(Warszawa) Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 13 times

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: stalker »

Filippos pisze:Ja np dostałem ostatnio od autora propozycję gry z komentarzem: "Gra jest na temat X ale wiem że on ma małe szanse więc rekomenduję również Z i Y który będzie pasował do mechaniki." I to od razu zwiększa szanse że gra wejdzie na testy w wydawnictwie bo jako odsiewacz propozycji mogę nie mieć w danym momencie czasu i głowy żeby sam się zastanowić czy i jaki inny temat będzie do gry pasował.
Okej, ja nie podważam Twojego niebagatelnego doświadczenia i zebranej praktycznie wiedzy :) co innego jednak wymyślić sobie trochę tematów i je zaproponować, a co innego grę znowu przerabiać, żeby zmienić temat.
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
gibon
Posty: 201
Rejestracja: 07 maja 2011, 14:55
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: gibon »

Dzięki za żywe zainteresowanie tematem. Szczególnie cenne są uwagi Koneva bo grał w tę grę po raz pierwszy.

Zgadzam się w szczególności z jedną - tematyka sortowania śmieci nie jest zbyt chwytliwa. Jednak w tej grze już tego zmienię bo spora część mechaniki została dopasowana do tego tematu. Mechanika jest jednak dość uniwersalna i pomyślę w przyszłości o zbudowaniu kolejnej gry z jej wykorzystaniem. Nawiasem mówiąc mam już na deskach projekt o budowaniu rakiety V-2 z wykorzystaniem w pewnym miejscu tej mechaniki.

Zasady co do kolejności są dość proste. Kolejność inwestowania przechodzi co rundę na kolejnego gracza. Kolejność grzebania w kartach wynika z kolejności ustawienia sortowni. Pozorny nieporządek wkrada się, gdy w którymś etapie gry są już sortownie we wszystkich sektorach, a sortowanie w sektorze I nie ma wpływu na sortowanie w sektorze II. Wtedy to właśnie gracze wykonują tę czynność jednocześnie, wbrew prawu zresztą. Grzesiek miał jakieś ciekawe pomysły na rozwiązanie tego i jeszcze je analizuję. Tym niemniej jest spora poprawa wobec tego co było 2-3 testy temu, a to ze względu na ograniczenie liczby domków.

Rewolucji w tej grze już nie będzie ale przyniosę ją jeszcze w środę dla zweryfikowania poprawionych wartości.
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: Filippos »

Kto dziś wpada moi drodzy? Ja będę przed 18 z trzema grami do koloru do wyboru. :D
stalker pisze:
Filippos pisze:Ja np dostałem ostatnio od autora propozycję gry z komentarzem: "Gra jest na temat X ale wiem że on ma małe szanse więc rekomenduję również Z i Y który będzie pasował do mechaniki." I to od razu zwiększa szanse że gra wejdzie na testy w wydawnictwie bo jako odsiewacz propozycji mogę nie mieć w danym momencie czasu i głowy żeby sam się zastanowić czy i jaki inny temat będzie do gry pasował.
Okej, ja nie podważam Twojego niebagatelnego doświadczenia i zebranej praktycznie wiedzy :) co innego jednak wymyślić sobie trochę tematów i je zaproponować, a co innego grę znowu przerabiać, żeby zmienić temat.
True
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: Jan Madejski »

Ja też będę
Awatar użytkownika
krzypi
Posty: 36
Rejestracja: 20 cze 2013, 08:15

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: krzypi »

Wielkie dzięki za wczorajsze spotkanie i test Strefy liter. Chyba jednak gabaryty miksera (planszy) i gra na stojąco są wystarczajacym powodem do opracowania raczej serii mini gier.
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: sipio »

Dzięki wielkie za wczorajsze testy Piwa.
W końcu jak dla mnie prototyp jest na właściwym torze, tylko potrzebuje kalibracji i kilku zmian,
by usprawnić obsługę gry. Uff trwało to prawie 3 lata i naliczyłem 20 różnych wersji prototypu.
Ale to moja pierwsza gra ever więc czuje się usprawiedliwiony ;-)

Co do drugiej partii czyli Śmieciowiska.
Cieszę się, że kostki wypadły bo też mi się nie podobały od samego początku.
Co do prób usprawnienia gry to ja się zastanawiałem po co te tasowanie śmieci między graczami.
Wprowadza to tylko większą losowość i zabiera czasu bo każdy chce potasować. Gdyby gracze ciągnęli karty, odkładali pod spód i przekazywali dalej to trwało by to już nieco krócej.
W chwili obecnej dla mnie oczekiwanie na swoją kolej przy przeszukiwaniu śmieci zabija fun z tej gry.
Inny mniejsze sprawy to np nie wiem czemu żetony wielokrotności można kupować poza kolejnością. Powinno dla mnie to być normalna inwestycja jak inne. Kolejność powinna być bardziej pilnowana przy tych inwestycjach. Mam wrażenie, że przez pierwsze rundy zawsze zaczynała ta sama osoba. Jakiś znacznik pierwszego gracza by się przydał.
Brakuje mi też skalowania przy liczbie przetwórni. Ich liczba powinna być zależna od liczby graczy.
Powiedzmy idąc od najdroższych przetwórni mogło by to tak wyglądać x-1, x,x x+1, x+2 Gdzie x to oczywiście liczba graczy.
Generalnie gdyby usprawnić, zmienić jeszcze nieco te przeszukiwanie śmieci to generalnie porządna rodzinna pozycja by była.
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 13 times

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: stalker »

Laba wakacyjna, zaniedbaliśmy raporty, a szkoda, bo spotkanie było udane i grano na dwa stoliczki.

Na jednym przeważały poważniejsze produkcje — piwo i sortowanie puszek po piwie opisane powyżej, a na drugim planowano
inwestycje kolejowe, po których szukano wyników, następnie układano literki w słowa, aby wreszcie zakopać i wykopać skarby po to, by na koniec porównać gekona z czaplą siwą.

Ufff.

Dziękujemy za testy i postaramy się przynieść jeszcze więcej gier! Do zobaczenia za tydzień!
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
podpunkt
Posty: 2
Rejestracja: 19 lip 2013, 16:25

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: podpunkt »

Dzień dobry, chciałabym zapowiedzieć naszą obecność na najbliższym środowym spotkaniu. Pojawimy się z autorską grą „Mosty przez Wisłę” (http://www.podpunkt.pl/#page_8), chciałybyśmy wydać ją w większym nakładzie i potrzebujemy profesjonalnej oceny/krytyki tego projektu,
pozdrawiam,
magda dobruk
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 13 times

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: stalker »

Spotkania są otwarte, nie ma przeciwwskazań, aby brać w nich udział… proszę jednak pamiętać, że podstawową zasadą działania Grupy Monsoon jest wzajemność — oczekujemy, że w zamian za nasze zaangażowanie i Wy zaangażujecie się w testy naszych gier. Na pewno nie odejdziecie zawiedzeni! :)
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: konev »

stalker pisze:Na pewno nie odejdziecie zawiedzeni! :)
Piszesz to z doświadczenia? ;)
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: Karol Madaj »

podpunkt pisze: Pojawimy się z autorską grą „Mosty przez Wisłę”
Ja się piszę na przeprawę :wink:
gibon
Posty: 201
Rejestracja: 07 maja 2011, 14:55
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: gibon »

sipio pisze: Powiedzmy idąc od najdroższych przetwórni mogło by to tak wyglądać x-1, x,x x+1, x+2 Gdzie x to oczywiście liczba graczy.
Poprawiłem planszę dla liczby przetwórni, zrzut nowej wersji jest tutaj: http://maligna.pl/node/15
Na razie dziękuję wszystkim za wielomiesięczne wytrwałe testy, więcej nie przyniosę tej gry (przynajmniej w tej postaci). Mam nadzieję, że coś z tego wyjdzie.
Wracam do roli potulnego testera.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: MichalStajszczak »

gibon pisze:Wracam do roli potulnego testera.
Dobry tester nie powinien być potulny. :wink:
podpunkt
Posty: 2
Rejestracja: 19 lip 2013, 16:25

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: podpunkt »

bardzo chętnie się „odegramy”; czy to jest tak, że jakaś grupa zagra w Mosty, a my w tym samym czasie będziemy testować inną grę?
m
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 13 times

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: stalker »

Może być i tak. Albo — w zależności od dostępnego czasy: Ktoś wyciąga grę X, gracie w nią, mija godzinka, potem wy wyciągacie swoją, gracie w nią z autorem X itp.
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Picek
Posty: 182
Rejestracja: 14 maja 2013, 10:46

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: Picek »

Bardzo możliwe, że będę w środę - ale bez własnych tytułów - czyli pewnie będę testował coś Waszego :)
7% zniżki w 3trolle - chętnie się podzielę, jak ktoś chce :)
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: sipio »

Szybka relacja z wczoraj.
Na jednym stole wylądowały Mosty, które wyglądały jak gotowy do druku prototyp ale z długiej dyskusji po grze (chyba dłuższej niż sama rozgrywka)
wnioskuje, że gra nie do końca jeszcze dopracowana.
Zresztą gra ma swoją stronę http://podpunkt.pl/podpunkt/web/portfolio/6
i dostała tez nagrodę
http://www.europeandesign.org/submissio ... r-vistula/
Mam wrażenie, że wczoraj nastąpiło spotkanie dwóch różnych światów projektujących gry ;-)
Chętnie dowiem się więcej, jak przebiegła dyskusja.

Potem była gra o Liczeniu od Michała, która zdaje się działa od początku.
Drugi stolik na pierwsze danie miał gry dla młodszych czyli Sawanna duetu J&S oraz moje Minki.
Sawanna do lekkich zmian. Minki chyba pozostaną grą dla dzieciaków w dwóch pierwszych wariantach, bo jednak dwa ostatnie warianty jakoś nie znajdują uznania.
Pomysł na grę od początku wydawał się dobry, teraz nieco mniej, ale mam wrażenie, że coś jeszcze dałoby się z niego wycisnąć...
Potem Koleje. Po rozgrywce naszła mnie jeszcze jedna refleksja, czyby nie zrobić jednak większego progu zarobków nie 2 i 1 ale 3 i 2 wtedy częściej będzie opłacało się inwestować w spółki.
Przy obecnych progach, kiedy zostały już wykupione te najtańsze udziały to potem już kompletnie się nie opłaca kupować niektórych spółek.
Inny pomysł to ograniczenie zakupów do jednego udziału na ture, ale to kolejna reguła i nie elegancka więc pewnie nie.

Ominęła mnie pewnie na końcu Reglementacja.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: MichalStajszczak »

sipio pisze:Na jednym stole wylądowały Mosty, które wyglądały jak gotowy do druku prototyp
Mosty są grą, już zrobioną na konkretne zamówienie w mikroskopijnym nakładzie (nawet jak na polskie warunki). Teraz wydawca chce ją wydać w nakładzie też niezbyt dużym, ale do otwartej sprzedaży. Głównym problemem jest downtime, wynikający z tego, że gracz dostaje w swojej kolejce karty i część z nich musi od razu zrealizować. Ponieważ zdarzało się, że gracz dostał od razu 7 kart, to dość długo trwało, zanim podjął decyzję, co z nimi zrobić, a inni gracze musieli czekać, bo zagrywane karty mogły mieć wpływ na ich zasoby i możliwości ruchu. Dyskutowaliśmy też na temat innych kwestii, m.in. ograniczenia losowości i liczby rekwizytów (w rozgrywanej wersji było ponad 400 kart)
sipio pisze:Ominęła mnie pewnie na końcu Reglementacja.
I tak byś się chyba nie załapał na rozgrywkę :wink:
gibon
Posty: 201
Rejestracja: 07 maja 2011, 14:55
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: gibon »

MichalStajszczak pisze:
gibon pisze:Wracam do roli potulnego testera.
Dobry tester nie powinien być potulny. :wink:
Sugerujesz, że dobry tester to zły tester?
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 13 times

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: stalker »

gibon pisze:
MichalStajszczak pisze:
gibon pisze:Wracam do roli potulnego testera.
Dobry tester nie powinien być potulny. :wink:
Sugerujesz, że dobry tester to zły tester?
To tester wnikliwy, który potrafi uczciwie powiedzieć, co nie działa. Ale dobry tester, to uczciwy tester — żebyśmy się nie okłamywali. :) Tylko dla początkujących graczy jest to "zły tester", bo jego uwagi dla żółtodzioba są bolesne.
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: Filippos »

gibon pisze:
MichalStajszczak pisze:
gibon pisze:Wracam do roli potulnego testera.
Dobry tester nie powinien być potulny. :wink:
Sugerujesz, że dobry tester to zły tester?
:D
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

[Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: konev »

Z tą wnikliwością to nie wiem czy powinna być wymagana, bo to trochę takie wymaganie by tester za projektanta grę robił, był sam projektantem, albo co najmniej dobrym recenzentem, który zna mnóstwo tytułów i może je rozkładać na czynniki pierwsze. A to jest robota projektanta. Zresztą mieliśmy już akcje w stylu: po testach nie było konstruktywnych uwag od testerów. Nie dobrzy testerzy! ;)
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: Jan Madejski »

Tester, który nie ma żadnych uwag, ale poświęca swój czas, żeby zagrać w gniota, aby autor sobie poobserwował i sam wyciągnął wnioski, to też całkiem dobry tester...
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: sipio »

Ja zwykle chodzi o złoty środek, brak uwag to też może być konkretny komunikat (choć to rzadki wypadek),
a nadmiar uwag już nie jednego projektanta przyprawił o ból głowy i kompletne zagubienie.
Zresztą poza uwagami, też wiele można "wyczytać" obserwując graczy w trakcie gry,
czy siedzi jak na szpilkach bo są emocje w grze, czy też więcej emocji przysparza mu przysłuchiwanie
się rozmowie obok.
Tak więc każdy tester jest dobry, po prostu niektórzy są bardzo dobrzy.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: MichalStajszczak »

gibon pisze:Sugerujesz, że dobry tester to zły tester?
To nie ja, to konev :D
ODPOWIEDZ