Android: Netrunner (Richard Garfield, Lukas Litzsinger)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Bea »

Teraz mam tylko nadzieję, że nie zacznie się kilkustronicowe narzekanie na polskie tłumaczenie. :twisted:
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: mat_eyo »

Zupełnie nie rozumiem tego narzekania. Z tłumaczenia niezadowoleni są głównie ludzie nie mający w ogóle zamiaru grać w wersję pl. Rozumiem, że dla ludzi grających w wersję angielską zwroty po polsku brzmią dziwnie. Nie rozumiem natomiast zarzutów, że tłumaczenie jest beznadziejne, tragiczne itd. A już szczyt szczytów osiągnął jeden użytkownik polskiego forum netrunnera, który stwierdził, że termin Lodołamacz jest tragiczny i nieklimatyczny, nie to co angielskie Icebreaker :roll:
Awatar użytkownika
syd3r
Posty: 164
Rejestracja: 16 gru 2012, 11:28
Lokalizacja: Nidzica

Re: Android: Netrunner

Post autor: syd3r »

Raczej nie mam problemu z tłumaczeniem. Mam za to z brakiem tłumaczenia.
Zamiast zostawiać "upgrade" można było śmiało zamienić to na ponglishowe "apgrejd". Kto rozumie angielski nadal będzie rozumiał to słowo, a ten kto języka angielskiego nie zna to by przynajmiej nie miał problemów z wymową i odmianą. Ehhh :|
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: mat_eyo »

Zgadzam się, upgrade mógł zostać przetłumaczony, np na rozwój. Chociaż hosting już mnie nie kłuje, dobrze, że zostawili.
Awatar użytkownika
zedd
Posty: 331
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:09
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Android: Netrunner

Post autor: zedd »

Bea pisze:Teraz mam tylko nadzieję, że nie zacznie się kilkustronicowe narzekanie na polskie tłumaczenie. :twisted:
A widzisz, raczej się nie zacznie, bo sama instrukcja jest przetłumaczona bardzo poprawnie. Może nie na szóstkę, ale piątkę bym dał. I wahałbym się nad plusem.
Jest to kawał solidnej roboty zrobionej na bardzo niewdzięcznym materiale...
... czego dla odmiany nie mogę powiedzieć o opisach "klimatycznych" na kartach ;p
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Geko »

syd3r pisze: Zamiast zostawiać "upgrade" można było śmiało zamienić to na ponglishowe "apgrejd". Kto rozumie angielski nadal będzie rozumiał to słowo, a ten kto języka angielskiego nie zna to by przynajmiej nie miał problemów z wymową i odmianą. Ehhh :|
To na poważnie piszesz?
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
syd3r
Posty: 164
Rejestracja: 16 gru 2012, 11:28
Lokalizacja: Nidzica

Re: Android: Netrunner

Post autor: syd3r »

Geko pisze:To na poważnie piszesz?
Oczywiście, na poważnie kpię z rozwiązania, które mi się nie podoba.
Awatar użytkownika
sorfal
Posty: 245
Rejestracja: 23 paź 2012, 15:39
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: sorfal »

Biada mi - nie myślałem kompletnie o tej grze, a z nudów tu zajrzałem i zastanawiam się, czy nie łyknąłem bakcyla ;)
Co by nie było, jak pęknę i kupię, to pewnie wersję pl, chyba że jeszcze jakieś babole wyjdą.
Pytanie, czy lepsza połowa też łyknie cyberpunk :D
Łowca anegdot
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: gafik »

mat_eyo pisze:... strasznie mi się to podoba. Zasady wyglądają na spójne i przemyślane, dużo miejsca na kombinowanie, grę blefem itd. Poza tym całe to słownictwo, koszt zagrania i aktywacji karty, przypomniało mi się jak w liceum się ostro cisnęło w Magic the Gathering ;) pewnie dlatego Netrunner wzbudza u mnie tak jednoznacznie pozytywne uczucia, mimo że jeszcze nie grałem.
W końcu to Richard Garfield i Wizards of the Coast 8)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: pan_satyros »

pan_satyros pisze:
Bea pisze: Super! A gdzie będzie można te opisy kart zobaczyć?
O tym dam znać gdy tylko wszystkie kwestie techniczne zostaną domknięte ;) Na razie chcę tylko zasygnalizować, że taką inicjatywę podejmę.
Mogę już przerwać milczenie w tej kwestii :D
Cykle poświęcone grom LCG: Władca Pierścieni, Star Wars i Netrunner będą pojawiać się na naszym (moim i drugiej połówki) blogu:
http://pelnapara.znadplanszy.pl/
Start platformy 17.06, pierwsze felietony o grach LCG w przeciągu +/- tygodnia od startu ;)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: mat_eyo »

gafik pisze:
mat_eyo pisze:... strasznie mi się to podoba. Zasady wyglądają na spójne i przemyślane, dużo miejsca na kombinowanie, grę blefem itd. Poza tym całe to słownictwo, koszt zagrania i aktywacji karty, przypomniało mi się jak w liceum się ostro cisnęło w Magic the Gathering ;) pewnie dlatego Netrunner wzbudza u mnie tak jednoznacznie pozytywne uczucia, mimo że jeszcze nie grałem.
W końcu to Richard Garfield i Wizards of the Coast 8)
Tak wiem, to była jedna z tych informacji, które najbardziej mnie ucieszyły kiedy zacząłem interesować się Netrunnerem.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Bea »

pan_satyros pisze:
pan_satyros pisze:
Bea pisze: Super! A gdzie będzie można te opisy kart zobaczyć?
O tym dam znać gdy tylko wszystkie kwestie techniczne zostaną domknięte ;) Na razie chcę tylko zasygnalizować, że taką inicjatywę podejmę.
Mogę już przerwać milczenie w tej kwestii :D
Cykle poświęcone grom LCG: Władca Pierścieni, Star Wars i Netrunner będą pojawiać się na naszym (moim i drugiej połówki) blogu:
http://pelnapara.znadplanszy.pl/
Start platformy 17.06, pierwsze felietony o grach LCG w przeciągu +/- tygodnia od startu ;)
Zacznijcie od Netrunnere! :mrgreen:
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: pan_satyros »

Bea pisze: Zacznijcie od Netrunnere! :mrgreen:
Siłą rzeczy zaczniemy od WP lub SW, bo NR zwyczajnie jeszcze nie ma PL ;)
Acz i tak cykl jest też skierowany do nowych graczy - ma przekonać i zachęcić do wejścia w gry LCG, pomagać w kwestii wyboru ewentualnych dodatków, układania talii itp.
Następnie będą pojawiać się artykuły dedykowane dla każdej marki.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Odi »

pan_satyros pisze: Acz i tak cykl jest też skierowany do nowych graczy - ma przekonać i zachęcić do wejścia w gry LCG, pomagać w kwestii wyboru ewentualnych dodatków, układania talii itp.
Tekst poświęcony podobnym aspektom robię dla ŚGP, w ramach 'tematu numeru' :)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Bea »

pan_satyros pisze: W przypadku SW dziura między tematem, a mechaniką nie jest jeszcze tak wielka, by razić w oczy i psuć wrażenia płynące z gry, ale nie jest również na tyle mała, by uderzyć w twarz - "wow, lepiej się tego nie dało wymyślić".
To cytat z innego wątku, ale ciekawa jestem jak oceniasz powiązanie mechaniki z tematem w NR? Jak to wypada w porównaniu do SW?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: pan_satyros »

Bea pisze:
pan_satyros pisze: W przypadku SW dziura między tematem, a mechaniką nie jest jeszcze tak wielka, by razić w oczy i psuć wrażenia płynące z gry, ale nie jest również na tyle mała, by uderzyć w twarz - "wow, lepiej się tego nie dało wymyślić".
To cytat z innego wątku, ale ciekawa jestem jak oceniasz powiązanie mechaniki z tematem w NR? Jak to wypada w porównaniu do SW?
Jak dostanę to ocenię (jeszcze nie grałem) ;) . Na pierwszy rzut oka wydaje się jednak nieco mocniej powiązane (patrząc na zasady). Serwery obsadzone zaporami, zła prasa problemem dla korporacji - wydają się bardziej bezpośrednio wpływać na klimat. W SW wszystko rozgrywa się na poziomie globalnego konfliktu, w NR to potyczki bardziej bezpośrednie. problem z SW wynika przede wszystkim z tego, że grający często patrzą na rozgrywkę jak na bezpośrednie starcia, a nie z dystansu całej galaktycznej wojny ;)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Odi »

Patrząc na grę "Z dystansu całej galaktycznej wojny", to nie wiem, jakie niby znaczenie mają np warunki zwycięstwa obu stron: zniszczenie 3 objectivów DS przez LS i zbudowanie gwiazdy śmierci przez DS. Nie do końca wydaje mi się, by rozgrywka toczyła się wokół tego.

O ile grafiki potrafią być klimatyczne i ogólnie niby jest jak w Star Wars, są pojedynki, są lasery itp (czyli na poziomie taktycznym powiedzmy, że klimat jest), to ja jednak kompletnie nie widzę tu żadnej 'galaktycznej wojny'. Raczej szamotanina w barze, gdzie każdy wali czym popadnie.
Nie ma bardzo ważnego aspektu tropienia baz rebeliantów, ich przywódców czy ukrywających się Jedi, nie ma kompletnie żadnej polityki, szukania sprzymierzeńców w różnych systemach itp, nie widzę też tak naprawdę poważnych operacji militarnych, np rozdzielonych na działania floty i sił lądowych, manewrów, bitew, szpiegostwa (np wykradanie planów bitwy). To w filmach było. W tle, ale jednak było. Dzięki temu tłu tak naprawdę czuło się, że czyny Luke'a & ekipy są heroiczne, zmieniają losy wojny.
Star Wars niestety przypomina mi bardzo Inwazję. Niestety dlatego, że o ile tam klimat łupaniny był akceptowalny i nawet fajny (gra w sumie nawiązywała do Warhammera Online i łupaniny w stylu MMORPG), o tyle w Star Wars chciałoby się czegoś więcej.

I tak jak napisałem nieco wyżej, że NR jest grą quasi-wojenną, z tymi wszystkimi pułapkami, blefem, jasnym podziałem na atakującego i obrońcę itp, właśnie tej quasi-wojenności brakuje mi właśnie w SW. Ja bym naprawdę chciał, żeby to była 'galaktyczna wojna', no ale nijak tego nie widzę.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: pan_satyros »

Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Geko »

Ten wątek jest jakiś diabelski, bo już zastanawiam się nad kupnem podstawki, chociaż nie mam teraz czasu na granie (małe dziecko) :twisted:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Bea »

Geko pisze:Ten wątek jest jakiś diabelski, bo już zastanawiam się nad kupnem podstawki, chociaż nie mam teraz czasu na granie (małe dziecko) :twisted:
Partyjka NR chyba nie trwa jakoś bardzo długo? :wink: Ile przeciętnie się gra jedną grę?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: yosz »

Zależy :) Jak się źle ułożą karty może się skończyć w 5 minut, albo trwać godzinę :)

Turniejowo (czyli już raczej obeznani gracze) rozgrywją mecz w 60-70 minut. Na mecz składają się dwie partie, gdzie gracze grają raz runnerem i raz korporacją. Powiedzmy, że 30-45 minut na partię jest dobrym przybliżeniem.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
embi04
Posty: 34
Rejestracja: 17 lut 2012, 11:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Android: Netrunner

Post autor: embi04 »

Hello
nie chce wywolywac wojny odnosnie tlumaczenia
ale zerknalem na polska instrukcje i kilka kart i nie mam wiekszych zastrzezen
(a do kilku slow ktore mi mniej leza jakos sie moze przyzwyczaje)
czy moglby ktos sie wypowiedziec czy jest jakas przewaga wersji anglojezycznej... jakis aspekt ktory moze mi umyka a dla was absolutnie wyklucza wersje polska...?
hmmm, ewentualnie mi przychodzi do glowy ze opisy rozgrywek, przykladowe talie itp - w wiekszosci beda (w internecie) po angielsku...
(a moze ktos robil sobie liste za i przeciw i chcialby sie nia podzielic?)
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 390
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: Michałku »

Geko pisze:Ten wątek jest jakiś diabelski, bo już zastanawiam się nad kupnem podstawki, chociaż nie mam teraz czasu na granie (małe dziecko) :twisted:
To ci utrudnię. Również mam małe dziecko, a grywam regularnie co tydzień łącznie z wizytą na regionalsach... zastanawiaj się dalej :twisted:
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: pan_satyros »

embi04 pisze:Hello
nie chce wywolywac wojny odnosnie tlumaczenia
ale zerknalem na polska instrukcje i kilka kart i nie mam wiekszych zastrzezen
(a do kilku slow ktore mi mniej leza jakos sie moze przyzwyczaje)
czy moglby ktos sie wypowiedziec czy jest jakas przewaga wersji anglojezycznej... jakis aspekt ktory moze mi umyka a dla was absolutnie wyklucza wersje polska...?
hmmm, ewentualnie mi przychodzi do glowy ze opisy rozgrywek, przykladowe talie itp - w wiekszosci beda (w internecie) po angielsku...
(a moze ktos robil sobie liste za i przeciw i chcialby sie nia podzielic?)
(błagam o polskie znaki)

Angielska wersja przydaje się gdy chcesz grać turniejowo, wtedy łatwiej dogadać się z przeciwnikiem(stosujecie podobne skróty, określenia itp), szybciej znajdujesz interesujące Cię karty i wątki na obcojęzycznych forach, odpada kwestia błędnych tłumaczeń (acz te w lcg raczej nie występują - przynajmniej ja się na razie nie spotkałem z tym, by jakieś PL wydanie mocno w tej kwestii kulało).
Nie każdy lubi też polską terminologię i mieszanie nazw przetłumaczonych z oryginalnymi.

Mnie turnieje zupełnie nie interesują (nie lubię takiej rywalizacji), toteż kupiłem PL.
Więcej osób niezaangażowanych turniejowo będzie mogło ze mną pograć, na resztę rozgrywki język raczej nie wpływa.
Lubię język polski w grach, które kupuję w Polsce, a i wolę wesprzeć Galaktę, gdyż doceniam to jak w kilka lat zmieniła o 180 stopni swój profil wydawniczy i dziś "daje" nam masę PL wydań.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: yosz »

pan_satyros pisze:odpada kwestia błędnych tłumaczeń (acz te w lcg raczej nie występują - przynajmniej ja się na razie nie spotkałem z tym, by jakieś PL wydanie mocno w tej kwestii kulało).
Wprawdzie nie LCG, ale dopiero niedawno się dowiedziałem, że w X-Wingu Galakty, jedna dość ważna zasada nie została "przetłumaczona": po zderzeniu ze statkiem nie wykonuje się akcji. Więc i w LCG może się zdarzyć, aczkolwiek na turnieju dość szybko to wyjdzie ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
ODPOWIEDZ