Kamień Gromu

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Hertil
Posty: 127
Rejestracja: 09 paź 2012, 20:58

Kamień Gromu

Post autor: Hertil »

Witam. Po kupieniu Warhammera : Inwazji wraz z kolegami szukaliśmy innej gry planszowej/karcianej. Natrafiliśmy na Kamień Gromu. Czytałem kilka recenzji i gra wydaje się być świetna jednak prosiłbym o wasze opinię dotyczące tej gry. Pozdrawiam.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Kamień Gromu

Post autor: Perpetka »

Gra jest fajna, taki Dominion z klimatem.
Wady: tasowanie, tasowanie, tasowanie. I mało interakcji (co nie dla każdego jest wadą).
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Kamień Gromu

Post autor: MattCarnall »

Za obecną cenę nie ma co się zastanawiać. Dla niektóych Kamień Gromu to klimatyczny Dominion, gdzie wlaczysz z potworami, budując coraz to silnieszą talię kart.

W W:I składasz talię przed grą, w KG podczas gry, myślę że klimat jest jak najbardziej w Waszym typie.
Hertil
Posty: 127
Rejestracja: 09 paź 2012, 20:58

Re: Kamień Gromu

Post autor: Hertil »

Perpetka pisze:Gra jest fajna, taki Dominion z klimatem.
Wady: tasowanie, tasowanie, tasowanie. I mało interakcji (co nie dla każdego jest wadą).
To znaczy? xD
Awatar użytkownika
Misio205
Posty: 418
Rejestracja: 30 lis 2012, 11:18
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 2 times

Re: Kamień Gromu

Post autor: Misio205 »

Hertil pisze:
Perpetka pisze:Gra jest fajna, taki Dominion z klimatem.
Wady: tasowanie, tasowanie, tasowanie. I mało interakcji (co nie dla każdego jest wadą).
To znaczy? xD
Już spieszę wyjaśnić. W grze za pomocą stosików różnych kart budujesz wioskę (przedmioty,zaklęcia, magia oraz bohaterowie) i lochy (potwory + karta kamienia gromu). Na starcie dostajesz podstawowy zestaw kart (taki sam dla każdego gracza) i w swojej turze albo odwiedzasz wiochę po zaopatrzenie albo idziesz powalczyć w lochu. Gra kończy się kiedy ze stosu potworów wyłoni się Kamień Gromu.

Brak interakcji między graczami oznacza to iż w swojej turze, ani w turze innych graczy nie ma się wpływu na rozgrywkę. Tzn. Nie można jakoś specjalnie przeszkadzać innym graczom podczas ich tur, ani ich jakoś osłabiać podczas swojej.

A przynajmniej podstawka tego nie oferuje. Ja posiadając dwa dodatki i marząc o reszcie znam ich zawartość i wiem że pojawia się coraz to więcej kart bezpośrednio ingerujących w pozostałych graczy :)

Ogółem jestem mega fanem tej gry w przeciwieństwie do Dominiona, który dla mnie jest bez klimatu i pozbawiony sensu :)
Ostatnio zmieniony 11 lip 2013, 12:54 przez Misio205, łącznie zmieniany 1 raz.
Hertil
Posty: 127
Rejestracja: 09 paź 2012, 20:58

Re: Kamień Gromu

Post autor: Hertil »

Tak więc postanowione. Kupuję! Dzięki za opinie i wyjaśnienia :)
Awatar użytkownika
Loganoid
Posty: 42
Rejestracja: 18 mar 2010, 12:08

Re: Kamień Gromu

Post autor: Loganoid »

Kamień gromu można wypróbować na fejsie: https://apps.facebook.com/thunderstone/
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Kamień Gromu

Post autor: windziarz44 »

polecam pomyśleć na thunderstone advanced - o ile angielski nie jest problemem. Polska podstawka ma kilka rzeczy, które w advance zostałt znacznie poprawione.
Ja grę lubię i to nawet bardzo, więcej klimatu niż w dominion ale w polska podstawkę od kiedy poznałem advance i inne angielskie dodatki, przestałem grać.
wersję pl można polecić tylko ze względu na obecną cenę. Niestety nie będą wydawane po polsku, żadne rozszerzenia,
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1365
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 164 times
Been thanked: 169 times

Re: Kamień Gromu

Post autor: Zet »

Również polecam wersję advanced. Pierwszą edycję zupełnie sobie odpuściłem, a na Advanced się skusiłem i naprawdę mnie wciągnęło. Jeśli tylko angielski jest do przejścia, to nie ma co kupować pierwszej edycji.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Kamień Gromu

Post autor: Olgierdd »

podwójny post, proszę się rozejść.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Kamień Gromu

Post autor: Olgierdd »

Moim zdaniem Kamień Gromu (bez dodatków) ma jedną wadę: jest zbyt losowy jak na deckbuilding.
Niedość, że musi Ci podejść ręka kart (co jest standardem w tego typu grach), to niestety ta ręka musi się zgrać z tym co aktualnie jest w lochu - masz szczęście, to siedzisz w lochu i zdobywasz punkty, nie masz szczęścia: siedzisz w wiosce i denerwujesz się, że dopiero teraz podeszły Ci karty, którymi można było walczyć turę temu.
Dodatkowo w podstawce niewiele jest efektów, które pozwalają pozbywać się tanich i niepotrzebnych w późniejszym etapie gry kart, ale to mniejszy problem.

Chociaż fakt, za 50-60 zł to jest bardzo przyzwoita gra, niemniej są lepsze deckbuildery na rynku.
DeKa
Posty: 71
Rejestracja: 07 lip 2011, 00:55
Lokalizacja: Katowice

Re: Kamień Gromu

Post autor: DeKa »

A ja zapytam jak jest z wariantem solo i czy instrukcja w polskiej edycji jest na prawdę tak straszna?
Za 50 zł już z przesyłką chyba warto?

Jak na razie moje karcianki to 6 bierze (liczenie) i onirim (pasjans), więc nie ma co porównywać. Daawno temu krótka przygoda z magic the gathering (podobało mi się). A i jeszcze slavika ale grałem raz (podoba mi się).

Wariant solo przede wszystkim i moooże potem mojej połówce się spodoba więc we dwie osoby będziemy grać, jednak na to nie liczę za bardzo.
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1149
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Re: Odp: Kamień Gromu

Post autor: zioombel »

Ja solo nigdy nie grałem. Zawsze w 4 osoby i zawsze dobrze sie bawiłem. Za 50 zl moim zdaniem warto.
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Kamień Gromu

Post autor: windziarz44 »

Chodzi całkiem nieźle. Wiadomo zabawa jest większa jak z kimś rywalizujesz. Instrukcja nie jest tragiczna, ale nie należy do najprzystępniej napisanych. Jest kilka niedomówień i czasami nie wiadomo o co chodzi albo jak coś interpretować.
Gra w tej cenie (polska wersja) jest warta zakupu (pewien sklep na R. daje 10% na wszystko). Ja jednak dalej będę obstawiał, że po poznaniu angielskiej wersji "advance", polski KG najchętniej porzuciłbym w lesie na pastwę dzikich zwierząt :wink:
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Kamień Gromu

Post autor: espresso »

Wariant solo chodzi bardzo dobrze. Najwięcej partii tak zagrałam. Instrukcja nie jest taka zła, a w razie wątpliwości zawsze możesz zagrać na yucata.de i sprawdzić.
ksz
Posty: 27
Rejestracja: 05 sie 2013, 01:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kamień Gromu

Post autor: ksz »

Aż dziwne, że nikt nie podsunął przetestowanie na www.yucata.de - implementacja znacznie lepsza niż na FB i jeszcze sensowni przeciwnicy, pomocni do nauczenia się podstaw typu "nie daj sobie zabrać wszystkich monków".
Misio205 pisze: Ogółem jestem mega fanem tej gry w przeciwieństwie do Dominiona, który dla mnie jest bez klimatu i pozbawiony sensu :)
A to akurat nie wina Donalda (gra na początku miała koncepcję "Castle Builder"), tylko interwencja kogoś bodajże z Rio Grande.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Kamień Gromu

Post autor: RUNner »

windziarz44 pisze:Ja jednak dalej będę obstawiał, że po poznaniu angielskiej wersji "advance", polski KG najchętniej porzuciłbym w lesie na pastwę dzikich zwierząt :wink:
Napisz jakie są różnice między tymi wersjami?

Wariant solo chodzi bardzo dobrze. Właściwie to jedyny problem może być taki że przy wylosowanych wymagających przeciwnikach piekielnie ciężko wygrać! Ale czy to jest wada? Uważam że gra solo musi być trudna ale wiem że niektórzy się łatwo zniechęcają gdy dostają ciągle baty.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Misio205
Posty: 418
Rejestracja: 30 lis 2012, 11:18
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 2 times

Re: Kamień Gromu

Post autor: Misio205 »

RUNner pisze:
windziarz44 pisze:Ja jednak dalej będę obstawiał, że po poznaniu angielskiej wersji "advance", polski KG najchętniej porzuciłbym w lesie na pastwę dzikich zwierząt :wink:
Napisz jakie są różnice między tymi wersjami?
Dołączam się do prośby :)
Awatar użytkownika
Leander
Posty: 43
Rejestracja: 02 gru 2012, 15:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1 time

Re: Kamień Gromu

Post autor: Leander »

Zrobiłem oddzielny wątek, ale i tu jest o wersji Advance, więc...

Kusi mnie Kamień Gromu. Pograłem nieco w wersję internetową (wiadomo, nie pachnie papierem i tak dalej) i całkiem mi się podoba. Sporo partii pewnie rozegram solo, ale nie tylko takie będą. Popatrzyłem, że cena na allegro dość atrakcyjna, ale wydawca udostępnia wersję advance w pdf-ie. No i pytanko - czy różnice są wielkie? Mówię o praktycznej stronie. Czy warto gimnastykować się z samoróbką (nie jestem fanem robótek ręcznych tego typu), która w efekcie wyjdzie niewiele taniej niż polska edycja wcześniejszej wersji? Ktoś grał w obie wersje i jest w stanie coś fajnego powiedzieć?
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Kamień Gromu

Post autor: windziarz44 »

Różnice podstawki od Advance to:
http://paradoks.net.pl/read/19571
Kolega spider - ładnie to wypunktował.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Kamień Gromu

Post autor: RUNner »

Nabyłem wersję Advance i moje pierwsze wrażenia są następujące:
- jakość kart identyczna jak w wersji PL
- zasady zostały uporządkowane
- fajni przeciwnicy, przedmioty i bohaterowie
- lepsze ilustracje wg mnie, ale to kwestia gustu
- świetnie zorganizowane pudełko, dużo przegródek, gąbki, a karty w koszulkach mieszczą się bez problemu
- plansza raczej zbędna, ale skoro już jest to ją wykorzystam
- cena zaporowa w stosunku do KG

Jeszcze nie grałem ale pewnie poza akcją "przygotowania" większych różnic nie będzie. Nadale będzie to stary dobry Kamień Gromu!
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
ODPOWIEDZ