Cyklady - pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
mlocus21
Posty: 31
Rejestracja: 08 sty 2012, 09:04

Re: cyklady mapa problem

Post autor: mlocus21 »

Cześć,

Też maja mi wysłać nową plansze :)

Dzięki i pozdrawiam
Komimasa
Posty: 151
Rejestracja: 26 lis 2012, 11:09
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Komimasa »

Jestem zmuszony znów prosić o pomoc. Nie będę zadawał wszystkich pytań, którymi uraczył mnie kolega podczas ostatniej rozgrywki, ale te dwie rzeczy chciałbym jednak wyjaśnić.

Wróg właśnie wybudował drugą metropolię, ja wylicytowałem Zeusa. Miałem 24 monety i przerzuciłem z 12 razy potwora za dwie monety, wyszedł w końcu ten, co daje dochód, wykorzystałem go by dostać 14 monet, gdyż miałem wysoki dochód. Przerzucałem potem potwora za 3 monety, oczywiście każda zmiana za jedną monetę, doszedłem do Pegaza i go wykupiłem.
Moje pytanie, czy to tak można sobie ile wlezie przerzucać te potwory, czy są jakieś ograniczenia? Jakbym na to nie patrzył w instrukcji nie zostało to jakoś dokładnie wyjaśnione.

Druga sprawa Hades. Wydaje mi się to oczywiste, ale nie znalazłem konkretu.
Za jedną monetę wykonujemy akcję Hadesa lub Posejdona, ale nie, że możemy i przesunąć statek o wojsko, prawda? To by było wtedy za mocne.
Borek224
Posty: 348
Rejestracja: 25 lis 2010, 13:35
Been thanked: 1 time

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Borek224 »

Komimasa pisze: Wróg właśnie wybudował drugą metropolię, ja wylicytowałem Zeusa. Miałem 24 monety i przerzuciłem z 12 razy potwora za dwie monety, wyszedł w końcu ten, co daje dochód, wykorzystałem go by dostać 14 monet, gdyż miałem wysoki dochód. Przerzucałem potem potwora za 3 monety, oczywiście każda zmiana za jedną monetę, doszedłem do Pegaza i go wykupiłem.
Moje pytanie, czy to tak można sobie ile wlezie przerzucać te potwory, czy są jakieś ograniczenia? Jakbym na to nie patrzył w instrukcji nie zostało to jakoś dokładnie wyjaśnione.
Przerzucasz tak długo dopóki cię stać i dopóki masz co przerzucać (czyli są jakieś stwory na torze)
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: donmakaron »

Komimasa pisze:Moje pytanie, czy to tak można sobie ile wlezie przerzucać te potwory, czy są jakieś ograniczenia? Jakbym na to nie patrzył w instrukcji nie zostało to jakoś dokładnie wyjaśnione.
Otóż zostało! Przerzucanie potwora to Akcja Specjalna, a w opisie Akcji Specjalnych zaznaczono, że "Podczas swojej tury gracz może przeprowadzić tyle akcji [specjalnych], na ile go stać". Więc robiłeś dobrze :) Często tak wygląda powstrzymywanie wygrywającego gracza.

Sprawa z Hadesem może być bardziej myląca, bo instrukcja mówi; "To move troops and / or fleets", ale odnosi się to do faktu, że w jednej turze możesz poruszyć i wojsko i floty, jednak za jedną monetę można poruszyć tylko jeden rodzaj figurek (albo wojsko albo floty). A to dlatego, że zasady poruszania się są takie same jak te u Posejdona i Aresa (a ci pozwalają poruszyć odpowiednio tylko statki oraz tylko wojsko).

Mam nadzieję, że wszystko jest teraz jasne :)
Gottfryd
Posty: 51
Rejestracja: 28 mar 2012, 10:15
Lokalizacja: Ozorków

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Gottfryd »

1. Czy Harpią mogę usunąć oddział przeciwnika, jeżeli posiada on już tylko jedną wyspę?
(a jeżeli nie, to czy ma znaczenie czy będę wykonywał w danym cyklu normalny atak na wyspę, w celu wygrania gry?)
2. Mojry dają mi taki dochód jak na początku cyklu? Czy według aktualnego, obecnego w tym momencie stanu na planszy?
3. Czy po zagraniu Polifema, gdy flota nie może oddalić się od wyspy, tylko co najwyżej iść na inne pole, ale nadal przyległe do wyspy, to i tak ulega zniszczeniu?
4. Jak rozumiem atakowanie ostatniej wyspy danego gracza, w celu zdobycia drugiej Metropolii i wygrania gry, ma na celu to żeby w połowie gry, nie było sytuacji że jeden z graczy już nie gra. Ale jest możliwa sytuacja, że drugi gracz zdobywa tą drugą Metropolie, ale jeszcze w tym samym cyklu traci ją na rzecz trzeciego gracza. Wtedy pierwszy gracz już nie gra, tamci mają po jednej Metropolii i dalej sobie grają już bez tego pierwszego. Więc czy w takim przypadku ten drugi gracz miał prawo zaatakować ostatnią wyspę tego pierwszego gracza?
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Olgierdd »

Gottfryd pisze:1. Czy Harpią mogę usunąć oddział przeciwnika, jeżeli posiada on już tylko jedną wyspę?
(a jeżeli nie, to czy ma znaczenie czy będę wykonywał w danym cyklu normalny atak na wyspę, w celu wygrania gry?)
2. Mojry dają mi taki dochód jak na początku cyklu? Czy według aktualnego, obecnego w tym momencie stanu na planszy?
3. Czy po zagraniu Polifema, gdy flota nie może oddalić się od wyspy, tylko co najwyżej iść na inne pole, ale nadal przyległe do wyspy, to i tak ulega zniszczeniu?
4. Jak rozumiem atakowanie ostatniej wyspy danego gracza, w celu zdobycia drugiej Metropolii i wygrania gry, ma na celu to żeby w połowie gry, nie było sytuacji że jeden z graczy już nie gra. Ale jest możliwa sytuacja, że drugi gracz zdobywa tą drugą Metropolie, ale jeszcze w tym samym cyklu traci ją na rzecz trzeciego gracza. Wtedy pierwszy gracz już nie gra, tamci mają po jednej Metropolii i dalej sobie grają już bez tego pierwszego. Więc czy w takim przypadku ten drugi gracz miał prawo zaatakować ostatnią wyspę tego pierwszego gracza?
1. możesz, gracz nie traci kontroli nad swoją wyspą (kładzie się wtedy żeton danego koloru);
2. wg stanu w momencie zagrania karty;
3. tak, nadal zostaje zniszczona;
4. ciekawy przypadek i przyznam szczerze, że nie wiem co w takiej sytuacji, ale najprawdopodobniej nieszczęsny gracz nie wraca do gry. Niemniej przypadek wydaje się baardzo mało prawdopodobny, bo musi się zgrać sporo rzeczy na raz.
Borek224
Posty: 348
Rejestracja: 25 lis 2010, 13:35
Been thanked: 1 time

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Borek224 »

Gottfryd pisze:1. Czy Harpią mogę usunąć oddział przeciwnika, jeżeli posiada on już tylko jedną wyspę?
(a jeżeli nie, to czy ma znaczenie czy będę wykonywał w danym cyklu normalny atak na wyspę, w celu wygrania gry?)
Możesz to harpia nie zabiera mu wyspy (przeciwnik zostawia na wyspie swój znacznik i dopóki nie zrobisz mu tam desantu wyspa nadal jest jego)
Gottfryd pisze: 2. Mojry dają mi taki dochód jak na początku cyklu? Czy według aktualnego, obecnego w tym momencie stanu na planszy?
Taki jak miałeś na poczatku - ale piszę to z pamięci.
Gottfryd pisze: 3. Czy po zagraniu Polifema, gdy flota nie może oddalić się od wyspy, tylko co najwyżej iść na inne pole, ale nadal przyległe do wyspy, to i tak ulega zniszczeniu?
Zniszczony - to jest chyba napisane w tej ulotce z opisami stworów
Gottfryd pisze: 4. Jak rozumiem atakowanie ostatniej wyspy danego gracza, w celu zdobycia drugiej Metropolii i wygrania gry, ma na celu to żeby w połowie gry, nie było sytuacji że jeden z graczy już nie gra. Ale jest możliwa sytuacja, że drugi gracz zdobywa tą drugą Metropolie, ale jeszcze w tym samym cyklu traci ją na rzecz trzeciego gracza. Wtedy pierwszy gracz już nie gra, tamci mają po jednej Metropolii i dalej sobie grają już bez tego pierwszego. Więc czy w takim przypadku ten drugi gracz miał prawo zaatakować ostatnią wyspę tego pierwszego gracza?
Według http://www.boardgamegeek.com/thread/757 ... m-the-game jest to jedyny legalny sposób na eliminacje gracze zatwierdzony przez twórców gry.
Komimasa
Posty: 151
Rejestracja: 26 lis 2012, 11:09
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Komimasa »

I znowu mam pytanie. W instrukcji nie zostało to dostatecznie jasno przedstawione. Wiadomo, że aby przesunąć wojska na drugą wsypę potrzebuję statku. Pytanie tylko, czy mogą być dwa statki czy trzy, by atakować wyspy bardzie odległe. Np w rozgrywce na 4-5 i ułożeniu zasugerowanemu przez autorów, gracz zielony, dostaje wyspę, na którą można się dostać tylko z jednej strony, a w przypadku wszystkich innych mamy z dwóch stron. Ta wyspa jest wysunięta najdalej na północ planszy i po prostu aby czerwony gracz z lewej mógł najechać na te wyspę potrzebuje przebyć dwa wodne pola, a więc dwóch statków. Grałem z graczami, którzy grali, że mogą i trzy pola odgradzać, byle był na każdym polu statek i jest ok. W końcu nie wiem, jak to traktować. Zielony gracz ma najlepszą wyjściową pozycję, jeśli zostać przy zasadzie "wyspę od drugiej wyspy może oddzielać jedno pole". I co wtedy z pegazem?
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: szmajchel »

Można się przemieszczać tylko po statkach. Nawet jeżeli wyspę oddziela 4 pola, a my mamy swój "ciąg" statków do niej, to możemy z Aresem na nią wejść
piotrekd90
Posty: 11
Rejestracja: 28 paź 2011, 14:07

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: piotrekd90 »

Witam. Mam 2 pytania :
1) Czy można wyburzyć swój własny budynek zastępując go innym. ( Na wyspach nie ma miejsca na budynki, z akcji boga kupuję budynek > mogę zastąpić posiadany budynek?)
2) Czy istnieje coś takiego jak maksimum kwoty licytacji? 20 to maksymalna stawka, której już nikt nie może przebić?
pozdrawiam Piotrek
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: szmajchel »

1) Tak, ale jest to możliwe własnie tylko w przypadku opisanym w nawiasie
2) Na ten temat toczyło się wiele sporów, niektórzy grają, że 20 to max, niektórzy, że licytacja jest nielimitowana. Ogólnie większość osób (chyba sam autor na BGG tak zalecał) gra na licytację nielimitowaną
Pantego
Posty: 29
Rejestracja: 29 kwie 2011, 11:33
Kontakt:

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Pantego »

Oczywiscie ze licytacje sa bez limitu, mielismy takie rozgrywki ze licytacje siegaly ponad 30 zlota :) do oznaczenia kwoty oprocz dodatkowego slupka korzystalismy z rzetonów "do oznaczania pustej wyspy" ktore zazwyczaj sa w nadmiarze przy takich kwotach licytacji :)
sernik
Posty: 2
Rejestracja: 21 mar 2013, 06:05

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: sernik »

Cześć,
Jesteśmy po dwóch rozegranych grach i mam dwa pytania:

1. Czy jeśli ktoś posiada 2 lub więcej np fortec na wyspie, to bonusy od budynków się sumują?
2. Czy jeśli gracz zagrywa Polifem'a na swojej wyspie, to jego statki również są odepchnięte o jedno pole?
sernik
Posty: 2
Rejestracja: 21 mar 2013, 06:05

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: sernik »

Cześć,

właśnie jesteśmy po kilku rozegranych partiach i pojawiły się pytania:

1. Czy jeśli ktoś posiada np 3 fortece na jednej wyspie, to bonusy uzyskane z ich tytułu sumują się?
2. Czy jeśli gracz zagra Polifem'a na własnej wyspie, to jego floty również pozostają odepchnięte?
zimoli69
Posty: 8
Rejestracja: 26 maja 2013, 02:24

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: zimoli69 »

Witam
Czy jeśli sprzedam wszystkie swoje jednostki z jednej wyspy, za pomocą sfinksa to zostawiam na niej znacznik czy nie muszę?
Analogicznie czy zostaje znacznik na wyspie gdzie była moja jedna jednostka a ktoś zabił ją harpią?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: donmakaron »

W obu przypadkach wyspa zostaje twoja, należy położyć znacznik.
zimoli69
Posty: 8
Rejestracja: 26 maja 2013, 02:24

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: zimoli69 »

Dzięki wielke ;)

Nie wiem czy to odpowiedni temat ale zaryzykuje ... ktoś wie kiedy ma być dodruk Cyklady - Hades ?
viral028
Posty: 11
Rejestracja: 24 lis 2012, 14:18
Lokalizacja: katowice

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: viral028 »

w jednym sklepie jest dostpepny hades planszostrefie zobacz czy dalej jest
Awatar użytkownika
Szamano
Posty: 126
Rejestracja: 07 lis 2011, 16:44
Has thanked: 26 times
Been thanked: 1 time

Cyklady

Post autor: Szamano »

Zeus koszt kupna dodatkowego kapłana to 4 złota można kupić kilku czy tylko 1 ?
http://www.tvdarek.republika.pl/portal.html
Ostatnio zmieniony 10 paź 2016, 12:45 przez Szamano, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady

Post autor: donmakaron »

Jednego dostaje się za free, drugiego można kupić i tyle. Na turę maksymalnie dostać można tych dwóch (trzech jeśli się komuś ukradnie potworem). To samo się tyczy Filozofów.

Instrukcja mówi o tym tak:
Rekrutacja Kapłanów
Pozyskanie darmowego
Kapłana umożliwia Zeus.
Możliwe jest pozyskanie
jednego dodatkowego
Kapłana za cenę 4 JZ.
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Wassago »

sernik pisze:1. Czy jeśli ktoś posiada 2 lub więcej np fortec na wyspie, to bonusy od budynków się sumują?
2. Czy jeśli gracz zagrywa Polifem'a na swojej wyspie, to jego statki również są odepchnięte o jedno pole?
1. Tak, budynek po prostu daje ci bonus +1 podczas obrony, więc jeżeli będziesz miał ich wiecej, to dostaniesz odpowiednio większy bonus.
2. Tak, Polifem działa na wszystkie statki.

=========================================

Moje Pytania:
AFRODYTA:
• Tylko raz na turę:
Za 2 JZ możesz podwoić ilość
jednostek znajdujących się na
jednej z Twoich wysp.
BOHATEROWIE:
(...)
Każdy bohater liczy się z jedną figurkę oddziału podczas walki, ale dodatkowo posiada dwie
umiejętności:
Czy Bohaterowie liczą się jako jednostki jeśli korzystam z mocy Afrodyty? Mam na wyspie 2 jednostki i bohatera, to za 2JZ będę mógł mieć na niej 5 jednostek i bohatera czy 4 jednostki i bohatera?
Jeśli podwajam liczbę jednostek, to muszę podwoić ich ilość, czy mogę dać ich mniej? Mam na wyspie 3 jednostki, zostało mi jeszcze 5. Jeśli skorzystam z tej mocy, to muszę dodać na wyspę 3 jednostki, czy mogę dać tam mniej, np. 2?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: donmakaron »

Wg podanych przez ciebie cytatów Bohater nie liczy się przy podwajaniu jednostek Afrodytą i nie możesz wybrać, żeby dołożyć mniej jednostek. Wydaję mi się, że tylko jeśli brakuje ci jednostek w puli, żeby podwoić ilość na wybranej wyspie, po prostu wystawiasz wszystkie, czyli mniej niż powinieneś.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Rocy7 »

W jednej z sesji łącznie z dodatkiem Hades nastąpiła taka sytuacja problematyczna.

W instrukcji piszę że nie można zdobyć ostatniej wyspy innego gracza chyba że udowodni się że tym posunięciem wygra się grę. W ostatniej turze był Hades oraz Ares jednocześnie. Jeden z graczy miał Aresa a następny miał Hadesa. Gracz z Aresem podbił ostatnią wyspę gracza który wylicytował Hadesa ( był tam budynek potrzebny mu do drugiej Metropolii) zdobywając 2 metropolię i wygrywając grę. Problem w tym że gdyby kgracz który miał wylicytowanego Hadesa nie stracił tej wyspy mógłby dostawić jednostki tam i niekoniecznie gracz z Aresem mógłby wygrać grę.

Więc jak interpretujecie sformułowanie udowodni że wygra grę? Bo gracz ten dzięki swojemu ruchowi zdobył co prawda 2 metropolię ale jednocześnie zablokował ruch ( możliwość ataku) graczowi który mógłby mu tą wygraną odebrać. (Hades był za Aresem w kolejności ruchu).

I pytanie drugie jak długo są potwory figurkowe na planszy? bo my przyjmujemy że 2 tury w sumie ale to i tak dla nas mocno ogranicza ich użyteczność.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: donmakaron »

Potwory zostają na planszy od ich wykupu do końca następnej rundy gracza kupującego. Karta stwora zostaje odrzucaona (a co za tym idzie, figurka schodzi z planszy) po tym jak wykonasz swoje akcje związane z wybranym bogiem w następnej rundzie - mówi instrukcja.

Natomiast opisana przez ciebie sytuacja z podbijaniem ostatniej wyspy gracza i nie kończeniem gry - jest to jedyny sposób na wyeliminowanie gracza z gry w Cyklady, uznany przez twórcę gry.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Olgierdd »

Więc jak interpretujecie sformułowanie udowodni że wygra grę? Bo gracz ten dzięki swojemu ruchowi zdobył co prawda 2 metropolię ale jednocześnie zablokował ruch ( możliwość ataku) graczowi który mógłby mu tą wygraną odebrać. (Hades był za Aresem w kolejności ruchu).
Chodzi tylko o to, że musisz udowodnić, że masz szansę zdobyć w swoim ruchu drugą metropolię (czyli musisz mieć możliwość przetransportowania przynajmniej jednego żołnierza na tę wyspę). Co będzie się działo po Twoim ruchu nie ma już znaczenia.
donmakaron pisze:Potwory zostają na planszy od ich wykupu do końca następnej rundy gracza kupującego. Karta stwora zostaje odrzucaona (a co za tym idzie, figurka schodzi z planszy) po tym jak wykonasz swoje akcje związane z wybranym bogiem w następnej rundzie - mówi instrukcja.
a nie tylko do początku następnej Twojej tury? Wyczytałem tak chyba na bgg
Natomiast opisana przez ciebie sytuacja z podbijaniem ostatniej wyspy gracza i nie kończeniem gry - jest to jedyny sposób na wyeliminowanie gracza z gry w Cyklady, uznany przez twórcę gry.
to nie ten przypadek. Autor gry pisał o sytuacji, w której najpierw jeden gracz atakuje drugiego posiadającego jedną wyspę i metropolię, a następnie trzeci gracz odbija jedną z metropolii tego pierwszego, ale sam tym nie wygrywa. W tej sytuacji drugi gracz zostaje wyeliminowany, a gra toczy się dalej.
ODPOWIEDZ