Kobiety twórcami gier

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Kobiety twórcami gier

Post autor: Karit »

Patrzyłem ostatnio na moja kolekcje i tak czytam: Uwe, Reiner, Vlaada, Klaus, Ignacy, Antoni - sami mężczyźni...
W mojej kolekcji z 120 grami nie mam żadnej gry zaprojektowanej przez kobietę(!)
Czy to moje niedopatrzenie, czy rzeczywiście twórcy planszówek to sami mężczyźni ??
Widziałem jakieś gry projektowane przez małżeństwa, głównie dla dzieci, ale czy są jakieś cięższe/bardziej znane tytuły których twórcami były tylko kobiety?
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Kobiety twórcami gier

Post autor: kwiatosz »

Z tego co kojarzę twórca planszówek powinien nosić brodę, co niejako załatwia sprawę przed dyskusją.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Kobiety twórcami gier

Post autor: Jan Madejski »

Karen Seyfarth brody nie nosi, a nawet SdJ zdobyła w minionej dekadzie (ale fakt - nie pracowała sama).
Z mniej ciężkich tytułów, to chyba Qwirkle i Monopol były zaprojektowane przez kobiety (chociaż początki Monopoly owiane są mgłą legend i sporów sądowych).
Ostatnio zmieniony 23 sie 2013, 13:21 przez Jan Madejski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Kobiety twórcami gier

Post autor: MarcinG »

Trochę cięższy tytuł (no może nie aż tak) Thurn und Taxis, stworzyła Karen Seyfarth przy pomocy z mężem Andreasem (Puerto Rico)
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Kobiety twórcami gier

Post autor: Karit »

Jan Madejski pisze:Karen Seyfarth brody nie nosi, a nawet SdJ zdobyła w minionej dekadzie.
Jeśli chodzi Ci o Thurn and Taxis to z tego co widzę to grę zrobiła razem z mężem, a mi chodzi o kobiety tworzące solo bez swoich 2 połówek - tych które maja brodę ;)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Kobiety twórcami gier

Post autor: Jan Madejski »

Z samodzielnych kobiecych projektów znam dwa przypadki gier stworzonych w wyniku iskry/snu/ciekawego spostrzeżenia: Top-a-Top i Set.
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kobiety twórcami gier

Post autor: Gabriel »

Inka Brand - ma sporo gier na koncie (chociaż razem z mężem), w tym jedną w serii alea Ravensburgera (euro z rysowaniem, zapomniałem tytułu).

Edycja: Saint Malao, Pokolenia, A castle for all seasons, Guatemala Cafe. To gry, jakie współtworzyła.
Edycja 2: jeszcze super gra Santiago w nawadnianie ma chyba kobietę projektanta.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Kobiety twórcami gier

Post autor: FortArt »

Karit pisze:Patrzyłem ostatnio na moja kolekcje i tak czytam: Uwe, Reiner, Vlaada, Klaus, Ignacy, Antoni - sami mężczyźni...
W mojej kolekcji z 120 grami nie mam żadnej gry zaprojektowanej przez kobietę(!)
Czy to moje niedopatrzenie, czy rzeczywiście twórcy planszówek to sami mężczyźni ??
Widziałem jakieś gry projektowane przez małżeństwa, głównie dla dzieci, ale czy są jakieś cięższe/bardziej znane tytuły których twórcami były tylko kobiety?
Płeć ma znaczenie tylko przy seksie.
Gier nie projektują mężczyźni, ani kobiety, projektują je projektanci gier. Koniec, kropka.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1149
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Re: Kobiety twórcami gier

Post autor: zioombel »

Niektórzy Ci powiedzą, że przy seksie nie ma jednak znaczenia :-p
Moim zdaniem są predyspozycje do zawodów i może mężczyźni mają takie predyspozycje częściej niż kobiety.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Kobiety twórcami gier

Post autor: lacki2000 »

FortArt pisze:Płeć ma znaczenie tylko przy seksie.
dla niektórych nie ma ;) znaczy tak słyszałem tylko :mrgreen:
FortArt pisze:Gier nie projektują mężczyźni, ani kobiety, projektują je projektanci gier. Koniec, kropka.
aha, czyli projektantki nie :) Jakby się tu nie sprężać to niestety mózg kobiety i mężczyzny różni się nawet wizualnie i z tego wynika generalna zasada, że statystycznie mężczyźni są liczniejszą grupą twórców niż kobiety. Co nie wyklucza tego, że te kobiety które coś tworzą to mogą to zrobić doskonale.

edit: no i zioombel mnie pięknie zaanonsował :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Kobiety twórcami gier

Post autor: FortArt »

lacki2000 pisze:
FortArt pisze:Gier nie projektują mężczyźni, ani kobiety, projektują je projektanci gier. Koniec, kropka.
aha, czyli projektantki nie :)
Niestety rzeczowniki określające zawody w polszczyźnie nie mają rodzaju nijakiego. Jeśli nie chcemy podkreślać płci używa się rodzaju męskiego. "Sejm składa się z 460 posłów." cytując art.96 naszej konstytucji.
Ale to powinieneś wiedzieć już ze szkoły, niezależnie jak dawno to było :P
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kobiety twórcami gier

Post autor: Sandman »

Co na to ministra Mucha?
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
ajfel
Posty: 626
Rejestracja: 17 mar 2009, 11:02
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Kobiety twórcami gier

Post autor: ajfel »

A może ta dysproporcja wynika wprost z ilości kobiet będących zagorzałymi fanami planszówek, takimi co kolekcjonują gry, śledzą nowości i grają regularnie? Nie zdziwiłbym się gdyby procent pań wśród takich graczy (pomijając kobiety grające okazjonalnie np takie co zagrają, jak mąż wyprosi;]) okazał się porównywalny do procentu pań w gronie projektantów. Podobnie zresztą jak z erpegami i bitewniakami. Facetów jednak zdecydowanie częściej kręcą takie zabawy:-)
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Kobiety twórcami gier

Post autor: Karit »

ajfel pisze:A może ta dysproporcja wynika wprost z ilości kobiet będących zagorzałymi fanami planszówek, takimi co kolekcjonują gry, śledzą nowości i grają regularnie? Nie zdziwiłbym się gdyby procent pań wśród takich graczy (pomijając kobiety grające okazjonalnie np takie co zagrają, jak mąż wyprosi;]) okazał się porównywalny do procentu pań w gronie projektantów. Podobnie zresztą jak z erpegami i bitewniakami. Facetów jednak zdecydowanie częściej kręcą takie zabawy:-)
+1
Zgadzam się z tobą
FortArt pisze: Niestety rzeczowniki określające zawody w polszczyźnie nie mają rodzaju nijakiego. Jeśli nie chcemy podkreślać płci używa się rodzaju męskiego. "Sejm składa się z 460 posłów." cytując art.96 naszej konstytucji.
Ale to powinieneś wiedzieć już ze szkoły, niezależnie jak dawno to było :P
Wystarczy powiedzieć "Osoby projektujące gry planszowe" - problem płci znika ;)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
scheherazade
Posty: 39
Rejestracja: 06 lut 2011, 10:11

Re: Kobiety twórcami gier

Post autor: scheherazade »

Kobiety po prostu maja za duzo do roboty w domu, przy dzieciach, jeszcze do tego praca zawodowa, wiec nie maja czasu na projektowanie, chyba ze nastepnego dnia roboczego ;)
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1149
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Re: Kobiety twórcami gier

Post autor: zioombel »

ajfel pisze:A może ta dysproporcja wynika wprost z ilości kobiet będących zagorzałymi fanami planszówek, takimi co kolekcjonują gry, śledzą nowości i grają regularnie? Nie zdziwiłbym się gdyby procent pań wśród takich graczy (pomijając kobiety grające okazjonalnie np takie co zagrają, jak mąż wyprosi;]) okazał się porównywalny do procentu pań w gronie projektantów. Podobnie zresztą jak z erpegami i bitewniakami. Facetów jednak zdecydowanie częściej kręcą takie zabawy:-)
Co moim zdaniem potwierdza, że istnieją predyspozycje zwiazane z płcią do zawodów do hobby do czegokolwiek ;-)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Kobiety twórcami gier

Post autor: MichalStajszczak »

Nie ma w tym nic zaskakującego - w przypadku patentów proporcje są bardzo podobne.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Kobiety twórcami gier

Post autor: Veridiana »

Poczekajcie, aż ja wydam grę :wink:
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4491
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Kobiety twórcami gier

Post autor: garg »

scheherazade pisze:Kobiety po prostu maja za duzo do roboty w domu, przy dzieciach, jeszcze do tego praca zawodowa, wiec nie maja czasu na projektowanie, chyba ze nastepnego dnia roboczego ;)
No normalnie... :twisted:

Poczułem się kobietą pełna gębą. Trójka dzieci, jestem z nimi w domu przez 90% czasu, praca zawodowa jak najbardziej (pracuję na uniwersytecie, więc mogę minimalizować wychodzenie z domu i pracować po nocach), a jednak na projektowanie trochę czasu znajduję. Znaczy nie, żeby dużo, ale raz na kilka tygodni tygodni coś nowego wymyślę. Co prawda większość to gry szkoleniowe, a planszowych mam dopiero rozbabranych (i nieukończonych) trzy, ale chyba sztuka jest sztuka, nie? :mrgreen:
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Kobiety twórcami gier

Post autor: FortArt »

Nie można powiedzieć, że scheherazade nie ma racji - ona po prostu wysłała swój post jakieś 30 lat za późno.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
scheherazade
Posty: 39
Rejestracja: 06 lut 2011, 10:11

Re: Kobiety twórcami gier

Post autor: scheherazade »

Panowie widocznie jesteście nieprzeciętni w sprawie obowiązków domowych. Ja po całym dniu i połowie nocy nie mam sił na nic dodatkowego, nie myślę nawet o projektowaniu, nie mam kiedy. Zrezygnowałam nawet kiedyś z pracy naukowej, zrezygnowałam z doktoratu, stanowiska kierowniczego w laboratorium itd. na rzecz normalnego życia z rodziną. Widziałam ile w moim zawodzie trzeba było poświęcenia, na które stać było mężczyzn i stare panny. Bycie kobietą nie wyklucza umiejętności przypisywanych mężczyznom, tylko z czegoś trzeba zrezygnować.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Kobiety twórcami gier

Post autor: Perpetka »

Żądamy parytetów w wydawaniu planszówek!



(żart oczywiście - Latający Potworze Spaghetti uchowaj nas przed parytetami w czymkolwiek)
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kobiety twórcami gier

Post autor: Gabriel »

Ile kobiet klei modele?
Ile kobiet zbiera znaczki?
Ile kobiet maluje figurki warhammera?

To faceci mają takie przedmiotowe, gikowskie hobby. Kobiety wybierają inne dziedziny i pewnie w nich więcej projektują. Co wybierają kobiety? Coś mniej "gikowego" pewnie.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Kobiety twórcami gier

Post autor: kwiatosz »

ajfel pisze:Podobnie zresztą jak z erpegami i bitewniakami. Facetów jednak zdecydowanie częściej kręcą takie zabawy:-)
W przypadku erpegów dużo daje edukacja - Zombiaka, czyli żonę moją, jej bracia bili kijami jak nie chciała z nimi grać w Śródziemie - i wyrosła z niej fanka rpg. może i w przypadku bitewniaków da się zastosować podobne zabiegi wychowawcze?
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Kobiety twórcami gier

Post autor: Bea »

Gabriel pisze:Ile kobiet klei modele?
Ile kobiet zbiera znaczki?
Ile kobiet maluje figurki warhammera?

To faceci mają takie przedmiotowe, gikowskie hobby. Kobiety wybierają inne dziedziny i pewnie w nich więcej projektują. Co wybierają kobiety? Coś mniej "gikowego" pewnie.
Zgadza się. Wydaje mi się, że wśród blogerów jest więcej kobiet. Scrapbooki też chyba opanowały kobiety. Nie znam faceta, który się tym ostatnim zajmuje.Więc nie ma co ukrywać, różnimy się nie tylko wyglądem;) Wyjątki oczywiście potwierdzają regułę.
ODPOWIEDZ