Runewars (Corey Konieczka)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Runewars

Post autor: Rocy7 »

Nie jestem żadnym seksistą:P Moje znajome np. nuży GoTII a wydaje mi się że Runewars ma podobną mechanikę :)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Runewars

Post autor: schizofretka »

RW ma trochę podobnych elementów, ale to bardzo różne gry. Zdecydowanie mniej wredna, trudno całkiem odpaść z rozgrywki, mniej mózgożerna/strategiczna, za to bardziej skomplikowana. Znam dziewczyny, które uwielbiają GoTa czy Descenta i sporo eurodziewczynek wśród facetów, więc zupełnie nie ma reguły.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Runewars

Post autor: Rocy7 »

W sumie zadawałem już podobne pytanie ale chciałbym je doprecyzować. Często gram z agresywnymi graczami, którzy atakują na oślep, ja zaś preferuje rozwój, obronę i zbieranie sił do konfrontacji. Z moich doświadczeń z GoT II i Cykladami wynika że średnio sprawdza się taka strategia (choć w GotII to zależy jak bardzo agresywni są moi najbliżsi sąsiedzi) . Na ile w Runewars jestem w stanie wygrać głownie się broniąc i próbując zdobywać runy bohaterami bądź przez ukryte cele ( da się zebrać odpowiednią ilość run bez podbojów) ? Czy gra premiuje agresywną grę?
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Runewars

Post autor: Hiu »

Fretka opisywal to wielokrotnie, samymi bohaterami nie ugrasz zwyciestwa. Bohaterami na pewno warto grac i miec na uwadze, ze wygeneruja runo albo dwa, ale nie nastawiaj sie na to jako na strategie wygrywajaca.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Runewars

Post autor: Rocy7 »

Domyślam się że się nie da, moje pytanie było jednak trochę bardziej złożone. Często gram z graczami którzy grają agresywnie atakują jak najczęściej, na ile taka strategia sprawdza się w Runewars? Czy da się wygrać koncentrując się tylko na podbojach?

W recenzji padło takie stwierdzenie
schizofretka pisze:ta gra nie jest wygrywana poprzez nieustającą wojnę i podbijanie licznych terytoriów. Owszem, będą bitwy, i trzeba kontrolować odpowiednią liczbę pól, by zapewnić sobie konieczne do rozgrywki zasoby, ale raczej nie uświadczycie mongolskiej hordy przetaczającej się przez całą planszę i ustanawiającej wielkie imperium - to po prostu marnotrawienie czasu, który można wykorzystać lepiej w inny sposób.
i chciałbym jakiegoś rozwinięcia dlaczego strategia agresywna nie działa, albo kiedy nie działa?

Czy np. osoba która całkowicie skupi się na podboju i najpierw podbije jednego gracza a potem weźmie się za kolejnego ma szansę na wygraną taką strategią? Wydaje mi się że problemem mogą być zasoby ale z drugiej strony podbijając nowe tereny mamy większy przychód a przeciwnik mniejszy.

W Cykladach gracz agresywny jednocześnie zyskuje dodatkowy dochód co ułatwia mu grę, w Got II mamy zaopatrzenie, zamki itp. chodzi mi o to że z reguły gry area control premiują posiadanie większego terytorium jak to wygląda w Runewars?
Na ile trzeba równoważyć rozwój ekonomiczny/militarny/bohaterów?
Awatar użytkownika
wis
Posty: 1231
Rejestracja: 20 sty 2009, 18:01
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 59 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Runewars

Post autor: wis »

W skrócie - tu masz mechanizmy powstrzymujące kulę śnieżną - na przykład limit dwóch walk na rok. Ciężko wygrać, jeśli ktoś Cię atakuje najszybciej jak może - Wy się wykrwawiacie, a inni rozwijają. Ratunkiem może być kilka partii, w których gracz atakujący na ślepo zajmuje co najwyżej przedostatnie miejsce.
Glory: A Game of Knights - nasza pierwsza gra Kickstarter / FB / Gamefound
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Runewars

Post autor: Rocy7 »

wis pisze:W skrócie - tu masz mechanizmy powstrzymujące kulę śnieżną - na przykład limit dwóch walk na rok. Wy się wykrwawiacie, a inni rozwijają.
Dzięki właśnie o takie info mi chodziło.
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Runewars

Post autor: SeeM »

wis pisze:W skrócie - tu masz mechanizmy powstrzymujące kulę śnieżną - na przykład limit dwóch walk na rok. Ciężko wygrać, jeśli ktoś Cię atakuje najszybciej jak może - Wy się wykrwawiacie, a inni rozwijają. Ratunkiem może być kilka partii, w których gracz atakujący na ślepo zajmuje co najwyżej przedostatnie miejsce.

Podczas partii, w których grałem wyglądało to wręcz tak, że czasem rezygnowałem w łatwych do wygrania bitew, bo za bardzo osłabiłbym gracza i wystawił na atak groźnego dla mnie konkurenta. Więc robiliśmy ze 2-3 tury pokoju, żeby dać mu szansę się rozwinąć. Atakując na oślep zyskałbym mniej niż drugi z jego sąsiadów, który wobec zawarcia przez nas pokoju bał się sam zaatakować któregokolwiek z nas, bo sam by się wystawił na kontratak.

Generalnie trudno jest w tej grze zabezpieczyć całą granicę.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Runewars

Post autor: Rocy7 »

Runewars niedługo ma wyjść w polskiej wersji, przypuszczam że w Polsce wyjdzie Revised edition ciekawi mnie czy jest ona kompatybilna z dodatkiem Banners of War?
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Runewars

Post autor: Hiu »

Jest
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: Runewars

Post autor: mckil »

Pytanie do posiadaczy revised edition. Jakie i ile koszulki trzeba kupić żeby zabezpieczyć wszystkie karty?
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Runewars

Post autor: Hiu »

Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: Runewars

Post autor: mckil »

Dzięki, nie wiedziałem że FFG podaje takie rzeczy.
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Runewars

Post autor: skolo »

pamietaj ze FFG mówi np. 4 żółte (po 50 kart) a w boxie moze być 151, czyli tak na prawde 3 zolte + 1 koszulka ;-)
ot tak apropos nowych Poruczników do Descenta ;-)
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: Runewars

Post autor: mckil »

Już zamówiłem 4, ale myślę że się przydadzą.
A tak przy okazji to wiadomo już coś bardziej konkretnego jeśli chodzi o datę wydania pl?
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Runewars

Post autor: pattom »

Czołem,


czy Runewars można porównać z Grą o Tron? Jeśli tak to w jakich aspektach ?
Zastanawiam się czy te dwie gry nie są do siebie zbyt podobne ?
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Runewars

Post autor: szutek »

Myślę że nie są podobne. Przede wszystkim liczba graczy, w GoT sensownie pograsz tylko w 5-6 osob, z kolei Runewars chodzi na 2-4 graczy. Ponadto osobiscie odnoszę wrazenie ze w GoT duzo wieksze znaczenie niz w Runewarsach maja negocjacje miedzy graczami. Osobiscie mi bardziej podoba sie Runewars ale obydwie gry warto mieć. Jakbym mial wybierac co kupic to uzaleznilbym to od tego, w ile osob zazwyczaj gram.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Runewars

Post autor: schizofretka »

Zupełnie co innego. GoT to mózgożer, staranne planowanie ruchów, próby przechytrzenia przeciwników i dyplomacja, takie wojenne euro. Relatywnie proste reguły i trudna rozgrywka. W Runewars jest odwrotnie: mnóstwo reguł, ale rozgrywka to radosna improwizacja, to klasyczny ameritrash. Dyplomacja nie ma praktycznie znaczenia, przemarsze wojsk też relatywnie ograniczone (znacznie mniej walk).
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1482
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 75 times

Re: Runewars

Post autor: TuReK »

To ja chyba w inne Runewars grałem
Z pustego i Saruman nie naleje
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Runewars

Post autor: schizofretka »

Może nie grałeś dostatecznie w GoT w takim razie. Moja wypowiedź porównywała RW do GoT, w zestawieniu z Agricolą wychodzi oczywiście inaczej.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Runewars

Post autor: pattom »

TuReK pisze:To ja chyba w inne Runewars grałem
??
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1482
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 75 times

Re: Runewars

Post autor: TuReK »

W Agricolę nigdy nie grałem :)
Rozumiem, że wolisz GoT, ale w Runewars walk, dyplomacji i kombinowania nie brakuje (możesz zrobić tylko 4 akcje do wyboru, a ile koniecznych rzeczy do zrobienia). Radosną improwizacją ciężko wygrać.
GoT też jest losowy, brak musztrowania przez większość gry, licytacja o tytuły 2 tury pod rząd, itp, to dopiero zmienia całą rozgrywkę. Wolę losowość w wynikach walki, można zawsze posłać extra wojsko jak od wygranej dużo zależy.
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Runewars

Post autor: Rocy7 »

14 premiera polskiej wersji :). W związku z tym mam pytanko o ile się zmienia czas gry przy mniejszej liczbie osób niż 4? Ile średnio trwa typowa 4 osobowa sesja? :)
Awatar użytkownika
wis
Posty: 1231
Rejestracja: 20 sty 2009, 18:01
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 59 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Runewars

Post autor: wis »

W dwie osoby zdarza się poddanie partii, to ładnie skraca grę. W trzy-cztery osoby staram się siadać do gry mając co najmniej 6h czasu, najlepiej bez ograniczenia typu "o północy koniec choćby się paliło i waliło" - dość frustrujące na dwie-trzy tury przed końcem.
Glory: A Game of Knights - nasza pierwsza gra Kickstarter / FB / Gamefound
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Runewars

Post autor: Karit »

wis pisze:W dwie osoby zdarza się poddanie partii, to ładnie skraca grę. W trzy-cztery osoby staram się siadać do gry mając co najmniej 6h czasu, najlepiej bez ograniczenia typu "o północy koniec choćby się paliło i waliło" - dość frustrujące na dwie-trzy tury przed końcem.
Poddawanie partii wynika z mechaniki gry czy po prostu zwykłego "pier*** i tak przegram, wiec kończmy"?

Kurde 6h na 3-4 osoby to nawet 2 razy więcej niż potrzebuje na Eclipse w takim składzie...

Do jakiego tytułu można porównać poziom zaawansowania rozgrywki?
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
ODPOWIEDZ