Le Havre - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Le Havre

Post autor: MarcinG »

Mam takie pytanie:

Jeśli korzystam z budynku np. Cegielnia (glina jest przetwarzana na cegły) ale mam w swoich zasobach glinę i cegły to czy mogę powtórnie przetworzyć również te cegły i otrzymać dodatkowe ? (w instrukcji napisane jest że cegły to glina)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: mst »

Tak, możesz przetworzyć cegły na cegły :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: Le Havre

Post autor: alagor »

Targowisko dla dwuosobowej, pełnej wersji oznaczone jest jako budynek startowy. W polskiej instrukcji gry jest napisane: "Jeśli karta zawiera tekst Start ... umieść ją jako jedną z trzech budynków początkowych". W instrukcji angielskiej znajduje się opis: "If a card has the text ‘Start’ instead of a tick, it is placed with the 3 starting buildings." Rozumiem, że Targowisko powinno być jednak czwartym budynkiem początkowym w pełnym, dwuosobowym wariancie?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Le Havre

Post autor: bogas »

alagor pisze:Rozumiem, że Targowisko powinno być jednak czwartym budynkiem początkowym w pełnym, dwuosobowym wariancie?
Nie. W wariancie pełnym tylko firmy budowlane i konsorcjum budowlane (tak chyba w wersji PL się to nazywa, ale piszę z pamięci) czyli trzy karty są kartami początkowymi. Targowisko trafia do jednego z trzech stosów projektów gotowych do budowy.
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Le Havre

Post autor: MarcinG »

W skróconej wersji dwuosobowej targowisko jest budynkiem początkowym :D
macios9414
Posty: 6
Rejestracja: 26 sie 2012, 09:43

Le Havre - Standardowe budynki

Post autor: macios9414 »

Witam
Mam pytanie do posiadaczy gry Le Havre odnośnie kart standardowych budynków. Chciałbym zagrać w Le Havre za pomocą platformy ZunTzu, ale niestety na kartach budynków standardowych nie mam podane których kart mam użyć do gry jedno, dwu, trzy, cztero, pięcioosobowej. Mógłby ktoś podać chociaż budynki, które należy użyć do gry jednoosobowej?
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Le Havre - Standardowe budynki

Post autor: MarcinG »

Do gry jednoosobowej pełnej: Wypalarnia węgla, Piekarnia, Koksownia, Armator, Targowisko, Rzeźnia, Kopalnia węgla, Garbiarnia, Cegielnia, Huta Stali, Huta żelaza, Gliniane wzgórze, Wędzarnia, Łowisko, Stocznia

Numery tych budynków to: 07 ,05 ,25 ,18 ,01 ,09 ,16 ,20 ,14 ,23 ,22 ,10 ,08 ,03 ,12

Myślę że pomogłem :wink:
macios9414
Posty: 6
Rejestracja: 26 sie 2012, 09:43

Re: Le Havre - Standardowe budynki

Post autor: macios9414 »

Wielkie dzięki :)
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 436 times
Been thanked: 126 times

Re: Le Havre

Post autor: Coen »

W wątku głównym wyczytałem taki zapis dotyczący gry solo:
"W grze jednoosobowej Targowisko generuje co najwyżej 4 dobra oraz wyciągnij Straży Przybrzeżnej i Zoo w talii budynków specjalnych"
Teraz moje pytanie: czy targowisko może gromadzić więcej niż 4 dobra, a ja tylko 4 pobieram, czy też targowisko ma limit otrzymywania dóbr w postaci 4 sztuk?
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: metyu »

targowisko=/=stragan
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 436 times
Been thanked: 126 times

Re: Le Havre

Post autor: Coen »

metyu pisze:targowisko=/=stragan
O Mamo :D
Dobra, nie było pytania.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Picek
Posty: 182
Rejestracja: 14 maja 2013, 10:46

Re: Le Havre

Post autor: Picek »

MarcinG pisze:W skróconej wersji dwuosobowej targowisko jest budynkiem początkowym :D
Czyli tak naprawdę w skróconej dwuosobowej grze są 4 budynki początkowe? 2 firmy budowlane, konsorcjum i targowisko? Tak wczoraj z żoną graliśmy, ale nie byłem tego pewien, czy powinniśmy odrzucić jedną z firm budowlanych, czy jak?

Druga sprawa - jeśli czerwony kupił firmę budowlaną tą, gdzie nie ma opłaty za wejście, to czy jak niebieski chce wejść do tego budynku to coś płaci czerwonemu?
7% zniżki w 3trolle - chętnie się podzielę, jak ktoś chce :)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Le Havre

Post autor: bogas »

Picek pisze:Czyli tak naprawdę w skróconej dwuosobowej grze są 4 budynki początkowe? 2 firmy budowlane, konsorcjum i targowisko? Tak wczoraj z żoną graliśmy, ale nie byłem tego pewien, czy powinniśmy odrzucić jedną z firm budowlanych, czy jak?
Są 4 budynki startowe.
Picek pisze:Druga sprawa - jeśli czerwony kupił firmę budowlaną tą, gdzie nie ma opłaty za wejście, to czy jak niebieski chce wejść do tego budynku to coś płaci czerwonemu?
Skoro nie ma opłat, to nie ma.
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Le Havre

Post autor: MarcinG »

Picek pisze:
Druga sprawa - jeśli czerwony kupił firmę budowlaną tą, gdzie nie ma opłaty za wejście, to czy jak niebieski chce wejść do tego budynku to coś płaci czerwonemu?
Jeśli posiada się taki budynek to niestety właściciel nie dostaje nic od odwiedzającego. Żeby coś otrzymać, na budynku musi być symbol pieniądza lub garnka
Picek
Posty: 182
Rejestracja: 14 maja 2013, 10:46

Re: Le Havre

Post autor: Picek »

MarcinG pisze:
Picek pisze:
Druga sprawa - jeśli czerwony kupił firmę budowlaną tą, gdzie nie ma opłaty za wejście, to czy jak niebieski chce wejść do tego budynku to coś płaci czerwonemu?
Jeśli posiada się taki budynek to niestety właściciel nie dostaje nic od odwiedzającego. Żeby coś otrzymać, na budynku musi być symbol pieniądza lub garnka
Ok, to takie wątpliwości tylko, ale okazuje się, że graliśmy bez błędów :)

Swoją drogą ten budynek dał mi wygraną, bo różnica w punktach była malutka :)

Teraz czekają nas dłuższe warianty ;) I może więcej osób, jak się znajdą :D
7% zniżki w 3trolle - chętnie się podzielę, jak ktoś chce :)
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre

Post autor: prz22 »

Dlaczego w tej grze dobiera się na początku 6 kart budynków specjalnych, skoro w trakcie rozgrywki odkrywa się 4, Rozumiem, że targowisko pozwala podglądać dwie następne, więc ma sens występowanie piątej, ale po co szósta? Czy coś mi umknęło;)?
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Le Havre

Post autor: bogas »

prz22 pisze:Dlaczego w tej grze dobiera się na początku 6 kart budynków specjalnych, skoro w trakcie rozgrywki odkrywa się 4, Rozumiem, że targowisko pozwala podglądać dwie następne, więc ma sens występowanie piątej, ale po co szósta? Czy coś mi umknęło;)?
4 dobiera się w grze na 2 osoby i wtedy rzeczywiście wystarczy 5 kart przygotować. W grze na więcej osób wchodzi 5 kart specjalnych.
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre

Post autor: prz22 »

bogas pisze:
prz22 pisze:Dlaczego w tej grze dobiera się na początku 6 kart budynków specjalnych, skoro w trakcie rozgrywki odkrywa się 4, Rozumiem, że targowisko pozwala podglądać dwie następne, więc ma sens występowanie piątej, ale po co szósta? Czy coś mi umknęło;)?
4 dobiera się w grze na 2 osoby i wtedy rzeczywiście wystarczy 5 kart przygotować. W grze na więcej osób wchodzi 5 kart specjalnych.

Na trzech graczy też w rozgrywce miasto buduje 4...

Ale faktycznie kierunek myślenia jest dobry, bo na 4 i 5 osób pojawia się 5. Dzięki;)
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
guzu
Posty: 27
Rejestracja: 11 wrz 2013, 21:06

Re: Le Havre

Post autor: guzu »

Pierwsza partia solo za mną - bardzo fajna gra i mocno trzeba się nakombinować by się wyżywić ;) Sporą kasę zdobyłem dopiero w ostatniej rundzie...

Mam jednak pytanie o budynki początkowe: czy oprócz dwóch firm budowlanych i kompani budowlanej dokładamy jeszcze budynki zwykłe z napisem START który widnieje przy liczbie graczy i wersji gry tak jak napisane jest w instrukcji?
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: Firenski »

Tak
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
guzu
Posty: 27
Rejestracja: 11 wrz 2013, 21:06

Re: Le Havre

Post autor: guzu »

ok

według instrukcji: "Wyjątek: jeśli karta zawiera tekst „Start” zamiast symbolu „ptaszka” - umieść ją jako jedną z trzech budynków początkowych" - czy tutaj mam dowolność który budynek początkowy odrzucam?
Picek
Posty: 182
Rejestracja: 14 maja 2013, 10:46

Re: Le Havre

Post autor: Picek »

guzu pisze:ok

według instrukcji: "Wyjątek: jeśli karta zawiera tekst „Start” zamiast symbolu „ptaszka” - umieść ją jako jedną z trzech budynków początkowych" - czy tutaj mam dowolność który budynek początkowy odrzucam?
Kilka pytań wyżej było moje. Nic nie odrzucasz. Po prostu zamiast trzech jest więcej :)
7% zniżki w 3trolle - chętnie się podzielę, jak ktoś chce :)
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Le Havre

Post autor: Furia »

Zapis: Sprzedaj dobra u armatora na statkach dotyczy którego momentu gry? Wybudowania statku, końca rundy czy jak to działa?

Edit: dotyczy tylko jak się używa armatora?
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1933
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 176 times

Re: Le Havre

Post autor: tomuch »

Wchodzisz swoim pionem w swojej kolejce do Armatora i sprzedajesz :) A w zależności od tego, ile masz statków, tyle możesz sprzedać dóbr.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Kosma
Posty: 349
Rejestracja: 01 gru 2013, 12:40
Lokalizacja: Festung Breslau
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Le Havre

Post autor: Kosma »

Potrzebuję definitywnej odpowiedzi. Co jest prawdą:

1)Czy w fazie żywienia, gdy zabrakło pożywienia mogę płacić posiadanymi frankami za jedzenie w stosunku 1 do 1?

2)Czy ,nawet jeśli mam franki ,a nie mam żywności muszę wziąć pożyczkę i w ten sposób uzyskane pieniądze dopiero zamienić na żywność w skali 1 do 1?
ODPOWIEDZ