Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Jan Madejski »

Pytanie do Portalu: czy jest szansa na jakieś oficjalne reguły/scenariusze pozwalające na grę 5-6 osób? Teoretycznie już "Przyrodnik" pozwala mi się wcielić w Darwina (a i raz już grałem Piętaszkiem przypiętym do grupy 4 rozbitków ;) ), ale przydałoby się WIĘCEJ!
I z drugiej strony: może jakiś scenariusz do gry solo, w którym rozkładanie komponentów gry byłoby krótsze, niż standardowo?
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: lesar »

...to idźmy dalej za ciosem i może jakiś scenariusz niekooperacyjny, tylko rywalizacja o przetrwanie lub zdobycie skarbu, dotarcie do tratwy itp.
Ostatnio zmieniony 12 maja 2013, 19:16 przez lesar, łącznie zmieniany 1 raz.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: mat_eyo »

lesar pisze:...to idźmy dalej za ciosem i może jakiś scenariusz niekooperacyjny, tylko rywalizacja o przetrwanie lub zdobycie skarbu, dotarcie tratwy itp.
+100
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: jolietjake »

lesar pisze:...to idźmy dalej za ciosem i może jakiś scenariusz niekooperacyjny, tylko rywalizacja o przetrwanie lub zdobycie skarbu, dotarcie tratwy itp.
Najlepiej z opcją solo "rozbitek vs pies"! :D
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Adamso97
Posty: 91
Rejestracja: 02 mar 2013, 14:30

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Adamso97 »

lesar pisze:...to idźmy dalej za ciosem i może jakiś scenariusz niekooperacyjny, tylko rywalizacja o przetrwanie lub zdobycie skarbu, dotarcie tratwy itp.
To chyba nie jest najlepszy pomysł biorąc pod uwagę to jak ciężko jest przeżyć, a co dopiero mając do dyspozycji tylko swoje 2 piony akcji. Chyba, że chodzi Ci o taką półkooperacje, gdzie trzeba sobie pomagać żeby coś osiągnąć, ale ostatecznie wygra jedna osoba. Choć i tak nie wiem czy to by wypaliło.
Robinson to gra typowo kooperacyjna...
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: jolietjake »

Adamso97 pisze:
lesar pisze:...to idźmy dalej za ciosem i może jakiś scenariusz niekooperacyjny, tylko rywalizacja o przetrwanie lub zdobycie skarbu, dotarcie tratwy itp.
To chyba nie jest najlepszy pomysł biorąc pod uwagę to jak ciężko jest przeżyć, a co dopiero mając do dyspozycji tylko swoje 2 piony akcji. Chyba, że chodzi Ci o taką półkooperacje, gdzie trzeba sobie pomagać żeby coś osiągnąć, ale ostatecznie wygra jedna osoba. Choć i tak nie wiem czy to by wypaliło.
Robinson to gra typowo kooperacyjna...
No na pewno trzebaby wymyśleć jakiś nowy, ciekawy mechanizm. Bo jeśli damy, zasadę, że jeśli ktoś umrze to odpada... no to gra będzie kiepska poprostu, główny minus Mafii, odpadasz wcześnie, potem się gapisz półtorej godziny... A jeśli zostawimy zasadę, że wszyscy przegrywają, gdy jeden umrze, no to gracz który wie, że nie wygra uzna, że nie pojdzie odpoczywać a polować ze słabym poziomem broni albo dwa razy budować jednym pionkiem i się jak najszybciej wykrwawi :wink:
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: lesar »

chodzi mi o zastosowanie podejścia tak jak było to w przypadku Zakazanej Wyspy (wiem, że nie ma co jej porównywać, ale chodzi o kierunek myślenia) http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 19&t=18710 (WARIANT SZYBCY I WŚCIEKLI (NIE-KOOPERACYJNY, PRZECIWKO SOBIE), można grać jeden na jednego, dwóch na dwóch, lub każdy sobie)

Uważam, że Robinson ma w sobie potencjał do stworzenia scenariusza rywalizacji pomiędzy graczami.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Krissos
Posty: 141
Rejestracja: 10 cze 2012, 01:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Krissos »

Jestem po pierwszej rozgrywce, rozbitkom niestety nie udało się uciec z wyspy, skaczące małpy i 5 chmurek w 11 turze zjadły całe ciężko zdobyte zapasy drewna i nie było z czego dołożyć na stos :(.
Ale nic to - gra mi się bardzo podoba! Po lepszym ogarnięciu zasad całość jest bardzo logiczna i przyspieszy nam kolejne rozgrywki.

Nie mogę się już doczekać na kolejne gry.

Co do opcji niekooperacyjnej, myślę, że można by pomyśleć o scenariuszach np. o dwóch niezależnych grupach poszukiwaczy skarbu na wyspie, ewentualnie piraci kontra zdeterminowani rozbitkowie - czyli raczej rozgrywki grupa vs grupa.
Awatar użytkownika
Adamso97
Posty: 91
Rejestracja: 02 mar 2013, 14:30

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Adamso97 »

Grupa vs. Grupa to by było fajne rozwiązanie. Np. jedna grupa by musiała znaleźć jakiś skarb, a druga(np. piraci) bronić go i niedopuścić by w przeciągu tych np. 12 rund gracze nie zdobyli skarbu.
Grupa poszukiwaczy normalnie by grała, a grupa piratów miała by do dyspozycji 2-3 akcje na runde i by musiała mądrze je rozplanować(np. mogliby zaatakować obóz, itd.) W zasadzie da się coś takiego zrobić tylko czy to będzie grywalne to nie wiem. Chyba lepiej by było stworzyć jakąś osobną grę w tych klimatach typowo na grupa vs grupa.

Ja czekam na konkurs na stworzenie własnego scenariusza bo mam już kilka pomysłów.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Ryu »

Ja tak troszkę offtopując powiem, że Trzewik powinien już olać tego Robinsona i skupić się na jakimś nowym cięższym euro na miarę PaP'a :P :wink:
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: MattCarnall »

Osiem scenariuszy, to ciągle mało, apetyt rośnie w miarę jedzenia. A tak w ogóle cieżkich euro jest pod dostatkiem, a Robinson, to perełka.
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: sirkozi »

Trochę się spóźniliśmy na Dzień Robinsona, ale dzisiaj udało się rozegrać pierwszą partię. Dwie osoby z Piętaszkiem na domyślnym poziomie trudności. Wygraliśmy bodajże w 11 rundzie, w sumie ze sporym zapasem życia. Chociaż gdyby nie Kucharz i jego Samogon (zmniejszający efekty pogody) byłoby krucho. Grało się super, mnóstwo rozkmin i dyskusji. Już po pierwszej grze jest strasznie zadowolony z zakupu.

Muszę pochwalić instrukcję (druga edycja), bo ogólne zasady weszły od razu, a odpowiedzi na wszystkie pytania pojawiające się w czasie gry też tam znaleźliśmy. W sumie nie znalazłem tylko konkretnej odpowiedzi na jedną specyficzną sytuację, kiedy różne efekty karzą rzucić 2 identycznymi kostkami pogody. Graliśmy, że może być tylko 1 kostka, tak jak jest w przypadku żetonów i kostek bestii.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: mat_eyo »

Tak samo jest z kostkami pogody, może być tylko jedna. Analogicznie kiedy masz znacznik przygody na danej tali i wykonujesz akcję jednym pionkiem (rzut kostkami). Nawet kiedy wyrzucisz przygodę rozpatrujesz tylko jedną kartę.
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: sirkozi »

Wiem, o żetonach i kostce bestii znalazłem napisane wprost i uznaliśmy, że logiczne jest, że kostki pogody działają tak samo. ;)
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Peter128 »

Serio jest jakiś efekt każący rzucać kostką pogody (poza kością Bestii) ?
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: MattCarnall »

Fakt, instrukcja w edycji drugiej jest w 90% kilku procentach napisana jasno i klarownie, zdarza się kartkowanie, ale z tego, co zauważyłem, nadal nie jest w niej dokładnie wytłumaczony cel palisady. Wspomina o zwierzętach, sztormie, ale nie mówi nic wprost. Jej działania można wywnioskować z kontekstu, czy z podobnych pytań na tym forum, ale w samej instrukcji jednak tego brakuje.
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: YuZ »

Peter128 pisze:Serio jest jakiś efekt każący rzucać kostką pogody (poza kością Bestii) ?
Dobre pytanie. Po blisko 30 partiach też się z taką sytuacją nie spotkałem. Rozumiem żeton chmurki dodający chmurkę w fazie pogody, ale rzut dodatkową kostką? W jakiej sytuacji?
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: sirkozi »

Teraz myślę, że to mógł być błąd i na karcie był pokazany żeton, a nie kostka :P
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Lubel »

Wydawnictwo Portal pisze:Jeśli będzie zapotrzebowanie fanów, możemy przygotować ofertę Print on demand, uprzejmie proszę o zgłoszenia na e-mail.
Wstępnie byłbym zainteresowany, tylko że dobrze by było poznać szacunkowy koszt. I kiedy byłaby ta zorganizowana akcja ?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: rastula »

Lubel pisze:
Wydawnictwo Portal pisze:Jeśli będzie zapotrzebowanie fanów, możemy przygotować ofertę Print on demand, uprzejmie proszę o zgłoszenia na e-mail.
Wstępnie byłbym zainteresowany, tylko że dobrze by było poznać szacunkowy koszt. I kiedy byłaby ta zorganizowana akcja ?

dopisuję się do kolejki
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Karit »

rastula pisze:
Lubel pisze:
Wydawnictwo Portal pisze:Jeśli będzie zapotrzebowanie fanów, możemy przygotować ofertę Print on demand, uprzejmie proszę o zgłoszenia na e-mail.
Wstępnie byłbym zainteresowany, tylko że dobrze by było poznać szacunkowy koszt. I kiedy byłaby ta zorganizowana akcja ?

dopisuję się do kolejki
Ja też z wielka chęcią skorzystam i napisze emaila.

Miło było by jednak poznać więcej szczegółów
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: MattCarnall »

Dziś ponownie nie udało mi się wydostać z wyspy , tym razem Kucharzem. Sie we znaki dawala mi pogoda. Pomimo tego, że maszt był gotowy, a osada produkowała +1drewna. Ciężka noc, przeciekający dach sprawiły, że byłem na skraju wyczerpania. Niestety zabrakło mi morali. Było blisko, może następnym razem.
Awatar użytkownika
Sarna
Posty: 316
Rejestracja: 21 lut 2013, 19:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 104 times
Been thanked: 43 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Sarna »

Wydawnictwo Portal napisał(a):
Jeśli będzie zapotrzebowanie fanów, możemy przygotować ofertę Print on demand, uprzejmie proszę o zgłoszenia na e-mail.


Wstępnie byłbym zainteresowany, tylko że dobrze by było poznać szacunkowy koszt. I kiedy byłaby ta zorganizowana akcja ?
+1
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Portal Games »

Przy ilości 25 zamówień cena za instrukcję wynosi 30 złotych. Koszt wysyłki wydawnictwo Portal pokryje we własnym zakresie.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Senthe »

Wow... To pewnie kwestia drukarni, ale będę pod wrażeniem, jeśli uda się zebrać tyle osób do kupna instrukcji po 30 zł :shock:
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
ODPOWIEDZ