Karcianka najlepsza w 3 osoby!

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Karcianka najlepsza w 3 osoby!

Post autor: tomb »

Szukam gier karcianych, które działają najlepiej, gdy gra trzech graczy!

Nie chodzi mi o tytuły, które mają możliwość gry w trójkę (to sam sobie mogę znaleźć), tylko o gry, w które najlepiej grać w trzy osoby, ewentualnie, gdy opcja trójkowa jest równie dobra, jak każda inna konfiguracja.


Mile widziane uzasadnienie, dlaczego w trzech jest najlepiej - i to jest moment kluczowy mojego pytania.


PS Mam 51.stan (całą rodzinę).
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4491
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Karcianka najlepsza w 3 osoby!

Post autor: garg »

Caylus Magna Carta
Zbuduj Swoje Miasto
To Court the King
Dominion
Hanabi
Knatsch!
Megastar
Queen's Ransom
San Juan
Space Beans
Sticheln
Thor/Flinke Pinke/Botswana
Turandot

Miłego wybierania :D .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Karcianka najlepsza w 3 osoby!

Post autor: Bea »

garg pisze: Dominion
+1 Jak dla mnie najlepiej chodzi na 3 osoby.
Jest bardziej strategiczna niż na 4, mniej chaosu, krótsze przestoje pomiędzy swoimi ruchami.
Lepsza niż na 2 osoby, bo karty ataku ujawniają wtedy swoje prawdziwe działanie. Gra nie kończy się po kilku rundach, bo przy dwóch graczach dość szybko schodzą karty prowincji. Gra jest bardziej wyrównana.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Karcianka najlepsza w 3 osoby!

Post autor: rastula »

Munchkin (kilka odmian, za chwilę będzie Apokalipsa) - bo w mniej się nie da ;-)
Na chwałę rzymu - bo robi się więcej zamieszania niż przy 2 graczach
Innowacje - bo musisz uważać na dwóch przeciwników i trudniej pojechać całą grę na jednym zasobie / rozkazie
Kamień Gromu - bo w każdym układzie dobrze chodzi


Nightwish (ale mało grałem dotychczas, więc nie wiem jak się skaluje, ale na 3 powinna być tez dobra zabawa z łańcuchami)


ps.

wiem , że Bea jest fanką Dominiona - ale choć mam tą grę i cenię ją za odkrycie mechanizmu deckbuildingu to ta gra najrzadziej trafia na mój stół - chyba jeden z najnizszych poziomów interakcji z wymienionych karcianek ( oczywiście wiem - ataki, klątwy, złodziej itp, ale jednak... pasjans :)
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Karcianka najlepsza w 3 osoby!

Post autor: bart8111 »

Najlepsze na 3 osoby:
Through the Ages (nie wiem czy o taką karciankę Ci chodziło ale idealnie mi tu pasuje ;)) - czuć większą rywalizację niż na 2. Na 4 w sumie nie grałem, ale trochę się boję, że downtime może być ciut za duży.
Równie dobre:
Dominion
Race for the Galaxy
Glory to Rome
Innowacje
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Karcianka najlepsza w 3 osoby!

Post autor: Bea »

rastula pisze:Munchkin (kilka odmian, za chwilę będzie Apokalipsa) - bo w mniej się nie da ;-)

wiem , że Bea jest fanką Dominiona - ale choć mam tą grę i cenię ją za odkrycie mechanizmu deckbuildingu to ta gra najrzadziej trafia na mój stół - chyba jeden z najnizszych poziomów interakcji z wymienionych karcianek ( oczywiście wiem - ataki, klątwy, złodziej itp, ale jednak... pasjans :)
Dominion bardzo dobrze chodzi na trzy osoby, a czy jest fajny, to rzecz gustu i upodobań. Za to Munchkin zyskuje przy większej liczbie osób, w trzy osoby raczej nie będzie porywający ;)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Karcianka najlepsza w 3 osoby!

Post autor: rastula »

Bea pisze:
rastula pisze:Za to Munchkin zyskuje przy większej liczbie osób, w trzy osoby raczej nie będzie porywający ;)

na pewno zaczyna się "szaleństwo i morderstwo", które jest ważne w Munchkinie, ale też trudno tak na prawdę coś wtedy zaplanować i gra ze swej istoty mocno chaotyczna i losowa staje się taką jeszcze bardziej :)... tak jak napisałaś kwestia smaku :)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Karcianka najlepsza w 3 osoby!

Post autor: Bea »

rastula pisze:
Bea pisze:Za to Munchkin zyskuje przy większej liczbie osób, w trzy osoby raczej nie będzie porywający ;)
na pewno zaczyna się "szaleństwo i morderstwo", które jest ważne w Munchkinie, ale też trudno tak na prawdę coś wtedy zaplanować i gra ze swej istoty mocno chaotyczna i losowa staje się taką jeszcze bardziej :
Ale przecież właśnie o to w Munchkinie chodzi!!! :mrgreen:
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Karcianka najlepsza w 3 osoby!

Post autor: rastula »

Bea pisze:
rastula pisze:
Bea pisze:Za to Munchkin zyskuje przy większej liczbie osób, w trzy osoby raczej nie będzie porywający ;)
na pewno zaczyna się "szaleństwo i morderstwo", które jest ważne w Munchkinie, ale też trudno tak na prawdę coś wtedy zaplanować i gra ze swej istoty mocno chaotyczna i losowa staje się taką jeszcze bardziej :
Ale przecież właśnie o to w Munchkinie chodzi!!! :mrgreen:

jak z drinkiem - jeden lubi do soku dolać kapkę wódeczki do smaku, a inny woli wódkę lekko podbarwioną sokiem ;)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Karcianka najlepsza w 3 osoby!

Post autor: mig »

U mnie z typowych karcianek najbardziej sprawdziły się na 3 osoby RftG i Na chwałę Rzymu. Nieco słabiej wypadły Innowacje.

Z planszówek bazujących na kartach ale nie klasycznych karcianek może warto zerknąć na Sankt Petersburg?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Karcianka najlepsza w 3 osoby!

Post autor: DarkSide »

Kameleon
RftG
Dobble :P
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Karcianka najlepsza w 3 osoby!

Post autor: Furia »

Na 3 osoby Nightfall. Wg mnie najlepiej działa własnie w tym składzie. Przy 4 i 5 zbyt duży chaos. RftG dobrze działa w każdym składzie.
Awatar użytkownika
Misio205
Posty: 418
Rejestracja: 30 lis 2012, 11:18
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 2 times

Re: Karcianka najlepsza w 3 osoby!

Post autor: Misio205 »

rastula pisze:Kamień Gromu - bo w każdym układzie dobrze chodzi
ps.

wiem , że Bea jest fanką Dominiona - ale choć mam tą grę i cenię ją za odkrycie mechanizmu deckbuildingu to ta gra najrzadziej trafia na mój stół - chyba jeden z najnizszych poziomów interakcji z wymienionych karcianek ( oczywiście wiem - ataki, klątwy, złodziej itp, ale jednak... pasjans :)
+1. Zdecydowanie się zgadzam. Ja jestem wielkim fanem Kamienia i po zagraniu jednej partii w Dominiona zupełnie nie rozumiałem jakie karty należy zagrywać i co się nimi robi. A w Kamieniu wiadomo od razu. Kupujesz ekwipunek w wiosce i hajże na Lochy po kamień :D Klimat, wykonanie kart i cała reszta-> Kamień, Cena i polskie dodatki -> Dominion
ODPOWIEDZ