Agricola czy Le Havre

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
macios9414
Posty: 6
Rejestracja: 26 sie 2012, 09:43

Agricola czy Le Havre

Post autor: macios9414 »

Witam
Zamierzam zakupić w niedługim czasie jakąś ciekawą bardziej rozbudowaną planszówkę. Wybór początkowo padł na Wysokie Napięcie, lecz nie zawsze będę miał z kim grać dlatego zastanawiam się nad jakąś grą z wariantem jednoosobowym. W oko wpadła mi Agricola oraz Le Havre. I teraz mam do Was takie pytanie. Czy wariant solo w tych dwóch grach jest regrywalny czy po kilku samotnych rozgrywkach gra traci swój urok? Jeżeli nie traci to która wypada w takim wariancie lepiej?
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Agricola czy Le Havre

Post autor: MarcinG »

Ja w wariant jednoosobowy w Le Havre lubię grać ale tylko w pełną wersję. W grze pojawiają się losowe budynki specjalne dzięki czemu gra ma wysoką regrywalność. Choć jeśli większość twoich partii, będzie jednoosobowa to gra się znudzi.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Agricola czy Le Havre

Post autor: Perpetka »

W obu tych grach wariant solo ma wymienne karty specjalne, więc jest bardzo regrywalny.

Edit: no i zmienną kolejność pól akcji.
kapitanzbik
Posty: 105
Rejestracja: 30 sie 2010, 20:54
Been thanked: 2 times

Re: Agricola czy Le Havre

Post autor: kapitanzbik »

Agricola
Awatar użytkownika
Pasza26
Posty: 345
Rejestracja: 09 cze 2013, 20:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola czy Le Havre

Post autor: Pasza26 »

Agricola :)
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Agricola czy Le Havre

Post autor: MarcinG »

Le Havre
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Agricola czy Le Havre

Post autor: Edwardo »

Agricola
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Agricola czy Le Havre

Post autor: Veridiana »

Solo w tych tematach najbardziej lubię Orę et Laborę. Pomimo, iż nominalnie na większą liczbę graczy lubię ją z całej trójcy najmniej :)
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Agricola czy Le Havre

Post autor: Perpetka »

Ja też wolę Agri, ale niektórzy kochają LH, a Agri nie trawią, więc proponuję spróbować albo przeczytać instrukcje i sprawdzić, co lepiej podpasuje.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Agricola czy Le Havre

Post autor: tomb »

Agricola jest do ogrania solo w necie. Gra się na tyle wygodnie, że jeśli chcesz głównie do rozgrywek solo, to może cię to zniechęcić do zakupu fizycznego pudła (lub ułatwić wybór zakupu Le Havre).

Regrywalność solo: w wariancie rodzinnym po pierwszej partii miałem ok.30 punktów, potem ok.35, potem poniżej 30, a najlepsze wyniki graczy w wersji rodzinnej to 70-71. Zważywszy, że losowość jest prawie zerowa (zmienia się tylko kolejność odkrywania dostępnych akcji) to jest nad czym pomyśleć. 14 tur, do wyboru 7 (i co tura 1 więcej) możliwości, początkowo możesz wybrać z nich tylko dwie na turę, potem ewentualnie 3 lub 4. Co jest najlepszym rozwiązaniem? Nikt cię nie pogania ani nic nie zajmuje, wystarczy dobrze wybrać. Prościzna? Spróbuj zrobić te 71 punktów. Ja mam na razie 48, albo 53 - już nie pamiętam, i tak mi dużo brakuje.

A gdy już podkręcisz swój wynik to możesz dołożyć karty (podzielone na kilka zestawów, które możesz dowolnie łączyć) - zwiększa się losowość, ale i rosną możliwości. Do tego w samej instrukcji jest parę pomysłów na utrudnianie sobie rozgrywki i stawianie kolejnych wyzwań.

Jeśli kręci cię podbijanie swoich wyników to tytuł tak prędko nie wyczerpie swoich możliwości.


W Le Havre nie grałem, więc może ktoś inny pokrótce opisze wariant solo.
Awatar użytkownika
Pasza26
Posty: 345
Rejestracja: 09 cze 2013, 20:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola czy Le Havre

Post autor: Pasza26 »

Jesli masz jakies urządzenie Applowe tona próbę proponuje wydać pare euro na LeHavre (obecnie promocja 0,89€) i Agricole (cos kolo 4€) i pobawic sie przed zakupem wersji pudelkowej. Zobacz ktorej gry mechanika leży Ci bardziej i wtedy sam bedziesz w stanoe dokonać wyboru.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Agricola czy Le Havre

Post autor: Perpetka »

Albo za darmo - ściągnąć na PC JLeHavre z BGG, a Agri online na boiteajeux.net.

Btw - żeby zrobić 70 w agri familijnej solo to podobno trzeba korzystać z buga w instrukcji pl i en - tylko wersja niemiecka mówi, że w grze solo żarcie nie zbiera się na Magazynie.
W LH też był myk z solówką zgubiony w instrukcji - max 4 dobra z targu.
macios9414
Posty: 6
Rejestracja: 26 sie 2012, 09:43

Re: Agricola czy Le Havre

Post autor: macios9414 »

Wybrałem Agricolę, dzisiaj przyszła. Jak na razie (2 rozgrywki w dwie osoby i jedna solo) muszę przyznać, że gra jest naprawdę solidna. Sporo kart więc sądzę, że jest bardzo regrywalna. Miałem częściej grać solo, ale siostrze przypadła do gustu więc wariant solo będzie rzadziej gościł na moim stole.
Dzięki wszystkim za rady
ODPOWIEDZ