Dodatki do Osadników z Catanu - czy można grać nimi na raz?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
pieciax
Posty: 4
Rejestracja: 09 mar 2013, 14:18

Dodatki do Osadników z Catanu - czy można grać nimi na raz?

Post autor: pieciax »

Witam,
mam podstawkę do Osadników, i są obecnie 3 dodatki na rynku: Żeglarze, Miasta i Rycerze, oraz Kupcy i Barbarzyńcy

Pytanie czy da się nimi grać jednocześnie przy założeniu, że posiada się wszystkie? Są może opcjonalne zasady które na to pozwalają?
Jeśli nie, które dodatki polecacie do gry:
1. Familijnej
2. Tylko w dwie osoby?

Z góry dzięki za podpowiedzi
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Dodatki do Osadników z Catanu - czy można grać nimi na r

Post autor: jolietjake »

Zacznę od pytania: masz Osadników plastikowych, tak? :wink: Pamiętaj, że Miasta i Rycerze oraz Żeglarze nie łączą się z Osadnikami, jeśli jedno jest z nowej plastikowej edycji, a drugie ze starej drewnianej!

Na rynku są 3, ale już zaraz, w drugim kwartale pojawi się u nas czwarty dodatek: Odkrywcy i Piraci.

Zacznijmy tak. Zarówno Żeglarze, jak i Kupcy i Babarzyńcy (Odkrywcy i Piraci też tacy będą), to nie jedna rozgrywka jak Osadnicy czy Miasta i Rycerze, ale zbiór paru scenariuszy lub wariantów gier. (Do scenariuszy Żeglarzy zapraszam do instrukcji: http://galakta.pl/download/Zeglarze_z_C ... ja_www.pdf, jak i do Barbarzyńców - instrukcja: http://galakta.pl/download/Kupcy_i_barbarzyncy_www.pdf) Tak więc łączenie tego wszystkiego, nawet jeśli jakimś cudem będzie możliwe, to będzie to okropny miszmasz i moim zdaniem niepotrzebna przesada. Tak więc grania jednocześnie wszystkim raczej bym nie zalecał. Ale poszczególne części dodatków łączyć się da.
Żeglarze i Miasta razem działają, ale zaleca się granie tych scenariuszy z Żeglarzy, gdzie nie występują za bardzo rozdrobnione wysepki.
W Kupcach i Barbarzyńcach mamy podział na "warianty", które służą do łączenia z Osadnikami/Żeglarzami/Miastami i Rycerzami (zgodnie z zapisanymi tam zasadami łączenia dodatków) oraz "scenariusze", które stanowią pojedyńcze tryby rozgrywki. (Właśnie pojawiły się zasady łączenia tych Barbarzyńcowych scenariuszy między sobą: http://galakta.pl/download/Osadnicy_z-C ... _K_i_B.pdf).
Tak więc jeśli chciałoby się zrobić Wieeeeelkiego Catana, to trza z rozsądkiem i nie wpakowywać tam za dużo rozszerzeń :wink:
Moim ulubionym dodatkiem są Miasta i Rycerze, bo wg mnie najciekawiej rozwijają rozgrywkę i gdy ten dodatek się pozna to zwykli Osadnicy wydają się być zrobieni jedynie jako wstęp do Miast :wink: Ciekawie rozwijają i pogłębiają tą grę. Jeśli jednak szukasz czegoś do gry familijnej to chyba Żeglarze. Zasady ogólne to może 2-3 malutkie nowe elementy a reszta to zasady poszczegolnych scenariuszy. Nie ma więc nic trudnego, a możemy sobie zmieniać grę gdy nam się zaczyna nudzić. Do tego wydaję mi się, że będzie to fajne dla dzieciaków: mamy pływanie po morzu, mamy odkrywanie nowych nieznanych kafelków na oceanie płynąc przez mgłę, no i mamy też piratów!
Gra tylko w dwie osoby? Może znajdziesz jakieś fanowskie reguły, ale oficjalne zasady pozwalające na grę w dwójkę pojawiły się tylko jako wariant "Catan dla dwojga" w Kupcach i Barbarzyńcach. Stara się on w jakiś sposób odtworzyć normalną rozgrywkę, tak żeby dobrze działała przy tak małej liczbie graczy. Oczywiście nie musisz kupować dla tego całego dodatku, tylko przeczytaj sobie zalinkowaną wyżej instrukcję i weź 20 znaczników z Żeglarzy lub 20 1-groszówek :wink: Może ten wariant łączyć z Żeglarzami i scenariuszami Barbarzyńców.
Dla gry na dwóch może sprobować jeszcze "Osadnicy z Catanu: Gra karciana", "Rivals of Catan", "Osadnicy z Catanu: Szybka gra karciana" lub strasznie marną "Osadnicy z Catanu: Gra kościana".
Joliet Jake na BGG
pieciax
Posty: 4
Rejestracja: 09 mar 2013, 14:18

Re: Dodatki do Osadników z Catanu - czy można grać nimi na r

Post autor: pieciax »

WIELKIE DZIĘKI!!!

Teraz jest wszystko dużo jaśniejsze. Zabieram się za lektury instrukcji. Każdy dodatek ma coś ciekawego, więc ostatecznie pewnie kupię wszystkie wcześniej czy później :) Jeszcze raz dzięki!
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Dodatki do Osadników z Catanu - czy można grać nimi na r

Post autor: bukimi »

Jest jeszcze inna możliwość gry tylko w 2 osoby.
Według BGG jest o niebo lepsza niż ta "oficjalna" z instrukcji do dodatku.

Tu masz wyjaśnione wszystkie reguły:
http://boardgamegeek.com/filepage/62739 ... layer-v1-0

Niestety nie ma wersji polskiej, ale jak nie znasz angielskiego i Google Tłumacz Ci nie pomoże, mogę Ci nakreślić zasady po polsku.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
ODPOWIEDZ