51. Stan: Nowa Era

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: jolietjake »

TomB pisze: Gra jest super i żal mi za wcześnie dodawać kolejne karty i zasady.
.
A powiem Ci, że warto. Jeśli możesz sobie naraz na wydatek pozwolić to kupuj od razu NE+W, oba dodają przemyslane i zrownoważone rozwiązania i gra jest po prostu lepsza. A do tego dorzuć dwa essenowe bonusy, bo mają ciekawe karty :wink:
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: tomb »

Ha, już mam wszystkie karty, nawet z bonusami, ale czekam z dokładaniem, bo gra odpaliła w towarzystwie w wersji podstawowej, więc jak zaczną kręcić nosem to dołożymy NE itd.

Aktualnie jest plan zagrać w 51-szy bez liderów. Ale już nie mogę doczekać się nowych kart w grze, zwłaszcza tych bonusowych z Wintera. Chyba dołożę je jako pierwsze.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Bea »

TomB pisze:
jolietjake pisze:Nie mogłeś wcześniej? :D
Dopiero doczytałem, sam gram w 51-szy Stan i problem mnie na razie nie dotyczy. Gra jest super i żal mi za wcześnie dodawać kolejne karty i zasady.

No, ale dobrze, że już się dogadaliśmy.
Ja zaś znam tylko NE więc się zdziwiłam, bo tam nic o przebudowie uniwersalnej nie ma ;)
Mam to samo, mam NE tylko i kiedyś planuję zimę, ale najpierw muszę się nagrać w sama NE, żeby była większa ochota na dodatek. Za to raczej nie planuję dokupywać 51 Stanu, bo sądzę że nie warto, sama NE jest świetnie zbalansowana.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: tomb »

Bea pisze:Za to raczej nie planuję dokupywać 51 Stanu, bo sądzę że nie warto, sama NE jest świetnie zbalansowana.
Dla samej gry nie warto - to krok do tyłu względem NE (a mając tę drugą można chyba grać na zasadach 51 Stanu), ale część kart niepowtarzalna np. liderzy (różne są o nich opinie), czy spychacz. Ja kupiłem za 30 zł na forum, w normalnej cenie też bym kupił od razu NE.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Bea »

TomB pisze:
Bea pisze:Za to raczej nie planuję dokupywać 51 Stanu, bo sądzę że nie warto, sama NE jest świetnie zbalansowana.
Dla samej gry nie warto - to krok do tyłu względem NE (a mając tę drugą można chyba grać na zasadach 51 Stanu), ale część kart niepowtarzalna np. liderzy (różne są o nich opinie), czy spychacz. Ja kupiłem za 30 zł na forum, w normalnej cenie też bym kupił od razu NE.
Liderów akurat będę miała w Zimie :)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: tomb »

Bea pisze:Liderów akurat będę miała w Zimie :)
Tyle, że ta gra jest tak wspaniała, że nawet tu się nie powtarza - liderzy z Zimy działają inaczej, niż ci z podstawki.

Często czytałem, że liderzy są przegięci - może coś w tym jest, ale przecież można grać bez nich lub rozdać po jednym na początku, żeby ominąć możliwość, że ktoś w ciągu całej gry nie będzie miał lidera. Dlatego ja liderów lubię i traktuję jako kolejną opcję gry w całym morzu możliwości.

Fajnie liderów mieć, inna sprawa, czy warto dla nich kupić 51-szy Stan. Trzeba przejrzeć resztę kart.

Im więcej kart, tym lepiej, bo, mając wszystkie, można kompilować talię i sterować charakterem całej rozgrywki. Ale to u mnie pieśń przyszłości.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: jolietjake »

Ja zakupilem najpierw NE, potem Wintera, a potem używkę 51. za 3 dychy, żeby mieć więcej kart. Wydaję mi się, że za taką cenę warto, ale jako oddzielną grę za 70zł to już mniej.
Bea pisze: Liderów akurat będę miała w Zimie :)
W Zimie będziesz miała liderów 4, a w 51 - 8. Więc różnica jest znaczna jak bedziesz miala 3 razy wiecej do wyboru, szczegolnie, że ich funkcje się róznią między starymi a nowymi.
TomB pisze:Ha, już mam wszystkie karty, nawet z bonusami, ale czekam z dokładaniem, bo gra odpaliła w towarzystwie w wersji podstawowej, więc jak zaczną kręcić nosem to dołożymy NE itd.
Ale to nie chodzi, że taki Winter do gry dokłada nowe elementy. On ją poprostu poprawia! Zarówno NE, jak i 51. Więc myślę, że warto od razu od niego zacząć, bo gwarantuje poprostu lepszą rozgrywkę, która jest mniej losowa i bardziej ustabilizowana. Jeśli nie chcesz dorzucać nowych kart to poprostu dorzuć Frozen City i Kość Produkcji, bo one są najważniejszymi usprawnieniami.
TomB pisze: Często czytałem, że liderzy są przegięci - może coś w tym jest, ale przecież można grać bez nich lub rozdać po jednym na początku, żeby ominąć możliwość, że ktoś w ciągu całej gry nie będzie miał lidera.
Tylko po co jak mamy Frozen City? :wink: Jak masz już Wintera to tak jak mowie - dorzuć tylko ten jeden element do gry, jeśli nie masz Wintera - to nie potrzebujesz go, żeby grać z Frozen City :wink: Wystarczy że oddzielisz karty liderow i natychmiastówki od normalnych kart albo sobie narysujesz plansze na kartce papieru - polecam tak zrobic! :wink:
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: tomb »

jolietjake pisze:Ale to nie chodzi, że taki Winter do gry dokłada nowe elementy. On ją poprostu poprawia!
Chciałem przechodzić kolejne etapy zgodnie z rozwojem gry, ale możesz mieć rację. Muszę przeczytać zasady do Zimy i zobaczymy...
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Bea »

jolietjake pisze:
Bea pisze: Liderów akurat będę miała w Zimie :)
W Zimie będziesz miała liderów 4, a w 51 - 8. Więc różnica jest znaczna jak bedziesz miala 3 razy wiecej do wyboru, szczegolnie, że ich funkcje się róznią między starymi a nowymi.
To faktycznie po zimie dokupię sobie używkę 51 dla samych liderów :)
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: jolietjake »

Bea pisze:
jolietjake pisze:
Bea pisze: Liderów akurat będę miała w Zimie :)
W Zimie będziesz miała liderów 4, a w 51 - 8. Więc różnica jest znaczna jak bedziesz miala 3 razy wiecej do wyboru, szczegolnie, że ich funkcje się róznią między starymi a nowymi.
To faktycznie po zimie dokupię sobie używkę 51 dla samych liderów :)
Szczególnie, że sprzedawane są gry, które grane były w koszulkach, więc są w stanie idealnym. Ja również zrobiłem to głównie dla Liderów :wink: Ale jest tam też parę śmiesznych kart :wink: - nie wiem czy się sprawdzają w grze, nie wiem czy są zbalansowane, przydatne, użyteczne, ale na pewno ciekawe (nie gralem jeszcze nimi) - np. karta pozwalająca kraść surowce przeciwnikom albo rozne karty ktore urozmaicają początkowy dociąg w fazie wypatrywania - bierzesz jedną kartą i niszczysz inna dobrą, żeby przeciwnik nie wział ALBO ze stosu dobierasz 2 karty i zatrzymujesz 1 wybraną (zamiast tylko dobierać 1) ALBO oprócz 3 normalnie dobranych kart, dobierasz jeszcze czwartą która została na stole, etc :wink: Więc trochę z ciekawości do nich jeszcze sięgnąłem po 51. również. No i też z płytszych względów - wszyyyyystko mam teraz w jednym pudle, o imho naprawdę świetnej (dużo lepszej od nastpnych) okładce i duzo ciekawszym tytule :mrgreen:

Poszperaj też za 2 minidodatkami z essen - pierwszy dorzuca lidera i parę oryginalnych kart, drugi pare kart nowego typu (karty reakcji na czynnosci przeciwnika)
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Szamano
Posty: 126
Rejestracja: 07 lis 2011, 16:44
Has thanked: 26 times
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Szamano »

1. Akcja kontaktu np z planszy kontaktów służy do zagrania od razu jakieś akcji np przyłączenia?
2. Do nawiązania współpracy z lokacją innego gracza potrzebujemy użyć żetonów współpracy liczbie odległości obronnej? Czy można nawiązać współpracę z lokacjami pod bazą przeciwnika? http://softdarek.republika.pl
3. Wysłanie robotnika do fabryki otwartej przeciwnika jest darmowe? Tylko potem przeciwnik będzie mógł wykorzystać tego robotnika?
4. Żetony kontaktów są odrzucane po użyciu np po przyłączeniu?
Ostatnio zmieniony 10 paź 2016, 12:46 przez Szamano, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: jolietjake »

Szamano pisze:1. Akcja kontaktu np z planszy kontaktów służy do zagrania od razu jakieś akcji np przyłączenia?
2. Do nawiązania współpracy z lokacją innego gracza potrzebujemy użyć żetonów współpracy liczbie odległości obronnej? Czy można nawiązać współpracę z lokacjami pod bazą przeciwnika?
3. Wysłanie robotnika do fabryki otwartej przeciwnika jest darmowe? Tylko potem przeciwnik będzie mógł wykorzystać tego robotnika?
4. Żetony kontaktów są odrzucane po użyciu np po przyłączeniu?
1. Na frakcyjnej karcie akcji, przy (prawie) każdy typie akcji masz dwie ikony: żetonu i akcji. Jeśli planujesz zbierać na coś większego i dodać pare "wartości" to potrzebujesz żetonu. Jeśli wartość z frakcyjnej karty akcji wystarczy Ci do zrealizowania Twojego niecnego planu to używasz jej z miejsca, nie bierzesz żadnego żetonu, tylko wykładasz kartę z ręki.
2. Tak, zgadza się, żetonami kontaktów. Jeśli się nie mylę, to nawet NIE MOŻESZ użyć bezpośredniej akcji, jeśli chodzi o interakcje z innymi, tylko musisz użyć żetonów - tak by wszyscy wiedzieli, że "coś się dzieje" :wink:
Nie, bo to są już "umowy", a nie "lokacje" wchodzące wskład imperium Twojego przeciwnika. Tylko z jego własnością możesz podpisać umowę.
3. Bierzesz od siebie jednego robola i nie odrzucasz, tylko dajesz przeciwnikowi. Ty tracisz robola za akcję, on zyskuje robola za to, że został wykorzystany :wink:
4. Tak, wszystkie są jednorazowego użytku.
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Bea »

jolietjake pisze: 1. Na frakcyjnej karcie akcji, przy (prawie) każdy typie akcji masz dwie ikony: żetonu i akcji. Jeśli planujesz zbierać na coś większego i dodać pare "wartości" to potrzebujesz żetonu. Jeśli wartość z frakcyjnej karty akcji wystarczy Ci do zrealizowania Twojego niecnego planu to używasz jej z miejsca, nie bierzesz żadnego żetonu, tylko wykładasz kartę z ręki.
A mnie się wydaje, że akurat do zrealizowania "niecnego "planu" czyli podbicia lokacji przeciwnika, najpierw trzeba pobrać żeton, nie można od razy wykonać akcji z frakcyjnej karty kontaktów. Co innego jeśli podbijamy coś swojego.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: jolietjake »

Bea pisze:
jolietjake pisze: 1. Na frakcyjnej karcie akcji, przy (prawie) każdy typie akcji masz dwie ikony: żetonu i akcji. Jeśli planujesz zbierać na coś większego i dodać pare "wartości" to potrzebujesz żetonu. Jeśli wartość z frakcyjnej karty akcji wystarczy Ci do zrealizowania Twojego niecnego planu to używasz jej z miejsca, nie bierzesz żadnego żetonu, tylko wykładasz kartę z ręki.
A mnie się wydaje, że akurat do zrealizowania "niecnego "planu" czyli podbicia lokacji przeciwnika, najpierw trzeba pobrać żeton, nie można od razy wykonać akcji z frakcyjnej karty kontaktów. Co innego jeśli podbijamy coś swojego.
W pytaniu 1. Szamano pytał raczej jak ta karta frakcyjna działa. Nie było nic o akcjach między graczami, nawet podał przykład akcji przyłączenia, której między graczami się wykonać nie da :wink:
Tak, masz rację - nawet napisałem to samo w tym samym poście, który cytujesz, więc nie wiem o co Ci chodzi :D
jolietjake pisze: 2. Tak, zgadza się, żetonami kontaktów. Jeśli się nie mylę, to nawet NIE MOŻESZ użyć bezpośredniej akcji, jeśli chodzi o interakcje z innymi, tylko musisz użyć żetonów - tak by wszyscy wiedzieli, że "coś się dzieje" :wink:
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Bea »

jolietjake, zgadza się, odniosłam się tylko do pierwszej części odpowiedzi i zmylił mnie ten "niecny" plan ;)
Awatar użytkownika
Sarna
Posty: 316
Rejestracja: 21 lut 2013, 19:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 104 times
Been thanked: 43 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Sarna »

Czy w momencie przyłączenia takiej lokacji jak Rafineria, czy Fabryka, z automatu dostaje się 2 PZ o których mowa na karcie, czy może liczy się to od kolejnej przyłączonej karty z danym symbolem?
Mam wrażenie, że gdzieś już o tym czytałem, ale za nic nie potrafię tego odnaleźć.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: jolietjake »

Przypomnij mi tresc tych kart to Ci odpowiem na pytanie ;) Po nazwach nie kojarze
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Sarna
Posty: 316
Rejestracja: 21 lut 2013, 19:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 104 times
Been thanked: 43 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Sarna »

Na przykład gruzowisko:
akcja przyłączenia lokacji z ikoną cegły => 2 PZ

Z góry dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: jolietjake »

Nie potwierdze Ci tego instrukcja ani FAQ, bo nie wiem czy jest to gdzies wspoinane, ale tak na moje:
Wykonujesz akcje przylaczenia i od tej pory masz karte, ktora bedzie za cos punktowala. Innymi slowy w momencie kiedy odrzucasz zeton przylaczenia nie masz na stole karty, ktora punktuje ;)
Joliet Jake na BGG
siawq
Posty: 167
Rejestracja: 25 kwie 2013, 10:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: siawq »

Sarna pisze:Czy w momencie przyłączenia takiej lokacji jak Rafineria, czy Fabryka, z automatu dostaje się 2 PZ o których mowa na karcie, czy może liczy się to od kolejnej przyłączonej karty z danym symbolem?
Mam wrażenie, że gdzieś już o tym czytałem, ale za nic nie potrafię tego odnaleźć.
Dostajesz 2PZ dopiero od następnej włożonej karty z konkretnym symbolem.
Awatar użytkownika
tassman
Posty: 389
Rejestracja: 31 sty 2008, 10:52
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: tassman »

Czy nawiązanie współpracy z lokalizacja wiąże się z wydaniem tylu punktów współpracy ile jest na Odległości obronnej?
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Veridiana »

Tak
piogar
Posty: 416
Rejestracja: 21 wrz 2012, 17:30
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: piogar »

A czy nie jest tak, ze jesli nawiazujesz wspolprace z czyjas lokacja, to placisz tyle, ile odleglosc obronna, a jezeli z lokacja z reki, to tyle ile zwykla odleglosc (ta na czarnej strzalce)?
Awatar użytkownika
Sarna
Posty: 316
Rejestracja: 21 lut 2013, 19:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 104 times
Been thanked: 43 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Sarna »

A czy nie jest tak, ze jesli nawiazujesz wspolprace z czyjas lokacja, to placisz tyle, ile odleglosc obronna, a jezeli z lokacja z reki, to tyle ile zwykla odleglosc (ta na czarnej strzalce)?
Jest dokładnie tak jak piszesz.
Czy nawiązanie współpracy z lokalizacja wiąże się z wydaniem tylu punktów współpracy ile jest na Odległości obronnej?
Pod warunkiem, że chcesz nawiązać współpracę z lokacją przeciwnika. Za nawiązanie współpracy z lokacją z ręki należy zapłacić tyle ile wynosi odległość lokacji (tak jak pisze piogar).
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Veridiana »

słusznie prawicie. jakos automatycznie przyjęłam, że pytanie dotyczy nawiązywania współpracy z przeciwnikiem, jak sugerowała zawarta w pytaniu odpowiedz
ODPOWIEDZ