Gra a'la Magia i Miecz (bardziej rozbudowana) i inne pytania

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Gra a'la Magia i Miecz (bardziej rozbudowana) i inne pyt

Post autor: mat_eyo »

Dla mnie to miks strategii (głównie mechanika) i przygodówki (głównie klimat i losowość). Dla mnie również w tym wątku nie padła jeszcze lepsza propozycja. chyba tylko Kupcy i Korsarze, to już przygodówka pełną piracką gębą, ale klimaty odległe od fantasy.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1365
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 164 times
Been thanked: 169 times

Re: Gra a'la Magia i Miecz (bardziej rozbudowana) i inne pyt

Post autor: Zet »

Od siebie dodam, że przejście z Magii i Miecza na Mage Knight (na potrzeby tego porównania uznajmy, że jest to przygodówka) to jak przejście z wanny na basen olimpijski. Jasne, może się udać, tylko nie każdy tak szybko uczy się pływać i niektórzy mogą jednak utonąć.

A jak już jesteśmy przy wodzie, to potwierdzam, że Kupcy i Korsarze BARDZO mi się kojarzyły z Magią i Mieczem. Dlatego ich sprzedałem ;) ale jeśli ktoś tego szuka i nie musi koniecznie mieć klimatu fantasy, to może się bliżej przyjrzeć tej pozycji.

Poza tym, co może być bardziej naturalnego, niż przejście z MiM na KiK (ew. ang. M&M) :D
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Gra a'la Magia i Miecz (bardziej rozbudowana) i inne pyt

Post autor: mat_eyo »

Nie wiem, czy KiK mają prostsze zasady niż MK. Co najwyżej mają ich mniej. Za to na pewno mają gorzej napisaną instrukcję. Niektórzy z moich graczy po kilku rozgrywkach wciąż mają problemy z prawidłowym rozgrywaniem ataku na kupca i walki z innymi kapitanami.
Vespa
Posty: 27
Rejestracja: 30 lis 2011, 10:24

Re: Gra a'la Magia i Miecz (bardziej rozbudowana) i inne pyt

Post autor: Vespa »

Jaka ciekawa dyskusja się tu wywiązała. Super, dzięki każdemu z Was poznaję różne punkty widzenia na ten sam problem - i o to chodzi!

Może też sam źle się wyraziłem. Tak na prawdę w pierwszym poście chciałem napisać, że dzięki MiM wdrożyłem się w świat planszówek i darzę tą grę sentymentem. Lubię klimat fantasy, lubię też klimaty steampunk, cyberpunk, pirackie, survivalowe, mniej kupieckie, bardziej strategiczne i przygodowe. Tytuł tego tematu na to wskazuje, ale jednak nie szukam na siłę grę będącej bardziej rozbudowaną Magią i Mieczem. Po kilkunastu latach przerwy od planszówek chciałbym kupić coś, co pozwoli spędzić wieczorem z żoną (lub znajomymi) czas inaczej niż przed telewizorem i gadaniem o dupie Maryni. Trochę się obawiam tych bardzo rozbudowanych gier w stylu MK (bo nie wiem czy znajdę do nich graczy) ale jednak mnie to pociąga, może zaryzykuję i pogram samotnie. A więc rozważam Mage Knight, Claustrophobię, Descenta i Robinsona (ta ostatnia głównie z uwagi na żonę, z którą chyba lepiej by się spędzało czas na graniu w kooperacji niż skirmish, po którym byłyby fochy jak nie pójdzie po myśli, z drugiej strony skirmish byby lepszy na grę z kumplami).

Tak więc ciągle temat otwarty, nie mam takiego parcia, że muszę mieć tą grę już, natychmiast. Piszcie dalej :)


EDIT: pokolorowałem swoje posty na niebiesko, żeby łatwiej Wam się było odnosić do tego co sam napisałem.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra a'la Magia i Miecz (bardziej rozbudowana) i inne pyt

Post autor: Bea »

Vespa pisze:[color=#0000FFA więc rozważam Mage Knight, Claustrophobię, Descenta i Robinsona (ta ostatnia głównie z uwagi na żonę, z którą chyba lepiej by się spędzało czas na graniu w kooperacji [/color]
Ja właśnie grywam w Robinsona z mężem i muszę przyznać, że uwielbiam to wspólne planowanie i zażarte dyskusje, co teraz wybudować, czy iść eksplorować, czy leczyć rany, kto zbuduje siekierę.. itp. Dylematy, decyzje do podjęcia, wiele wyborów, przy tym śliczne grafiki i przyjemny temat. Jedyny minus to długi setup i to, ze niektóre scenariusze tez są długie. Za to dużym plusem jest to, że świetnie się gra samemu :)
Vespa
Posty: 27
Rejestracja: 30 lis 2011, 10:24

Re: Gra a'la Magia i Miecz (bardziej rozbudowana) i inne pyt

Post autor: Vespa »

Tak więc pod wpływem różnorakich zachęt do Robinsona, czekam na drugie wydanie i to właśnie tą grę mam zamiar kupić. Coś zupełnie innego niż to, czego na początku szukałem, ale nie znając branży trzeba być otwartym na wszelkie, pomocne sugestie. Dzięki!
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Gra a'la Magia i Miecz (bardziej rozbudowana) i inne pyt

Post autor: mat_eyo »

Dobry wybór, nie powinieneś się zawieść. To najlepsza gra kooperacyjna w jaką grałem. Trzeba tylko pamiętać, że jest to gra trudna (mechanicznie, nie ze względu na zasady), której trzeba się nauczyć. Nie można zrażać się początkowymi porażkami, trzeba próbować aż do skutku :)
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Gra a'la Magia i Miecz (bardziej rozbudowana) i inne pyt

Post autor: SeeM »

blacklunthor pisze:Nasuwa mi się na myśl gra Runebound :) gra jest trochę "podobna" do MiM - mamy bohaterów, ganiamy po planszy, walczymy zdobywamy expa, towarzyszy, bronie itp. Oprócz tego gra jest mniej losowa od MiM z tego powodu iż mamy do wyboru przygody łatwe, średnie, trudne i legendarne np. smoki

Grę bardzo lubię i wiele razy w nią grałem także jest fajna i dobrze się gra w dwie osoby bo idzie szybko.
Polecam tylko dla ludzi przy kasie, którzy muszą coś z tym zrobić. Podstawka ma trochę mało postaci, więc Piaski, Wyspa, Korona i Berlo (ktorych juz nigdzie nie mozna dostac), talie klas... Dopiero wtedy gra nabiera kolorow. Podstawka jest zwyczajnie biedna i potrafi zniechęcić. Została zaprojektowana z myślą o ciągłym dokupowaniu małych dodatków, ale w Polskim wydaniu zostały one połączone w kilka dużych i radość powolutkiego kolekcjonowania zmienia się w duży wydatek co parę miesięcy.
+ (BGG)
Vespa
Posty: 27
Rejestracja: 30 lis 2011, 10:24

Re: Gra a'la Magia i Miecz (bardziej rozbudowana) i inne pyt

Post autor: Vespa »

Cześć wszystkim ponownie!

Robinson zamówiony ale do premiery jeszcze trochę czasu (ze dwa tygodnie plus czas oczekiwania na paczkę).

Czy możecie mi w międzyczasie polecić jakąś rozsądną samoróbkę? Podano mi takiego linka: http://boardgamegeek.com/geeklist/70480 ... -go/page/1? jednak trudno mi się zdecydować na wykonanie którejś z tych gier. Wizualnie najbardziej mi się podoba Diune ale wolałbym coś innego. Trudność wykonania nie ma znaczenia, nawet powiem, że im trudniejsza do zrobienia tym większa satysfakcja :) No i musi być ŁADNA.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Gra a'la Magia i Miecz (bardziej rozbudowana) i inne pyt

Post autor: Pierzasty »

Jak ładna, trudna do zrobienia i przygodowa, to zdecydowanie Magic Realm, sam zamierzam zrobić :mrgreen:
Vespa
Posty: 27
Rejestracja: 30 lis 2011, 10:24

Re: Gra a'la Magia i Miecz (bardziej rozbudowana) i inne pyt

Post autor: Vespa »

Pierzasty, czy możesz założyć temat - relację z budowy? Chętnie się do niego podczepię i będziemy się wymieniać doświadczeniami. Może nawet Ci pomogę z kilku rzeczach, które wymagają druku wielkoformatowego :)
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1482
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 75 times

Re: Gra a'la Magia i Miecz (bardziej rozbudowana) i inne pyt

Post autor: TuReK »

Trzymam kciuki, MR to przygodówka wszechczasów :D
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
alvaro
Posty: 59
Rejestracja: 07 sie 2012, 09:29
Lokalizacja: Brzeszcze

Re: Gra a'la Magia i Miecz (bardziej rozbudowana) i inne pyt

Post autor: alvaro »

BTW, to nowe wydanie Robinsona czym ma się różnić od starego?
Vespa
Posty: 27
Rejestracja: 30 lis 2011, 10:24

Re: Gra a'la Magia i Miecz (bardziej rozbudowana) i inne pyt

Post autor: Vespa »

Potrzebuję tłumaczenie instrukcji MR :P Karty chyba dam radę sam przetłumaczyć.
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 1&start=50
ODPOWIEDZ