Kardynalny błąd!

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Kardynalny błąd!

Post autor: MattCarnall »

Sięgając po roku przerwy po Zombiaki podczas tłumaczenia zasad powiedziałem dziewczynie, że te mogą rodzić się na cmentarzu(w instrukcji, że na pierwszej dzielnicy). Grając ludźmi, w pierwszych 4 grach zawsze o włos przegrywała, zatrzymując się tuż przed barykadą. Ależ miała minę, gdy stwierdziłem, że jednak źle graliśmy wystawiając Zombie na cmentarzu. :lol:
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1933
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 176 times

Re: Kardynalny błąd!

Post autor: tomuch »

Ja się zorientowałem po 20 rozgrywce w Agricolę, że jest coś nie tak. Logiczne było dla mnie to, że skoro mamy np. 6 zwierzaków jednego rodzaju, to będą 3 maleństwa. Aż pewnego razu sięgnąłem po instrukcję... ;)
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
Kornellious
Posty: 103
Rejestracja: 25 sie 2011, 23:06
Lokalizacja: Szczecin

Re: Kardynalny błąd!

Post autor: Kornellious »

Ja ostatnio zamuliłem Takenoko na dodatkowe pół godziny zapominając o segmencie bambusa wyrastającym przy pierwszym nawodnieniu pola i trochę nam się przeciągnęła rozgrywka. :D
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1262 times
Kontakt:

Re: Kardynalny błąd!

Post autor: mat_eyo »

Pierwsze rozgrywki w Caylusa wypaczyliśmy tym, że łaskę królewską dla największego budowniczego zamku dawaliśmy nie temu, kto w danej turze wybudował najwięcej sekcji zamku a temu, kto ogólnie miał ich najwięcej.

Natomiast grając w Mage Knight nie mogłem podbić żadnego miasta, w każdej kolejnej rozgrywce przegrywałem z kretesem. W końcu postanowiłem to sprawdzić i wyszło na to, że źle rozpoznawałem kolory na podstawce miast co skutkowało tym, że dobierałem sobie dużo trudniejszych przeciwników niż powinienem.
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Kardynalny błąd!

Post autor: watman »

tomuch pisze:Ja się zorientowałem po 20 rozgrywce w Agricolę, że jest coś nie tak. Logiczne było dla mnie to, że skoro mamy np. 6 zwierzaków jednego rodzaju, to będą 3 maleństwa. Aż pewnego razu sięgnąłem po instrukcję... ;)
o! to tez u nas bylo :)
ostatnio w pierwszej grze w Lords of Waterdeep tez byla niedoczytana instrukcja - najpierw rozsylalismy agentow a pozniej wykonywalismy nimi akcje... troche malo questow nam wchodzilo z tego powodu ;)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Kardynalny błąd!

Post autor: Czochrun »

watman pisze:
tomuch pisze:Ja się zorientowałem po 20 rozgrywce w Agricolę, że jest coś nie tak. Logiczne było dla mnie to, że skoro mamy np. 6 zwierzaków jednego rodzaju, to będą 3 maleństwa. Aż pewnego razu sięgnąłem po instrukcję... ;)
o! to tez u nas bylo :)
No to chyba każdy przerabiał :)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Kardynalny błąd!

Post autor: KubaP »

Czochrun pisze:
watman pisze:
tomuch pisze:Ja się zorientowałem po 20 rozgrywce w Agricolę, że jest coś nie tak. Logiczne było dla mnie to, że skoro mamy np. 6 zwierzaków jednego rodzaju, to będą 3 maleństwa. Aż pewnego razu sięgnąłem po instrukcję... ;)
o! to tez u nas bylo :)
No to chyba każdy przerabiał :)
Potwierdzam :)
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kardynalny błąd!

Post autor: NTomasz »

dlatego agrikola moim zdaniem jest jedną z najgłupszych gier ever :) z 2 swinek swinka z 50 tez swinka... z 1 chłopa nowy chłop ale koniecznie musi mieć dom! wszystko logiczne i intuicyjne :D
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 176 times

Re: Kardynalny błąd!

Post autor: lacki2000 »

NTomasz pisze:dlatego agrikola moim zdaniem jest jedną z najgłupszych gier ever :) z 2 swinek swinka z 50 tez swinka... z 1 chłopa nowy chłop ale koniecznie musi mieć dom! wszystko logiczne i intuicyjne :D
Bo to gra dla mieszczuchów jest co to wieś widzą jakoś tak zupełnie abstrakcyjnie. Mnie zawsze zastanawiało skąd u ludzi taka chęć hodowli, uprawy, słowem ciężkiej harówy ale tylko w świecie wirtualnym :) Wątpię mocno by jakiś rolnik po całym dniu pracy miał ochotę wieczorem przysiąść do czegoś typu Agricola z jej absurdami czy nawet do jakichś komputerowych Farmer Symulatorów z ich wypasionymi maszynami (post zawiera lokowanie produktu :P ). Chociaż co do innych gier to chyba lepiej że gracze zabijają się wirtualnie niż w realu :mrgreen: Aby nieco zmniejszyć offtop to podkreślę, że gdyby było inaczej to byłby to kardynalny błąd!
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Kardynalny błąd!

Post autor: FortArt »

Perikles - tu nam się udało zagrać w zupełnie inna grę. Każdy brał jakie chciał żetony wpływów, po ile chciał z tego samego miasta. Zgłosić się do kandydowania można było tylko samemu. Odzyskiwaliśmy jedną zabitą jednostkę, ale nie najsłabszą, a ... wybraną (czyli najsilniejszą). A wojska szły w bój ... jawnie miast zakryte.

Brass -bez zużywania żelaza przy odrzucaniu żetonów. Plansza była zapchana stalowniami, z których kompletnie nie schodziło żelazo bo nie miało na co.

Goldbräu - mój popisowy numer. Gra ta (o sprzedaży piwa z browarów w ogródkach piwnych) dzieli się na rundy udające kolejne dni, te zaś łączą się w tygodnie. W ostatnim, 4-tym tygodniu po dwóch dniach nie było już kompletnie co robić. Ale to dosłownie nic, dwie osoby pasowały cały czas bo ... nie mogły wykonać żadnej akcji. Pozostałe dwie osoby wykonywały dwie przeciwstawne akcje na przemian. Jak jedna zmieniała, to druga odwracała nazad. "Fajna gra, ale ja bym ją skrócił do trzech tygodni" zauważył kolega. Jak się okazało, autor też miał takie zdanie - gra powinna trwać 3 tygodnie :D

Ale najbardziej przeraża mnie myśl, że cały czas gram z jakimś kardynalnym błędem i dowiem się o tym za parę lat. :)
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Kardynalny błąd!

Post autor: Bea »

FortArt pisze:
Ale najbardziej przeraża mnie myśl, że cały czas gram z jakimś kardynalnym błędem i dowiem się o tym za parę lat. :)
Dlatego ja uważam, że nawet jak się zna grę na wylot, trzeba co jakiś czas ponownie przeczytać instrukcję, ale tak od deski do deski. czasami ciekawych rzeczy się można dowiedzieć ;)
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Kardynalny błąd!

Post autor: jolietjake »

Bea pisze:
FortArt pisze:
Ale najbardziej przeraża mnie myśl, że cały czas gram z jakimś kardynalnym błędem i dowiem się o tym za parę lat. :)
Dlatego ja uważam, że nawet jak się zna grę na wylot, trzeba co jakiś czas ponownie przeczytać instrukcję, ale tak od deski do deski. czasami ciekawych rzeczy się można dowiedzieć ;)
Najlepszym sposobem jest poprostu próbowanie gry w róznych towarzystwach. Wtedy taki błąd się wychwyci i nowi gracze Ci go wytkną. Chyba, że wszyscy grają źle, ale wtedy przynajmniej to nie twoja wina :wink:
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
najata
Posty: 308
Rejestracja: 21 sie 2012, 11:36
Lokalizacja: Warszawa (Jelonki)
Has thanked: 99 times
Been thanked: 16 times

Re: Kardynalny błąd!

Post autor: najata »

Nasza pierwsza gra w City Tycoon była obarczona niezwykle utrudniającym rozgrywkę błędem. W grze występują kafle elektrowni i wodociągów, są one dwustronne: można kupić taki kafel za cenę niższą, ale wygeneruje surowce jednorazowo, lub za cenę wyższą, z surowcami odnawialnymi co turę. Do tego nie można kupić mocniejszej elektrowni, jeżeli słabsza jest jeszcze nie kupiona.
Na czym polegał nasz błąd? Niestety, nie zauważyliśmy tej dwustronności :P Zdziwiliśmy się trochę po rozłożeniu gry, że niektóre elektrownie i wodociągi mają symbol recyklingu, niektóre nie, ale uznaliśmy, że to tak specjalnie. Do tego najsłabsza elektrownia była "jednorazową" stroną do góry i ktoś musiał się "poświęcić", żeby odblokować kolejną, odnawialną. Potem znowu dwie jednorazowe i dopiero odnawialna... Mieliśmy NAPRAWDĘ spore problemy z zasilaniem swoich kafli :(
Błąd odkryliśmy dopiero podczas sprzątania po rozgrywce...
Eternal Newbie :D
Mój stan posiadania na BGG
calisto1411
Posty: 64
Rejestracja: 14 kwie 2013, 23:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kardynalny błąd!

Post autor: calisto1411 »

Dobry temat.

My w Carcassonne'ie na początku kładliśmy ludki na każdej płytce nie patrząc czy miasto, trakt czy pole jest już zajęte. Masakra była :)
Zmieniło się to kiedy zagraliśmy w wersję on-line i nas oświeciło. A przecież w instrukcji jest nawet obrazkowo opisane :lol:
sebur
Posty: 23
Rejestracja: 31 mar 2011, 13:47
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 1 time

Re: Kardynalny błąd!

Post autor: sebur »

Czochrun pisze:
watman pisze:
tomuch pisze:Ja się zorientowałem po 20 rozgrywce w Agricolę, że jest coś nie tak. Logiczne było dla mnie to, że skoro mamy np. 6 zwierzaków jednego rodzaju, to będą 3 maleństwa. Aż pewnego razu sięgnąłem po instrukcję... ;)
o! to tez u nas bylo :)
No to chyba każdy przerabiał :)
No to właśnie dzisiaj dowiedziałem się czegoś nowego :-(...tylko jedno zwierzę?sh.t...:-(
Pozdrawiam
sebur
____________
moja kolekcja
Kadzik
Posty: 3
Rejestracja: 17 wrz 2012, 18:49

Re: Kardynalny błąd!

Post autor: Kadzik »

W Games of Thrones graliśmy na losowe wybieranie dowódcy w trakcie walki. Na usprawiedliwienie mogę dodać, że grę mi ktoś wtedy tłumaczył i dopiero później sięgnąłem do instrukcji :) W sumie to nie jest też element całkowicie psujący rozgrywkę. Dla niektórych wręcz walki bez losowości wydają się bezsensu :P
jolietjake pisze:Najlepszym sposobem jest poprostu próbowanie gry w róznych towarzystwach. Wtedy taki błąd się wychwyci i nowi gracze Ci go wytkną. Chyba, że wszyscy grają źle, ale wtedy przynajmniej to nie twoja wina :wink:
O! Najgorsze jest jednak, gdy trafia się na grupę, która zawsze grała źle, poinformuje się ich o tym przytaczając odpowiednie fragmenty instrukcji, ale ci idą w zaparte, twierdząc, że oni zawsze tak grają i nic nie zamierzają zmieniać :? Wybaczcie, ale w Agricolę z tym dzikim rozmnażaniem, przestawianiem budynków i jeszcze jakimiś dziwnymi zmianami, grać nie będę :P
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Kardynalny błąd!

Post autor: Czochrun »

Kadzik pisze:Wybaczcie, ale w Agricolę z tym dzikim rozmnażaniem, przestawianiem budynków i jeszcze jakimiś dziwnymi zmianami, grać nie będę :P
Wooow. Jest coś o czym nie wiem??
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Kardynalny błąd!

Post autor: asiok »

Czochrun pisze:
watman pisze:
tomuch pisze:Ja się zorientowałem po 20 rozgrywce w Agricolę, że jest coś nie tak. Logiczne było dla mnie to, że skoro mamy np. 6 zwierzaków jednego rodzaju, to będą 3 maleństwa. Aż pewnego razu sięgnąłem po instrukcję... ;)
o! to tez u nas bylo :)
No to chyba każdy przerabiał :)



A wystarczy przy tłumaczeniu wyjaśnić, że mamy - owszem - wiele zwierząt ale tylko po jednej samicy i wszystko działa ok.

P.S. Ciąże mnogie mnie nie interesują :D
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Kardynalny błąd!

Post autor: kwiatosz »

Kadzik pisze: O! Najgorsze jest jednak, gdy trafia się na grupę, która zawsze grała źle, poinformuje się ich o tym przytaczając odpowiednie fragmenty instrukcji, ale ci idą w zaparte, twierdząc, że oni zawsze tak grają i nic nie zamierzają zmieniać
To prawda, ja tak nawet na turnieju Mare Nostrum miałem - byłem sędzią, 4 zasady budziły sprzeciw - gracze przegłosowali mnie żeby grać w swoją, niewynikającą z instrukcji wersję zasad. I co można wtedy zrobić? Ano nic, teoretycznie mogłem wszystkich zdyskwalifikować, ale to chyba by się dobrze nie skończyło gdybym w ten sposób wygrał :mrgreen:
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Kardynalny błąd!

Post autor: Pierzasty »

Jak mogłeś wygrać będąc sędzią? :shock:
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Kardynalny błąd!

Post autor: kwiatosz »

No w tym wypadku np. dyskwalifikując innych graczy - nie rozumiem chyba pytania...
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Kardynalny błąd!

Post autor: sirafin »

Z twojego opisu można wywnioskować, że byłeś sędzią i jednocześnie stroną w sprawie, a to przecież nieetyczne ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Kardynalny błąd!

Post autor: kwiatosz »

Aaa, w ten deseń :) Owszem, na naszych turniejach sędzią zostaje przeważnie osoba, która najlepiej zna zasady, ale nie wyklucza jej to z rozgrywki, bo czasami oznaczałoby to wyłączenie 33% zawodników ;) Plus to się raczej praktykuje w grach, w których wątpliwości rozstrzyga się zasadami - jeżeli jest uznaniowość, jak w PitchCarze np, to problematyczne zagrania rozstrzyga ktoś inny niż zainteresowany. Ale w Mare Nostrum nikt się nie spodziewał, że można tak absurdalnie zinterpretować przepisy i się przy tym uprzeć :) (chociaż MN to jedyna gra, której niejasność zasad mnie skłoniła do pyrgnięcia stołem, więc mogłem się spodziewać).
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Kardynalny błąd!

Post autor: Pierzasty »

Właśnie o to mi chodziło, że co to za turniej, w którym sędzia bierze udział :lol:

V: True, zapomniałem że można wyłączyć sędziego na czas jego gry i mieć więcej w zapasie :oops:
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2013, 21:16 przez Pierzasty, łącznie zmieniany 1 raz.
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Kardynalny błąd!

Post autor: Dabi »

Pierzasty pisze:Właśnie o to mi chodziło, że co to za turniej, w którym sędzia bierze udział :lol:
Eee tam.
Jak jest dobry regulamin z głową zrobiony i nie sędziuje jedna osoba to co to za problem aby sędzia grał w turnieju. Nawet w bitewniakach to wychodzi.
ODPOWIEDZ