Spiel des Jahres 2013 – nominacje

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres 2013 – nominacje

Post autor: FortArt »

Karit pisze: Kennerspiel des Jahres 2013 (Zaawansowana Gra Roku):
  • Legendy krainy Andor (Michael Menzel),
    The Palaces of Carrara (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer),
    Brügge (Stefan Feld).
Taki np zestaw:
  • Bora Bora
    Tzolk'in
    Terra Mystica
to by było starcie tytanów, mistrzostwa świata wagi ciężkiej.

Teraz to są zawody w wadzie koguciej z udziałem cokolwiek drugoligowych zawodników..
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Spiel des Jahres 2013 – nominacje

Post autor: Trolliszcze »

Idea SdJ jest chyba obecnie takie, żeby promować gry rodzinne - zasiadacie z najbliższymi do stołu, bez względu na wiek, tłumaczycie w 5 minut zasady i gracie. W ten sposób zachęca się do grania nowe pokolenia.

Gdybyśmy spróbowali przyjąć takie założenia, jakie gry nominowalibyście do SdJ za ubiegły rok i początek obecnego? Jestem naprawdę ciekaw Waszych opinii, bo mnie osobiście nie przychodzi do głowy żaden hicior o prostych zasadach i krótkim czasie rozgrywki. Np. wspomniane gdzieś wyżej Seasons jest według mnie słabą grą rodzinną - przy większej liczbie graczy spore przestoje i długi czas rozgrywki, jak to karcianka wymaga znajomości kart, reguły nie są AŻ TAK proste (choć dla kogoś, kto w planszówki gra na co dzień, z pewnością wydają się banalne).
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Spiel des Jahres 2013 – nominacje

Post autor: BartP »

Moje zdanie jest mało reprezentatywne, mało gram bowiem w typowo rodzinne gry, ale z tego, co grałem, mógłbym "nominować" do SdJ Garden Dice - proste acz przyjemne.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Spiel des Jahres 2013 – nominacje

Post autor: lacki2000 »

Trolliszcze pisze:Idea SdJ jest chyba obecnie takie, żeby promować gry rodzinne - zasiadacie z najbliższymi do stołu, bez względu na wiek, tłumaczycie w 5 minut zasady i gracie. W ten sposób zachęca się do grania nowe pokolenia.
Czyli nagroda KdJ to są zaawansowane gry dla rodzin (rodzinnych znawców?) a nie dla BGGeeków? :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Spiel des Jahres 2013 – nominacje

Post autor: Bea »

charlie brown pisze:Mam za sobą kilkanaście partii Augustusa i gra się bardzo przyjemnie. Nominacja dla tej gry trochę mnie zaskoczyła, ale jeśli wygra to wstydu nie będzie.
Czytałam, że to takie bingo na sterydach. Czy to prawda?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9478
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres 2013 – nominacje

Post autor: MichalStajszczak »

charlie brown pisze:Mam za sobą kilkanaście partii Augustusa i gra się bardzo przyjemnie. Nominacja dla tej gry trochę mnie zaskoczyła, ale jeśli wygra to wstydu nie będzie.
Zasługuje na nagrodę w kategorii Filler des Jahres?
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Spiel des Jahres 2013 – nominacje

Post autor: Karit »

MichalStajszczak pisze:
charlie brown pisze:Mam za sobą kilkanaście partii Augustusa i gra się bardzo przyjemnie. Nominacja dla tej gry trochę mnie zaskoczyła, ale jeśli wygra to wstydu nie będzie.
Zasługuje na nagrodę w kategorii Filler des Jahres?
A może:

Nicht schlecht des Jahres
albo
Durchschnitt des Jahres :D

Patrząc na nominowane gry, spodziewam się paru kolejnych kategorii :)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Spiel des Jahres 2013 – nominacje

Post autor: KubaP »

Albo "Losowa gra, którą zna któreś z dzieci któregoś z członków jury" des Jahres :D
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Spiel des Jahres 2013 – nominacje

Post autor: Karit »

KubaP pisze:Albo "Losowa gra, którą zna któreś z dzieci któregoś z członków jury" des Jahres :D
wg google translate:
Zufälliges Spiel, Sie wissen, eines der Kinder eines der Mitglieder der Jury des Jahres
ZSSWEDKEDMDJDJ - Brzmi bardzo zachęcająco :D
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Spiel des Jahres 2013 – nominacje

Post autor: wc »

2 słowa o Qwixx

6 kostek i 5 zalaminowanych kartek A6 + pisaki suchościeralne
I takie coś ma nominację... :shock:

Spróbowaliśmy przedwczoraj w 4 osoby (rodzinnie)
Jeśli mówicie, że augustus jest wariacją na temat bingo, to qwixx po prostu JEST odmianą bingo.

Każdy ma swoją kartkę z liczbami 2-12 ustawionymi w rzędach w 4 kolorach (2 wiersze rosnące, 2 malejące)
W swojej kolejce gracz rzuca wszystkimi kostkami (2 białe i po jednej w każdym z kolorów wierszy)
Następnie wszyscy gracze mogą skreślić liczbę będącą sumą oczek na 2 białych kostkach w dowolnym wierszu.
A na koniec ruchu gracz rzucający może jeszcze skreślić liczbę będącą sumą oczek na jednej z białych kostek i jednej kolorowej - oczywiście w rzędzie koloru wybranej kości.
Zasada jest taka, że nie wolno skreślać liczb po lewej stonie już skreślonych.
Czyli jeśli w rzędzie roznącym mam skreślone np. 3,5,8 to nie mogę już skreślić żadnej liczby mniejszej niż 9.
Na koniec gry dostaje się punkty za ilość skreśleń w każdym rzędzie (oczywiście im więcej X tym więcej PZ - coś jak punkty za arystokratów w Skt. Petersburg).
I to z grubsza tyle.
Gra jest szybka, głupia, losowa, do bólu prosta, brzydka, bez tematu...

I co? I zagraliśmy 3 razy pod rząd! 8)
I wrażenia są po prostu pozytywne.
Wszystko co wydaje się w pierwszej chwili wadą tej gry, jest jej zaletą.

Oczywiście nominacja to jakaś pomyłka, ale da się zagrać bez marudzenia.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Spiel des Jahres 2013 – nominacje

Post autor: solkan »

Nominacje i rekomendacje do Kennerspiel sa bardzo niespojne. O ile jestem jeszcze w stanie zrozumiec, ze nagroda KdJ to - wbrew nazwie - nie nagroda dla gier, ktore spodobaja sie znawcom tematu, czyli bardziej zaawansowanym graczom, ale nagroda dla nieco trudniejszych niz Chinczyk gier rodzinnych, o tyle nie rozumiem jednoczesnej rekomendacji dla Terra Mystica i Tzolkina na zasadzie "to swietne gry, ale za ciezkie, biorac pod uwage cel tej nagrody". W takim razie po co rekomendowac je przy okazji przyznawania nominacji, skoro nijak maja sie pod wzgledem ciezkosci do gier nominowanych? Najrozsadniej byloby takie gry, jak TM czy Tzolkin, odrzucic, jako nie spelniajace kryteriow nagrody, a nie rekomendowac.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9478
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres 2013 – nominacje

Post autor: MichalStajszczak »

solkan pisze: nie rozumiem jednoczesnej rekomendacji dla Terra Mystica i Tzolkina na zasadzie "to swietne gry, ale za ciezkie, biorac pod uwage cel tej nagrody"
Ja też tego nie rozumiem. O ile wcześniej, zanim została wprowadzona kategoria Kennerspiel, były takie sytuacje, że gra została uznana za bardzo dobrą, ale zbyt trudną na Spiel des Jahres (tak było bodajże w przypadku Caylusa), to wprowadzenie kategorii dla zaawansowanych interpretowałem jako właśnie miejsce do nagradzania gier trudnych. Ale z drugiej strony, czy pierwszy laureat tej nagrody (7 cudów) był aż tak trudna grą? Czyżby ta decyzja odnośnie Terra Mystica i Tzolkina to krok w kierunku wprowadzenia kategorii "Superkennerspiel"?
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Spiel des Jahres 2013 – nominacje

Post autor: clown »

A ja się zastanawiam, czy Krzyżacy tak samo żywiołowo komentują nominacje do nagrody Gra Roku w Polsce, czy zwyczajnie mają to gdzieś, wychodząc ze słusznego założenia, że "co kraj, to obyczaj".
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9478
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres 2013 – nominacje

Post autor: MichalStajszczak »

clown pisze:A ja się zastanawiam, czy Krzyżacy tak samo żywiołowo komentują nominacje do nagrody Gra Roku w Polsce, czy zwyczajnie mają to gdzieś, wychodząc ze słusznego założenia, że "co kraj, to obyczaj".
Myślę, że większe wrażenie wywarło na nich uzyskanie przez Dywizjon 303 tytułu Gry Wojennej Roku 2010 :mrgreen:
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Spiel des Jahres 2013 – nominacje

Post autor: clown »

Nie tylko na nich :D
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
charlie brown
Posty: 220
Rejestracja: 01 kwie 2006, 16:59
Been thanked: 1 time

Re: Spiel des Jahres 2013 – nominacje

Post autor: charlie brown »

Czytałam, że to takie bingo na sterydach. Czy to prawda?
W sumie to nigdy nie grałem w Bingo :) Ale jeśli dobrze ją rozumiem, to skreśla się tam liczby na swojej kartce i za bardzo nie ma żadnych decyzji do podjęcia?
Augustusa porównuje się do Bingo, bo jedna osoba losuje żeton z woreczka (typ legionu) i potem wszyscy naraz kładą taki legion na swoich Misjach.
Jednak w Augustusie to sama decydujesz jakie Misje chcesz wypełniać i w jakiej kolejności. A każda z Misji ma kilka cech, które mogą pasować do Twojej strategii lub nie: długość, numer, kolor, efekt wykonania, nagrodę, ilość punktów zwycięstwa...

Gra kończy się jak ktoś wykona 7 Misji. Liczy się wtedy PZ i wyniki mogą się znacząco różnić w zależności od przyjętej strategii przez Ciebie i przeciwników oraz od szczęścia. Z tym szczęściem to jest tak, że czasem wybiera się Misje bardziej ryzykowne, licząc że uda się je szybko ukończyć, bo wypadnie określony Legion - ale wszystkim rządzi prawdopodobieństwo tak jak np. w Osadnikach.
W moich kilkudziesięciu rozgrywkach najgorszy wynik współgracza wynosił 8 (gra bardzo szybko się skończyła, a ten gracz źle dobrał Misje), a najwyższy ponad 100.
Zazwyczaj kończy się grę po 20-30 minutach z wynikiem w przedziale 40-70 PZ.

Poza tym w Bingo nie wyobrażam sobie gry w 2 osoby, a Augustus w takiej konfiguracji sprawdza się bardzo ładnie.
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Spiel des Jahres 2013 – nominacje

Post autor: Epyon »

Grałem dzisiaj dwa razy w Qwixxa - gra jest sprawna, aczkolwiek nie zachwyca. Główną zaletą są banalne zasady i szybka rozgrywka. O ile przeżyję brak tematu i losowość, tak największą wadą tego tytułu są zerowe emocje w trakcie partii. Po prostu rzucasz - wypadło cośtam, skreślasz co się da i tyle. Brakuje jakiegoś widocznego wyścigu, czy motywacji do zamykania rzędów... Pod tym względem to absolutnie nietrafiona nominacja - moim zdaniem nie ma szans by kogokolwiek na poważnie wciągnąć w planszówki.

Nie oznacza to, że nie zagram w to następnym razem, ale w umiarkowanych dawkach, bo regrywalność imho jest stosunkowo niewielka.

Jak dobrze pójdzie to za tydzień przetestuję Augustusa. Póki co żywię co do niego spore nadzieje i po lekturze instrukcji jak dla mnie ma murowane zwycięstwo, zobaczę jak wyjdzie w praniu. Hanabi w tym momencie ląduje na drugim miejscu, Qwixx nie dorasta tym dwóm tytułom do pięt.
Awatar użytkownika
azzido
Posty: 45
Rejestracja: 23 lis 2010, 12:46
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 3 times

Re: Spiel des Jahres 2013 – nominacje

Post autor: azzido »

Polecam kanal rahdo tam zrecenzowal wszystkie gry zaawansowane i Bruges zapowiada sie znakomicie.
http://www.youtube.com/results?search_q ... loj8SAk-TY
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres 2013 – nominacje

Post autor: TTR_1983 »

Spiel des Jahres 2013 Hanabi :mrgreen:
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Spiel des Jahres 2013 – nominacje

Post autor: Epyon »

Bardziej obstawiałem Augustusa, ale Hanabi wstydu nagrodzie nie przyniesie. Legendy Krainy Andor jak najbardziej spodziewane - z wszystkich nominowanych wygląda najładniej, a poza tym gra się całkiem przyjemnie.
ODPOWIEDZ