Twilight Imperium - polskie tłumaczenia kart

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Twilight Imperium - polskie tłumaczenia kart

Post autor: zara2stra »

Przetłumaczyłem ostatnio karty ras do Twilight Imperium dla grupy z którą gram, a która nie zna angielskiego. Dodatkowe zawalanie i tak już zapchanego stołu, polskimi ściągawkami niepotrzebnie wydłużało rozgrywkę. Jak na razie sprawują się bardzo dobrze, więc grzecznie poprosiłem FFG o pozwolenie na wrzucenie ich na BGG, a oni dali mi zielone światło :) Jeśli ktoś chce z nich skorzystać, to można je ściągnąć tutaj: http://www.boardgamegeek.com/file/info/31110.

Będę wdzięczny za sugestie i uwagi.

-zee

[edit:]: Dostępne na BGG:
Ostatnio zmieniony 02 maja 2008, 15:52 przez zara2stra, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Imperium - polskie karty ras

Post autor: zara2stra »

Troszkę z innej beczki - zabrałem się za mały lifting drzewka technologicznego z którego dotychczas korzystaliśmy, a że efekty są całkiem zadowalające, to całość pewnie również wyląduje na BGG - w związku z tym pytanko; chodzi o technologie rasowe z TI:SE, czy wg. was powinny znaleźć się wszystkie na karcie, czy może przygotować 14 osobnych kart technologicznych dla każdej rasy (z pozaznaczanymi technologiami początkowymi).

Jak na razie, drzewko wygląda tak jak to w instrukcji:
http://picasaweb.google.pl/zara2stra/Tw ... 1793208370
Obrazek
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Imperium - polskie karty ras

Post autor: zara2stra »

Hmm, monologu ciąg dalszy ;)

Dzisiaj wydrukowałem pierwsze dwa arkusze przetłumaczonych kart polityki - na próbkę, żeby nie musieć wszystkich przerabiać jeśli byłbym niezadowolony. Trochę kart jeszcze zostało do przetłumaczenia, ale do końca tygodnia powinienem skończyć. Karty są tego samego rozmiaru co oryginalne, wydrukowane na grubym papierze, o gramaturze 280. Tło wyszło jaśniejsze niż w oryginale, a litery są "cięższe" ale za to całkiem czytelne. Jak będę miał wszystko gotowe to wrzucę pdf'a na BGG, oczywiście jeśli ktokolwiek będzie zainteresowany ;)

Oczywiście będę wdzięczny za wszelkie komentarze, uwagi i krytykę (również jeśli chodzi o drzewko technologiczne oraz karty ras)

Obrazek
http://boardgamegeek.com/image/322147
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Twilight Imperium - polskie karty ras

Post autor: Ryslaw »

Wygląda bardzo profesjonalnie. Będziesz też robić rewersy kart (czyli w tym przypadku "Karta polityki" zamiast "Political Card")?

Jeśli potrzebujesz wsparcia tłumaczeniowego, to chętnie pomogę :)

Drukujesz na domowej drukarce?
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Imperium - polskie karty ras

Post autor: zara2stra »

Dzieki :)

Karty drukowałem w pracy, na drukarce laserowej - wydruki z atramentówki trzeba by było dodatkowo zabezpieczyć przed ścieraniem się, a większość dużych laserów ma już w tonerach substancje zabezpieczające druk, co powinno zapobiec szybkiemu ścieraniu się kart.

Z tymi rewersami raczej nie będę się męczył chyba, że będę miał jakiś niespodziewany przypływ wolnego czasu, także swój zestaw kart polityki wydrukowałem z rewersami oryginalnymi. Oczywiście, jeśli ktoś chciałby zająć się rewersami, i przerobić je na polskie to można by taką zmianę dorzucić do pdf'a.

Jeśli chodzi o pomoc - polityka jest już skończona, a dziś wieczorem zabieram się za karty akcji, następne w kolejce są karty sekretnych celów, a na końcu karty celów publicznych i karty strategii (czyli rzeczy jawne, które mogę swoim współgraczom tłumaczyć na bieżąco w trakcie gry); myślę, że nie ma tego aż tak dużo, i powinienem się z tym w miarę szybko wyrobić, a Ty zajmujesz się teraz przecież kartami do Descenta. Za to wyczytałem, że masz też w planach tłumaczenie Arkham Horror... tam kart jest masa - więc może przy AH sprzymierzymy siły? Wprawdzie tą grę mam głównie do rozgrywek solo, ale z polskimi kartami na pewno byłoby łatwiej wyciągnąć grę na stół i zachęcić do niej ludzi z którymi grywam.
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Imperium - polskie tłumaczenia kart

Post autor: zara2stra »

Karty polityki są już dostępne na BGG - http://www.boardgamegeek.com/fileinfo/31994. Jak zwykle, proszę o ewentualne uwagi :)

Zmieniłem też temat na bardziej adekwatny.
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Imperium - polskie tłumaczenia kart

Post autor: zara2stra »

Na BGG wylądował kolejny plik - tym razem karty akcji. Można je ściągnąć tutaj :)

Obrazek
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Imperium - polskie tłumaczenia kart

Post autor: zara2stra »

Długi weekend w pracy? Czemu nie... tym bardziej, że przy kopiowaniu 1 tera danych można też robić inne rzeczy :P

Karty celów publicznych
Karty tajnych celów
liszkojadak
Posty: 7
Rejestracja: 01 cze 2007, 13:09
Lokalizacja: Wrocław

Re: Twilight Imperium - polskie tłumaczenia kart

Post autor: liszkojadak »

Odwalasz doskonałą robotę kolego. Dzięki temu może uda mi się namówić moich współgraczy do spędzenia kilku godzin przy tej grze. Jak dotąd udało mi się jedynie przeanalizować wariant solowy.
gorogb
Posty: 4
Rejestracja: 05 maja 2008, 08:24

Re: Twilight Imperium - polskie tłumaczenia kart

Post autor: gorogb »

Dla mnie genialne wykonanie.
Czy zamierzasz zrobić jeszcze - karty technologii(28), strategii(17), technologii rasowych(14),
oraz specjal objective cards(5)?
Mam problem z stworzeniem ich własnoręcznie, jeśli potrzeba wsparcia materialnego do tłumaczenia, czekam na sygnał.
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Imperium - polskie tłumaczenia kart

Post autor: zara2stra »

Dzięki za miłe słowa :)

Jeśli chodzi o dalsze tłumaczenie, to wszystko zależy od tego czy komukolwiek będzie potrzebne. Na pewno przetłumaczę Karty strategii - właściwie tylko ich brakuje mi jeszcze, aby do gry w naszej grupce nie były potrzebne żadne ściągi z tłumaczeniami (choć i tak, każdy zna je już na pamięć). Nie zamierzałem wprawdzie robić kart technologii (korzystamy z przedstawionego wyżej drzewka technologicznego, zaznaczając na nim kolejne rozwinięcia), ale jeśli wam zależy, to mogę je również przygotować. Podobnie technologie rasowe - one również miały trafić na drzewko w jego ostatecznej wersji, nad którą aktualnie pracuję. Jeśli zaś chodzi o specjalne cele... hmm to trochę tak jak tłumaczyć karty planet, czy umów handlowych - właściwie tylko Voice of the council zawiera jakiś dłuższy tekst, który i tak sprowadza się tylko do jednokrotnego wytłumaczenia graczom o co w nim chodzi. Ale jak wyżej, jeśli chcecie mogę je zrobić.
gorogb
Posty: 4
Rejestracja: 05 maja 2008, 08:24

Re: Twilight Imperium - polskie tłumaczenia kart

Post autor: gorogb »

Fajnie byłoby jakbyś zrobił, bawię się z różną młodzieżą, zarażając ich planszówkomanią a jednocześnie próbując znaleźć dla nich jakieś zajęcie, trochę odstrasza ich na początek obcy język.
Z góry dziękuję :D
Awatar użytkownika
Keil
Posty: 55
Rejestracja: 09 sie 2005, 14:16
Lokalizacja: KIELCE

Re: Twilight Imperium - polskie tłumaczenia kart

Post autor: Keil »

Jeśli możesz to zrób.
To naprawdę bardzo pomaga jeśli w grupie osób nie każdy zna język ang.
Czekam z niecierpliwością na postępy :)
General Keil Castus
Usunięte

Re: Twilight Imperium - polskie tłumaczenia kart

Post autor: Usunięte »

Na prośbę kolegi tłumaczę karty ras do Twilight Imperium: Shard of Throne/ zreknijcie proszę, czy nie ma literówek/innych błędów, może mi coś umknęło. Wole się upewnić, zanim wrzucę na BGG.

Wersja z poprawioną czcionką: http://www.sendspace.pl/file/pic/b9ff01 ... 0ab87/view
Ostatnio zmieniony 09 lip 2013, 23:33 przez Usunięte, łącznie zmieniany 1 raz.
Usunięte

Re: Twilight Imperium - polskie tłumaczenia kart

Post autor: Usunięte »

Zapytałem FFG o zgodę na publikację tłumaczenia na BGG, odpisali:
rozumiem, że chcą to formie txt i żebym udostępniając zaznaczył rże jest to moje tłumaczenie ich gry (?):
Hi Krzysztof,

You are more than welcome to share for free a Polish translation of Twilight Imperium until or unless a Polish translation comes out. However, it would have to be in something like a plain text or Excel document and not something containing the images on the card like you have below. Please make sure to include that it is your translation for the Twilight Imperium: Shards of the Throne by Fantasy Flight Games.

Please let me know if you have any other questions! I hope you get my meaning :) and thanks for asking FFG!

Thanks and happy gaming,
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Twilight Imperium - polskie tłumaczenia kart

Post autor: skolo »

Ars, swietna robota.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Twilight Imperium - polskie tłumaczenia kart

Post autor: Veridiana »

Tak, Krzysztof :) Możesz puścić tłumaczenie w formie czystego tekstu, bez obrazków wziętych z gry i z zaznaczeniem, iz jest to Twoje tłumaczenie gry " ...." wydanej przez FFG.
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Twilight Imperium - polskie tłumaczenia kart

Post autor: skolo »

jakies postepy w tlumaczeniu? masz reszte kart?
Usunięte

Re: Twilight Imperium - polskie tłumaczenia kart

Post autor: Usunięte »

w przeciągu kilku dni się pojawią, teraz pójdzie z górki - trochę brak czasu, ale w niedzielę postaram się z tym uporać.
von Klamke
Posty: 120
Rejestracja: 12 lut 2013, 00:03
Lokalizacja: Toruń

Re: Odp: Twilight Imperium - polskie tłumaczenia kart

Post autor: von Klamke »

To mój pierwszy post więc od razu na wstępie się przywitam jako od niedawna wielki fan planszówek choć stary (35+) koń :-)
Od pewnego czasu mam przygotowane tłumaczenie kart akcji i polityki z Shards of the Throne, gdyż nie znalazłem takowego na bgg. Martwi mnie niestety to co przeczytałem, czyli zakaz korzystania z elementów graficznych. Choć z drugiej strony dziwi bo podstawka i shattered empire mają swoje polskie tłumaczenia wraz z grafikami.

Czy to znaczy że nie mam co liczyć na zgodę ffg na udostępnienie plików z tłumaczeniem?

PS. Uwierzycie, że u mnie planszoholizm zaczął się właśnie od TI3? Jak strzelać to od razu z grubego działa ;)
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Twilight Imperium - polskie tłumaczenia kart

Post autor: skolo »

hej Von Klamke, witaj na forum :)

ja bym tam uzyl grafiki i zamiescil na stronie. tyle jest tego na BGG ze szkoda sobie zawracac glowe.
caly descent graficznie po hiszpansku czy polsku czy niemiecku, duzo TI3...
i pewnie 100 razy tyle jeszcze innych gier.

najwyzej umiescicie to gdzies do zassania i my , PL, bedziemy korzystać
w koncu komu to potrzebne na BGG skoro całe komunity jest tutaj nie?
Usunięte

Re: Twilight Imperium - polskie tłumaczenia kart

Post autor: Usunięte »

FFG nie ma nic przeciwko tłumaczeniu, proszą jedynie o spełnienie kilku warunków, w wolnej chwili napisze co i jak.
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Twilight Imperium - polskie tłumaczenia kart

Post autor: Dwntn »

Hi Krzysztof,

You are more than welcome to share for free a Polish translation of Twilight Imperium until or unless a Polish translation comes out. However, it would have to be in something like a plain text or Excel document and not something containing the images on the card like you have below. Please make sure to include that it is your translation for the Twilight Imperium: Shards of the Throne by Fantasy Flight Games.

Please let me know if you have any other questions! I hope you get my meaning :) and thanks for asking FFG!
Tłumaczenie na Polski pisze:Cześć Krzysztof,
Jak najbardziej, możesz za darmo udostępnić Polskie tłumaczenie Twilight Imperium, dopóki i/lub chyba że ukaże się [oficjalne] Polskie tłumaczenie. Jednakże, to musiałoby być w coś w rodzaju zwykłego tekstu lub dokumentu Excel a nie coś zawierającego obrazy na kartach jak te które przedstawiłeś poniżej. Pamiętaj także aby dołączyć informację iż jest to Twoje tłumaczenie gry Twilight Imperium: Shards of the Throne ze stajni Fantasy Flight Games.

Proszę, daj mi znać jeśli będziesz jeszcze mieć jakieś pytania! Mam nadzieję że rozumiesz co mam na myśli :) Dzięki za zapytanie, FFG !
Cześć,

Czytając wątek pozwoliłem sobie przetłumaczyć list z FFG, by nie było wątpliwości co do jego treści. Osobiście uważam to za dziwne, bo na BGG pełno jest materiałów opatrzonych klauzulą iż posiadają oficjalną zgodę FFG na wykorzystanie grafiki, czcionek etc. Nie wiem zatem co stoi na przeszkodzie aby i te karty udostępnić w formie pozwalającej na ich swobodny wydruk i użycie w grze. Być może gdzieś na horyzoncie jest Polska edycja ? Trzeba by zapytać Galaktę ;)

Sam często publikuję tłumaczenia akcesoriów i dodatków do gier na BGG. W razie potrzeby mogę pomóc z tłumaczeniami materiałów przeznaczonych do publikacji na tym serwisie lub z niego pochodzących.

Pozdrawiam serdecznie,

- K.
Usunięte

Re: Twilight Imperium - polskie tłumaczenia kart

Post autor: Usunięte »

O widzisz, chyba zrozumiałem to co chciałem zrozumieć. Próbując publikować na BGG tchnęła mnie rubryczka z prawami autorskimi i zgodą producenta, więc zapytał Zara2stre który publikował wcześniejsze tłumaczenia, czy on się o zgodę pytał. Napisał, że się pytał i otrzymał pod warunkiem adnotacji o prawach zastrzeżonych na plikach i kartach ras. Widocznie musiało się coś zmienić, może za dobrze wyczyściłem kartę z angielskiego tekstu i się już boją:P W takim razi schodzimy do undergroundu:P
von Klamke
Posty: 120
Rejestracja: 12 lut 2013, 00:03
Lokalizacja: Toruń

Re: Twilight Imperium - polskie tłumaczenia kart

Post autor: von Klamke »

Ok - słowo się rzekło.

http://chomikuj.pl/vonKlamke/Dokumenty

Zrobiłem wrzutkę kart z shards na chomika. Jak coś nie działa to dajcie znać, jakby jakieś błędy były to tym bardziej. Karty polityki mogą trochę odbiegać kolorystycznie od oryginałów ale po pierwsze robiłem je pod swoją drukarkę, a po drugie nie jestem ani mistrzem photoshopa ani kalibracji.

Jak mi FFG pozwoli to wrzucę też na bgg.
ODPOWIEDZ