Alcatraz: The Scapegoat

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: Matio.K »

www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Żucho
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2012, 12:33
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: Żucho »

Na BGG pojawiły się instrukcje do dodatku Max. Security, w wersji polskiej i angielskiej:
http://boardgamegeek.com/filepage/81904 ... nstrukcja-
http://boardgamegeek.com/filepage/81903 ... st-version
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: Kolejarz »

Rola Suckera nie wydaje mi się taka słaba. Pewnie nieraz będzie miał okazję współpracować z innymi. Przy czterech graczach często ktoś dostaje literkę, chociaż nie pomagał. Tutaj może zająć się Suckerem - coś mu podrzucić za to, że nie będzie przeszkadzał (nie będzie drugim kozłem). Czasem Sucker może pomóc w głównym zadaniu za pomoc we własnym itd. Wszyscy oprócz kozła dostaną literki i to nawet bardziej różnorodne, co zbliża wszystkich zainteresowanych do zwycięstwa.

Ogółem mało elementów i mało zmian. Brzmią dobrze, urozmaicają i zapewne ulepszają grę, ale bez rewolucji. Taki dodatek, który w kolejnych wydaniach mógłby być zawarty w podstawce, co zresztą pewnie niespecjalnie odbiłoby się na cenie. Chyba liczyłem na nieco więcej, ale ma być tani, a to niemały plus.
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: Kolejarz »

Czy karty promo rzeczywiście będą dostępne jedynie w Essen i jak komuś nie po drodze na targi, to nie ma szans na kompletną grę? Przyznam, że takie limitowane produkty bardziej mnie zniechęcają, niż zachęcają, bo zwykle i tak nie mam szans ich dostać, albo wiąże się to z dodatkowymi opłatami i skłania do podwójnego zastanowienia.
Żucho
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2012, 12:33
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: Żucho »

Kolejarz pisze:Czy karty promo rzeczywiście będą dostępne jedynie w Essen i jak komuś nie po drodze na targi, to nie ma szans na kompletną grę?
Dodatek, do którego dołączana była promo karta szantażu, sam w sobie zawiera cztery nowe karty tego typu. W ten sposób był projektowany i stanowi produkt kompletny. Posiadając podstawkę do Alcatraz i dodatek Maximum Security posiadasz kompletną grę.
Promo ją trochę ubogaca, ale brak tej jednej karty nie sprawia, że gra bez niej jest wybrakowana.

Tegoroczne Essen to pierwszy raz, kiedy Kuźnia zdecydowała się na taką akcję. Bardzo wielu wydawców przygotowuje na targi specjalne i zupełnie unikalne promosy do swoich gier, więc też postanowiliśmy spróbować. Zobaczymy w przyszłości czy taka polityka będzie korzystna. W każdym razie dzięki za komentarz.
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: Kolejarz »

Wiem, że wielu wydawców tak robi i ubolewam nad tym. Do nich się jednak przyzwyczaiłem, Kuźnia właśnie pierwszy raz. ;) Tłumaczenia o niewybrakowanym produkcie są znane, często widać, że promki są na doczepkę i czasem lepiej grać bez nich, nawet jeśli się je posiada, ale jednak pojawia się uczucie, że coś jest niekompletne.
Myślę, że to taki wyścig zbrojeń. Targi to jednak konkurencja, chociaż pozytywna - każdy chce zachęcić do kupna swojego produktu jak największą ilość osób, nie przeszkadza mu, jeśli klient kupił wiele innych gier i nie szkodzi innym wystawcom. Wciąż to jednak konkurencja. Ktoś zaczął dodawać promki, inni zaczęli to robić i teraz też trzeba, bo przecież inni dają. Klienci przychodzący na targi kupują bezpośrednio od wydawcy, więc płacą wysoką marżę i warto ich do tego zachęcić - lepiej więc oferować co najmniej tyle, co inni. Pewnie taka polityka nie ma większego przełożenia na późniejszą sprzedaż. Większość kupujących pewnie w ogóle nie interesuje się targami, nie sprawdza info na BGG i tak dalej. Akurat w przypadku dodatków "zainteresowani" stanowią chyba większy udział, ale klienci z targów przy okazji też.

Tutaj jest ciekawy pomysł na kartę szantażu i szkoda, że większość graczy nie będzie mogła z nim zagrać. Jakimś kompromisem jest możliwość późniejszego kupna tych minidodatków, niektórzy wydawcy to oferują (przynajmniej do wyczerpania zapasów, które jednak są większe, niż przewidywania essenowe). Oczywiście cena powinna być symboliczna. Innym pomysłem jest dalsze oferowanie promek w przypadku kupna bezpośrednio u wydawcy.

Ale jeszcze nie powiedziałem, że i tak nie nabędę Maximum Security. ;)
Żucho
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2012, 12:33
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: Żucho »

Po Essen skończył się nakład pierwszej wydanej przez Kuźnię polsko-angielskiej edycji Alcatraz. Od wczoraj jest w sprzedaży wersja polsko-hiszpańska, wydana we współpracy z Gen-X Games. Wszystkie teksty będące dotychczas tylko po angielsku zostały przetłumaczone na oba języki.
http://kuzniagier.pl/szczegoly.php?aukc ... dm=4769828
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2709 times
Been thanked: 2396 times

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: Curiosity »

Żucho pisze:Wszystkie teksty będące dotychczas tylko po angielsku zostały przetłumaczone na oba języki.
http://kuzniagier.pl/szczegoly.php?aukc ... dm=4769828
Możesz wrzucić skan jakiejś karty?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Żucho
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2012, 12:33
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: Żucho »

Curiosity pisze:
Żucho pisze:Wszystkie teksty będące dotychczas tylko po angielsku zostały przetłumaczone na oba języki.
http://kuzniagier.pl/szczegoly.php?aukc ... dm=4769828
Możesz wrzucić skan jakiejś karty?
Pierwsze przykładowe karty pojawiły się przy niusie w ŚGP - http://www.swiatgierplanszowych.pl/2012 ... iszpansku/
Więcej będziemy stopniowo wrzucać na profil gry na BGG, dam znać jak się pojawią.
Żucho
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2012, 12:33
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: Żucho »

Żucho pisze:Więcej będziemy stopniowo wrzucać na profil gry na BGG, dam znać jak się pojawią.
Kolejne elementy po polsku:

http://boardgamegeek.com/image/1522324/ ... -scapegoat
http://boardgamegeek.com/image/1522323/ ... -scapegoat
http://boardgamegeek.com/image/1522322/ ... -scapegoat

Przy okazji przypomnę o alcatrazowym konkursie :wink:
http://www.swiatgierplanszowych.pl/2013 ... -alcatraz/
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1553
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 217 times

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: Furan »

jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Pueblo, Burgundy, Trismegistus, Felix, Hit!
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: Odi »

Za mną pierwsza rozgrywka w pięć osób (oczywiście z dodatkiem).
Wrażenie całkiem pozytywne. Na początku nie do końca rozumieliśmy o co chodzi, ale gdy już zrozumieliśmy (trzeba dbać przede wszystkim o siebie i maksymalizować własne zyski, często utrudniając realizację zadań innym), to zrobiło się ciekawie. Koniec gry nieco rozczarowujący (zadanie - losowanie - o, mamy komplet literek - my uciekamy, ty zostajesz - hm, i co? już...?), bo chętnie pogralibyśmy sobie jeszcze, ale... Wszystkim się w sumie podobało na tyle, że chętnie spróbujemy kolejny raz.

Pytania:
1. Wg instrukcji wystarczy, że na polu z zadaniem znajdą się gracze, którzy mają potrzebne fanty i zgoda na wykorzystanie fantów nie jest potrzebna - czy dobrze rozumiem? Czyli jeśli na polu z zadaniem jest np dwóch graczy, i jeden z nich nie chce oddać fantów do wykonania zadania (bo np jest frajerem, albo kozłem), a bez tych, posiadanych przez niego, drugi sam go nie wykona, to wystarczy, że ten drugi uruchomi akcję 'wykonanie zadania' i fanty są automatycznie 'pobierane' od tego pierwszego, bez jego woli? No i komu fanty są zabierane, a komu zostawiane, jeśli na polu jest w sumie więcej fantów, niż potrzeba?
2. Kasą, jak rozumiem, nie można obniżyć limitu strażników na polu tak, by pasował do zadania?
Yamada Hanushi
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2009, 11:48

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: Yamada Hanushi »

Ad 1

Nie. Gracz musi dobrowolnie przekazać fanty na rzecz akcji "wykonywanie zadania". Czyli w opisanym przez Ciebie przypadku Kozioł lub Frajer musi wyrazić zgodę na użycie posiadanych przez siebie fantów do realizacji zadania - sytuacja czysto teoretyczna bo w praktyce nigdy opłaca im się to bardzo rzadko. Oczywiście przy braku zgody zawsze pozostaje stara, dobra kradzież...

Ad 2

Można. Przekupując strażnika/strażników sprawiasz, że "znikają" oni z planszy. Jeśli więc na jesteś na polu z 3 strażnikami i z zadaniem posiadającym limit strażników równy 0, to przekupując 3 strażników możesz wykonać to zadanie.

Dynamika kasy jest bardzo fajna, bo jej wartość rośnie wraz z każdym kolejnym strażnikiem, który wchodzi do więzienia.

Cieszę się, że gra się podobała. Na pewno następna gra pozwoli na bardziej strategiczne decyzje. Jeśli miałbyś jeszcze jakie pytania to pisz śmiało.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2709 times
Been thanked: 2396 times

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: Curiosity »

Odi pisze: 1. Wg instrukcji wystarczy, że na polu z zadaniem znajdą się gracze, którzy mają potrzebne fanty i zgoda na wykorzystanie fantów nie jest potrzebna - czy dobrze rozumiem? Czyli jeśli na polu z zadaniem jest np dwóch graczy, i jeden z nich nie chce oddać fantów do wykonania zadania (bo np jest frajerem, albo kozłem), a bez tych, posiadanych przez niego, drugi sam go nie wykona, to wystarczy, że ten drugi uruchomi akcję 'wykonanie zadania' i fanty są automatycznie 'pobierane' od tego pierwszego, bez jego woli? No i komu fanty są zabierane, a komu zostawiane, jeśli na polu jest w sumie więcej fantów, niż potrzeba?
Nie można "za darmo" wziąć od innego gracza fantów bez jego zgody. Można go za to okraść, ale kosztuje to akcję. Wymagane przedmioty musi mieć w swoich "zasobach" gracz, który deklaruje wykonanie zadania i tylko jemu są zabierane.

Odi pisze:2. Kasą, jak rozumiem, nie można obniżyć limitu strażników na polu tak, by pasował do zadania?
No właśnie wydaje mi się, że można. Po to jest kasa, żeby przekupić strażnika (uznaje się, że przekupiony nie wlicza się do ogółu strażników). Dawno już nie grałem, więc mogę się mylić, ale obstawiam, że mam rację :)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: Odi »

Dzięki :wink:

To pierwsze jest logiczne i klimatyczne, to drugie niekoniecznie.
Tzn podoba mi się bardziej wariant trudniejszy, kiedy to przekupić strażnika można, żeby obniżyć liczbę punktów akcji niezbędną do wykonania jakiejś akcji, ale on wciąż tam jest i wlicza się w ogólną liczbę strażników. No, ale zobaczymy jak się gra bez tego home rulesa - może wtedy wszystko jest faktycznie bardziej przejrzyste
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2337
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 578 times
Been thanked: 933 times

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: Galatolol »

Pierwszą partię (5 graczy) lepiej grać od razu z dodatkiem, czy nie?
Wiem, że trzeba z dodatkiem, żeby było na 5 osób, chodzi mi o resztę jego zasad.
Awatar użytkownika
tassman
Posty: 389
Rejestracja: 31 sty 2008, 10:52
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: tassman »

Czy ktoś próbował grać z tymi zasadami?
http://boardgamegeek.com/thread/1001311 ... er-variant
Niby od 2 graczy już.
Awatar użytkownika
tassman
Posty: 389
Rejestracja: 31 sty 2008, 10:52
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: tassman »

Galatolol pisze:Pierwszą partię (5 graczy) lepiej grać od razu z dodatkiem, czy nie?
Wiem, że trzeba z dodatkiem, żeby było na 5 osób, chodzi mi o resztę jego zasad.
Frajera wprowadź. Szefa też. Jest ciekawiej.
grafzero
Posty: 3
Rejestracja: 06 sty 2014, 22:18

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: grafzero »

Proszę o potwierdzenie jednej wątpliwości:
Jeśli gracz wykona zadanie, to dostaje tylko jedną literkę? Czy tę drugą losowaną z talii też?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: Odi »

Tylko jedną - tę z zadania.

Reszta dostaje tylko tę z talii (poza kozłem)
Awatar użytkownika
ronin
Posty: 82
Rejestracja: 16 sie 2013, 12:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: ronin »

Witam. Czy wiadomo coś, czy ten tytuł będzie jeszcze dodrukowywany?
Czy pozostaje tylko druga ręka?
Już mam | Do kupienia
♠ ♥ ♣ ♦ Doomtown ♦ ♣ ♥ ♠
۞ ۞ Summoner Wars ۞ ۞
ODPOWIEDZ