Netrunner - czy konieczne dodatki?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
calisto1411
Posty: 64
Rejestracja: 14 kwie 2013, 23:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Netrunner - czy konieczne dodatki?

Post autor: calisto1411 »

Trochę się obawiałam, że tym balansem mogę zniechęcić. Prawdę mówiąc wystarczy trochę popracować nad talią i nie będzie problemu jeśli gra się tylko we dwoje. Naprawdę warto spróbować.

Nie zgadzam się z tym, że Hex jest lżejszy. Może łatwiejsze nieco zasady, ale i tak trzeba dobrze pokombinować, żeby nie dać się rozwalić, a jednocześnie dokopać przeciwnikowi (lub przeciwnikom).

Problem dla Was z tymi grami może leżeć w trudności rozegrania się w nie. Trzeba trochę czasu poświęcić na przebrnięcie przez instrukcję. Czasem przydatne są podpowiedzi z neta.
W NE są symbole na kartach, które mogą wprowadzać w zakłopotanie - znika ono po kilku rozgrywkach, gdy się już przyzwyczaimy.
Android ma w sobie tą intrygującą asymetryczność i tu także trzeba poznać co dana karta ze sobą niesie i co da w zestawieniu z inną.
Hex, jak wszyscy już wspomnieli, niedługo wyjdzie w nowszej wersji. W takim układzie starą można kupić tylko jeśli Was bardzo na tę grę pili.
Nie grałam w Agricolę, ale mamy Le Havre i Ora et Labora. Te wszystkie trzy pozycje (i zaraz mi się pewnie po uszach oberwie, ale zdania nie zmienię!) zbudowane są na tym samym szablonie. Różnią się klimatem i rozbudową niektórych mechanizmów. Proste do ogarnięcia zasady i spora regrywalność. Choć jak dla mnie to jawią mi się przy poprzednich pozycjach trochę jak gry dziecięce. -Tym się nie sugeruj, bo to subiektywne odczucie spowodowane różnicą klimatów i oprawą graficzną.

Podsumowując mój nuuuuuudny i dłuuuugi wywód: Jeśli macie ochotę i czas przedzierać się na urlopie przez trudy i znoje pierwszych rozgrywek i wiecie, że Was to nie zniechęci, to zdecydowanie NE albo Netrunner (kij w szyje balansowi - choć marzy mi się znów trochę w tę grę poprzegrywać :))
Jeśli chcecie coś z lżejszymi zasadami, ale nadal wymagającą grę, to jedna z pozycli Uwe (Agricola, Le Havre, Ora) powinny spełnić Wasze wymagania.
A do tego wszystkiego, jako przerywnik możecie kupić jakąś małą karciankę z G3. Np Zbuduj Swoje Miasto.
Jeśli tak zrobicie, to koniecznie napiszcie jak bardzo Was wciągnęła;)
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Netrunner - czy konieczne dodatki?

Post autor: Perpetka »

Agricola jest moim zdaniem najlepszą grą, jaka powstała.

Zarzutów, że temat jest głupi, kompletnie nie rozumiem - co jest głupszego w rozwijaniu gospodarstwa rolnego niż w (tu przykłady gier, gdzie skarg na temat nigdy nie słyszałam): zarządzaniu sklepem zoologicznym, kupowaniu działek i stawianiu na nich hoteli, rozbudowie sieci kolejowej/elektrowni/pocztowej? Biznes to biznes!
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Netrunner - czy konieczne dodatki?

Post autor: espresso »

Mam wrażenie, że dyskusja odbiegła od tematu. teotym wyraźnie pisał, że chce grę "cios za cios". Gry Uwe są świetne, ale agresywnej interakcji nie mają (temat to już kwestia gustu, równie dobrze można dyskwalifikować gry post-apo, jak gry o rolnictwie - jego wybór).

Wracając do tematu:
- Neuroshima Hex - niedługo będzie nowe wydanie, ale ten tytuł najlepiej nadaje się do gry w plenerze (a skoro to ma być gra na wyjazd, to może być istotne), ma łatwe zasady i ogromną regrywalność
- Netrunner - genialna gra, ale trudna do opanowania dla laików (musicie wiedzieć, na co się piszecie, inaczej pójdzie w kąt)
- IMHO najlepsza propozycja jaka padła: Star Wars LCG (sama podstawka) - cios za cios w czystej postaci, zasady są zdecydowanie prostsze do opanowania niż w Netrunnerze
- jako przerywnik też polecam "nawalankę": Zombiaki
- Nowa Era - jedna z moich ulubionych gier, ale tutaj aspekt ekonomiczny jest bardziej wyraźny niż konfrontacja, a opanowanie ikonek wymaga kilku rozgrywek; warto mieć w kolekcji.
teotym
Posty: 15
Rejestracja: 22 sie 2013, 08:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Netrunner - czy konieczne dodatki?

Post autor: teotym »

Zgadza się, pisałem o grze cios za cios, ale także o Agricoli jako spełniającej w wysokim stopniu wszystkie inne wymagania [złożoność, regrywalność, dostosowanie do 2 osób itp.]. Trudno mi sprecyzować oczekiwania, bo mam zerowe doświadczenie w grach planszowych ;)

A gdybyście mieli wybierać między Kamieniem Gromu a Race for the Galaxy? ;) Który bardziej regrywalny i złożony?

Tak tylko pytam, zaraz muszę wyjść z domu ;)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2709 times
Been thanked: 2396 times

Re: Netrunner - czy konieczne dodatki?

Post autor: Curiosity »

Aha, dla niektórych to nic nie znaczy, ale Netrunner jest w pierwszej piątce najlepszych gier wg. BGG. To też daje do myślenia.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
teotym
Posty: 15
Rejestracja: 22 sie 2013, 08:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Netrunner - czy konieczne dodatki?

Post autor: teotym »

Curiosity pisze:Aha, dla niektórych to nic nie znaczy, ale Netrunner jest w pierwszej piątce najlepszych gier wg. BGG. To też daje do myślenia.
No właśnie dla mnie, jako laika sugerującego się wszelkiego rodzaju rankingami, znaczy bardzo wiele :D

Sklep otwierają dopiero od 13:00, więc jeszcze zdążę się skonsultować na forum :wink: Mój obecny ranking, na tę minutę [za minutę może się zmienić]:

1) Netrunner [ale co będzie, jak zachce mi się dodatków a już ich nie będzie w sklepach, jak to ma miejsce w Warhammerze Inwazji czy Star Wars]

2) Nowa Era [często tutaj polecany - może przez twórców :wink: ale na świecie daleko w rankingach]

3) Race for the Galaxy [ale znikoma interakcja, niedostępne dodatki, nazywana pasjansem dla dwojga i krótki czas gry]

4) Agricola [prawie wszędzie zachwalana, tylko czy wciągnie mnie pasanie świń]

5) Kamień gromu [dużo kart za małe pieniądze, ale dlaczego aż 219 pozycja w rankingach i mocno mieszane opinie]

Cierpię przez to niezdecydowanie :evil:
calisto1411
Posty: 64
Rejestracja: 14 kwie 2013, 23:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Netrunner - czy konieczne dodatki?

Post autor: calisto1411 »

teotym pisze:
A gdybyście mieli wybierać między Kamieniem Gromu a Race for the Galaxy? ;)
Race for the Galaxy jest często zestawiane z NE. Mi osobiście klimat nie pasuje. Grałam raz i nie strawiłam. Choć wiem, że wiele osób się zachwyca.
Ja jednak stawiam na NE.

Jednak skoro nie macie doświadczenia z grami to może przemyślcie Innowacje? Wet za wet - czysta interakcja.

Co do StarWars LCG - tu też kwestia klimatu
Z LCG warte polecenia jest Władca Pierścieni. Ale i tu jest kwestia pierwszych rozgrywek - choć jest prościej niż w Netrunnerze wg mnie :)
No właśnie dla mnie, jako laika sugerującego się wszelkiego rodzaju rankingami, znaczy bardzo wiele :D

Sklep otwierają dopiero od 13:00, więc jeszcze zdążę się skonsultować na forum :wink: Mój obecny ranking, na tę minutę [za minutę może się zmienić]:

1) Netrunner [ale co będzie, jak zachce mi się dodatków a już ich nie będzie w sklepach, jak to ma miejsce w Warhammerze Inwazji czy Star Wars]

2) Nowa Era [często tutaj polecany - może przez twórców :wink: ale na świecie daleko w rankingach]

3) Race for the Galaxy [ale znikoma interakcja, niedostępne dodatki, nazywana pasjansem dla dwojga i krótki czas gry]

4) Agricola [prawie wszędzie zachwalana, tylko czy wciągnie mnie pasanie świń]

5) Kamień gromu [dużo kart za małe pieniądze, ale dlaczego aż 219 pozycja w rankingach i mocno mieszane opinie]
Nie sugeruj się do końca rankingami. To ludzie je wyznaczają, a niektóre pozycje nie docierają wszędzie.
Możesz zawsze poczytać i pooglądać recenzje.
Nowa Era nie jest tu promowana przez twórców, tylko fanów - zaufaj mi.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Netrunner - czy konieczne dodatki?

Post autor: rastula »

to może jakieś inne hobby - np znaczki albo szachy - bo gry to sztuka ciągłego wyboru ;D



a serio odpowiadając na twoje wątpliwości

1) producent zadba o nowe dodatki ( tzn. zadba o swoje zyski) , istnieje też rynek wtórny
2) a jakie szanse na światowym rynku ma gra z egzotycznego kraju - ranking dobra rzecz , ale też niekoniecznie tak że pierwsza 10 to sa najlepsze gry na świecie. ranking bgg obejmuje kilkadziesiąt tysięcy tytułów - bycie w pierwszej 500 to jest kolosalny sukces i spora gwaranacja jakości
3) te "zarzuty" są słuszne , dodatki - patrz pkt. 1 ( i - szop)
4) to kup ora et labora albo le havre, albo coś felda - nie ma co na siłę robić - choć to wszystko euro więc temat jest wtórny
5) patrz uwagi o rankingu ( tu przynajmniej nie ma problemu polskich dodatków)
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Netrunner - czy konieczne dodatki?

Post autor: Epyon »

teotym pisze:2) Nowa Era [często tutaj polecany - może przez twórców :wink: ale na świecie daleko w rankingach]
Jeśli chodzi o pozycje w rankingu BGG polskich gier, to bym się nie sugerował - to w większości nie są jakoś mocno znane tytuły na zachodzie. Nie zmienia to faktu, że Nowa Era jest naprawdę dobra i musisz zaufać ludziom, że nikt by tutaj shitu nie polecał. ;)

Mimo tego, że Netrunnera uważam za grę absolutnie genialną, to dla osoby początkującej polecałbym Nową Erę (i troszkę cierpliwości przy czytaniu instrukcji - na początku może być mimo wszystko kołowrót), Star Wars LCG też będzie spoko, aczkolwiek nie ma takich możliwości budowania talii jak Netrunner. Rzuć jeszcze okiem na Seasons - nie ma mocnej bezpośredniej interakcji, ale jest bardzo przystępna jeśli chodzi o zasady i można sobie stopniować poziom trudności.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Netrunner - czy konieczne dodatki?

Post autor: rastula »

i w seasons są kostki :D!
teotym
Posty: 15
Rejestracja: 22 sie 2013, 08:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Netrunner - czy konieczne dodatki?

Post autor: teotym »

Jesteście bardzo mili, że poświęcacie mi swój czas :)

Obecnie rozważam jako pierwszą parę Netrunnera i Nową Erę.

W drugiej kolejności RftG i Innowacje.

Zależy mi na interakcji, dlatego jednak RftG najmniej mnie pociąga, mimo wielu bardzo pozytywnych opinii. Lubię tematykę s-f, jednak chce z kimś powalczyć [konkretnie z żoną :wink: ]

Nowa Era przekonuje mnie, porównując z Runnerem tym, że jest symetryczna. Zastanawiam się tylko, czy sprawdzi się przy 2 graczach. Odstręcza mnie niska jakość wykonania dodatku zima. Nie muszę go kupować, ale gdybym chciał, to nie pomaga w decyzji. Wychodzi polska skłonność do wciskania tandety. Stąd pytanie: jaka jest wartość "replayability" samej "Nowej Ery" bez dodatków?

Innowacje to trochę nie mój klimat, chociaż wszystkie inne cechy pasują [dobre dla 2, interakcja, rywalizacja itp.].

Edycja:
pytanie dodatkowe: gdybym miał rozbudowywać Netrunnera, to jak najlepiej: cyklem Genesis czy "Tworzyć i kontrolować"?
Awatar użytkownika
Inermis
Posty: 735
Rejestracja: 04 maja 2008, 12:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Netrunner - czy konieczne dodatki?

Post autor: Inermis »

Nie myśl o tym (rozbudowie Netrunnera) teraz. Jak chesz go porównywać z planszówkami to traktuj go jak zakup planszówki a nie kanciarkę kolekcjonerską. Dzięki temu że jest to LCG to możesz tak do tego podchodzić :) Jak ci się znudzi zestaw podstawowy to będziesz zastawiał się czy kupić inną grę czy dodatki do istniejących.

edit: poza tym podchodzisz do tego jakby to był zakup mieszkania ;) To tylko gra za 120zł. więcej czasu się zastanawiasz nad tym czy kupić :P to chyba nie będzie Twój jedyny zakup na lata co? :) jak Ci się gra nie spodoba to sprzedasz i kupisz co innego. :)
Inermis - Blog netrunner.znadplanszy.pl
Chętnie zagram: Android: Netrunner LCG, Mage Wars, Battlestar Galactica
Chętnie poznam: Rex
Kolekcja | Want to Trade
teotym
Posty: 15
Rejestracja: 22 sie 2013, 08:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Netrunner - czy konieczne dodatki?

Post autor: teotym »

Inermis pisze:edit: poza tym podchodzisz do tego jakby to był zakup mieszkania ;) To tylko gra za 120zł. więcej czasu się zastanawiasz nad tym czy kupić :P to chyba nie będzie Twój jedyny zakup na lata co? :)
Dużo racji. Zmarnowałem pełne 2 dni urlopu, głowa mnie boli od ślęczenia przed kompem. Idę coś kupić :wink:
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Netrunner - czy konieczne dodatki?

Post autor: Aduanath »

Pochwal się, co wziąłeś :D
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
calisto1411
Posty: 64
Rejestracja: 14 kwie 2013, 23:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Netrunner - czy konieczne dodatki?

Post autor: calisto1411 »

teotym pisze:
Nowa Era przekonuje mnie, porównując z Runnerem tym, że jest symetryczna. Zastanawiam się tylko, czy sprawdzi się przy 2 graczach. Odstręcza mnie niska jakość wykonania dodatku zima. Nie muszę go kupować, ale gdybym chciał, to nie pomaga w decyzji. Wychodzi polska skłonność do wciskania tandety. Stąd pytanie: jaka jest wartość "replayability" samej "Nowej Ery" bez dodatków?
Za bardzo sugerujesz się opiniami innych. Mam i NE i Zimę. Zima nie wydaje mi się tak źle wykonana jak zdaje się, że już się nastawiłeś.
Jedyne co, to plansza na karty jest trochę za cienka, ale ona i tak leży z boku. I karty frakcyje, ale ich też nie miętoli się w ręce. Za to, to co z sobą wnosi Zima jest warte nawet tych trzyjęzycznych kart, które się gdzieś zatracają w trakcie gry (nie zauważasz ich).
Edit: Regrywalność samej NE jest bardzo duża.
teotym pisze: Edycja:
pytanie dodatkowe: gdybym miał rozbudowywać Netrunnera, to jak najlepiej: cyklem Genesis czy "Tworzyć i kontrolować"?
Wszystkie :P o ile cię wciągnie. Ale nie musisz kupować ich od razu. Jest ich jeszcze mało, więc nie jest to jakiś straszny majątek. 40-100zł mcznie jakoś wyłuskasz na hobby ;)
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Netrunner - czy konieczne dodatki?

Post autor: Epyon »

teotym pisze:Odstręcza mnie niska jakość wykonania dodatku zima. Nie muszę go kupować, ale gdybym chciał, to nie pomaga w decyzji. Wychodzi polska skłonność do wciskania tandety. Stąd pytanie: jaka jest wartość "replayability" samej "Nowej Ery" bez dodatków?
Ej, serio, co Ty masz z tymi uprzedzeniami względem polskich gier, wciskaniu tandety itd.? :P
orri
Posty: 20
Rejestracja: 02 maja 2013, 10:03
Has thanked: 1 time

Re: Netrunner - czy konieczne dodatki?

Post autor: orri »

Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Netrunner - czy konieczne dodatki?

Post autor: rastula »

Epyon pisze:
teotym pisze:Odstręcza mnie niska jakość wykonania dodatku zima. Nie muszę go kupować, ale gdybym chciał, to nie pomaga w decyzji. Wychodzi polska skłonność do wciskania tandety. Stąd pytanie: jaka jest wartość "replayability" samej "Nowej Ery" bez dodatków?
Ej, serio, co Ty masz z tymi uprzedzeniami względem polskich gier, wciskaniu tandety itd.? :P
Nazajutrz powrócili państwo do dworu z Włoch, wraz z panną i kawalerem, co się o nią starał. Kawaler mówił:
— Quel beau pays que l'Italie.
— I co to za lud artystów. On est heureux de chercher, là-bas des talents et de les protéger... — dodała panna.
Nad polskimi plaszówkami szumiały brzozy... :mrgreen:
teotym
Posty: 15
Rejestracja: 22 sie 2013, 08:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Netrunner - czy konieczne dodatki?

Post autor: teotym »

Kupiłem podstawkę Netrunnera. Teraz pakuję wszystkie karty do koszulek - troszkę tego jest.

Wszystkim uczestnikom wątku dziękuję za pomoc. Za kilka dni pewnie uaktywnię się w dziale pytań do reguł :mrgreen:
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Netrunner - czy konieczne dodatki?

Post autor: mat_eyo »

Zanim się uaktywnisz to najpierw go przeczytaj i rzuć okiem na FAQ, powinieneś znaleźć wszystkie odpowiedzi.

Btw świetny wybór!
Awatar użytkownika
Inermis
Posty: 735
Rejestracja: 04 maja 2008, 12:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Netrunner - czy konieczne dodatki?

Post autor: Inermis »

Witamy w gronie runnerów :)
Inermis - Blog netrunner.znadplanszy.pl
Chętnie zagram: Android: Netrunner LCG, Mage Wars, Battlestar Galactica
Chętnie poznam: Rex
Kolekcja | Want to Trade
teotym
Posty: 15
Rejestracja: 22 sie 2013, 08:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Netrunner - czy konieczne dodatki?

Post autor: teotym »

Dziękuję. Będę czytał i oglądał filmiki na youtube. Najpierw jednak instrukcja. Żetony w woreczku, karty w koszulkach, teraz zobaczę czy mój doktorat jest zasłużony, czy tez instrukcja mnie pokona :lol:

Edycja:
Ale mnie wciągnęła ta instrukcja... Wczuwam się w klimat. :D
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Netrunner - czy konieczne dodatki?

Post autor: Bea »

Dobry wybór! A następną kup Nową Erę ;)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2709 times
Been thanked: 2396 times

Re: Netrunner - czy konieczne dodatki?

Post autor: Curiosity »

Gratulacje! Wielu udanych skoków:)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Netrunner - czy konieczne dodatki?

Post autor: rastula »

no i wybrałeś jedyną grę w wątku której nie mam / nie grałem

muszę popracować nad technikami wpływu :)
ODPOWIEDZ