Android: Netrunner LCG - zasady, pytania, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Netrunner

Post autor: mat_eyo »

X zawiera się w przedziale od 0 do T (liczba tagów runnera). Dla przykładu jeśli runner posiada cztery tagi a Ty potrzebujesz dwóch żetonów zaawansowania to wtedy po prostu ustalasz wartość X=2. Jest to równe lub niższe od T więc możliwe do zagrania.

Teraz patrzymy co symbolizuje X. Jest to zarówno koszt zagrania karty jak i ilość żetonów zaawansowania jakie się dostaje. Nie można więc zrobić tak, że kartę zagrywa się za 0 i dostaje kilka żetonów zaawansowania :P w podanym wyżej przykładzie, mimo że runner ma 4 tagi to nam są potrzebne tylko dwa żetony. W związku z tym PŁACIMY dwa kredyty i OTRZYMUJEMY dwa żetony zaawansowania.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Netrunner

Post autor: Bea »

Andy pisze: To drugie rozumiem: runner ma trzy tagi, do pełnego awansowania jakiegoś projektu potrzebuję dwóch żetonów zaawansowania, więc kładę dwa (mniej niż liczba tagów u runnera). Ale cena zagrania tej operacji musi chyba równa liczbie tagów (w tym przykładzie trzy kredyty), bo gdyby mogłaby być niższa, to wiadomo, że korporacja wolałaby zapłacić zero kredytów niż trzy. ;)
Ja to rozumiem tak, że płacisz za zagranie karty tyle ile ci potrzeba akurat. Czyli może być sytuacja, że runner ma 4 tagi, tobie do zaawansowania karty potrzeba tylko dwa znaczniki, płacisz wiec za zagranie dwa i kładzie dwa znaczniki. (Zawsze musisz zapłacić tyle za kartę ile znaczników kładziesz, x musi mieć taka sama wartość). Nie możesz zaś zapłacić za kartę i położyć więcej znaczników niż runner ma tagów.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Netrunner

Post autor: mat_eyo »

Czyli dokładnie to samo co napisałem wyżej :P
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Netrunner

Post autor: Andy »

O żesz! Na to nie wpadłem! Dzięki bardzo! :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Netrunner

Post autor: Karit »

Mam pytanie do opisu kart projektu:
instrukcja str. 8 pisze:(...)Karty korporacji instaluje się zakryte i sa one nie aktywne, dopóki nie zostaną zrezowane
I niżej opis projektu:
instrukcja str. 8 pisze:(...)Projektów nie można rezować i śą one aktywne tylko, kiedy znajdują się na obszarze punktacji(...)
Rozumiem że powinno byc napisane w opisie kart korporacji "Karty korporacji instaluje się zakryte i sa one nie aktywne, dopóki nie zostaną zrezowane z wyjątkiem kart projektów które nie mogą być zrezowane" Tak?

Czy są jeszcze jakieś błędy w instrukcji/kartach na które trzeba zwrócić uwagę?
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Netrunner

Post autor: Bea »

Karit pisze: Rozumiem że powinno byc napisane w opisie kart korporacji "Karty korporacji instaluje się zakryte i sa one nie aktywne, dopóki nie zostaną zrezowane z wyjątkiem kart projektów które nie mogą być zrezowane" Tak?

Czy są jeszcze jakieś błędy w instrukcji/kartach na które trzeba zwrócić uwagę?
To nie jest błąd. Gdyby było tak jak mówisz to znaczyłoby, że niezapunktowany jeszcze projekt już jest aktywny, a tak nie jest. Według mnie to dwie osobne strawy i instrukcja jest ok.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Netrunner

Post autor: Andy »

Tłumaczenie wymienionych przez Ciebie fragmentów odpowiada dokładnie oryginałowi.

Zwracałem wyżej uwagę na niekonsekwencję terminologiczną na karcie Kruka Danych. Poza tym instrukcja jest bardzo dobra, choć czasem wklejenie w nią fragmentów FAQ-u wprowadza lekki chaos. Jest sporo usterek interpunkcyjnych (ale kto na to zwraca uwagę?), dwa błędy pod rząd zdarzyły się w opisie Aktywów na s. 9 ("zapełniają" zamiast "zapewniają" i brak "z użyciem liczby kredytów...").

Jeszcze jakiś błąd znalazłem, ale w tej chwili go nie pamiętam. Poza tym jest naprawdę dobrze.

EDIT: już wiem! Jest błąd w tłumaczeniu Bad Publicity/Zła Prasa w indeksie na s. 31. Jest literówka w "który", a "może wydać w każdej turze" powinno brzmieć "w każdym skoku".
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Netrunner

Post autor: Karit »

Po prostu opis kart korporacji odnosi się do wszystkich kart, ale nie uwzględnia wyjątku przy aktywności kart projektów.
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Netrunner

Post autor: mat_eyo »

Tu nie ma błędu.
Karty korporacji instaluje się zakryte (PRAWDA) i sa one nie aktywne, dopóki nie zostaną zrezowane (PRAWDA)
jednak
Projektów nie można rezować (PRAWDA) i są one aktywne tylko, kiedy znajdują się na obszarze punktacji (PRAWDA)
Jest to po prostu wyjątek od reguły i bardzo dobrze, że został zawarty przy opisie kart projektu a nie przy opisie wszystkich kart.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Netrunner

Post autor: Bea »

Andy, myślę, że dobrze byłoby napisać do Galakty i przesłać im to co napisałeś. Być może sami znajdą te błędy, być może nie. Fajnie byłoby, gdyby następna edycja czy dodruk były już poprawiona.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Netrunner

Post autor: Karit »

Ktoś jeszcze gdzieś wspominał że jakaś karta nie jest programem/upgreatem tylko aktywami (lub na odwrót bo nie pamiętam)

Czy pamiętacie o jaką kartę chodziło?
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Netrunner

Post autor: Andy »

Bea pisze:Andy, myślę, że dobrze byłoby napisać do Galakty i przesłać im to co napisałeś.
Też o tym pomyślałem, ale poczekajmy jeszcze, może wyjdą inne sprawy. Zbierzemy wszystko i wyślemy im hurtem.

Może warto założyć wątek "erratowy", bo nam tu te wszystkie uwagi poginą w natłoku pytań i odpowiedzi?
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Netrunner

Post autor: Bea »

Karit pisze:Ktoś jeszcze gdzieś wspominał że jakaś karta nie jest programem/upgreatem tylko aktywami (lub na odwrót bo nie pamiętam)

Czy pamiętacie o jaką kartę chodziło?
Coś mi się przypomina, że to Eve Campaign. Są to aktywa, a na karcie chyba pisze, że projekt. Ale sprawdź to bo nie wiem, czy dobrze pamiętam. To jest z Humanity's Shadow a ja jeszcze mam nieotwarte.
bazyn
Posty: 288
Rejestracja: 16 lut 2008, 22:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Odp: Netrunner

Post autor: bazyn »

Andy pisze:1. Jeszcze w sprawie Kruka. W odróżnieniu od takiego np. Matrix Analyzera podprogram Kruka w przypadku odpalenia i skutecznego namierzania nie daje runnerowi taga, tylko powoduje umieszczenie na Kruku znacznika siły/zasilania (tam jest niekonsekwencja terminologiczna w polskim opisie karty!). W sumie różnica jest niewielka, bo hostowany znacznik można niemal w każdym momencie (np. natychmiast) zamienić na taga dla runnera. Czy dobrze kombinuję, że dobrym sposobem wykorzystania przez korporację Kruka może być skumulowanie znaczników na nim i zasypanie runnera tagami w wybranym momencie, np. gdy nie ma on kredytów na ich zdejmowanie?
Można tak. Najczęściej jednak używa się kruka w taliach w których chce się wygrać dzięki Spalonej Ziemi. Wtedy czekasz z tym tagiem do momentu w którym bedziesz w stanie usmiercic runnera
Mam
Chcę


Pragnę poznać: Above and Below, Arcadia Quest, Clank!, Pathfinder, Trickerion, Blood Rage, Mechs vs Minions
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Netrunner

Post autor: donmakaron »

No właśnie! Hostowany znacznik na Data Ravenie to wielka różnica! W przypadku Matrix Analyzera runner przyjmie taga i w następnym clicku zapłaci, żeby się go pozbyć. Data Raven daje nam opcję, żeby otagować Runnera w turze korporacji i to bez użycia clicka! Mając Scorched na ręce, a najlepiej dwa, mamy praktycznie wygraną w kieszeni. Doświadczeni runnerzy nie biegają w ostatnim clicku spodziewając się, że mogą dostać taga. No chyba, że mają ich już 10 :P Wtedy wszystko jedno. Ale stawianie się w sytuacji, w której jesteśmy otagowani w turze korporacji to zazwyczaj strzał w stopę.
Awatar użytkownika
embi04
Posty: 34
Rejestracja: 17 lut 2012, 11:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Netrunner

Post autor: embi04 »

a jakie sa sposoby na pozbycie sie taga poza [click]+2[credit]?
Awatar użytkownika
Inermis
Posty: 735
Rejestracja: 04 maja 2008, 12:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Netrunner

Post autor: Inermis »

Tak, w dodatkach wyszła karta Networking. http://www.cardgamedb.com/index.php/net ... tys-shadow
Inermis - Blog netrunner.znadplanszy.pl
Chętnie zagram: Android: Netrunner LCG, Mage Wars, Battlestar Galactica
Chętnie poznam: Rex
Kolekcja | Want to Trade
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Netrunner

Post autor: donmakaron »

Ale lepsza jest profilaktyka - New Angeles City Hall albo Decoy ;)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Netrunner

Post autor: pan_satyros »

Rozumiem, że ostatecznie Kruk danych w turze runera może mu dać 2 tagi?
Jeden gdy ten sam go wybierze i drugi, jako wynik sukcesywnego namierzenia (zgodnie z zasadami namierzania).
A na dobitkę trzeci w kolejnej turze corpo.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Netrunner

Post autor: pan_satyros »

Rozumiem, że ostatecznie Kruk danych w turze runera może mu dać 2 tagi?
Jeden gdy ten sam go wybierze i drugi, jako wynik sukcesywnego namierzenia (zgodnie z zasadami namierzania).
A na dobitkę trzeci w kolejnej turze corpo.
Awatar użytkownika
Inermis
Posty: 735
Rejestracja: 04 maja 2008, 12:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Netrunner

Post autor: Inermis »

pan_satyros pisze:Rozumiem, że ostatecznie Kruk danych w turze runera może mu dać 2 tagi?
Jeden gdy ten sam go wybierze i drugi, jako wynik sukcesywnego namierzenia (zgodnie z zasadami namierzania).
A na dobitkę trzeci w kolejnej turze corpo.
Nie. Namierzanie samo z siebie nic nie daje.
Namierzanie w przypadku sukcesu daje efekt który jest opisany na karcie - często jest to TAG, w przypadku Kruka jest to znacznik zasilania.

donmakaron pisze:Ale lepsza jest profilaktyka
Fakt :D
Inermis - Blog netrunner.znadplanszy.pl
Chętnie zagram: Android: Netrunner LCG, Mage Wars, Battlestar Galactica
Chętnie poznam: Rex
Kolekcja | Want to Trade
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Netrunner

Post autor: pan_satyros »

Inermis pisze: Nie. Namierzanie samo z siebie nic nie daje.
FAKT. Za dużo grania na tagach i się człowiek zapędza.
Awatar użytkownika
xel4
Posty: 392
Rejestracja: 13 sie 2012, 17:39
Lokalizacja: Gliwice
Been thanked: 1 time

Re: Netrunner

Post autor: xel4 »

Obrazek

Mam pytanie co do tej karty... Jak ją "zapunktuje" to kłade na niej hostowany znacznik - to ogarniam. Ale moje pytanie brzmi następująco w jaki sposób i kiedy odpala się jej abilitka "End of run". Po prosu ściągam znacznik i run się kończy?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Netrunner

Post autor: mat_eyo »

Tak. Możesz sobie w instrukcji zobaczyć schemat kolejności skoku. Zawsze kiedy jest możliwość odpalenia płatnej umiejętności możesz zdjąć ten hostowany znacznik i zakończyć skok.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Netrunner

Post autor: Andy »

A że takich zielonych, zakręconych strzałek jest w schemacie skoku sporo, więc i możliwości dla korporacji są zróżnicowane: można przerwać skok zanim się de facto zacznie, a można trochę runnera podsmażyć na jednym czy kilku lodach, zanim mu się ten skok zakończy :twisted:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
ODPOWIEDZ