Android: Netrunner LCG - zasady, pytania, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Netrunner

Post autor: Andy »

Camilus pisze:- zdolność Noisa wyrzuca karty do archiwum zakryte czy odkryte?
Zakryte, bo to korp kasuje te karty (z tym, że w każdej chwili może je sobie podejrzeć w archiwach, jak wszystkie karty zakryte).
- Heimdall 1.0/Ichi 1.0 - czy żeby użyć klików do łamania podprogramów trzeba miec icebraeakera o odpowiednik typie i sile? Czy można "klikać" niezależnie od tego?
Wydawanie klików nie wymaga i nie oznacza użycia żadnego lodołamacza.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Netrunner

Post autor: mat_eyo »

Camilus pisze:Podczas pierwszych partyjek nasunęły mi się 2 pytania:
- zdolność Noisa wyrzuca karty do archiwum zakryte czy odkryte?
- Heimdall 1.0/Ichi 1.0 - czy żeby użyć klików do łamania podprogramów trzeba miec icebraeakera o odpowiednik typie i sile? Czy można "klikać" niezależnie od tego?

Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Karty trafiają zakryte bo tylko karty, które były aktywne trafiają do archiwów odkryte.

LODy przekikuje runner, nie lodołamacz a runner nie ma siły więc do takiego przechodzenia przez LODy nie trzeba mieć odpowiedniego lodołamacza z równą siłą.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Netrunner

Post autor: Andy »

mat_eyo pisze:tylko karty, które były aktywne trafiają do archiwów odkryte.
Nie tylko. Karta nieaktywna (niezrezowana), do której runner uzyskuje dostęp, w przypadku jej kasowania też trafia do archiwów odkryta.

Co jest zresztą oczywiste, bo obaj gracze ją widzieli ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Netrunner

Post autor: mat_eyo »

Źle się wyraziłem - do archiwów trafiają odkryte te karty, które były odkryte a zakryte te, które były zakryte.
Ostatnio zmieniony 17 lip 2013, 22:01 przez mat_eyo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Netrunner

Post autor: Andy »

O! Teraz pełna zgoda! :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Netrunner

Post autor: 77rpm »

Moje pytanie - Corp ma taki program - wykonuję atak na Archiwa a jak będzie udany to traktuję to jak udany atak na rękę.
Co zrobić w przypadku ataku z tego programu na archiwa - runner napotyka Ice przez którego nie da się przebić - zdolność z Isc to skasuj jeden program - korp kasuje właśnie ten - jak kończy się atak ? Moim zdaniem Runner atakuje archiwa i tyle bo nie ma już programu, który by go przekierował - dobrze myślę ?

Z dzisiejszej gry ( W KOŃCU Z KIMŚ POGRAŁEM - CUD :D - ALE JESTEM DZIŚ SZCZĘŚLIWY, ŻE TRAFIŁ SIĘ PRZECIWNIK :D ) - mam jeszcze jedno pytanie - Kiedy skok wykonany przez Runnera jest udany i mając Desperado to kiedy runner dostaje 1 zasób ze zdolności konsoli - w momencie przebicia się przez Ice jeszcze przed odkryciem karty ? Wtedy skok jest już udany... pytam bo czasami brakuje własnie tego jednego zasobu do skasowania karty korpa i nie wiem jak to rozumieć.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Netrunner

Post autor: mat_eyo »

Pop pierwsze to runner ma taki program. Jeśli zostanie skasowany podczas skoku a skok będzie jednak udany to taki skok rozpatruje się jako skok na HQ, tak jak się rozpoczął.

Co do drugiego pytania to obejrzyj grafikę ze schematem skoku dużo pomaga. W skrócie najpierw skok uznaje się za udany (odpalają się umiejętności "gdy wykonasz udany skok") a dopiero później uzyskujemy dostęp do kart.
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Netrunner

Post autor: 77rpm »

A co do pierwszego nie powinno być tak, że skoro runner stracił program podczas skoku to on go nie przepuści na HQ tak jak powinien... no bo jak skoro został skasowany :) ?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Netrunner

Post autor: Bea »

77rpm pisze:A co do pierwszego nie powinno być tak, że skoro runner stracił program podczas skoku to on go nie przepuści na HQ tak jak powinien... no bo jak skoro został skasowany :) ?
Gdzieś w instrukcji chyba pisze, że jeśli jakaś karta zainicjowała akcję i w trakcie została skasowana to akcja przebiega do końca normalnie.



Ja też ma pytanie dotyczące karty Boczne wejście beta. Jeśli chcę go użyć, to deklaruje jego użycie przed skokiem. Nie mogę w czasie skoku zmienić zdania i jednak wejść do archiwum, prawda? Ani też nie mogę tuz przed wejściem do archiwum się zdecydować, że jednak używam bocznego wejścia?

A kraken? Wybierz serwer. Korp kasuje 1 lód chroniący ten serwer. Kto wybiera, który lód zostanie skasowany i dlaczego akurat ta strona?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Netrunner

Post autor: mat_eyo »

Korp wybiera. Gdyby runner wybierał byłoby napisane "wybierz LÓD".

Co do bocznego wejścia to oczywiście nie można zmieniać zdania. Po rozpoczęciu akcji trzeba przeprowadzić ją do końca przed rozpoczęciem kolejnej.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Netrunner

Post autor: Bea »

mat_eyo pisze:Korp wybiera. Gdyby runner wybierał byłoby napisane "wybierz LÓD".
Ale jak korp kasuje runnerowi program to korp wybiera który...
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Netrunner

Post autor: mat_eyo »

I wtedy jest napisane "skasuj program(y)" a nie "runner musi skasować program(y)". Wystarczy odrobina logiki.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Netrunner

Post autor: Bea »

mat_eyo pisze:I wtedy jest napisane "skasuj program(y)" a nie "runner musi skasować program(y)". Wystarczy odrobina logiki.
Nie wiem czy logika to wyjaśnia. Weźmy takiego Archera http://www.cardgamedb.com/index.php/net ... ck-builder
jeden z podprogramów mówi: trash one program z treści nie wynika automatycznie, że to korp wybiera. Inna subrutyna dotyczy pobrania kredytów i tu nie pisze gain 2 credits, tylko The Corp gains 2 credits, żeby było jasne. Pewnie to zostało wyjaśnione w FAQ, ale jak dla mnie z samych kart jasno nie wynika.

A, i jeszcze analogicznie Burke Bugs http://www.cardgamedb.com/index.php/net ... ck-builder - If successful, the Runner trashes 1 program kto tym razem wybiera program do skasowania? Runner?
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Netrunner

Post autor: melee »

Naprawdę macie tego typu wątpliwości? Ice to jest karta korporacji i to ona decyduje. Przy Burke Bugs napisano trochę inaczej, bo to trace, który jest w pewnym sensie wspólny, więc to doprecyzowano, aby nie było wątpliwości, co się stanie gdy trace wygra runner.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Netrunner

Post autor: donmakaron »

Było dokładnie wyjaśnione w FAQ:

Subroutines
Unless specified otherwise, the Corporation always chooses the effects of a subroutine, when necessary.
Example: Ichi 1.0 has “|Trash 1 program.” If this subroutine triggers, then the Corporation chooses and trashes one of the Runner’s installed programs.


W wolnym tłumaczeniu:

Podprogramy
Jeśli nie zaznaczono inaczej, korporacja zawsze wybiera efekty podprogramów, jeśli jest to konieczne.
Przykład: Ichi 1.0 posiada podprogram "Skasuj 1 program". Jeśli ten podprogram się uruchomi, korporacja wybiera i kasuje jeden z zainstalowanych programów Runnera.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Netrunner

Post autor: mat_eyo »

Bea pisze: Nie wiem czy logika to wyjaśnia.
Oczywiście, że wyjaśnia. LÓD to karta korporacji i jeśli podczas skoku runner nie złamie poszczególnych podprogramów to korp ma prawo je "odpalić". Skoro korp je odpala to korp wybiera cel. To samo masz na Agresywnej Sekretarce. Korp ją rezuje więc korp wybiera które programy skasuje, inaczej co to by była za pułapka?
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Netrunner

Post autor: hadrian »

Bea pisze: Nie wiem czy logika to wyjaśnia.
Gdyby tekst lodu miał wykonywać runner to np. na takiej Katanie byłoby napisane "Take 3 net damage" a nie "Do 3 net damage". Tak jak napisał mat_eyo, to korp odpala LÓD i raczej nie mówi: "Proszę zapoznaj się z treścią i to zrób" tylko działa ;) Różnicę pomiędzy Burke Bugs i Archerem można wyjaśnić również w klimatyczny sposób:
Archer bierze sobie na cel konkretny program Runnera, podczas gdy Burke Bugs atakują chmarą gdy Runner przegra namierzanie. Runner widząc, że przegra namierzanie rzuca pluskwom jeden ze swoich mniej istotnych programów na pożarcie dzięki temu chroni te cenniejsze :)
Large Hadrian Collider
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Netrunner

Post autor: Bea »

melee pisze: Przy Burke Bugs napisano trochę inaczej, bo to trace, który jest w pewnym sensie wspólny, więc to doprecyzowano, aby nie było wątpliwości, co się stanie gdy trace wygra runner.
If successful, the Runner trashes 1 program.
Quantity: 3


Co to znaczy, że trace jest w pewnym sensie wspólny? Inne nie są wspólne? Gdzie tu jest doprecyzowane co się stanie gdy trace wygra runner? If succesful zawsze odnosiło się do korpa, tu niby jest inaczej?

mat_eyo pisze:
Bea pisze: Nie wiem czy logika to wyjaśnia.
Oczywiście, że wyjaśnia. LÓD to karta korporacji i jeśli podczas skoku runner nie złamie poszczególnych podprogramów to korp ma prawo je "odpalić".
Dlatego właśnie na logikę pomyślałam, jeśli kartę zagrywa runner (kraken) to on ma prawo wybrać jej efekt. Ale ok, faktycznie tak jest użyte słowo korp.

Treść na kartach lodów nie była widocznie wystarczająco oczywista, skoro autorzy gry zdecydowali się umieścić wyjaśnienie w FAQ.

A dla podsumowania: W krakenie lód do skasowania wybiera korp, w burke bug program do skasowania wybiera runner. W innych lodach program do skasowania wybiera korp jeśli jest tylko napisane trash 1 program, tak?
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Netrunner

Post autor: hadrian »

Bea pisze:W innych lodach program do skasowania wybiera korp jeśli jest tylko napisane trash 1 program, tak?
Tak.
Large Hadrian Collider
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Netrunner

Post autor: mat_eyo »

-.- poważnie tak trudno to zrozumieć?
Burke Bugs odpala korp. Gdyby było napisane "Trash 1 program" odnosiłoby się to do korpa. Napisane jest "runner tras 1 program" żeby zaznaczyć, że tym razem to runner sam wybiera co skasuje.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Netrunner

Post autor: Bea »

mat_eyo pisze:-.- poważnie tak trudno to zrozumieć?
Daruj sobie złośliwe komentarze. Po prostu się upewniam.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Netrunner

Post autor: mat_eyo »

To nie są złośliwe komentarze. Nie obrażaj się. Może lepiej podziękuj, że przez całą stronę wątku cierpliwie Ci to tłumaczę? :P
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Netrunner

Post autor: Andy »

Pax między runnery! :wink:

Żeby rozładować nieco napiętą atmosferę, zadam pytanie tak głupie, że aż trudno uwierzyć! :P

Byłem pewien, że wiem, aż nagle naszła mnie przerażająca myśl... że nie wiem :shock: Przejrzałem instrukcję, FAQ, wątki tu i na BGG, ale nikt o to nie pyta, więc sprawa jest pewnie oczywista, ale dlaczego przestała być oczywista dla mnie? :oops:

Gdy runner zagrywa wydarzenie z opisem typu "wykonaj skok", albo "zainstaluj program", to czy za wykonanie tak odpalonej czynności płaci klika, czy wystarczy klik za zagranie tego wydarzenia?

Teraz możecie się śmiać. :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Netrunner

Post autor: adikom5777 »

Oczywiście płaci klika wyłacznie za zagranie karty, po czym wykonuje to co na niej jest napisane czyli skok
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Netrunner

Post autor: mat_eyo »

Andy pisze:Teraz możecie się śmiać. :wink:
Nie... pff... no coś Ty... pfff hahaha :D

Nie musisz dopłacać klika. Zagrywasz kartę i wprowadzasz w życie jej treść.
ODPOWIEDZ