boardgamegeek.com/filepage/8 ... or-balance, tak?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Test of Fire: Bull Run 1861 (M.Wallace)

Post autor: solkan »

Tak, chodzi o Random Rules Generator Wallace'a, tylko zamiast rzucac kostka (co moze prowadzic do bardzo niezbalansowanej gry na korzysc Francuzow), lepiej wybrac je samemu, jesli ma sie juz pewne doswiadczenie w grze. Tutaj jest przetlumaczna na angielski oryginalna karta z wloskiego wydania: http://www.i.imgur.com/IZCWK.jpg
Te warianty dostepne sa takze na Yucata.de. Ale oczywiscie grajac bezposrednio, nie trzeba sie do nich ograniczac i mozna wymyslic dowolne, wlasne warianty albo korzystac z mnogosci wariantow proponowanych przez graczy na BGG.
Jolly_Roger
Posty: 102
Rejestracja: 26 lip 2012, 20:59

Re: Test of Fire: Bull Run 1861 (M.Wallace)

Post autor: Jolly_Roger »

adikom5777 pisze:amerykańskiej wojny cywilnej
Wojny domowej, albo secesyjnej - nie ma takiego określenia w Polsce wojna cywilna. Bez urazy, jestem po prostu zboczony na tym punkcie :wink:
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Test of Fire: Bull Run 1861 (M.Wallace)

Post autor: adikom5777 »

masz rację, dzięki za zwrócenie uwagi :)
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Test of Fire: Bull Run 1861 (M.Wallace)

Post autor: surmik »

No dobra, pojawiła się druga gra z tego cyklu. Mam pytanie czy ktoś w nie grał? Czy ktoś może podzielić sie wrażeniami?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Test of Fire: Bull Run 1861 (M.Wallace)

Post autor: rastula »

Informacje o zepsuciu FAoS są i nie są prawdziwe...

Sam Tim Size napisał:

"I still beat 90% of the experienced players when I play as French..."


istnieje metoda na zwycięstwo , ale

1) nie wystarczy wiedzieć na czym ona polega , trzeba jeszcze umieć ją zastosować
2) nie jest to jedyna droga prowadząca do zwycięstwa, więc nawet znając HH jest jeszcze w grze wiele rzeczy do odkrycia
3) problemem z HH nie jest jego istnienie ( myślę, ze większość gier ma takie złote strzały) ale dyskusja jaka się wokół tego rozpętała


ja swojego egzemplarza nie sprzedaję na pewno i zagram w nią jeszcze nie raz...czy to Frnacuzami czy Anglikami
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Test of Fire: Bull Run 1861 (M.Wallace)

Post autor: surmik »

Dobra, dajcie już spokój temu AFAoS'owi ;) Albo przynajmniej przenieście ewentualną dysksję do odpowiedniego wątku. Mnie interesują wrażenia tych co grali w te nowe gry Wallace'a. Obejżałem kilka filmików i gra wygląda bardzo, bardzo prosto i dosyć chaotycznie. Obawiam się, że wręcz prostacko. Widać, że Martin po eksperymencie z deckbuildingiem zabrał się za nową mechanikę na topie: dice-placement, choć obawiam się, że wyszło mu to słabiej niż w Akrach. Z komentarzy na BGG wynika, że gra sprawdza się grając z dziećmi a mnie interesuje czy gra sprawdzi się jako szybka gra quasi-wojenna dla starczych odbiorców :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Test of Fire: Bull Run 1861 (M.Wallace)

Post autor: rastula »

ale nowa gra ma całkiem wysokie oceny ( w odróżnieniu od porzedniczki)


to oczywiście o niczym nie świadczy, ale może nie jest tak źle :)...

dzięki za zwrócenie uwagi na tytuł...
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Test of Fire: Bull Run 1861 (M.Wallace)

Post autor: surmik »

Nowa gra ma tylko 13 ocen więc jakoś bym się nimi nie sugerował. Z opisów przy ocenach wynika jednak, że gra jest ciut bardziej złożona i oferuje większą różnorodność.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Test of Fire: Bull Run 1861 (M.Wallace)

Post autor: rastula »

Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Test of Fire: Bull Run 1861 (M.Wallace)

Post autor: rastula »

zgłosiłem do BGG tłumaczenie kart ( takie żeby można było wyciąć do koszulek, bądź uzyważ jako karty pomocy) + podsumowanie podstawowych zasad. Nadal jedna osoba powinna przeczytać oryginalną instrukcję, ale do gry taka pomoc powinna wystarczyć...


dam znać jak będzie akcept
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Test of Fire: Bull Run 1861 (M.Wallace)

Post autor: rastula »

ODPOWIEDZ