Legends of Andor (Michael Menzel)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Myszaq36
Posty: 242
Rejestracja: 23 lip 2012, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: Legends of Andor

Post autor: Myszaq36 »

mulek18 pisze:jak oceniacie cenę przedsprzedaży? 145 zł w najtańszym sklepie to i tak sporo. Czy gra jest warta takiego nakładu finansowego?
Spoiler:
Biorąc pod uwagę liczbę i jakość komponentów (wszystkie tekturki wyglądają na solidne) powiedziałbym, że tanio nie jest ale raczej bardzo drogo też nie ;)
Taka cena co nie zachęca ale też nie zniechęca ;)
Plansza jest oczywiście dwustronna, więc mapy są 2.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Legends of Andor

Post autor: mig »

Jejku, zupełnie nie w porę :( Tyle ciekawych gier na oku a tu jeszcze taka przedsprzedażowa oferta...

Dylemat mam wielki, bo gra wygląda (i zapowiada się) całkiem fajnie, ale kooperacji nie lubię, więc to (+dość wysoka cena) na razie trzymają mnie na dystans... Ten problem lidera moze być faktycznie kluczowy. Ktoś się pokusi o jakieś doświadczenia?
To gra adresowana raczej do młodszych/familijnych składów, czy można wyciągnąć z niej nieco więcej?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Legends of Andor

Post autor: farmer »

Ech,
przed Netrunnerem się powstrzymałem, a Andor mnie (osłabionego walką) złamał... :oops:

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
sorfal
Posty: 245
Rejestracja: 23 paź 2012, 15:39
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Legends of Andor

Post autor: sorfal »

mig pisze:To gra adresowana raczej do młodszych/familijnych składów, czy można wyciągnąć z niej nieco więcej?
Podbijam pytanie :)
Łowca anegdot
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Legends of Andor

Post autor: farmer »

Według recenzji na BGG, należałoby grę traktować raczej w kategoriach familijnych - z tego powodu ją nabywam :).
Nie jest to ta sama liga co Robinson (hardcorowa kooperacja). Większość opisując grę kładzie nacisk na silną warstwę opowieściowo-fabularną, porównując partię do baśni na dobranon.
Wnioskuję zatem (i mam na to nadzieję), że gra świetnie się sprawdzi z maluchami 8)

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Legends of Andor

Post autor: lacki2000 »

Tothamon pisze:Galakta zapowiedziała wydanie polskiej wersji tej gry jeszcze w tym roku. Żródło:

http://galakta.pl/nadchodzi-czas-legend/
Jakoś tak niekompletnie przetłumaczyli. Chyba tytuł powinien brzmieć "Legendy krainy Ilub"
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Legends of Andor

Post autor: BartP »

Pamiętajcie, że to gra oparta o scenariusze, teoretycznie do zagrania raz (jeśli ktoś lubi być zaskakiwany), coś w stylu Posiadłości Szaleństwa.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Legends of Andor

Post autor: mig »

BartP pisze:Pamiętajcie, że to gra oparta o scenariusze, teoretycznie do zagrania raz (jeśli ktoś lubi być zaskakiwany), coś w stylu Posiadłości Szaleństwa.
Dzięki! Ta uwaga bardzo ułatwiła mi decyzję :) Legends of Arnor trafia "na półkę" z etykietką "może kiedyś jak wygram w Lotto" ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Legends of Andor

Post autor: skolo »

BartP pisze:Pamiętajcie, że to gra oparta o scenariusze, teoretycznie do zagrania raz (jeśli ktoś lubi być zaskakiwany), coś w stylu Posiadłości Szaleństwa.
tyle ze scenariuszy powstalo juz sporo, sa do sciagniecia na stronie. i powstaja caly czas nowe. na BGG takze jest sporo do zassania
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Legends of Andor

Post autor: TTR_1983 »

skolo pisze:
BartP pisze:Pamiętajcie, że to gra oparta o scenariusze, teoretycznie do zagrania raz (jeśli ktoś lubi być zaskakiwany), coś w stylu Posiadłości Szaleństwa.
tyle ze scenariuszy powstalo juz sporo, sa do sciagniecia na stronie. i powstaja caly czas nowe. na BGG takze jest sporo do zassania
Ciekawe, czy galakta po wydaniu gry bedzie tłumaczyć nowe scenariusze?
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Legends of Andor

Post autor: JAskier »

Legendy doszły do mnie wczoraj i jestem grą zauroczony. Wydaje się, że Menzel nie mógł zadebiutować lepiej (no i nagroda KSdJ). Jakie są zalety Andoru (przy czym zaznaczam, że rozegrałem póki co tylko pierwszą legendę)? Gra jest mało skomplikowana (dlaczego została uznana za tytuł o sporym zaawansowaniu zasad nie mam pojęcia). W końcu otrzymujemy ciekawą, klimatyczną grę przygodową o krótkim czasie pojedynczej partii. Legendy będą także ciekawą odskocznią od tabunów eurogier opartych o mechanizm workerplacement. Niestety poza zaletami widzę także wady: stanowczo za wysoka cena jak na jakość i ilość komponentów (trzeba uważać przy wyciąganiu żetonów i planszetek z wyprasek, gdyż karton łatwo się rozkleja), szkoda że tekturowych pionków nie zastąpiono plastikowymi figurkami, wówczas wrażenie estetyczne byłoby jeszcze lepsze. Naczelnym zastrzeżeniem jakie mam dla Andoru jest jednak zbyt mała regrywalność (aczkolwiek mogę się mylić). Wada ta oczywiście zniknie jeśli będą powstawały kolejne scenariusze. Zobaczymy czy tak będzie w istocie...
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Legends of Andor

Post autor: rzaba »

co do regrywalnosci, tez miałem takie obawy ale jak tak zacząłem liczyć to okazało się, że w większość moich gier grałem góra 5-6 razy, a w LoA juz 17! Do tego można popróbować zrobić własna legendę. Oczywiście wiem, że są ludzie którzy graja w jeden tytuł setki razy ale jak dla mnie to Legends of Andor ma ogromną regrywalność
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Legends of Andor

Post autor: TTR_1983 »

w spisie jest że ma być 5 niebieskich kości i 4 zielone. w pudełku mam na odwrót? Gdzie jest błąd i jakie to ma przełożenie na grę?
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: Legends of Andor

Post autor: 7koliberek9 »

Grałam dziś łucznikiem i on używał 5 zielonych kości więc to prawidłowa liczba. Spójrz sobie na postacie bo to do nich przypisane są kolorowe kości i od postaci zależny ich ilość.
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Legends of Andor

Post autor: TTR_1983 »

7koliberek9 pisze:Grałam dziś łucznikiem i on używał 5 zielonych kości więc to prawidłowa liczba. Spójrz sobie na postacie bo to do nich przypisane są kolorowe kości i od postaci zależny ich ilość.
faktycznie. wynika, ze błąd jest w instrukcji.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Legends of Andor

Post autor: Lothrain »

Też miałem Legendy na radarze, ale jak na lekką grę z dzieciakami i ilość/jakość komponentów, to jednak cena mnie zniechęciła. Poczekam na świąteczne wyprzedaże :)
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Legends of Andor

Post autor: TTR_1983 »

Lothrain pisze:Też miałem Legendy na radarze, ale jak na lekką grę z dzieciakami i ilość/jakość komponentów, to jednak cena mnie zniechęciła. Poczekam na świąteczne wyprzedaże :)
ilość i jakość jak najbardziej odpowiadają cenie. oczywiście jak ktoś kupił ok. 145 zł.
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Legends of Andor

Post autor: JAskier »

Czy dobrze kombinuję, że gra na 4 graczy jest 2x łatwiejsza niż w 2 osoby. Dziś odbyłem 3 partie dwuosobowe, wszystkie przegraliśmy pomimo bardzo dobrej współpracy i myślenia parę ruchów do przodu. Czy ta gra w tym wariancie osobowym jest naprawdę tak wymagająca czy może raczej robimy coś nie tak?
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: Legends of Andor

Post autor: 7koliberek9 »

JAskier pisze:Czy dobrze kombinuję, że gra na 4 graczy jest 2x łatwiejsza niż w 2 osoby. Dziś odbyłem 3 partie dwuosobowe, wszystkie przegraliśmy pomimo bardzo dobrej współpracy i myślenia parę ruchów do przodu. Czy ta gra w tym wariancie osobowym jest naprawdę tak wymagająca czy może raczej robimy coś nie tak?
Rozegraliśmy dwie partie (I i II legendę) i obie wygraliśmy właśnie na dwie osoby. W drugiej było nam dość trudno bo na początku nie mogliśmy odkryć żetonu z czarownicą a potem jak zbierałam kamienie to dopiero za piątym razem miałam komplet trzech i dostałam czarną kość. Bardzo nam pomagały eliksiry kupione u czarownicy podwajające rzut na kości. Na początku atakowaliśmy wspólnie, podzieliliśmy łupy. Ja zainwestowałam w dodatkowe wyposażenie a mój partner tylko w siłę. Potem zabiłam jednego Gora żeby odebrać mu ziele i zajęłam się dostarczeniem go do zamku a mój partner robił porządek z potworami. W sumie do zamku weszło nam 3 potwory ale że uratowałam jednego wieśniaka to były miejsca na 4.

Nam też wychodziło że na 4 osoby musi być dużo łatwiej. W drużynie siła :wink:
Awatar użytkownika
Myszaq36
Posty: 242
Rejestracja: 23 lip 2012, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: Legends of Andor

Post autor: Myszaq36 »

Myszaq36 pisze:Ponieważ to kooperacja to muszę zapytać jak wygląda sprawa z problemem lidera:
Czy można powiedzieć, że każdy gra swoje a tylko cel jest wspólny czy to jednak taki Pandemic gdzie co turę musimy ustalać i weryfikować strategię (co często robi jedna osoba ;))
Generalnie jak oceniacie "samodzielność graczy" ??
Pojawiają się pierwsze opinie, więc podbijam pytanie o "samodzielność graczy" :)
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Legends of Andor

Post autor: JAskier »

Myszaq36 pisze:
Myszaq36 pisze:Ponieważ to kooperacja to muszę zapytać jak wygląda sprawa z problemem lidera:
Czy można powiedzieć, że każdy gra swoje a tylko cel jest wspólny czy to jednak taki Pandemic gdzie co turę musimy ustalać i weryfikować strategię (co często robi jedna osoba ;))
Generalnie jak oceniacie "samodzielność graczy" ??
Pojawiają się pierwsze opinie, więc podbijam pytanie o "samodzielność graczy" :)
Problem lidera zdecydowanie występuje w tej grze. Szczególnie przy okazji grania dwuosobowego gdzie konieczne jest niemal idealne optymalizowanie ruchów by choć otrzeć się o granicę zwycięstwa/przegranej. Gra w tym wariancie wydaje mi się dosyć wymagająca.
lipo82
Posty: 7
Rejestracja: 08 cze 2013, 11:10

Re: Legends of Andor

Post autor: lipo82 »

Czy ta gra jest obecnie w sprzedaży ?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Legends of Andor

Post autor: yosz »

właśnie się pojawiła polska wersja.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Legends of Andor

Post autor: farmer »

skolo pisze:
BartP pisze:Pamiętajcie, że to gra oparta o scenariusze, teoretycznie do zagrania raz (jeśli ktoś lubi być zaskakiwany), coś w stylu Posiadłości Szaleństwa.
tyle ze scenariuszy powstalo juz sporo, sa do sciagniecia na stronie. i powstaja caly czas nowe. na BGG takze jest sporo do zassania
Gdzie można znaleźć te dodatkowe scenariusze (poza BGG :P)?
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
Myszaq36
Posty: 242
Rejestracja: 23 lip 2012, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: Legends of Andor

Post autor: Myszaq36 »

Spoiler:
Problem lidera zdecydowanie występuje w tej grze. Szczególnie przy okazji grania dwuosobowego gdzie konieczne jest niemal idealne optymalizowanie ruchów by choć otrzeć się o granicę zwycięstwa/przegranej. Gra w tym wariancie wydaje mi się dosyć wymagająca.[/quote]
Właśnie rozwiałeś moje wątpliwości co do zakupu :) Dzięki za zaoszczędzone pieniążki :)
Planowałem grać w Legendy z "Panią Domu", która nie lubi gier kooperacyjnych (do Pandemica nawet nie zasiada, jedynie może zagrać w Escape: the Curse of the Temple bo tam pomimo wspólnego celu to w czasie samej rozgrywki każdy samodzielnie turla kostkami i biega po świątyni).
ODPOWIEDZ