Claustrophobia (Christophe Reaux)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
tysma
Posty: 259
Rejestracja: 18 kwie 2010, 13:49

Re: Claustrophobia

Post autor: tysma »

Wczoraj zagrałem pierwszy raz w claustrofobie i gra wydaje się na prawdę fajna, z prostymi zasadami.
Jednak instrukcja jest tak napisana beznadziejnie, że łatwiej było mi przyswoić zasady dungeoneera. Być może dlatego, że ta gra ma tak bardzo proste zasady, że czasami wydawało mi się, że aż tak prosto to nie może tak być i doszukiwałem się czegoś głebszego w zapisach.

Brakuje mi skrótu zasad, imponujący, rozszalały itp.
A największą wadą gry dla mnie, mega wadą jest jej wielkość. Gram na podłodze co jest udręką, bo nie wyobrażam sobie z tą grą zmieścić się na stole chyba, że do tenisa stołowego.

Ogólnie gra bardzo miła. Ale już myślę o sprzedaży, bo po prostu nie będę grał na podłodze jest to strasznie nie wygodne. Kafle tuneli powinny być 2 razy mniejsze.
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Claustrophobia

Post autor: szutek »

W stosunku do innych gier dostepnych na rynku (Twilight Imperium czy Tide of Iron) Claustrophobia wydaje się stosunkowo niewielką grą :P
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Claustrophobia

Post autor: Muttah »

Angielskie zasady są napisane bardzo klarownie, nie wiem jak polskie... Natomiast co do zajmowanego obszaru to owszem, czasami może zabraknąć miejsca (przydaje się duży stół).
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 124 times
Been thanked: 131 times

Re: Claustrophobia

Post autor: maciejo »

tysma pisze:Ogólnie gra bardzo miła. Ale już myślę o sprzedaży, bo po prostu nie będę grał na podłodze jest to strasznie nie wygodne. Kafle tuneli powinny być 2 razy mniejsze.
Albo i nawet trzy :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Claustrophobia

Post autor: Gabriel »

Ale wtedy figurasy musiałyby stać na tej pustej przestrzeni. Wtedy byście pisali "omg, w litej skale siedzą, nie mogli powiększyć kafli, to nieklimatyczne".
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: Claustrophobia

Post autor: mckil »

tysma pisze:[...} Ale już myślę o sprzedaży, bo po prostu nie będę grał na podłodze jest to strasznie nie wygodne. Kafle tuneli powinny być 2 razy mniejsze.
Daj znać za ile się pozbędziesz w razie czego bo jestem zainteresowany. :twisted:
seraf
Posty: 137
Rejestracja: 23 mar 2011, 13:25

Re: Claustrophobia

Post autor: seraf »

Słuchajcie moi drodzy. W mojej kopii gry, podstawki niektórych figurek są brzydko powyginane. Da się to jakoś naprawić? Słyszałem coś o tajemniczym procesie z użyciem gorącej wody (wrzątek z czajnika?). Możecie mi go przybliżyć, lub polecić jakiś inny skuteczny sposób na naprostowanie tych podstawek?

Secundo na owych podstawkach zdarzają się również plamki z farby. Czym je usunąć?

Pozdrawiam gorąco.
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Claustrophobia

Post autor: Gabriel »

Farba powinna schodzić od płynu hamulcowego.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Claustrophobia

Post autor: Kolejarz »

Chyba łatwiej zamalować na kolor podstawki (czarny?), usuwanie jakimiś środkami może zaszkodzić reszcie figurki.
Prostować można normalnie we wrzątku, wystarczy zanurzyć na i od razu wyciągnąć - albo samo się wyprostuje, albo trzeba nagiąć, nie połamie się.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Claustrophobia

Post autor: rastula »

płyn hamulcowy nie niszczy figurek

muszą w nim tylko poleżeć z dobę


sprawdzone info :)
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Claustrophobia

Post autor: Kolejarz »

Nie pomoże jednak przy zmywaniu farbki z podstawki, najprawdopodobniej seraf wolałby, żeby jego figurki pozostały pomalowane.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Claustrophobia

Post autor: rastula »

no tak


w takim razie proponuję modelarski zmywacz do farb firmy Wamod

http://www.ceneo.pl/13104775

wbrew nazwie zmywa każdą farbkę będąc łagodnym dla plastiku

ostrożnie na patyczku do uszu i będzie git...
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4085
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 293 times
Been thanked: 173 times

Re: Claustrophobia

Post autor: lacki2000 »

rastula pisze:ostrożnie na patyczku do uszu i będzie git...
Nie do uszu! Na plamę!
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Claustrophobia

Post autor: rastula »

lacki2000 pisze:
rastula pisze:ostrożnie na patyczku do uszu i będzie git...
Nie do uszu! Na plamę!
:mrgreen:
seraf
Posty: 137
Rejestracja: 23 mar 2011, 13:25

Re: Claustrophobia

Post autor: seraf »

Wielkie dzięki panowie :) a farba nie odejdzie od gorącej wody? Pytam czysto profilaktycznie.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Claustrophobia

Post autor: Karit »

Możecie napisać coś rodzaju i poziomie (negatywnej) interakcji?
Będę w grę najprawdopodobniej grał z moją lubą i zastanawiam się czy to dobry wybór... ;) (gry, nie dziewczyny :D)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 803 times
Been thanked: 1253 times
Kontakt:

Re: Claustrophobia

Post autor: mat_eyo »

Cóż gra składa się niemal wyłącznie z negatywnej interakcji i to na wielu płaszczyznach. Jeśli akurat nie walczy się z drugą osobą to stara się wypełnić warunki zwycięztwa lub uniemożliwić ich spełnienie drugiej stronie (przez zablokowanie przejścia, związanie walką lub w inny sposób uprzykrzając życie). Jeśli więc dziewczyna nie lubi bezpośredniej negatywnej interakcji bądź ma tendencje do przenoszenia emocji z gry do życia to raczej nie ma co do Claustro siadać. Z tego właśnie powodu musiałem swój egzemplarz sprzedać. Samą grę oczywiście polecam, krótka i intensywna gra z dużymi emocjami wprowadzanymi przez nieirytującą losowość. W tym wszystkim jest też zaskakująco dużo miejsca na planowanie i różnego rodzaju taktyki.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Claustrophobia

Post autor: Karit »

Musze w takim razie przetestowac moją druga połówkę i wtedy zdecyduje o ewentualnym zakupie, wolal bym nie ryzykować przenoszenia emocji z gry na zycie, bo potrafie byc bardzo okrutny na planszy ;)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
seraf
Posty: 137
Rejestracja: 23 mar 2011, 13:25

Re: Claustrophobia

Post autor: seraf »

Dziewczyny raczej nie lubią takich gier jak Claustrophobia :(
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Claustrophobia

Post autor: rzaba »

bzdury...
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 803 times
Been thanked: 1253 times
Kontakt:

Re: Claustrophobia

Post autor: mat_eyo »

seraf pisze:Dziewczyny raczej nie lubią takich gier jak Claustrophobia :(
Wiesz, są dziewczyny i dziewczyny... Moja akurat nie polubiła ale ze względu na dużą negatywną interakcję a nie na otoczkę :) Duży wpływ na jej odczucia miał też jak myślę fakt, że gra jest dwuosobowa. Łatwiej jest jej znieść negatywną interakcję w grach wieloosobowych. W Claustrophobii uwaga wszystkich przeciwników (czyli tylko moja) była skoncentrowana tylko na niej :)
seraf
Posty: 137
Rejestracja: 23 mar 2011, 13:25

Re: Claustrophobia

Post autor: seraf »

Rzaba nie zauważyłeś słówka "raczej", które nie wyklucza istnienia takich dziewczyn. Mat_eyo dzięki za konstruktywną wypowiedź.

Z mojego doświadczenia wynika, że większość (w zasadzie wszystkie z którymi grałem) kobit niestety nie lubi ameritrashu. Ta cała otoczka, klimat, fabuła itd. mogłyby nie istnieć. Jeśli macie inne spostrzeżenia to w takim razie zazdroszczę wam dziewczyn, koleżanek, współgraczek etc.
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Claustrophobia

Post autor: rzaba »

Z mojego doświadczenia wynika, że większość (w zasadzie wszystkie z którymi grałem) kobit uwielbia ameritrash. Ta cała otoczka, klimat, fabuła itd. Jeśli macie inne spostrzeżenia to w takim razie współczuje wam dziewczyn, koleżanek, współgraczek etc.
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Claustrophobia

Post autor: Muttah »

:lol: +1
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Claustrophobia

Post autor: Dabliu »

Takie gry jak Posiadłość szaleństwa, Battlestar Galactica, Gra o tron, Kupcy i korsarze czy Zimna Wojna znajdują się w naszej kolekcji głównie za sprawą mojej żony. Mimo że często grywamy w bardziej abstrakcyjne tytuły, żona nierzadko namawia mnie na zakup jakiejś gry właśnie z uwagi na klimat i otoczkę fabularną.
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
ODPOWIEDZ