Rialto

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Rialto

Post autor: cezaras »

Rialto ma premierę na początku kwietnia :) więc liczba osób, które moze Ci odpowiedzieć jest w sposób naturalny mocno ogranczona.
Ale na podstawie instrukcji:
a) na ile Il Vecchio i Rialto są do siebie podobne?
b) czy jest sens kupować obydwie?
c) która jest lepsza dla średnio zaawansowanych?
d) czy w którejś z nich jest o czym rozmawiać w trakcie gry (przekonywać, ostrzegać, uzgadniać, zawierać koalicje, szczuć :roll: ) - czy którąś można wygrać nie odzywając się ani słowem :cry: ?
a) nie są podobne
b) ja kupię
c) chyba Il Vechcio
d) obie można wygrać nie odzywając się ani słowem, w żadnej nie ma pola na negocjacje formalne lub nieformalne
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1803
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Rialto

Post autor: Legun »

cezaras pisze:d) obie można wygrać nie odzywając się ani słowem, w żadnej nie ma pola na negocjacje formalne lub nieformalne
Kilka osób toto jednak testowało - w każdym razie, również na podstawie instrukcji, pojawiło się u mnie takie pytanie:
Czy miejsce ustawienia mostów i gondoli w Rialto nie jest czasem aby takim przedmiotem negocjacji? Każde z nich ma przecież dwa końce i podnosi wartość dwóch dzielnic. Trudno sobie wyobrazić, by gracz stawiał je tylko wtedy, gdy dominuje w obu. Dla mnie do pomyślenia jest taki dialog - odpuszczę ci ten most, jeśli go postawisz tu - jak nie, to przebijam i stawiam go zupełnie gdzie indziej. Pytanie, czy do tego faktycznie dochodzi, czy też sytuacja jest na tyle napięta a wybory na tym etapie oczywiste, że nie ma na to miejsca.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Rialto

Post autor: TTR_1983 »

Rialto zajechało do magazynów Rebela :)
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rialto

Post autor: pattom »

mulek18 pisze:Rialto zajechało do magazynów Rebela :)
:-)

Jestem ciekaw kiedy 3trolle będą wysyłać ? :)
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Rialto

Post autor: TTR_1983 »

pattom pisze:
mulek18 pisze:Rialto zajechało do magazynów Rebela :)
:-)

Jestem ciekaw kiedy 3trolle będą wysyłać ? :)
Pytałem wczoraj. od dziś mają zacząć.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Rialto

Post autor: adikom5777 »

Zagrałem wczoraj wariant 3 osobowy. Tłumaczenie reguł osobom grającym w planszówki nie zajmuje więcej niż 10 minut (wraz z rozkładaniem gry na stole).
Gra trwa 6 etapów, w każdym etapie jest aktywna jedna dzielnica Wenecji, do której można dokładać radnych. Wszystkie akcje w danym etapie wykonujemy w określonej kolejności np. zarabianie pieniędzy, potem budowa budynków, potem stawianie mostów, potem gondole itd. Ostatnią akcją w każdym etapie jest umieszczanie radnych w aktywnej dzielnicy. Każdą akcję można wykonać z różną siłą w zależności od liczby zagranych kart, np. jak zagramy 3 karty radnych to możemy umieścić 3 radnych w aktywnej dzielnicy. Gracz, który zagrał najwięcej kart w danej akcji otrzymuje bonus związany z tą akcją np. w akcji zarabiania otrzyma dodatkowo 1 kasy. Ostatnią czynnością w każdym etapie jest aktywowanie budynków specjalnych, które dają rozmaite korzyści. Po 6 etapach następuje końcowe podliczenie punktów jak to w typowych "większościówkach" czyli gracze dostają określoną pulę punktów za zajmowane miejsce w dzielnicy.

Gra się szybko, pudełkowe 45-60 minut. Ja po pierwszej partii miałem ochotę na kolejną. Jest to gra, którą można śmiało wyłożyć na stół i zagrać z niegrającymi znajomymi. Sądzę, że w wielu domach zastąpi Osadników z Catanu do wprowadzania nowych w świat gier.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Rialto

Post autor: Lothrain »

Odpakowałem swój egzemplarz, który nadjechał dziś z Planszostrefy, zagrać nie zdążyłem, ale dwa słowa o wykonaniu.
Plansza i żetony wystarczająco grube, choć trzeba uważać przy wyciskaniu z wypraski, bo niekiedy nie są wystarczająco nacięte i lubią się drzeć. Do przycięcia miałem kilka, a uszkodziłem jeden żeton, choć pewnie dlatego, że korzystałem z pomocy 3-latka. Drewno jak drewno, pomalowane elegancko; karty równie solidne, choć z racji częstego międolenia podczas rozgrywki, wrzucę swoje od razu w koszulki. Plansze, a raczej planszetki graczy wykonane są podobnie, albo ciut gorzej niż w Zamkach Burgundii, innymi słowy na nieco sztywniejszym papierze. Fani laminowania będą mieli co robić - mi to nie przeszkadza, bo w sumie planszetki leżą tylko na stole. Niemniej będą najbardziej narażonym na uszkodzenia elementem gry. Widać Feld tak ma ;) Rebel dorzucił woreczki strunowe, co zawsze jest na plus, ale żeby zminimalizować czas początkowego rozłożenia (60 jednakowych żetonów w 12 słupkach) nie obejdzie się bez jakiegoś małego organizera. Teraz zostanie tylko zagrać...
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1803
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Rialto

Post autor: Legun »

Gra dotarła i wygląda bardzo ładnie. Jest podobna do Il Vecchio w dwóch swoich wadach - beznadziejna nazwa i brzydka okładka. Z oboma da się jednak żyć bez problemu, bo obie gry wyglądają zacnie jeśli chodzi o komponenty i mechanikę. Może dziś się uda spróbować - na razie domowa robocza nazwa to "Gondola" bądź też "Jerzy Gondol" ;).
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rialto

Post autor: pattom »

a koszulki na karty jakie pasują ?
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Rialto

Post autor: adikom5777 »

Mini euro 45x68
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Rialto

Post autor: BartP »

Mnie się zarówno nazwa Il Vecchio jak i Rialto podobają - dzięki nim się czegoś nauczyłem ;].
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Rialto

Post autor: adikom5777 »

Mnie podoba się zarówno nazwa jak i okładka. Nie widzę w niej nic brzydkiego.
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rialto

Post autor: Dabliu »

Ja bym powiedział, że okładka do Rialto jest wręcz wyjątkowo ładna i gustowna.
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Rialto

Post autor: prz22 »

Dokładnie jestem tego samego zdania. wyjątkowo ładna okładka. Wśród Feldów z kolekcji najładniejsza na pewno...;) Najwidoczniej rzecz gustu.
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rialto

Post autor: Dabliu »

prz22 pisze:Wśród Feldów z kolekcji najładniejsza na pewno...;)
Okładka Trajana też bardzo ładna :)
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Rialto

Post autor: TTR_1983 »

Właśnie dobrałem się do swojego pudełka :mrgreen:
Wykonanie na bardzo dobrym poziomie no i jakie ładne to wszystko. Aż chce się zagrać :) Pudełko jest nieznacznie większe od Puerto Rico. Mogłoby być trochę mniejsze, bo dużo w nim powietrza:) Nie wiem czego chcieliście od wyglądu frontu pudełka- kapitalne jest!
Za 75 zł w przedsprzedaży na pewno warto. Zobaczymy jak pójdzie rozgrywka.
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Rialto

Post autor: prz22 »

U mnie po pierwszej rozgrywce bardzo pozytywne wrażenia. Czas rozgrywki idealnie zgodny z sugerowanym na pudełku, zasady łatwe do zrozumienia, a możliwości wydaje się być całkiem sporo - ale nie aż tak dużo by mniej zaawansowani gracze nie dali rady sobie wykombinować własnego pomysłu na grę. Dwuosobowa gra mechanicznie nie zgrzytała a i interakcji pojawiło się więcej niż przypuszczałem: a to gondole wciskać w dzielnicę, w której przeciwnik ma przewagę, a to odpuszczać licytacje poszczególnych akcji po to by w kolejnej, kluczowej dla rywala fazie wykładać karty jako drugi itd. Oczywiście nie jest to dużo, ale wystarczająco by nie zasługiwać na opinię "totalnego pasjansa", jak to niektórzy sugerowali. Dla mnie jest tu dużo analogii do "W Roku Smoka", za to bez nielubianego przez niektórych uczucia dostawania po tyłku od gry;) Z góry znana kolejność aktywnych dzielnic, działanie niektórych kart akcji oraz ich "siła" czy choćby bardzo namacalna korzyść z bycia pierwszym na torze doży/kolejności to kilka (być może subiektywnych) przykładów takich podobieństw. Jeśli chodzi o syndrom "krótkiej kołderki" to wydaje się, że w tej grze raczej trzeba wybrać sobie konkretną drogę. W przeciwieństwie do np. Zamków, gdzie da się dotknąć w mniej lub bardziej optymalny sposób wszystkiego w danej rozgrywce, tutaj jest raczej za mało czasu, żeby wykorzystać potencjał np. wielu rodzajów budynków w jednej grze. Co za tym idzie zapowiada się całkiem przyzwoity poziom replayability i sporo potencjalnych dróg do zwycięstwa. Może ciut za dużo wniosków wysuwam jak na jedną grę, ale po prostu cieszę się z udanego zakupu. W tej cenie naprawdę warto, a szczególnie polecam tym, którzy poszukują fajnej, przyjemnej, niezbyt ciężkiej, ale jednak pozwalającej fajnie pokombinować, trwającej - naprawdę!!- trzy kwadranse rozgrywki ;)
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Rialto

Post autor: TTR_1983 »

Po lekturze instrukcji mam jedną wątpliwość. Jak wygląda sprawa z aktywacją budynków? Na początku gry wybieram jeden budynek (obojętnie jaki kolor?) i kładę na swojej planszy gracza. W instrukcji mam sformułowanie "aktywacja swojego budynku". Ok, kładę monetę na budynku leżącym na mojej planszy gracza i wykonuję akcję. To jest jasne. Jak mogę zdobywać inne budynki? Po prostu mówię, że chcę aktywować ten i ten budynek, biorę go z zasobów ogólnych na swoją planszę gracza i umieszczam na nim monetę? W niektórych miejscach instrukcji jest "aktywacja własnego budynku", a w niektórych "aktywacja budynku".
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Rialto

Post autor: adikom5777 »

Niestety nie zrozumiales zasad. Budynki mozna aktywowac tylko swoje i tylko w okreslonej fazie gry: zielone w fazie 1, zolte w fazie 2, a niebieskie pod koniec rundy w fazie 3. Kladziesz na swoim budynku monete i korzystesz z jego wlasciwosci. Pod koniec rundy zdejmujesz monete i odrzucasz ja do puli ogolnej i bedziesz mogl uzyc tego budynku w kolejnej rundzie.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Rialto

Post autor: adikom5777 »

Budynki mozesz zdobywac w fazie 2 kazdej rundy, wykonujac akcje budowy i odrzucajac karty budowy (te z cegielkami). Tyle kart ile odrzucisz, to o takiej wartosci budynek budujesz. Tak w skrocie. Poczytaj w instrukcji jak przebiega faza 2.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9480
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Rialto

Post autor: MichalStajszczak »

Wydaje mi się, że mulek18 pytał o coś innego
mulek18 pisze: Jak mogę zdobywać inne budynki? Po prostu mówię, że chcę aktywować ten i ten budynek, biorę go z zasobów ogólnych na swoją planszę gracza i umieszczam na nim monetę?
Budynki bierze się z zasobów ogólnych poprzez zagranie kart z cegłami (zagrywając jedna taka kartę można wziąć budynek pierwszego poziomu, zagrywając dwie karty - drugiego itd.) Gdy gracz ma budynek na swojej planszy, może go aktywować, kładąc na nim monetę.

EDIT: Widzę, że adikom5777 uzupełnił wyjaśnienie
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Rialto

Post autor: TTR_1983 »

Dzięki za rozwianie wątpliwości ;)
keet
Posty: 16
Rejestracja: 18 mar 2012, 10:22
Has thanked: 1 time

Re: Rialto

Post autor: keet »

Gondole i mosty.
Jak rozumiem nie trzeba ich dokładać tak, by stykały się z aktualnie rozgrywaną dzielnicą ?
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2013, 23:22 przez keet, łącznie zmieniany 1 raz.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Rialto

Post autor: Furia »

Może jednak z pytaniami o zasady przeniesiecie się do odpowiedniego wątku?
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Rialto

Post autor: TTR_1983 »

Furia pisze:Może jednak z pytaniami o zasady przeniesiecie się do odpowiedniego wątku?
Osobny dział do pytań o zasady jest bez sensu. przy każdej grze tutaj się ludzie pytają i tam. Nie wiem dlaczego nie może być o danej grze w jednym temacie. Mnie to w ogóle nie przeszkadza.
ODPOWIEDZ