szukam fajnej planszówki od 2 osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
okiemgekona
Posty: 28
Rejestracja: 09 sie 2013, 09:32

szukam fajnej planszówki od 2 osób

Post autor: okiemgekona »

Cześć, w świecie planszówek poruszam się od niedawna i wiele tytułów jest dla mnie czarną magią.
Szukam nowej gry, w którą mogłbym grac również w 2 osoby, ale i od czasu do czasu w 4.

dotychczas grywałem w:
Blokusa
Rój
Kolejkę
Osadników z Catanu
K2

Szukam gry gdzieś z kategorii Osadników. Odpada jednak Ticket to Ride, bo mam możliwość pożyczenia, więc niekoniecznie chcę mieć ją na własność. Nie chcę też Carcassone, bo z tego co czytałem już jest oklepana a mnogość dodatków wręcz przeraża. Chodzi mi o grę, w której można pobawić się w strategię, ale i losowość gry ma spore znaczenie. Pożądana jest interakcja, której na przykład w K2 jest niewiele, za to w kolejce wręcz zbyt dużo.

a może macie jakieś swoje typy fajnych gier - to podrzućcie tytuły, a ja poczytam dodatkowo recenzje.
Wolałbym jednak tytuł klasyczny, uznany, powiedzmy nagrodzony - a nie "podróbkę" bazującą na czyimś pomyśle, tylko lekko zmodyfikowanym.

wielkie dzięki za rady.
Awatar użytkownika
okiemgekona
Posty: 28
Rejestracja: 09 sie 2013, 09:32

Re: szukam fajnej planszówki od 2 osób

Post autor: okiemgekona »

dodatkowo ...

czytałem na przykład o Labyrinth - ale jego totalna losowość jak znalazłem w opiniach - nie satysfakcjonuje mnie.
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: szukam fajnej planszówki od 2 osób

Post autor: asiok »

Świetny i aktualizowany na bieżąco poradnik Odiego:

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =43&t=6212

Jest także część poświęcona grom 2-osobowym.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: szukam fajnej planszówki od 2 osób

Post autor: cezaras »

bazując na tym fragmencie:
Chodzi mi o grę, w której można pobawić się w strategię, ale i losowość gry ma spore znaczenie. Pożądana jest interakcja, której na przykład w K2 jest niewiele, za to w kolejce wręcz zbyt dużo.
polecam klasyczne pozycje takie jak: Stone Age, Zamki Burgundii, Sankt Petersburg, Alhambra (tu wariant dwuosobowy, o który Ci chodzi jest troszkę sztuczny, ale daje radę).

z nowości Suburbia
z trudniejszych (ale klasycznych) Troyes

To są gry, nie za ciężkie, strategiczno - taktyczne, ale nie pozbawione losowości (karty, budynki, kości)
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: szukam fajnej planszówki od 2 osób

Post autor: RUNner »

okiemgekona pisze: Szukam gry gdzieś z kategorii Osadników.
Na 2 osoby słabo chodzą... Gra jest dobra na początek ale szybko się znudzi.
okiemgekona pisze: Nie chcę też Carcassone, bo z tego co czytałem już jest oklepana a mnogość dodatków wręcz przeraża.
Po pierwsze w jakim sensie oklepana? Zagraj kilka razy a zobaczysz ile gra potrafi dać funu! Dodatki nie są obowiązkowe, wystarczy że ograsz podstawkę, a później nabędziesz Karczmy i Katedry lub Kupcy i Budowniczowie (a najlepiej oba).

Ja polecam Neuroshimę Hex oraz Caylusa (ewentualnie Puerto Rico). Suburbia jak najbardziej też!
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: szukam fajnej planszówki od 2 osób

Post autor: Jan Madejski »

okiemgekona pisze:Szukam gry gdzieś z kategorii Osadników. (...) Chodzi mi o grę, w której można pobawić się w strategię, ale i losowość gry ma spore znaczenie. Pożądana jest interakcja, której na przykład w K2 jest niewiele, za to w kolejce wręcz zbyt dużo.
Filary Ziemi, Świat bez końca, Stone age (w każdej z nich interakcja występuje tylko na poziomie stałego podbierania sobie zasobów/akcji do wykonania, ale daje się odczuć)
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: szukam fajnej planszówki od 2 osób

Post autor: Hipke »

Zdecydowanie polecam Ci Smallworld. Prosty, klasyczny, strategiczny, interakcja w czystej postaci, zagrasz zarówno we dwie osoby, jak i cztery. Super gra.
Awatar użytkownika
okiemgekona
Posty: 28
Rejestracja: 09 sie 2013, 09:32

Re: szukam fajnej planszówki od 2 osób

Post autor: okiemgekona »

zajrzałem do poradnika, poczytałem jeszcze trochę i skupiły moją uwagę

Stone Age
Samurai
Tokaido
Tzolkin
SmallWorld

Zerknąłem na Suburdię i klimat metropolii mi nie odpowiada. Gra musi mieć fajny klimat pasujący do graczy. Z tego powodu mam sentyment do K2.
nie wiem czy Stone age nie będzie zbyt podobny do Osadników ?
ważne żeby grało się dobrze w 2 osoby. Nie ma być trudna, żeby nie tłumaczyć zasad przez godzinę. ale powinna wymagać wytężenia umysłu + fajna byłaby negatywna interakcja.
Awatar użytkownika
JimmyPL
Posty: 263
Rejestracja: 30 sty 2013, 19:11
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 53 times
Been thanked: 51 times

Re: szukam fajnej planszówki od 2 osób

Post autor: JimmyPL »

okiemgekona pisze:zajrzałem do poradnika, poczytałem jeszcze trochę i skupiły moją uwagę

Stone Age
Samurai
Tokaido
Tzolkin
SmallWorld

Zerknąłem na Suburdię i klimat metropolii mi nie odpowiada. Gra musi mieć fajny klimat pasujący do graczy. Z tego powodu mam sentyment do K2.
nie wiem czy Stone age nie będzie zbyt podobny do Osadników ?
ważne żeby grało się dobrze w 2 osoby. Nie ma być trudna, żeby nie tłumaczyć zasad przez godzinę. ale powinna wymagać wytężenia umysłu + fajna byłaby negatywna interakcja.
No to z wymienionych wyzej SmallWorld. Zerknij jeszcze na Ankh Morpork - przy czym w obu az tak duzego wytezenia umyslu brak.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: szukam fajnej planszówki od 2 osób

Post autor: Perpetka »

Czy Ty na pewno poszukujesz negatywnej interakcji, skoro w Kolejce interakcji jest Twoim zdaniem za dużo? Czy może raczej chodzi o to, że w Kolejce nie da się za bardzo nic zaplanować i ten chaos Ci się nie podoba?
Awatar użytkownika
okiemgekona
Posty: 28
Rejestracja: 09 sie 2013, 09:32

Re: szukam fajnej planszówki od 2 osób

Post autor: okiemgekona »

grałem w Osadników i tam możemy obrać sobie strategię, bo zależy ci na konkretnych surowcach, za które budujesz. w tym może przeszkodzić ci inny gracz, a i losowość rzutu kostkami pokrzyżować plany.
W kolejce wszystko prawie, jest losowe. Kolejka mi się bardzo podoba, ale brakuje w niej głęszego myślenia, które jest w Osadnikach.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: szukam fajnej planszówki od 2 osób

Post autor: Perpetka »

To moim zdaniem Stone Age Ci się spodoba. Nie jest podobne do Osadników, bo dobrze działa na dwie osoby, opiera się na innych mechanikach i nie ma w nim handlu (z tego, co wiem, o Osadnikach, bo w sumie w nich nigdy nie grałam). Interakcji jest w nim sporo, może nie w pierwszej grze, kiedy się uczysz, ale w dwuosobówce blokowanie przeciwnika to podstawa. Z tym, że nie jest to interakcja "wredna", typu "wjadę ci armią i zburzę miasto", tylko raczej wyścigowo-blokująca. Jest też deczko losowości - rzut kostką, kolejność wychodzenia kart i budynków - ale nie z gatunku rujnującej. No i to bardzo dobra gra jest, mam na liczniku ok. 40 partii, głównie 2osobowych.
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: szukam fajnej planszówki od 2 osób

Post autor: MarcinG »

Ja za sobą mam również około 40 partii w Stone Age, więc mogę o tej grze coś powiedzieć. Na dwóch graczy chodzi bardzo dobrze, gra jest losowa (kostki, zakryte karty) ale nie jest tak dokuczliwa jak w innych grach, ponieważ można ją zredukować dzięki narzędziom. Stone Age jest dla mnie chyba najpiękniejszą planszówką, surowce wyglądają jak prawdziwe, kolorowa plansza a na dodatek ten skórzany kubek do kości :D który nadaje tej eurogrze klimatu. Interakcja występuje choć nie ma jej wiele. Gorąco polecam.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: szukam fajnej planszówki od 2 osób

Post autor: adam_k27 »

Polecam Epokę Kamienia (Stone Age), SmallWorld, Magnum Sal, oraz Dolinę Królów (Egizia).
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: szukam fajnej planszówki od 2 osób

Post autor: nikozja_dg »

Też przyłączam się do polecenia Stone Age- podobne do osadników, jednak nie aż tak bardzo, by dublować gry. Dopisuję też Fincę i Rattusa.
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: szukam fajnej planszówki od 2 osób

Post autor: AkitaInu »

Gdybyś się jednak przełamał do Suburbii to mocno polecam, kupiłem ostatnio i z Dziewczyną gramy duuuuzo :) Bardzo fajnie chodzi na 2 osoby
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: szukam fajnej planszówki od 2 osób

Post autor: sirkozi »

Popieram propozycję Zamków Burgundii. Interakcja jak w większości zaproponowanych gier - przez podbieranie przeciwnikom. I świetnie działa na 2 osoby, czego o Stone Age nie mogę powiedzieć.
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2083
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 147 times
Been thanked: 393 times

Re: szukam fajnej planszówki od 2 osób

Post autor: walkingdead »

Do Small World są też dodatki więc zawsze to jakieś urozmaicenie jeśli po jakimś czasie zechcecie zmiany. :wink:
Awatar użytkownika
alvaro
Posty: 59
Rejestracja: 07 sie 2012, 09:29
Lokalizacja: Brzeszcze

Re: szukam fajnej planszówki od 2 osób

Post autor: alvaro »

Witam!

Nie wiecie co jest teraz ze Smallworld, jakiś dodruk będzie?
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: szukam fajnej planszówki od 2 osób

Post autor: adam_k27 »

Dodruk? Przecież gra jest swobodnie dostępna, zarówno wersji PL jak i ENG.
http://i-szop.pl/szukaj/1/small+world
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2083
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 147 times
Been thanked: 393 times

Re: szukam fajnej planszówki od 2 osób

Post autor: walkingdead »

pejonarska pisze:Wypróbuje to w spędzaniu czasu wieczorami z żoną licząc, że to pomoże w trudnych chwilach naszego związku :)
Pozdrawiam.
Tylko pamiętaj,żeby wybierać odpowiednie gry. Może lepiej nie ryzykować z pozycjami opartymi głownie na negatywnej interakcji :mrgreen:
szarik01
Posty: 2
Rejestracja: 28 cze 2010, 20:45

Re: szukam fajnej planszówki od 2 osób

Post autor: szarik01 »

Podepnę się pod temat. Poszukuje gry planszowej dla 2 osób mianowicie dla siebie i dla swojej dziewczyny...

Do tej pory miałem okazje grać w Osadników z dodatkiem Rycerze i miasta, oraz w WarHummera Inwazja...

Co do tej 2 gry to nie wiem czy moja 2 połówka chciała by grać....
Osadnicy spoko ale ceny nawet za używkę są bagatelne. nowa 86zł używka 82.5...

Bardzo proszę o jakąś podpowiedź coś fajnego dla 2 osób w tym jedna kobietka :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: szukam fajnej planszówki od 2 osób

Post autor: mig »

Pokolenia oraz wychodzące w tym/przyszłym tygodniu Dziedzictwo.
A w drugiej kolejności Stone Age, Ninjato, Carcassonne, Rialto.
Jeśli coś nieco ambitniejszego to Trajan, Zamki Burgundii, Bora Bora.

Ale generalnie przydałoby się nieco więcej wskazówek - jakie doświadczenie macie planszówkowe (jak rozumiem niewielkie), czy jakieś tematy sa preferowane/odpadają, czy coś lżejszego (szybszego) czy raczej poważniejsza pozycja, jakiś przedział cenowy.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Svartisen
Posty: 176
Rejestracja: 09 wrz 2013, 19:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: szukam fajnej planszówki od 2 osób

Post autor: Svartisen »

Kolejny głos na Zamki Burgundii. Poleciłbym równiez Troyes, ale po pierwsze trudne, po drugie moim zdaniem gra rozwija w pełni skrzydła tylko na 3 osoby. Za to karciany młodszy brat tych samych autorów - Tournay - jest świetny na 2 osoby.
Ashes to ashes, dice to dice...
szarik01
Posty: 2
Rejestracja: 28 cze 2010, 20:45

Re: szukam fajnej planszówki od 2 osób

Post autor: szarik01 »

coś więcej tak jak pisałem osadnicy z catanu i warhummer tak to chińczyk karty xD

myślałem nad kupieniem gry osada w dużej wersji...
ODPOWIEDZ