Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
JimmyPL
Posty: 263
Rejestracja: 30 sty 2013, 19:11
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 53 times
Been thanked: 51 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: JimmyPL »

Bea pisze:
walkingdead pisze:
Shubgami pisze:A mnie się Small World podobał na dwie osoby. Nie mówię, że jest lepiej niż w większą ilość osób, ale jest naprawdę fajnie.
Mam podobnie,grałam w opcji dla 4 oraz dla 2.
I mimo początkowych obaw,gra dla dwóch osób była bardzo wciągająca i wymagająca analizowania.
Bardzo nam się podobało.
Po przeczytaniu tego wątku zastanawiam się, czy jest sens wpisywać Small World do drugiej grupy...
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =1&t=22800 Chyba raczej nie.
Ale nawet w tym wątku zdania są podzielone... Osobiście ja uważam że dla dwóch osób jest ok, niemniej jednak lepiej jak jest więcej
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: Bea »

JimmyPL pisze: Ale nawet w tym wątku zdania są podzielone... Osobiście ja uważam że dla dwóch osób jest ok, niemniej jednak lepiej jak jest więcej
Wydaje mi się, że skoro w grze trzeba odrzucać pewne elementy (rasy itp) żeby poprawnie grać we dwie osoby, to raczej nie można tej gry zakwalifikować jako dobrej dla tej liczby graczy.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1385
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 192 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: Brylantino »

Bea pisze:
JimmyPL pisze: Ale nawet w tym wątku zdania są podzielone... Osobiście ja uważam że dla dwóch osób jest ok, niemniej jednak lepiej jak jest więcej
Wydaje mi się, że skoro w grze trzeba odrzucać pewne elementy (rasy itp) żeby poprawnie grać we dwie osoby, to raczej nie można tej gry zakwalifikować jako dobrej dla tej liczby graczy.
Niekoniecznie. Ja gram bez problemów bez odrzucania i zabawa jest bardzo fajna. Jak dla mnie dobrze sprawdza się dla dwóch osób.
Awatar użytkownika
lb_lb
Posty: 209
Rejestracja: 30 mar 2009, 18:07

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: lb_lb »

Mi tam b. Dobrze gralo sie w Wysokie Napiecie przy 2-ch graczach. Ale ponadto polecam:
- Glory of Rome
- Race for the galaxy
- Stronghold
- Zombiaki
- Finca
- Mage Knight
- Puerto Rico
- Zimna Wojna
- Eclipse
- Cywilizacja Sida
- Dominion
- Alien Frontiers
Awatar użytkownika
loshameros
Posty: 43
Rejestracja: 02 mar 2011, 13:59
Lokalizacja: Wrocław i okolica
Been thanked: 7 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: loshameros »

Moja propozycja- OddVille podobno najlepsza na dwie osoby
lichking
Posty: 89
Rejestracja: 16 gru 2012, 18:41
Has thanked: 24 times
Been thanked: 10 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: lichking »

"Gry które najlepiej chodzą na 2 osoby, lepiej niż gdy gra więcej osób."

Zdecydowanie Mage Knight tu pasuje, aż dziw bierze;), że jeszcze nikt go tu nie umieścił.
Ostatnio zmieniony 08 kwie 2013, 21:09 przez lichking, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4092
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 178 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: lacki2000 »

lichking pisze:"Gry które najlepiej chodzą na 2 osoby, lepiej niż gdy gra więcej osób."

Zdecydowanie Mage Knight tu pasuje, aż dziw bierze;), że jeszcze nikt go to nie umieścił.
Bo wszyscy grajo, testujo i czasu nie majo na umieszczanie. Choć tu pojawia się pytanie czy MK chodzi najlepiej na dwie czy na jedną osobę.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
lichking
Posty: 89
Rejestracja: 16 gru 2012, 18:41
Has thanked: 24 times
Been thanked: 10 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: lichking »

lacki2000 pisze:Choć tu pojawia się pytanie czy MK chodzi najlepiej na dwie czy na jedną osobę.
Według mnie idealnie chodzi zarówno na jedną jak i dwie osoby, ale odpowiedziałem na pytanie o "Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy" w tytule wątku.
Awatar użytkownika
loshameros
Posty: 43
Rejestracja: 02 mar 2011, 13:59
Lokalizacja: Wrocław i okolica
Been thanked: 7 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: loshameros »

Moja następna propozycja do pierwszej grupy to 'Saint Malo" obecnie w promocji w sklepie na R
Awatar użytkownika
Shubgami
Posty: 178
Rejestracja: 19 sty 2013, 12:51
Lokalizacja: województwo śląskie
Kontakt:

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: Shubgami »

Ej, a co z Cytadelą? Nigdy nie grałam na dwie osoby, mam problem z wyobrażeniem sobie tego, a opinii tyle, co osób...
Awatar użytkownika
aplegat
Posty: 131
Rejestracja: 26 lis 2010, 01:25
Lokalizacja: Warszawa, obecnie

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: aplegat »

Czy można zgłaszać sprzeciw wobec dotychczasowych propozycji ;)? Moim zdaniem Cywilizacja: Poprzez Wieki na dwie osoby chodzi gorzej, niż na trzy lub cztery, aspekt militarny w grze dwuosobowej zbyt mocno dominuje nad innymi drogami rozwoju. RftG z kolei większym gronie sprawdza się w równie dobrze co przy dwóch osobach.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: Bea »

aplegat pisze:Czy można zgłaszać sprzeciw wobec dotychczasowych propozycji ;)? Moim zdaniem Cywilizacja: Poprzez Wieki na dwie osoby chodzi gorzej, niż na trzy lub cztery, aspekt militarny w grze dwuosobowej zbyt mocno dominuje nad innymi drogami rozwoju. RftG z kolei większym gronie sprawdza się w równie dobrze co przy dwóch osobach.
Pewnie, że można, czekamy wtedy na więcej opinii i ewentualnie edytujemy :)
Shubgami pisze:Ej, a co z Cytadelą? Nigdy nie grałam na dwie osoby, mam problem z wyobrażeniem sobie tego, a opinii tyle, co osób...
Według mnie na 2 osoby chodzi tak średnio... da się grać dość przyzwoicie, ale to nie to...
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1385
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 192 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: Brylantino »

Ja bym dodał Ghost Stories do listy. W dwójkę gra się naprawdę fajnie i niezależnie, czy każdy ma po jednym taoiście, czy kontroluje dwóch.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: Bea »

Myślę, że można dopisać Tokaido. Ja bym nawet była skłonna dopisać tę grę do pierwszej kategorii, bo jak dla mnie lepiej chodzi na dwie osoby niż na więcej. ktoś ma podobne zdanie?
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1385
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 192 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: Brylantino »

Sprawdzimy to, w następnym tygodniu jak przyjedzie mój egzemplarz ;)
adasq30
Posty: 38
Rejestracja: 20 mar 2012, 22:07

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: adasq30 »

A ja mam pytanie- jak oceniacie Magnum Sal w wersji dla dwóch osób, kilka osób z forum odradza wersję 2 osobową, część pisze, że jest spoko. Czy jest sens kupować, jeśli głównie będzie grana w 2 osoby?
Awatar użytkownika
malina10212
Posty: 36
Rejestracja: 12 sie 2013, 10:36
Lokalizacja: Kielce

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: malina10212 »

DRAKO chyba, że przeoczyłam
GEARS OF WAR Czemu tak mało mówi się i pisze o tej grze? Dla mnie czołówka mojej kolekcji
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: DarkSide »

Bea pisze:
Shubgami pisze:Ej, a co z Cytadelą? Nigdy nie grałam na dwie osoby, mam problem z wyobrażeniem sobie tego, a opinii tyle, co osób...
Według mnie na 2 osoby chodzi tak średnio... da się grać dość przyzwoicie, ale to nie to...
Pozwolę sobie nie zgodzić się z tą opinią :wink: :wink: :wink:
Gdy dwóch graczy "obczajonych" z grą zasiądzie naprzeciw siebie, to robią się prawdziwe szachy. "Cytadela" w wersji dla dwojga jest jedną z najlepszych gier typu 1 na 1. Żeby to docenić trzeba jednak trochę pograć w większym gronie, by mieć ograne wszystkie postacie i zdawać sobie sprawę z ich wad i zalet. Gra genialnie chodzi na dwie osoby choć zasady trochę się różnią w stosunku do multiplayera.

Gdybym miał porównać wersje 2-osobowe i multi to chyba modyfikacje są na podobnym poziomie jak w "Puerto Rico". Niby cel gry i mechanika pozostają bez zmian, ale sposób planowania ruchów i prowadzenia rozgrywki jest trochę inny.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1385
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 192 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: Brylantino »

DarkSide pisze:
Bea pisze:
Shubgami pisze:Ej, a co z Cytadelą? Nigdy nie grałam na dwie osoby, mam problem z wyobrażeniem sobie tego, a opinii tyle, co osób...
Według mnie na 2 osoby chodzi tak średnio... da się grać dość przyzwoicie, ale to nie to...
Pozwolę sobie nie zgodzić się z tą opinią :wink: :wink: :wink:
Gdy dwóch graczy "obczajonych" z grą zasiądzie naprzeciw siebie, to robią się prawdziwe szachy. "Cytadela" w wersji dla dwojga jest jedną z najlepszych gier typu 1 na 1. Żeby to docenić trzeba jednak trochę pograć w większym gronie, by mieć ograne wszystkie postacie i zdawać sobie sprawę z ich wad i zalet. Gra genialnie chodzi na dwie osoby choć zasady trochę się różnią w stosunku do multiplayera.

Gdybym miał porównać wersje 2-osobowe i multi to chyba modyfikacje są na podobnym poziomie jak w "Puerto Rico". Niby cel gry i mechanika pozostają bez zmian, ale sposób planowania ruchów i prowadzenia rozgrywki jest trochę inny.
+1 poza tym, iż IMO Cytadela dla 2-3 graczy jest dużo, ale to dużo fajniejszą grą, aniżeli dla ilości większej, gdzie nie dość że się robi strasznie losowo, to jeszcze zaczyna się owa gra niemiłosiernie dłużyć i mnie osobiście znudziła, stąd siadam do niej jedynie przy właśnie 2-3 osobach, gdzie bawię się znakomicie.
Blezio
Posty: 29
Rejestracja: 24 lip 2012, 20:53
Lokalizacja: Poznań

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: Blezio »

Genialny temat!

Wiecie... na siłę to nawet W GoT można we dwójkę zagrać. Ja grałem :mrgreen: ale po paru godzinach czacha dymi... :shock:
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: pan_satyros »

Moim zdaniem każdy Smallworld działa świetnie na 2 osoby.
Zabójcze kombinacje ras mogą wystąpić w każdym wariancie, ale nie ma ich na tyle dużo by zepsuły obraz gry, jako całości.
Dzięki osobnej planszy w czasie gry jest odpowiednio ciasno.
Tyle mogę stwierdzić po kilkudziesięciu partiach.
Zasługuje na kategorię 2.

Dodałbym:

Gry które najlepiej chodzą na 2 osoby, lepiej niż gdy gra więcej osób.
Taluva

Gry które bardzo dobrze chodzą na 2 osoby
Horror w Arkham
Kingsburg
Nexus Ops
Suburbia
Ys
Zombicide

Gry które źle chodzą na 2 osoby:
Eclipse - wyścig zbrojeń
Książęta Florencji - nuda i zbyt prosta (w tym wariancie licytacja działa bardzo przeciętnie)
Talisman: Magia i Miecz - za mało bohaterów na planszy
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: Perpetka »

aplegat pisze:Czy można zgłaszać sprzeciw wobec dotychczasowych propozycji ;)? Moim zdaniem Cywilizacja: Poprzez Wieki na dwie osoby chodzi gorzej, niż na trzy lub cztery, aspekt militarny w grze dwuosobowej zbyt mocno dominuje nad innymi drogami rozwoju.
Bluźnisz ;)
W 3 osoby jest "gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta".
W 4 osoby downtime zabija.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: Pixa »

Brylantino pisze:
DarkSide pisze: Według mnie na 2 osoby chodzi tak średnio... da się grać dość przyzwoicie, ale to nie to...
Pozwolę sobie nie zgodzić się z tą opinią :wink: :wink: :wink:
Gdy dwóch graczy "obczajonych" z grą zasiądzie naprzeciw siebie, to robią się prawdziwe szachy. "Cytadela" w wersji dla dwojga jest jedną z najlepszych gier typu 1 na 1. Żeby to docenić trzeba jednak trochę pograć w większym gronie, by mieć ograne wszystkie postacie i zdawać sobie sprawę z ich wad i zalet. Gra genialnie chodzi na dwie osoby choć zasady trochę się różnią w stosunku do multiplayera.

Jak dla mnie Cytadela jest nieciekawa na dwie osoby, gracz bioracy zabojce ma przewage jezeli trafi przeciwnika. Dla mnie optymalny sklad to 4 osoby.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: DarkSide »

Pixa pisze: Jak dla mnie Cytadela jest nieciekawa na dwie osoby, gracz bioracy zabojce ma przewage jezeli trafi przeciwnika. Dla mnie optymalny sklad to 4 osoby.
Popraw cytowanie ;)
Z tym zabójca to trzeba uważać (podobnie jak ze złodziejem). Raz że może być jako karta zakryta na początku więc nie uczestniczy w danym rozdaniu, dwa że musisz trafić zabójcą akurat w kogoś kogo wybrał przeciwnik. Po trzecie gdy przeciwnik zostanie Królem to z kolei on może wybierać pierwszy. Wybranie zabójcy z kolei blokuje wybór innych cennych postaci jak Architekt, Król, Kupiec czy Generał. Taktyka z wybieraniem ciągle Zabójcy jest kiepska.

Ale to nie wątek o Cytadeli. Moim zdaniem gra na 2 osoby w Cytadelę chodzi świetnie. Inną kwestią jest to czy ktoś umie w nią grać w wersji 2-osobowej :P To problem wielu gier z dobrą opcją dla dwóch graczy, gdzie trzeba inaczej planować rozgrywkę, niż przy grze 4,5-osobowej. I tu jest pies pogrzebany. ;)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: Pixa »

DarkSide pisze:
Pixa pisze: Ale to nie wątek o Cytadeli. Moim zdaniem gra na 2 osoby w Cytadelę chodzi świetnie. Inną kwestią jest to czy ktoś umie w nią grać w wersji 2-osobowej :P To problem wielu gier z dobrą opcją dla dwóch graczy, gdzie trzeba inaczej planować rozgrywkę, niż przy grze 4,5-osobowej. I tu jest pies pogrzebany. ;)

Wbrew pozorom w Cytedele na 2 osoby zwykle wygrywam wiec moja strategia nie jest chyba taka zla. Natomiast w grze 4 osobowej najczesciej dostaje baty, co nie zmienia faktu, ze na 2 osoby gra chodzi moim zdaniem kiepsko.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
ODPOWIEDZ