2 osoby, ciężka lub z blefem, nie karcianka, nie abstrakcja

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

2 osoby, ciężka lub z blefem, nie karcianka, nie abstrakcja

Post autor: tomb »

Szanowni Forumowicze,

Szukam gry zaprojektowanej TYLKO dla 2 graczy:

Warunki konieczne:
- cięższa i/lub z blefem (jedno z podanych musi być)
- jeśli nie ma blefu to gra musi być nielosowa lub z mocno ograniczoną losowością
- nie abstrakcyjna (odpadają Go, projekt GIPF itp.)
- nie stricte wojenna (odpada GMT i podobne, niestety)
- nie karciana (ale w grze mogą być używane karty)

Warunki mile widziane:
- krótki set-up
- rozgrywka do 1h (1,5h max)


Mamy: Rój, Basilica, 2 de Mayo, Osadnicy z Catanu (karciana dla dwóch), Roma (Feld), Zimna Wojna, Battle Cry.
Planujemy: WP Konfrontacja, Agricola: Chłopi i ich..., A Few Acres of Snow


Nie mogę nic nowego i dobrego znaleźć, ale może czegoś nie dostrzegam?

(Nie znalazłem takiego pytania, ale jeśli był taki temat to proszę o link.)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: 2 osoby, ciężka lub z blefem, nie karcianka, nie abstrak

Post autor: KubaP »

Może rzuć okiem na Antike Duellum? Bardzo ciekawa gra ekonomiczno-taktyczna. Wiele dróg do zwycięstwa. Taka esencja Cywilizacji Sida Meiera, ale fajna ;) i na dwie osoby.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: 2 osoby, ciężka lub z blefem, nie karcianka, nie abstrak

Post autor: macike »

Strike of the Eagle - bardziej euro niż wargame (nie lubię wojennych); jest [poniekąd] blef, losowość mocno ograniczona i zarządzalna
Caylus - stare, ale jare
Pret-a-Porter - dobre, bo polskie

PS
Robinson Crusoe AotCI - grałem raz, już rozstawioną pod okiem Trzewika; trudno mi ocenić długość setupu i rozgrywki
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: 2 osoby, ciężka lub z blefem, nie karcianka, nie abstrak

Post autor: KubaP »

A może LeHavre: The Inland Port?
Jest cięższa (ekonomia), zero losowości (ale też zero blefu), bez kart, stricte na dwie osoby, gra się spokojnie z setupem zmieści w podanym czasie. Osobiście nie lubię gier Uwe (Agricola, LeHavre), ale "mały" Le Havre zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie.
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: 2 osoby, ciężka lub z blefem, nie karcianka, nie abstrak

Post autor: prz22 »

Mr Jack in NY.
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: 2 osoby, ciężka lub z blefem, nie karcianka, nie abstrak

Post autor: tomb »

Antike - bardzo dziękuję, wygląda ciekawie. Obadam dokładniej.
Mr Jacki - musimy któregoś spróbować.
Inland Port - czytałem o nim, jest rywalem dla małej Agricoli. Mamy dużą Agricolę, może faktycznie lepiej wybrać coś bardziej odległego od gry-matki.

@macike - dziękuję, tylko że ominąłeś wyraz tylko. TYLKO dla 2 graczy.
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: 2 osoby, ciężka lub z blefem, nie karcianka, nie abstrak

Post autor: MarcinG »

+1 Dla Le Havre: The Inland Port, skoro posiadacie dużą Agricolę to mała nie będzie już taka fajna, więc polecam spróbować tej drugiej dwuosobowej gry Rosenberga, chociaż ja na dwóch i tak wolę większe Le Havre :)
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: 2 osoby, ciężka lub z blefem, nie karcianka, nie abstrak

Post autor: macike »

TomB pisze:@macike - dziękuję, tylko że ominąłeś wyraz tylko. TYLKO dla 2 graczy.
Ja nie rozumiem takiego pojęcia "gra zaprojektowana TYLKO dla 2 graczy". :oops:

Dla mnie gra może chodzić dobrze na 2 graczy albo nie. Dlatego (pomijając suchrowatość i de facto pewną abstrakcyjność) nie zaproponowałem Hansa'y Teutonica'i, bo ta "TYLKO dla 2 graczy" nie ma sensu.

A skoro nie rozumiem, to dopytam... a czemu służy takie ograniczenie? Jaka jest przewaga gier 2p nad grami dla 2p?
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: 2 osoby, ciężka lub z blefem, nie karcianka, nie abstrak

Post autor: tomb »

Powody, dla których interesuje mnie gra zaprojektowana dla pary są dwa:
- powiedzmy obiektywny - gry, do których można usiąść w więcej osób, oszczędzamy na okazje, gdy zbierze się kilku graczy; gdy mamy siąść w dwójkę, żona od razu pyta, czy mamy coś tylko dla dwojga - to taki mechanizm oszczędzania gier, a okazja do grania z żoną jest zbyt cenna, by ją marnować;
- powiedzmy subiektywny - partia we dwoje w grę zaprojektowaną dla kilku osób budzi niepokój, że coś nas omija; i rzeczywiście - to co mamy, najlepiej chodzi, według nas, w więcej niż dwóch graczy (przykładowo: Agricola, Stone Age, K2, 51. stan, o Kupcach i Korsarzach lub Tickecie nie mówiąc). Żadna gra, zaprojektowana dla kilku, nie daje nam tyle satysfakcji w grze 1 na 1, co gry zaprojektowane pod takie pojedynki.
Wiem, że są gry (NHex jest tu doskonałym przykładem), o których pisze się, że mimo możliwości gry w kilkoro, najlepiej wychodzą w parze, ale biorąc pod uwagę powyższe, szukam gry TYLKO dla pary.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: 2 osoby, ciężka lub z blefem, nie karcianka, nie abstrak

Post autor: macike »

Dziękuję. Spodziewałem się tego, co napisałeś w powodzie subiektywnym (patrz pytania typu: po co jest brama w Caylusie?).
Z drugiej strony grając 2p można pobawić się w grach strategiami/taktykami zazwyczaj niedostępnymi w liczniejszym gronie. To też ma swój smaczek.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: 2 osoby, ciężka lub z blefem, nie karcianka, nie abstrak

Post autor: KubaP »

Z mojego skromnego doświadczenia wynika, że szczególnie gry Stefana Felda (Bora Bora, Trajan, Zamkii Burgundii, W Roku Smoka) wybornie sprawdzają się w 2 osoby (do Zamków np niechętnie w ogóle siadam w więcej niż 2).
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: 2 osoby, ciężka lub z blefem, nie karcianka, nie abstrak

Post autor: solkan »

Jesli planujesz zakup A Few Acres of Snow i chcialbys wiecej blefu, bardzo interesujaca jest gra z niejawnymi zakupami kart - warto wtedy ukryc posiadane pieniadze za parawanikami i wprowadzic zasade, ze pule neutralnych kart mozna obejrzec tylko wtedy, gdy dokonuje sie z niej jakiegos zakupu. Przeciwnik nie wie wtedy, czy dodajesz do talii osadnikow, by szybko sie rozbudowac, czy tez szykujesz armie, czy moze gromadzisz indian, by zaskoczyc go naglym najazdem. Gra nabiera wtedy dodatkowego wymiaru i jest bardzo emocjonujaca, osobiscie bardzo polecam taki wariant.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: 2 osoby, ciężka lub z blefem, nie karcianka, nie abstrak

Post autor: lacki2000 »

nom, przedmówcy dobrze piszą, czasem gry wieloosobowe to bardzo dobra 2-osobówka z rozszerzoną liczbą graczy, pewnie w celach zarobkowych :)

A tego obiektywnego mechanizmu oszczędzania gier zupełnie nie zrozumiałem...
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: 2 osoby, ciężka lub z blefem, nie karcianka, nie abstrak

Post autor: tomb »

@macike - zgadzam się, ale tu uruchamiamy powód obiektywny. Zresztą Caylus jest na liście zakupów-pewniaków, tak samo, jak Feld.
@KubaP - na pewno się zaopatrzymy, do Zamków mam już mini dodatek z kafelkami (tak, czytałem, że może być z nim różnie).
@solkan - fajny pomysł, na pewno spróbuję - Akry są na liście życzeń od premiery (bo temat i kilka pomysłów na rozwiązanie problemów, które mocno zniechęcają mnie w innych grach np. paraliż martwej ręki), ale gra ma wiadomy minus i ciągle spada w kolejce do koszyka.

W grach tylko dla dwojga najgorętszy jest problem ciężkości - zwykle jest to rozgrywka najwyżej średnia (nie licząc gier abstrakcyjnych).

Edycja:
lacki2000 pisze:A tego obiektywnego mechanizmu oszczędzania gier zupełnie nie zrozumiałem...
Znajomi przychodzą do nas raz na jakiś czas i wtedy w coś zagramy np. w Agricolę. Wyjaśnienie zasad, partia zapoznawcza, ewentualnie druga. Spodobało się, więc następnym razem znowu z nimi w to zagramy.
W międzyczasie jest okazja zagrać we dwoje i gdy pada hasło Agricola to rodzą się dwie możliwości:
- zagramy (nawet 2-3 razy) i w następną sobotę, gdy przyjdą znajomi, żona ze wstrętem spojrzy na grę i powie: "Grałam w to cały tydzień, zagrajmy w coś innego, tyle tego jest w tym domu", a znajomi na to: "Co, znowu nowa gra?"
- nie zagramy, żeby nie było przyszło-sobotniego zniechęcenia i w ten sposób wybieramy coś innego, najlepiej dla dwojga, bo w grę dla 3-5 osób możemy zagrać w przyszłą sobotę (trochę błędne koło, ale tak już jest).
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: 2 osoby, ciężka lub z blefem, nie karcianka, nie abstrak

Post autor: macike »

lacki2000 pisze:A tego obiektywnego mechanizmu oszczędzania gier zupełnie nie zrozumiałem...
Nie wymagasz od siebie za dużo... przecież napisał:
TomB pisze:gdy mamy siąść w dwójkę, żona od razu pyta
Irracjonalnym jest szukać w tym racjonalnego uzasadnienia. :twisted:

PS
My z żoną nie gramy 2p, bo w tym przypadku to jednak wykorzystane okazje się mszczą. Lepiej w większym gronie. :mrgreen:

PS2
A FAoS to byłaby fajna gra, gdybym umiał tasować. :(
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: 2 osoby, ciężka lub z blefem, nie karcianka, nie abstrak

Post autor: rastula »

macike pisze:
PS2
A FAoS to byłaby fajna gra, gdybym umiał tasować. :(

ja cię z góry przepraszam , ale może byś po prostu wziął i nauczył ;P
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: 2 osoby, ciężka lub z blefem, nie karcianka, nie abstrak

Post autor: macike »

<OT>
rastula pisze:ja cię z góry przepraszam , ale może byś po prostu wziął i nauczył ;P
Próbowałem... ale co potasuję, to mi rozkład kart poza 3 odchylenia standardowe wychodzi. :cry:
Jak mam grać w Dominiona, kiedy np. podczas jednego dobrania po przetasowaniu dociągam wszystkie 3 fosy jakie mam w talii. Albo w Hanabi ostatnie 3 karty to zielone jedynki...

Jeśli ktoś potrafi mnie nauczyć, będę dozgonnie wdzięczny. :) </OT>
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
apfrankowski
Posty: 163
Rejestracja: 17 lut 2012, 12:05
Lokalizacja: Lublin

Re: 2 osoby, ciężka lub z blefem, nie karcianka, nie abstrak

Post autor: apfrankowski »

+1 dla 2-osobowych: Agricoli i Le Havre. Każda rozgrywka kończy się w stylu: "mam już pomysł, jak zagram następnym razem", co raczej dobrze o nich świadczy. Do tego różne mechanicznie, zatem polecam posiadać obydwie.
paralelizm
Posty: 140
Rejestracja: 21 lut 2013, 16:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: 2 osoby, ciężka lub z blefem, nie karcianka, nie abstrak

Post autor: paralelizm »

szkoda, że karcianki odpadają, bo poleciłbym wam TEOMACHIĘ
"trucizna w małych dawkach jest najlepszym lekarstwem"
Blezio
Posty: 29
Rejestracja: 24 lip 2012, 20:53
Lokalizacja: Poznań

Re: 2 osoby, ciężka lub z blefem, nie karcianka, nie abstrak

Post autor: Blezio »

macike pisze:PS2
A FAoS to byłaby fajna gra, gdybym umiał tasować. :(
Może powinieneś zainwestować w maszynkę do tasowania? :mrgreen:
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: 2 osoby, ciężka lub z blefem, nie karcianka, nie abstrak

Post autor: macike »

Blezio pisze:
macike pisze:PS2
A FAoS to byłaby fajna gra, gdybym umiał tasować. :(
Może powinieneś zainwestować w maszynkę do tasowania? :mrgreen:
Niedoceniacie mnie. :wink: Już dawno zainwestowałem, ale jak się karta zacięła i została poszatkowana, to podziękowałem... :cry:
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
malina10212
Posty: 36
Rejestracja: 12 sie 2013, 10:36
Lokalizacja: Kielce

Re: 2 osoby, ciężka lub z blefem, nie karcianka, nie abstrak

Post autor: malina10212 »

Warhammer Horus Heresy, nie jest typową karcianką, choć kart ma od groma, jest skomplikowana, czas rozegrania partii waha się średnio 1,5 h ale czasem udaje się przedłużyć. Gra nie jest banalna, trzeba się wczytać w zasady, no i najważniejsze - jest na dwie osoby. Nie wiem czy pojawiła się już w wersji PL? Ja mam angielskie wydanie z instrukcją polską wydrukowaną "na lewo" ale jeśli nie macie problemu z j. angielskim to może nie będzie tak źle

Claustrophobia też jest fajną grą, na dwie osoby, nie tak dawno polecałam ją w innym wątku i w przeciwieństwie do powyższego HH jest 100% wydana po polsku, ma mniej kart i krótszy czas rozgrywki ok 1h być może bardziej będzie odpowiadać twoim kryteriom, jednak na horus heresy też radze zwrócic uwagę. Gra jest rewelacyjna jeśli tylko dobrze się ją zrozumie i prawidłowo odczyta zasady. Ale może rzeczywiście na początek Claustrophobia.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: 2 osoby, ciężka lub z blefem, nie karcianka, nie abstrak

Post autor: tomb »

Claustrophobia spadła z listy ze względu na losowość, tzn. ja chętnie spróbuję, bo to zawsze nowy mechanizm do poznania, ale na razie poczekalnia (ewent. super dobra cena na forum).
Horus Heresy - wszystko wygląda ciekawie, ale jesteśmy zamulaczami, zwłaszcza w pierwszych partiach, więc na pewno wyjdzie długa rozgrywka i na następną trzeba będzie poczekać (syndrom Zimnej Wojny - gra super, ale długo trwa, to może coś krótszego).
Angielski to nie blokada, choć mało tekstu usprawnia grę.

Dzięki mimo wszystko, HH trafia na listę do rozważenia, głównie ze względu na opis wagowy (3,7) na BGG.


Cieszę się, że jednak znajdujecie tytuły, o których dotąd nie myśleliśmy.
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: 2 osoby, ciężka lub z blefem, nie karcianka, nie abstrak

Post autor: solkan »

Ciezsza gra na 2 osoby to tez oczywiscie Polis: Fight for the Hegemony, choc jest tam troche losowosci.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: 2 osoby, ciężka lub z blefem, nie karcianka, nie abstrak

Post autor: schizofretka »

+1 dla serii Mr Jack, a także:

LotR: Confrontation - spełnia obydwa warunki idealnie,

Dungeon Twister (cięęęężka i z blefem)

Ninja :LotSC - Fantastyczne hidden movement, niedoceniane IMO. co prawda nie tylko na 2 osoby, ale zdecydowanie najlepsza w tym wariancie (w więcej jest kooperacja, 4 w zasadzie bez sensu).

No i obecny król gier z blefem, czyli Netrunner
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
ODPOWIEDZ