Gra euro dla ameritrashowca

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: NTomasz »

i bardzo bardzo losowa :D chyba ze to nie problem :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: mig »

NTomasz pisze:i bardzo bardzo losowa :D chyba ze to nie problem :)
Dla ameritrashowca nie powinien być ;)

Trochę turlania kostkami jest ale są również mechanizmy, żeby losowość zmniejszyć. W żadnej z moich kilkunastu rozgrywek kostki nie zadecydowały o wyniku gry.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: NTomasz »

a to ze ktoś dobrał świetne hexy a inny wyraźnie słabsze nie pasujące do rasy którą gra?\
edit down: nie sugeruja tylko tak jest. a jezeli gra za 200++ zl potrzebuje dodatku aby działać poprawnie to moim zdaniem nie jest warta posiadania
Ostatnio zmieniony 02 kwie 2013, 07:47 przez NTomasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lb_lb
Posty: 209
Rejestracja: 30 mar 2009, 18:07

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: lb_lb »

NTomasz pisze:a to ze ktoś dobrał świetne hexy a inny wyraźnie słabsze nie pasujące do rasy którą gra?
Fakt, w podstawce niektorzy tak sugeruja... Ale zwykle przegrywaja nie przez to, jedni nazekaja, ze samych starozytnych wyciagneli inni, ze nie maja starozytnych itd. Moim zdaniem to kwestia strategii i adaptacji. Ale jest na to tez rada systemowa, mozna kupic dodatek, sa tam bajerki, ktore zniweluja problem, zwlaszcza jest to wariant sojuszy. Mozna sie probowac wiazac z graczem mocniejszym, bedzie liczona wowczas srednia. Jakby co mozna wariant sojuszy wprowadzic do podstawki bez kupowania dodatku, prosze sorawdzic instrukcje. Choc dodatek goraco polecam.

Natomiast eclipse posiada euro smaczkek:)
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: Tolis »

Proponuje Myrmes, Eufrat & Tygrys, Terra Mystica.
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: watman »

Lords of Waterdeep (euro zrobione przez amerykanow i dla amerykanow, hybryda idealna) oraz Bootleggers (ale to z gatunku tych ciezkich jak na ameritrash)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
lb_lb
Posty: 209
Rejestracja: 30 mar 2009, 18:07

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: lb_lb »

Tolis pisze:Proponuje Myrmes, Eufrat & Tygrys, Terra Mystica.
Co do Myrmes to osobiscie mi nie podeszla, worker placement.. Dla mnie zasucha troszke.. Euro jak euro... Eufrat moim zdaniem, tez moze nie podejsc koledze zakladajacemunwatek, to Knizia vel suchar... Gra owszem swietna, ale to bardziej gra logiczna.. Terra Mystica natomiast moze byc trafnym wyborem, duzo klimatycznych ras, mapka z heksami, duzo akcjii i regul.. To sie moze przyjac na ameritrashowcu...
Awatar użytkownika
vder
Posty: 726
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 289 times
Been thanked: 124 times

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: vder »

taaa Tygrys nawet dla ludzi, którzy w euro grają, często jest sucharem nie do strawienia.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: pan_satyros »

Zdecydowanie Lords of Waterdeep. Klasyczny worker placement z bardzo dobrze wplecionym klimatem.
O EiT czy Myrmes nawet nie myśl.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: schizofretka »

Ludzie, OP już grę kupił i pewnie zdążył sprzedać, patrzcie na daty! A jak już odgrzewamy :lol: to polecę Yedo - gra która świetnie osiąga to, co nieudolnie próbowali Lords of Waterdeep,
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: Dabliu »

vder pisze:taaa Tygrys nawet dla ludzi, którzy w euro grają, często jest sucharem nie do strawienia.
A kysz, siło nieczysta :twisted:
Kolejna gra - obok Trajana - w której ludzie zazwyczaj widzą suchara, a ja całe wiadro klimatu. Widać, klimat można różnie pojmować...
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: solkan »

Moim zdaniem także EiT jest bardzo klimatyczny - znacznie bardziej klimatyczny niż duża część ameritrashu, w której cały "klimat" to w zasadzie grafiki na kartach i na planszy oraz plastikowe figurki. W EiT mechanika świetnie współgra z tematem.
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: Dabliu »

solkan pisze:Moim zdaniem także EiT jest bardzo klimatyczny - znacznie bardziej klimatyczny niż duża część ameritrashu, w której cały "klimat" to w zasadzie grafiki na kartach i na planszy oraz plastikowe figurki. W EiT mechanika świetnie współgra z tematem.
+1 :!:
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: schizofretka »

solkan pisze:Moim zdaniem także EiT jest bardzo klimatyczny - znacznie bardziej klimatyczny niż duża część ameritrashu, w której cały "klimat" to w zasadzie grafiki na kartach i na planszy oraz plastikowe figurki. W EiT mechanika świetnie współgra z tematem.
A grałeś w jakiś AT czy opowiadasz na podstawie ryzyka i hybryd jak Cyklady? Bo AT tym się różni od euro, że reguły dążą do symulacji opisywanego świata, a nie abstrakcyjnego jego uproszczenia. Nie bronię wam czuć klimat w EiT, ale prawda jest taka, że ta gra mogłaby dziać się gdziekolwiek (jakiekolwiek reguły szczególnie odzwierciedlające Mezopotamię, hmm?) i jest dużo bardziej abstrakcyjna od nawet od Caylusa, gdzie cechy budynków są związane z ich nazwą i budujemy stopniowo zamek, nie mówiąc o większości współczesnych euro jak gry Chvatila czy Yedo.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: solkan »

Znajomi kupuja glownie AT i owszem, gralem w pare bardziej popularnych przygodowych tytulow, jak Talisman, Dragon's Ordeal, Runebound czy w Kupcow i Korsarzy, ale zazwyczaj konczylo sie na jednej partii, przy braku ochoty na kolejne. Poza tym sledze rynek planszowkowy i przeczytalem sporo instrukcji do innych AT, co wiecej, bylem wieloletnim graczem w RPG i w figurkowe bitewniaki, potrafie zatem docenic klimat zbudowany umiejetna narracja czy tez w grze bitewnej klimat wynikajacy w duzej mierze z dobrej jakosci, ladnie pomalowanych figurek. Ale kwestia w tym, ze nie uwazam, by celowe komplikowanie zasad, by dodac danej grze tzw. chromu, sa niezbedne, by mozna bylo powiedziec, ze mechanika tej gry dobrze oddaje temat. W EiT wystarczy odrobina wyobrazni, by z lotu ptaka zobaczyc rozrastajace sie krolestwa pomiedzy dwoma rzekami, walke o wplywy miedzy kaplanami czy miedzy gildiami kupcow i konflikty z nich wynikajace. Prostota zasad dziala tu, moim zdaniem, zdecydowanie na korzysc gry, gdyz pozwala uniknac nielogicznosci, ktorych pelno w grach o bardziej skomplikowanych zasadach, a ktore to nielogicznosci - prznajmniej dla mnie - sa w stanie zepsuc caly klimat gry. Nie rozumiem tez za bardzo zarzutu, ze mechanika EiT moglaby zostac przeniesiona w zupelnie inny temat - skoro dziala doskonale w takich realiach, w jakich zostala osadzona i nie tworzy zadnych tematycznych zgrzytow, dlaczego mam zastanawiac sie, czy mozna by ja przeniesc gdzie indziej czy nie? Jesli mozna, to chetnie zobaczylbym te mechanike w innej grze i, grajac w nia, czerpalbym satysfakcje z tego, ze i w tej grze mechanika znakomcie wspolgra z tematem.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: pan_satyros »

schizofretka pisze:to polecę Yedo - gra która świetnie osiąga to, co nieudolnie próbowali Lords of Waterdeep,
Strasznie mało opinii o Yedo po PL stronie internetu. Swego czasu sam się na nią natknąłem i do teraz przypomina się przy większości zakupów. Możesz napisać coś więcej? Działa to na 2 osoby i w czym jest lepsze od LoW?


btw. ja również w EiT widzę sporo klimatu, ale dla typowego gracza AT (pojmowanego tak, jak wyżej to opisano) moze to być nieco za mało.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: Trolliszcze »

schizofretka pisze:to polecę Yedo - gra która świetnie osiąga to, co nieudolnie próbowali Lords of Waterdeep,
A czy przypadkiem Yedo nie jest grą o innym ciężarze niż LoW? Sam mam tę grę na radarze. LoW ma być z założenia dobrym gatewatem (i jest) - nie bardzo rozumiem, gdzie w tej grze nieudolność. Yedo, zdaje się, ma nieco inny target.
Awatar użytkownika
RobertO13
Posty: 120
Rejestracja: 01 mar 2013, 12:46

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: RobertO13 »

Jeszcze raz polece Belfort-a gra bardzo dobrze wydana
Z klimatem i ciekawa grafika
Mozna smialo zagrac po krotkim wprowadzen
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: Dabliu »

Może ta geeklista będzie pomocna...
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
ODPOWIEDZ