Kolejna gra do kolekcji (2 osoby i więcej)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Amiata
Posty: 31
Rejestracja: 30 kwie 2013, 11:48

Kolejna gra do kolekcji (2 osoby i więcej)

Post autor: Amiata »

Witam!
Chciałabym rozszerzyć swoją kolekcję planszówek, w temacie zielona nie jestem ale jest spory wybór i nie wiadomo co lepiej podpasuje, więc chciałabym poznać opinię osób będących bardziej w temacie :)

Jakie warunki?
-gramy głównie we 2 (z chłopakiem), opcja na więcej osób mile widziana, aczkolwiek niekonieczna
-czas gry do 2-3h, krótka gra to nie problem
-cena: bez wariactw typu Mage Knight czy Zombicide (do 200 zł)
-język: może być i po angielsku
-spora regrywalność (ale to chyba oczywiste)
-element losowy w ograniczonym wymiarze mile widziany, losowość typu Stone Age jest ok

Co znamy?

-Nowa Era – kupione w ciemno, między innymi dzięki postom z tego forum, bardzo lubimy, z pewnością kupimy Zimę
-Ticket to Ride – Mamy edycję niemiecką (Marklin) i na dwie osoby to szybko się nudzi, graliśmy też sporo w Europę, tam już lepiej wypada na dwójkę. Na więcej osób to inna gra :)
-Zombiaki 2: Atak na Moskwę – kombinowania tutaj niezbyt wiele, ale raz na jakiś czas przyjemnie się gra, duży plus za mobilność
-Puerto Rico – mało graliśmy, mi pasuje bardzo, jemu nie, bo za mało losowe (może się kiedyś zmieni, na co po cichu liczę)
-Zimna Wojna – testujemy pożyczoną od znajomego, pierwszą rozgrywkę przerwaliśmy, druga już doprowadzona do końca i coraz bardziej się podoba, może kupimy
-Magia i Miecz – mimo tego, że przestarzałe, to lubimy ze znajomymi pograć, choć często nie chce nam się kończyć gry
-Carcassone – oboje niezbyt przepadamy
-Neuroshima HEX – ja lubię, chłopaka może kiedyś przekonam
-Epoka kamienia, Wysokie napięcie – gry całkiem ok, u znajomych można pograć, ale sama bym nie kupiła, nie wiem czego im brakuje
-Osadnicy z Catanu – lubimy, ale dla mnie za bardzo losowa
-Galaxy Trucker – gra na czas w budowanie statku kosmicznego - dla mnie odpada

O czym myślę?
-Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island – ta kooperacja bardzo kusi, dodatkowo widziałam wiele pochlebnych ocen
-Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec – czy jest szansa na to, że podpasuje skoro ciężko z Puerto Rico? Wolę małą wersję na początek, zamiast dużej Agricoli
-Glen More – klimat interesujący :)
-Memoir ’44 – czy wojenna to dobry wybór?
-Claustrophobia, Dominion, Zamki Burgundii, Cytadela – nie wiem co mam o nich myśleć, ale wydają się być interesujące
-Race for the Galaxy – brany pod uwagę zamiast Nowej Ery, z tego co wiem to gry są dosyć do siebie podobne, więc póki co raczej odłożony na planszówkową przyszłość

Czy moje pomysły są dobre? Co z nich wybrać? Będę wdzięczna za opinie i nowe propozycje :)
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2083
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 147 times
Been thanked: 393 times

Re: Kolejna gra do kolekcji (2 osoby i więcej)

Post autor: walkingdead »

Może ten temat okaże się pomocny:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 43&t=22137
Tematów dotyczących gier dla 2 osób jest sporo,nawet na pierwszej stronie są już podobne:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 43&t=23126
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 43&t=20736
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Kolejna gra do kolekcji (2 osoby i więcej)

Post autor: Bea »

Powiem o grach, które mam i znam.
Robinson - Bardzo fajny na dwie osoby. Sporo losowości, ale z tym złym losem właśnie się walczy. Można wspólnie spędzić czas dyskutując i kłócąc się jak tu przetrwać i co następnie zrobić. Pięknie i klimatycznie wydana. Na stronie Portalu dodatkowe scenariusze więc regrywalność jest ogromna. Polecam! tylko gra się dość długo rozkłada i składa. To jedyna jej wada.
Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec - gra prosta w zasadach ale wymagająca główkowania. Ładnie wydana, niewielka, szybko się rozkłada i dość szybko gra. Ja ją bardzo lubię.
Dominion - nie wiem co ta gra ma w sobie, ale mnie strasznie wciągnęła, działa na mnie uzależniająco. Grałabym w kółko...

Mogę polecić też Tokaido - gra lekka, dobrze spisuje się na 2 osoby. Jej główną zaletą jest piękne wydanie i niesamowity japoński klimat. Szczypta strategii plus zbieractwo. Bardzo przyjemna gra.
Z tych lżejszych a równie przyjemnych to Mały Książe. Też lekka gra z elementami blefu (w grze dwuosobowej).

Jeśli chodzi o Cytadelę, to według mnie chodzi lepiej na więcej osób.
Awatar użytkownika
grzemek
Posty: 291
Rejestracja: 17 mar 2013, 14:07
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Kolejna gra do kolekcji (2 osoby i więcej)

Post autor: grzemek »

Polecam Innowacje... mała losowośc, ogromna regrywalność, doskonale chodzi na 2 osoby na wiecej ponoć też ale nie próbowaliśmy jeszcze:)
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Kolejna gra do kolekcji (2 osoby i więcej)

Post autor: Perpetka »

Jeśli Puerto odpadło, to "mała Agricola" raczej też nie podpasuje. Wygląda na to, że Ty lubisz euro, a szanowny współgracz losowość i przygodę.

Zamki Burgundii mogą przypasować, a mogą wpaść do tej kategorii, co Stone Age, pomacaj online na boiteajeux.net.

Thunderstone (to taki Dominion z klimatem) i Race for the Galaxy mogą być dla Was. Ja jestem eurodziewczynką, a lubię, a wielbiciele akcji też chętnie grają. Obie możecie wypróbować online.

Robinson też powinien się spodobać, ale to jednak spora kobyła.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Kolejna gra do kolekcji (2 osoby i więcej)

Post autor: charlie »

Z wymienionych przez Ciebie najlepsze będzie Glen More i Race for The Galaxy, jeszcze Dominion. Z niewymienionych gry Chudyka: Glory to Rome i Innowacje.
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Kolejna gra do kolekcji (2 osoby i więcej)

Post autor: MarcinG »

+1 dla Glen More
Awatar użytkownika
sirmayday
Posty: 33
Rejestracja: 25 paź 2012, 13:33
Lokalizacja: Ropczyce

Re: Kolejna gra do kolekcji (2 osoby i więcej)

Post autor: sirmayday »

Polecam zwykłą Agricole jest wspaniała można nawet grac samemu, jest to naprawdę dobra gra.
Zamki Burgundii grałem tylko raz ale zakochałem się od razu naprawdę wspaniała gra a losowość jest ale całkowicie do opanowania.
Tzolk'in gra świetna typu worker placement nie ma losowości za to jest wiele dróg do zwycięstwa, i dobrze gra się we 2 osoby.
Mogę polecić jeszcze Hwaii i Dolinę Królów. Mały Książę jest też godny uwagi i zapoznania się jak dla mnie gra jest bardzo fajna i dla 2 osób jest bardzo ciekawy wariant.
Samo zwycięstwo nic nie znaczy, trzeba je umieć wykorzystać.
Napoleon Bonaparte
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Kolejna gra do kolekcji (2 osoby i więcej)

Post autor: nikozja_dg »

A może Hawana? Proste zasady, szybka rozgrywka, dobrze gra się też na więcej osób.
Albo Egizia? gra ma naprawdę spore możliwości i właściwie każda rozgrywka inaczej może wyglądać dzięki losowemu układowi kart i różnym kartom z zadaniami do wykonania.
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1385
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 192 times

Re: Kolejna gra do kolekcji (2 osoby i więcej)

Post autor: Brylantino »

sirmayday pisze:Polecam zwykłą Agricole jest wspaniała można nawet grac samemu, jest to naprawdę dobra gra.
Może i jest dobra, ale z opisu wynika, iż jedna osoba średnio przepada za eurosami, stąd raczej bym odradził takowy zakup.
Awatar użytkownika
damian0303
Posty: 22
Rejestracja: 03 kwie 2013, 17:10
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Kolejna gra do kolekcji (2 osoby i więcej)

Post autor: damian0303 »

Brylantino pisze: Może i jest dobra, ale z opisu wynika, iż jedna osoba średnio przepada za eurosami, stąd raczej bym odradził takowy zakup.
Sam przez to przechodziłem, mam kilku znajomych, którzy nie bardzo przepadają za eurogrami. O dziwo Agricola szybko znalazła uznanie także i u nich, bo ma banalną, ale dość rozbudowaną mechanikę i klimatyczny temat. Doskonale działa z każdą liczbą graczy i nie ma znaczenia czy gra się samemu, we dwójkę, czy w piątkę.
Fakt, że są inne gry, ale przemyślałbym ryzyko zakupu Agricoli, albo chociaż sprawdzenie jej w wersji online ;)
Awatar użytkownika
sirmayday
Posty: 33
Rejestracja: 25 paź 2012, 13:33
Lokalizacja: Ropczyce

Re: Kolejna gra do kolekcji (2 osoby i więcej)

Post autor: sirmayday »

Polecił bym jeszcze Belforta i Rialto naprawdę dobre gry szczególnie Belfort. A może Rattus albo Dracula. Polecam z całą pewnością K2 jest to rewelacyjna gra Adama kałuży naprawdę warto.
Samo zwycięstwo nic nie znaczy, trzeba je umieć wykorzystać.
Napoleon Bonaparte
Amiata
Posty: 31
Rejestracja: 30 kwie 2013, 11:48

Re: Kolejna gra do kolekcji (2 osoby i więcej)

Post autor: Amiata »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi :)

Padło na Robinsona (plus Zima do Nowej Ery), jak pogramy to napiszę jak nam podpasowało. Nie wydaje mi się, żeby to była kobyła większa niż Zimna Wojna. Następne w kolejności chyba są Dominion, mała Agricola - pewnie podejmę to ryzyko :) i, z polecanych w temacie, Dolina Królów.

Tokaido i Mały Książe odpadają przez klimat.
sirmayday pisze: Mogę polecić jeszcze Hwaii i Dolinę Królów.
Czy chodziło o grę Hawaii?
Bea pisze:Jeśli chodzi o Cytadelę, to według mnie chodzi lepiej na więcej osób.
Tu akurat pisałam z myślą o grze także w więcej osób :)

Co do reszty gier, to pewnie będę się nimi interesować w przyszłości :)

I może tak lekko odbiegając od tematu: jakimi grami przekonać, że euro i brak losowości jednak jest ok?
Awatar użytkownika
sirmayday
Posty: 33
Rejestracja: 25 paź 2012, 13:33
Lokalizacja: Ropczyce

Re: Kolejna gra do kolekcji (2 osoby i więcej)

Post autor: sirmayday »

Tak chodziło o Hawaii. Jakimi grami przekonać że euro i brak losowości jet ok? wydaje mi się że Dolina królów powinna sprawdzić a i Tzolk'in byłby dobry. Polecam jeszcze Seanson ale tam jest więcej losowości.
Samo zwycięstwo nic nie znaczy, trzeba je umieć wykorzystać.
Napoleon Bonaparte
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Kolejna gra do kolekcji (2 osoby i więcej)

Post autor: Bea »

Jak wam się Nowa Era podoba, to może nie odkładajcie zakupu RftG na później. To jednak inne gry mimo pewnych podobieństw, a jest duże prawdopodobieństwo, że wam się spodoba :)
ODPOWIEDZ