Gra ekonomiczna/strategiczna na dwoch graczy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
migoq_aki
Posty: 37
Rejestracja: 11 cze 2013, 01:20
Lokalizacja: Zabrze/Gliwice

Gra ekonomiczna/strategiczna na dwoch graczy

Post autor: migoq_aki »

Witam.
Przegladalem kilka razy temat o tym jaka gre planszowa wybrac, przejrzalem sporo tytulow w sieci (recenzje youtube'owe glownie), jednak wciaz targa mna duzo watpliwosci. Chcemy z dziewczyna kupic pierwsza "wieksza" (drozsza glownie ;P) i nie chcemy spudlowac.
Szukamy gry:
1. strategicznej lub ekonomicznej lub ich mieszanki
2. z zerowa losowoscia
3. aby nie byla w klimatach historycznych, sci-fi i inne futurystyczne wariacje oraz post-apo
4. ciezszej, bardziej mozgozernej
5. jesli to mozliwe to jakas negatywna interakcja

W topicach czesto pada pytanie "w co lubimy grac". Wyzsze podpunkty sa troche wspolnym mianownikiem miedzy mna i dziewczyna. Oboje uwielbiamy bez reszty neuroshime hex (moja lepsza polowa niecierpi post-apo, ale uwielbia heksa i to jest jeden jedyny wyjatek :P), bardzo nam sie podoba swiat dysku: ankh-morpork, rój, geniusz, qwirkle (to mniej, ale moja droga uwielbia ukladanki logiczne, dlatego geniusz), kolejka, small world, zombiaki. Gramy tez w stara i juz nie rozwijana karcianke shadowrun trading card game. Ze swojej strony dodam (bo ja w przeciwienstwie do dziewczyny nie jestem praktycznie na nic nastawiony kompletnie negatywnie), ze bardzo mi sie podobaja koncepcje w rodzaju twilight struggle czy labirynt: wojna z terroryzmem oraz race for the galaxy (do tego moze ja przekonam, bo ja tam kompletnie nie czuje klimatu :P). Jestesmy dosc nowi w tym hobby, ja mam doswiadczenie (a raczej brak, bo kupowalem, a nie mialem z kim grac) ze starymi grami wojennymi wydawnictwa no1 novina, ale nie obawiamy sie glebokiej wody. Dosc istotny jest tez budzet, ale sadze iz gry grubo powyzej 150zl zwykle maja mase figurek i innych wodotryskow, wiec mysle iz to nie bedzie taki klopot. Dobrze tez by bylo, gdyby gra byla dostepna w sklepach :D
Moje gry na BGG, z ktorym jeszcze nie jestem za pan brat

https://sites.google.com/site/doortosaturn/ - oficjalna strona i moje autorskie tlumaczenie fanowskiego dodatku do Horror w Arkham - Drzwi do Saturna (The Door to Saturn).
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Gra ekonomiczna/strategiczna na dwoch graczy

Post autor: mat_eyo »

Od razu chciałem polecić Zimną Wojnę albo Labirynt, ale skoro w wymaganiach jest nie klimaty historyczne i brak losowości to nie wiem, dlaczego sam się nimi interesujesz ;)
Awatar użytkownika
migoq_aki
Posty: 37
Rejestracja: 11 cze 2013, 01:20
Lokalizacja: Zabrze/Gliwice

Re: Gra ekonomiczna/strategiczna na dwoch graczy

Post autor: migoq_aki »

Bo nie wiedzialem, ze zawieraja losowosc :P. Znalem tylko koncepcje. Poza tym jak mowie, to co napisalem to taki wspolny mianownik. Mamy po prostu teraz straszna chec na cos z zerowa losowoscia, zimna wojne pewnie predzej czy pozniej kupie tak czy siak :)
Moje gry na BGG, z ktorym jeszcze nie jestem za pan brat

https://sites.google.com/site/doortosaturn/ - oficjalna strona i moje autorskie tlumaczenie fanowskiego dodatku do Horror w Arkham - Drzwi do Saturna (The Door to Saturn).
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Gra ekonomiczna/strategiczna na dwoch graczy

Post autor: mat_eyo »

Zimna Wojna ma z założenia sporo losowości, to gra napędzana kartami. Nigdy nie wiesz jakie i kiedy karty podejdą na rękę. Niektóre (często kluczowe) działania rozstrzygane są rzutem kością.
Labirynt tak samo jest grą z kartami, dodatkowo rzutów jest dużo więcej. Paradoksalnie zmniejsza to losowość, przy większe ilości rzutów wyniki rozkładają się równiej.

Moim zdanie Labirynt jest grą lepszą, natomiast polecałbym zacząć od Zimnej Wojny lub poczekać na nadchodzącą polską premierę 1989: Dawn of Freedom.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Gra ekonomiczna/strategiczna na dwoch graczy

Post autor: KubaP »

Cywilizacja Poprzez Wieki jest poniekąd w klimacie historycznym, ale to dość abstrakcyjne podanie. Przyjrzyj się bliżej, bo chyba spełnia wszystkie Twoje warunki, a z pewnością długo Wam posłuży.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Gra ekonomiczna/strategiczna na dwoch graczy

Post autor: mat_eyo »

Trzeba się zastanowić, co autor zapytania rozumie przez brak losowości. Jeśli brak rzutów kostkami to ok. Jeśli ABSOLUTNY brak losowości to niestety Cywilizacja też odpada, przecież karty są wykładane losowo.
Nie zmienia to faktu, że Poprzez Wieki to kapitalna gra, godna polecenia. Dodatkowym atutem jest świetna instrukcja i trzy poziomy trudności. Choć tak w zasadzie i tak należy zacząć od środkowego, podstawowy to moim zdaniem porażka.
Awatar użytkownika
migoq_aki
Posty: 37
Rejestracja: 11 cze 2013, 01:20
Lokalizacja: Zabrze/Gliwice

Re: Gra ekonomiczna/strategiczna na dwoch graczy

Post autor: migoq_aki »

Poprzez Wieki jest czyms o czym myslimy, ale boje sie troszke, ze po ograniu mojej lubej nie podejdzie klimat i skonczy na polce wyciagane raz na jakis czas. Choc civke na pc nawet lubi. Wykladanie kart w tej grze dalej mi podchodzi za "praktycznie brak losowosci". Chodzi mi o to, zeby glowny nacisk byl polozony na decyzje gracza i umiejetnosc chlodnej kalkulacji czy adaptacji do warunkow.

Labirynt mialem w reku na Pionku i jednoczesnie przerazil jak i przyciagnal mnie samym tym ile wazylo pudelko zanim je otworzylem :). Dziekuje za opinie, bede o niej pamietal gdy bede sie decydowal czy labirynt czy zimna wojna, ale to na pewno nieco pozniej
Moje gry na BGG, z ktorym jeszcze nie jestem za pan brat

https://sites.google.com/site/doortosaturn/ - oficjalna strona i moje autorskie tlumaczenie fanowskiego dodatku do Horror w Arkham - Drzwi do Saturna (The Door to Saturn).
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Gra ekonomiczna/strategiczna na dwoch graczy

Post autor: espresso »

Brass (co prawda są karty, ale można je wykorzystać na różne sposoby i losowości wg mnie nie ma wiele).
Pret-a-Porter (ekonomia w całej okazałości).
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Gra ekonomiczna/strategiczna na dwoch graczy

Post autor: mat_eyo »

Na plus jest też to, że Labirynt ma tryb gry dla jednego gracza. Może nie jest wybitny, ale wciąga i pozwala na niezłą zabawę solo.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Gra ekonomiczna/strategiczna na dwoch graczy

Post autor: lacki2000 »

jak czytam "zero losowości" to mi zawsze wyskakuje Caylus. Do innych punktów też pasuje. Choć może większa liczba graczy dostarcza innych doznań niż pojedynek.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gra ekonomiczna/strategiczna na dwoch graczy

Post autor: bart8111 »

Jeśli lubi civkę na PC to oprócz Cywilizacji: Poprzez Wieki możesz też pomyśleć o Sid Meier's Civilization, obie to bardzo dobre gry, ale bliżej komputerowej wersji jest wlaśnie SM Civ (a przynajmniej bliżej do Civilization V). No i jest też ładniej wydana, jeśli ma to jakieś znaczenie.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Gra ekonomiczna/strategiczna na dwoch graczy

Post autor: KubaP »

bart8111 pisze:Jeśli lubi civkę na PC to oprócz Cywilizacji: Poprzez Wieki możesz też pomyśleć o Sid Meier's Civilization, obie to bardzo dobre gry, ale bliżej komputerowej wersji jest wlaśnie SM Civ (a przynajmniej bliżej do Civilization V). No i jest też ładniej wydana, jeśli ma to jakieś znaczenie.
Chwila, chwila, ale SMC to jest kolorowy ameritrash z figureczkami i kartami supermocy, a TTA to normalne cywilizacyjne euro. Nie polecaj im czegoś, co ewidentnie im nie podpasuje.
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gra ekonomiczna/strategiczna na dwoch graczy

Post autor: bart8111 »

A skąd pewność, że nie podpasuje im kolorowy ameritrash z kartami supermocy skoro bardzo im się podobają np. Świat Dysku i Small World? ;)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Gra ekonomiczna/strategiczna na dwoch graczy

Post autor: KubaP »

bart8111 pisze:A skąd pewność, że nie podpasuje im kolorowy ameritrash z kartami supermocy skoro bardzo im się podobają np. Świat Dysku i Small World? ;)
autor wątku pisze:1. strategicznej lub ekonomicznej lub ich mieszanki
2. z zerowa losowoscia
3. aby nie byla w klimatach historycznych, sci-fi i inne futurystyczne wariacje oraz post-apo
4. ciezszej, bardziej mozgozernej
5. jesli to mozliwe to jakas negatywna interakcja
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra ekonomiczna/strategiczna na dwoch graczy

Post autor: Sandman »

+1 Cywilizacja poprzez wieki,która spełnia wszystkie założenia z tytułu i jest po prostu niesamowitą grą. Zresztą możecie wypróbować wersję elektroniczną najpierw: http://www.boardgaming-online.com/
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gra ekonomiczna/strategiczna na dwoch graczy

Post autor: bart8111 »

KubaP pisze:
bart8111 pisze:A skąd pewność, że nie podpasuje im kolorowy ameritrash z kartami supermocy skoro bardzo im się podobają np. Świat Dysku i Small World? ;)
autor wątku pisze:1. strategicznej lub ekonomicznej lub ich mieszanki
2. z zerowa losowoscia
3. aby nie byla w klimatach historycznych, sci-fi i inne futurystyczne wariacje oraz post-apo
4. ciezszej, bardziej mozgozernej
5. jesli to mozliwe to jakas negatywna interakcja
Według mnie wszystkie te wymagania Sid Meier's Civilization spełnia, oprócz może punktu drugiego, ale tutaj i Cywilizacja: Poprzez Wieki go nie spełnia (zresztą potem autor wątku trochę zmiękczył ten punkt). Oprócz tego tak jak pisałem SM jest ładniej wykonany i bliższy wersji komputerowej, dlatego według mnie jest większa szansa, że się spodoba właśnie on.
edit:
ale żeby nie było to oczywiście Poprzez Wieki też spełnia te wymagania i też ma szansę się spodobać, jeśli nie będzie przeszkadzać wykonanie i trochę więcej abstrakcji (brak mapy).
Awatar użytkownika
migoq_aki
Posty: 37
Rejestracja: 11 cze 2013, 01:20
Lokalizacja: Zabrze/Gliwice

Re: Gra ekonomiczna/strategiczna na dwoch graczy

Post autor: migoq_aki »

Co do SM Civilization - wszystko fajnie, tylko wlasnie chcemy pewnej odskoczni od ameritrashu. Dlatego jesli juz, to wybralibysmy raczej Poprzez Wieki. Pret-a-Porter wydaje sie niezlym pomyslem, tak samo jak Brass, ktory jest jeszcze lepszy wg naszej opinii bo zerknieciu na filmiki i recenzje, ale poki co nasza najwieksza uwage przykul Caylus. Ktory to niestety, z tego co widze, jest bardzo slabo dostepny w sklepach, zeby nie powiedziec wcale :(. Klamka nim zapadnie raczej nieco czasu minie, takze bede wdzieczny za kazdy nowy pomysl. Dziekuje takze bardzo za wszystkie dotychczasowe wypowiedzi, daly sporo do myslenia :)
Moje gry na BGG, z ktorym jeszcze nie jestem za pan brat

https://sites.google.com/site/doortosaturn/ - oficjalna strona i moje autorskie tlumaczenie fanowskiego dodatku do Horror w Arkham - Drzwi do Saturna (The Door to Saturn).
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Gra ekonomiczna/strategiczna na dwoch graczy

Post autor: KubaP »

Caylus też będzie świetnym wyborem. Co do dostępności nie jest tak źle: http://i-szop.pl/szukaj/1/caylus
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Gra ekonomiczna/strategiczna na dwoch graczy

Post autor: BartP »

Skoro Caylus się wstępnie podoba, to może Agricola, Le Havre, Le Havre: Inland Port?
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Gra ekonomiczna/strategiczna na dwoch graczy

Post autor: kdsz »

espresso pisze:Brass (co prawda są karty, ale można je wykorzystać na różne sposoby i losowości wg mnie nie ma wiele).
Pret-a-Porter (ekonomia w całej okazałości).
Ela wie co pisze
Pret-a-Porter to najlepsza polska gra jaką znam, a Brass to najlepsza gra, jaką w ogóle znam
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Gra ekonomiczna/strategiczna na dwoch graczy

Post autor: Tolis »

Caylus jest dobrym wyborem. PaP, Brass tez, tylko w grze na 2 osoby trzeba sobie wydrukowac plansze (lub pozakrywac nie biorace udzialu w grze miasta) i dodatkowo odrzucic czesc kart.
Z gier ktorych tutaj jeszcze nie proponowano polecam Neuland, swietna gra, w zasadzie zero losowosci i cena bardzo przystepna.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra ekonomiczna/strategiczna na dwoch graczy

Post autor: Perpetka »

Agricola, Le Havre, Caylus, Reef Encounter.
Awatar użytkownika
migoq_aki
Posty: 37
Rejestracja: 11 cze 2013, 01:20
Lokalizacja: Zabrze/Gliwice

Re: Gra ekonomiczna/strategiczna na dwoch graczy

Post autor: migoq_aki »

Dziekuje bardzo za wszystkie rady :). Na chwile obecna wybor bedzie sie nam rozstrzygal miedzy Poprzez Wieki (ktore jeszcze musimy online sprawdzic), Agricola, Caylusem i Brassem. Biorac jednak pod uwage kiedy bedziemy miec pieniadze na cos nowego, zapewne czynniki zewnetrzne jeszcze wplyna na wybor :P. Chcialbym sie jednak dopytac na ile mozna powiedziec, ze Brass dobrze chodzi na dwie osoby? I jeszcze jak sie sprawdza w praniu Wysokie Napiecie na dwoch? Czytalem iz srednio/slabo, ale wole jeszcze spytac.
Moje gry na BGG, z ktorym jeszcze nie jestem za pan brat

https://sites.google.com/site/doortosaturn/ - oficjalna strona i moje autorskie tlumaczenie fanowskiego dodatku do Horror w Arkham - Drzwi do Saturna (The Door to Saturn).
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Odp: Gra ekonomiczna/strategiczna na dwoch graczy

Post autor: vaski »

Zdaniem moim i żony z wymienionych powyżej najlepszy będzie Brass.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Gra ekonomiczna/strategiczna na dwoch graczy

Post autor: espresso »

Brass na dwie osoby znakomicie. Wysokie napięcie bardzo słabo (wyjątek dla mapy Beneluksu, która sprawdza się średnio).
ODPOWIEDZ