Wysokie napięcie - pytanie o zasady

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

Nie ma elektrowni na 4 odpady. Tak czysto hipotetycznie możesz w takiej sytuacji kupić maksymalnie 4 węgle i 8 odpadów, czyli jak najbardziej możesz kupić 2 węgle i 4 odpady.
Torquemada.
Posty: 18
Rejestracja: 17 kwie 2006, 14:16
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: Torquemada. »

Sztefan pisze:Nie ma elektrowni na 4 odpady. Tak czysto hipotetycznie możesz w takiej sytuacji kupić maksymalnie 4 węgle i 8 odpadów, czyli jak najbardziej możesz kupić 2 węgle i 4 odpady.
Może pisząc elektrownie na 4 odpady miała na myśli taką do której można kupić maksymalnie 4 odpady (chyba 14 uruchamiana za 2). W każdym razie w fazie zakupów kupujesz od razu wszystkie potrzebne Ci surowce, zgodnie z mozliwosciami posiadanych elektrowni.
Nigella
Posty: 5
Rejestracja: 17 lut 2007, 22:39

Post autor: Nigella »

Dzięki za wszystkie odpowiedzi i wyjaśnienia zasad.Dzisiaj spróbujemy zagrać:)))
Nigella
Posty: 5
Rejestracja: 17 lut 2007, 22:39

Post autor: Nigella »

mam jeszcze jedno pytanie, które powstało podczas gry-czy w momencie przejscia do 2 etapu elektrownie, ktore się wylicytowało w 1 etapie przechodzą do 2 etapu, czy licytuje się od początku nowe elektrownie?
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Post autor: dasilwa »

Nigella pisze:mam jeszcze jedno pytanie, które powstało podczas gry-czy w momencie przejscia do 2 etapu elektrownie, ktore się wylicytowało w 1 etapie przechodzą do 2 etapu, czy licytuje się od początku nowe elektrownie?
Każdy zachowuje swoje elektrownie.
Gonzales
Posty: 11
Rejestracja: 09 mar 2007, 17:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Gonzales »

Witam
Wczoraj rozegrałem pierwszą partię w Wysokie Napięcie, pojawiły się pierwsze niejasności. Mam więc dwa pytania odnośnie regół:

1. Licytacja
Jaka jest minimalna stawka wyjściowa elektrowni wybranej do licytacji przez gracza prowadzącego? W instrukcji jest napisane:

"najniższa możliwa stawka jest równa numerowi kolejnemu elektrowni".

Co to znaczy? Czy jeżeli np: licytuję elektrownię 10, muszę dać za nią minimalnie 11 elektro - gdyż taki jest numer kolejnej elektrowni. Jeżeli tak to co z elektrownią np: 40 (chodzi mi o to, że w grze nie wystepują elektrownie o numerach 1,2,41,43,45,47,48,49) - muszę ją licytować minimalnie za 42 elektro?

2. Przejście do Etapu 2.
W instrukcji jest napisane:

"W momencie przejścia do Etapu 2, wykonuje się jednokrotnie nastepującą czynność: najtańsza elektrownia jest usuwana z gry i zostaje zastąpiona kartą wyciągniętą z wierzchu stosu."

Czy prawo to dotyczy również elektrowni posiadanych przez graczy, czy tylko tych wystawionych na rynku bieżącym i przyszłym?
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Post autor: Blue »

1.
Za elektrownie z numerkiem 40 minimalna stawka to 40.[przynajmniej ja tak zawsze gram :p... moze akurat "kolejnemu" bylo niepotrzebnie wsadzone do isntrukcji.... nie wiem ;)... niech mnie ktos poprawi jezeli zle mowie].
2.
Tylko elektrowni z rynku.
Awatar użytkownika
Dusso
Posty: 348
Rejestracja: 04 lip 2005, 13:02
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 1 time

Post autor: Dusso »

Też jestem zdania, że "kolejnemu" odnosiło się do rodzaju numerów, a nie następstwa - czyli minimalna cena = numer danej elektrowni w kolei.
Gonzales
Posty: 11
Rejestracja: 09 mar 2007, 17:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Gonzales »

Wielkie dzięki za szybkie wyjaśnienie moich niewiadomych :D
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Post autor: rzaba »

mam pytanko odnośnie zakończenia:
jeden z graczy podpina 17 miasto w rundzie 4 (powiedzmy ze jest to gracz ktory rozpoczął runde 4) i wg. instrukcji nastepuje koniec gry czyli co? czy nastepni gracze moga dokonczyc swoja 4 runde (czyli podpinanie swoich miast)czy przechodzimy automatycznie do rundy 5 i podliczamy co tam kto ma? z gory dzieki za odpowiedzi

pozdrawiam,
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

Runda jest normalnie rozgrywana do końca, więc następni gracze też moga podłączyć 17 i więcej miast.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

Dogrywa się całą rundę. Czyli wszyscy gracze budują w "rundzie" a właściwie fazie 4. Potem w fazie 5 wszyscy zaslilają jak największą ilość miast. Gracz, który ZASILI najwięcej miast wygrywa.

W sensie jak ktoś wybuduję 17 domek i według instrukcji ta liczba oznacza koniec gry, to nie następuje to natychmiast. Oznacza to tylko, że taki gracz uruchomił koniec gry, który nastąpi pod koniec aktualnej rundy (po rozegraniu wszystkich faz, każda runda skłąda się z 5 faz).
olek
Posty: 1
Rejestracja: 07 gru 2007, 12:55
Lokalizacja: Kraków

Post autor: olek »

Taki scenariusz:
W I rundzie kupiłem jeden domek (=stację transformatorową) w mieście A i jestem w stanie go zasilić, więc dostaję kasę za jedno miasto.

W II rundzie kupuję stację transformatorową w mieście B, ale nie płacę opłat transportowych. Zasilam miasto A i dostaję kasę za jedno miasto.

W III rundzie kupuję domek w mieście C i płacę opłatę transportową między A-B i między B-C. Zasilam te trzy miasta i dostaję kasę za trzy miasta.

W IV rundzie płacę opłatę transportową między A-B. Zasilam miasta A i B i dostaję kasę za dwa miasta.

Czy coś tu jest niezgodnego z zasadami?
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Post autor: melee »

no raczej ;)

Opłata transportowa - nie ma czegoś takiego. Opłata jest tylko ponoszona w momencie budowania domku. Nie za "uruchamianie" domku, czyli w punkcie IV możesz zasilić dwa już posiadane miasta za darmo. Jedyny koszt zasilenia to surowce. Co więcej, opłata za podłączenie nowego domku wynika z "odległości" do jednego z Twoich (już posiadanych) domków, a nie wszystkich! Czyli w punkcie III stawiając domek C płacisz koszt podłączenia A-C LUB B-C (mniejszą z nich).
Awatar użytkownika
Dusso
Posty: 348
Rejestracja: 04 lip 2005, 13:02
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 1 time

Post autor: Dusso »

Dokładnie całkiem namieszałeś, nie ma żadnych opłat transportowych w kolejnych rundach, po prostu koszt budowy KAŻDEGO kolejnego domku = cena w mieście + odległość do najbliższego swojego domku.
ODPOWIEDZ