Eclipse (Touko Tahkokallio)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
KingOfLute
Posty: 44
Rejestracja: 13 maja 2010, 13:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: KingOfLute »

Rocy7 pisze:
Niestety wydaje mi się że większość gier premiuje jak najszybszą agresję, im większy masz teren tym większe przychody tym łatwiejsza ekspansja itp.
Przy grze w więcej niż dwie osoby pozostaje kwestia polityki - ten kto nie bierze udziału w konflikcie a zainwestuje w silnik łatwo uzyska bardzo dużą przewagę.
Z drugiej strony całkowita annihilacja pojedynczego gracza jest bardzo kosztowna. Starczy go okaleczyć, by nie miał szans w rozgrywce.

Wydaje mi się, że jednak 90% Eclipse to ucieczka do przodu, dobra polityka i trochę szcześcia przy odkrywaniu sektorów i żetonów. Zwłaszcza na początku.
==============================
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Rocy7 »

Grał ktoś z dodatkiem Eclipse Rise of the Ancients na ile sojusze sprawdzają się w grze dla 5 graczy? Czy 5 gracz nie w sojuszu ma szanse wygrać?
Awatar użytkownika
zedd
Posty: 331
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:09
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: zedd »

Rocy7 pisze:Grał ktoś z dodatkiem Eclipse Rise of the Ancients na ile sojusze sprawdzają się w grze dla 5 graczy? Czy 5 gracz nie w sojuszu ma szanse wygrać?
Tak ma szanse. Sojusz jest wbrew mniemaniu dość ryzykownym posunięciem, bo wystarczy, że jedna osoba z tego sojuszu zostanie nawet delikatnie "nadgryziona", a obaj gracze wynikiem punktowym spadają w dół. Sojusz ma więcej odsłoniętych miejsc, które można zaatakować.
Oczywiście zwykle jest tak, że osoba poza sojuszem to także ta, z którą nie warto weń wchodzić, czyli po prostu słaby gracz. Najprawdopodobniej jeśli przegra to nie dlatego, że jako jedyny nie należy do sojuszu, ale dlatego, że nie wypracował potencjału, aby ktoś go do takiego sojuszu zaprosił.
Awatar użytkownika
Jasiek22
Posty: 131
Rejestracja: 13 maja 2011, 23:45

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Jasiek22 »

Mam prośbę: czy mógłby mi ktoś przesłać skan żetonu technologii obcych z 2 x Ion Cannon?
Byłbym bardzo wdzięczny.
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Banan2 »

Na BGG pojawił się profil kolejnego dodatku Eclipse: Ship Pack One. A w nim krótki opis:
This expansion contains six unique sets of beautifully sculpted plastic ship models – Interceptors, Cruisers, Dreadnoughts and Starbases – for the Eclipse base game alien species. The box also includes a new Terran/Magellan player board as well as some new components. Rules in English, German and French are included.
Modele wyglądają całkiem, całkiem. Ciekawe natomiast jakie będą te nowe komponenty ...
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Karit »

Statki w końcu wyglądają jak statki :) Co prawda jest to typowo kosmetyczny dodatek, ale dla fanów na pewno bardzo cenny
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Dwntn »

Banan2 pisze:Na BGG pojawił się profil kolejnego dodatku Eclipse: Ship Pack One
Jak sama nazwa wskazuje, jest to pierwszy dodatek. Śmiem założyć że będzie ich więcej, choćby z alternatywnymi statkami dla pozostałych graczy z ROTA (zakładając że obecny Ship Pack One zawiera wszystkie statki dla 6 graczy z podstawki).

Mnie by bardziej ucieszyło jakieś konkretniejsze rozszerzenie np. nowe hexy/technologie/scenariusze, aczkolwiek będąc fanem personalizacji/tuningu gier, pewnie nabędę i ten dodatek, jeśli cena i dostępność na to pozwolą ;)

Pozdrawiam,

- K.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Hiu »

ja czekam na mieso (hexy, technologie, nowe zasady, mechaniki, scenariusze itp).
statki z podstawki jakos zbytnio mnie nie razily a nawet jezeli - to moge je zawsze podmienic z tymi z TI3 :)
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Karit »

Ciekawi mnie tylko ile będzie tych indywidualnych zestawów statków. Ras z tego o pamiętam w podstawce jest 7 (Terranie mają 6 frakcji) więc, aby każdy miał swój indywidualny zestaw to trzeba by zrobić 12 różnych zestawów, w końcu może być sytuacja ze wszyscy chcą grać teranami (my tak mieliśmy przy pierwszej rozgrywce). Wątpię jednak aby tyle plastiku dali i pewnie ograniczą się do 7 zestawów, 1 dla każdej rasy, a w kolejnym dodatku dorzucą 6 dla dodatkowych ras.
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Banan2 »

Karit pisze:Ciekawi mnie tylko ile będzie tych indywidualnych zestawów statków. Ras z tego o pamiętam w podstawce jest 7 (Terranie mają 6 frakcji) więc, aby każdy miał swój indywidualny zestaw to trzeba by zrobić 12 różnych zestawów, w końcu może być sytuacja ze wszyscy chcą grać teranami (my tak mieliśmy przy pierwszej rozgrywce). Wątpię jednak aby tyle plastiku dali i pewnie ograniczą się do 7 zestawów, 1 dla każdej rasy, a w kolejnym dodatku dorzucą 6 dla dodatkowych ras.
No przecież napisali: 6 zestawów (po jednym dla każdej rasy).
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Karit »

Banan2 pisze:
Karit pisze:Ciekawi mnie tylko ile będzie tych indywidualnych zestawów statków. Ras z tego o pamiętam w podstawce jest 7 (Terranie mają 6 frakcji) więc, aby każdy miał swój indywidualny zestaw to trzeba by zrobić 12 różnych zestawów, w końcu może być sytuacja ze wszyscy chcą grać teranami (my tak mieliśmy przy pierwszej rozgrywce). Wątpię jednak aby tyle plastiku dali i pewnie ograniczą się do 7 zestawów, 1 dla każdej rasy, a w kolejnym dodatku dorzucą 6 dla dodatkowych ras.
No przecież napisali: 6 zestawów (po jednym dla każdej rasy).
Pozdrawiam
Tak uściślając: to po jednym dla każdego obcego gatunku z podstawki.
Eclipse: Ship Pack One includes six unique sets of plastic ship models – Interceptors, Cruisers, Dreadnoughts and Starbases – for the alien species in the Eclipse base game, a Terran/Magellan player board, and some other new components.
Czyli rozumiem że dla Terran będą te stare co są, a tylko 6 rasom Obcych dadzą nowe statki. Szkoda, myślałem ze i terranie coś nowszego dostaną :(
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Jasiek22
Posty: 131
Rejestracja: 13 maja 2011, 23:45

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Jasiek22 »

Niepotrzebne kombinowanie.
To chyba oczywiste że możesz wykorzystać te statki dla terran.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: costi »

Jak dla mnie sformułowanie 6 ras oznacza po prostu 6 kolorów, nie doszukiwałbym się tu głębszego rozróżnienia na ludzi i obcych.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Orris
Posty: 42
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Orris »

Bardzo fajnie, że coś takiego wydają, bo modele statków były jedną z nielicznych wad wymienianych w recenzajch tej gry. Ludziom, którym podobają się obecne statki, nikt nie każe kupować tego "kosmetycznego" dodatku, więc rozwiązanie jest genialne. Wygląda to jakby autorzy naprawdę czytali recenzje i wyszli naprzeciw oczekiwaniom niektórych graczy :) Domyślam się też, że Ship Pack One oznacza podstawowe 6 kolorów, a drugi dodatek będzie miał pozostałe dla zestawów z dodatku Rise of the Ancients.

Zastanawiam się też, co to jest za rasa na okładce. Dodatkowa plansza Terran/Magellanów? Jeśli tak, czy to po prostu dodatkowy kolor do wyboru, czy może planują wprowadzić w jakiś sposób 10 gracza. Myślę jednak, że to na wypadek gdyby wszyscy chcieli grać Terranami ;)
Dalsze pytanie: czy modele statków pokazane na BGG są jedynymi, czy może będzie jeszcze większa różnorodność?

Pozdrowienia wszystkim!
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: szutek »

A ja mam pytanie jak oceniacie balans ras obcych ? W naszej grupie zazwyczaj gramy ludzmi bo wydaje nam sie (na podstawie dwoch rozgrywek) ze rasa zielona (planta) jest zbyt silna i zazwyczaj wygrywa rozgrywkę.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: kwiatosz »

Jeśli się pozwoli Plancie okopać zbudować oddzielny kawałek galaktyki to jest mocna, ale przy bezpośrednim wjeździe trochę mięknie ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Orris
Posty: 42
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Orris »

Nigdy nie widziałem w akcji Potomków Drako, więc o nich nie mogę się wypowiedzieć. Dodatkowo, gdy gramy na obcych, nikt wtedy nie gra Terranami. Platanie rzeczywiście są silni, bo pomimo posiadania słabych statków, na początku jest to rekompensowane dodatkowymi modyfikatorami obok scheamatów. +1 punkt zwycięstwa za każdy hex również jest bardzo silnym bonusem.

Ogólem, to uważam, że rasy obcych są całkiem nieźle zbalansowane. Na pewno nie wpływają na niego bardziej, niż szczęście w losowaniu odkryć czy też korzystniejszych hexów. Terranie też nie są słabi dzięki 3 aktywacjom statków na akcję i lepszej wymianie handlowej.

W instrukcji jest wspomniane, że Platanie i Potomkowie Drako nie są zalecani w grze na 2 osoby. W dodatku jest napisane to samo odnośnie 7-9 graczy. Może sami twórcy nas uprzedzili, że zielone jest przegięte? ;)

P.S. @UP jeżeli inni gracze biją Plantę, to już nie jest jej tak wesoło.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: mat_eyo »

Potomkowie są mocni, ale tak jak Planta, kiedy zostawi się ich samych sobie. Wtedy mogą się obudować statkami starożytnych rozwijać swój kawałek galaktyki. W dodatku mocno miękną. Generalnie obcy są dobrze zbalansowani. Najtrudniej się gra frakcją o sytuacyjnej umiwjętności. Kolega grał Mechanemą i losował kafle bez surowców, nie mógł zrobić nic.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: farmer »

Jeśli o mnie idzie, to silna jest Hegemonia (czarni) z uwagi na mocną flotę i Hydranie.
Dalej Mehanema i Terranie.
Planta i Potomkowie są średni (może w mniejszych grach byliby mocniejsi, jednak bezpośrednia konfrotnacja kończy się dla nich źle).
Czerwoni zaś, to padaczka - a przynajmniej my nie potrafimy nimi grać. Brak 2uch dysków to dramat.

Nie wiem jak rasy z dodatku - mógłby ktoś o nich coś po krótce naskrobać? :)

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
Orris
Posty: 42
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Orris »

W dodatku są 4 rasy. Syndykat (szary), Wygnańcy (fioletowy), Oświeceni (beżowy). Do tego Magellanie, którzy pełnią funkcję Terran i są na każdym odwrocie.

Syndykat jest rasą typowo agresywną. Na początku ma dwa myśliwce i nie może mieć drednotów. Za jedną akcję ma aż 4 aktywacje, więc prowadzenie wojny nie jest dla nich tak wyczerpujące, jak u reszty. Nie mają kar za kartę zdrajcy (bardzo fajna sprawa) i nie mają żadnych punktów zwycięstwa za startowy hex. Zyskują walutę za niszczenie cudzych statków i mają najlepszy przelicznik wymiany za walutę.
W dodatku pojawiła się technologia hangarów, pozwalająca krążownikom lub drednotom "podwozić" dwa myśliwce na zamontowany kafelek technologii. Przy 4 krazownikach i 8 myśliwcach, pozwala to jedną aktywacją przerzucić CAŁĄ flotę.

Wygnańcy opierają się przede wszystkim na orbitalach. Nie mogą mieć baz gwiezdnych, jeśli posiadają kostkę na orbitalu, ten staje się walczącym statkiem. No i to w zasadzie tyle, poza tym, że mają urządzenia maskujące na początku i ich orbitale kosztują 6 materiałów. Mało oryginalnie, ale polecam fanom orbitali ;)

Oświeceni z Lys są ciekawą rasą, bo mogą budować świątynie na planetach. Gdy wybudują je we wszystkich kolorach, dostają jakiś bonus. Nie grałem nigdy nimi, ale wydają się nieco przegięci, bo w tani sposób mogą dostać technologię tuneli czasoprzestrzennych dość wcześnie i tanio.

Ostani to Magellanie. Ich motywem przewodnim są odkrycia. Dostają 1 dodatkowy punkt za każde, niezależnie czy użyte, czy zachowane. Mają też na początku technologię zasilania 6 i za każdy statek kolonizacyjny mogą dostać jeden surowiec. Jest to bardzo fajne, gdy eksploracja nie idzie po naszej myśli.
Acaraje
Posty: 146
Rejestracja: 21 lip 2012, 14:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Acaraje »

Powiedźcie mi tak szczerze cyz opłaca się kupować dodatek do Eclipse : Rise of the Ancients? Kusi mnie żeby go wziąć...
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: kwiatosz »

Najpierw zadaj sobie pytanie czy zbierzesz więcej niż 6 osób. Później warto rozważyć czy grasz w to na tyle regularnie, że przydałaby się odmiana. Jeżeli przynajmniej na jedno pytanie odpowiedziałeś twierdząco to owszem, warto. Jeżeli natomiast w podstawkę zagrałeś 4 partie to bym się wstrzymał jeszcze z 6 :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Acaraje
Posty: 146
Rejestracja: 21 lip 2012, 14:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Acaraje »

Szybka i konkretna odpowiedź ;D

Dzięki :)
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Karit »

kwiatosz pisze:Najpierw zadaj sobie pytanie czy zbierzesz więcej niż 6 osób. Później warto rozważyć czy grasz w to na tyle regularnie, że przydałaby się odmiana. Jeżeli przynajmniej na jedno pytanie odpowiedziałeś twierdząco to owszem, warto. Jeżeli natomiast w podstawkę zagrałeś 4 partie to bym się wstrzymał jeszcze z 6 :)
+ Jeśli w podstawce przeszkadza Ci fakt że możesz nigdy nie dotrzeć/spotkać gracza z "drugiej strony stołu". Gdy grałem w 5 osób to walczyłem tylko z sąsiadami, nawet kiedy gracz z drugiej strony centrum galaktyki był słabszy i fajnie było by go zaatakować to nie miałem na to żadnej okazji. Hexy z dodatku z możliwością teleportacji mogą w takiej rozgrywce sporo namieszać i trzeba być naprawdę uważnym.
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Najemnik
Posty: 155
Rejestracja: 31 sie 2012, 12:42
Has thanked: 18 times
Been thanked: 19 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Najemnik »

Ponieważ jest to mój pierwszy post na tym forum, to najpierw pragnę przywitać się z innymi graczami. :)

Odnośnie zaś rankingu siły/łatwości wygrywania poszczególnych ras w Eclipse, to wyrażę swoje zdanie, odnosząc się do postu farmera:
farmer pisze:Jeśli o mnie idzie, to silna jest Hegemonia (czarni) z uwagi na mocną flotę i Hydranie.
Dalej Mehanema i Terranie.
Planta i Potomkowie są średni (może w mniejszych grach byliby mocniejsi, jednak bezpośrednia konfrotnacja kończy się dla nich źle).
Czerwoni zaś, to padaczka - a przynajmniej my nie potrafimy nimi grać. Brak 2uch dysków to dramat.
Co do Hegemonii i Hydran, to bym polemizował. Co prawda Orion jest silny na początku, co przy grze z dużą ilością graczy zachęca do rushu, ale jeśli ta pierwsza ofensywa się nie powiedzie, (np, jeśli trafi na Plantę/Imperium/Terran to rush staje się bardzo ryzykowny) to raczej zostaje słaby i niegroźny przez większość gry. Z kolei Hydranom ciężko wygrać, jeśli na początku nie dociągną sporej ilości kafelków z nauką, bo nie zdążą punktami za technologie zniwelować 3 miejsc na żetony z bitwy. Moim zdaniem na pierwsze miejsce trafia Mehanema (o ile dociągnie w kafelkach kilka planet z materiałami), potem uniwersalni Terranie, dalej Hydranie, Planta (Planta i Drako faktycznie sporo zyskują w grze na mniejszą ilość graczy), Drako z Orionem, a na końcu Imperium, które według mnie wymaga największego ogrania, żeby nim wygrać.
ODPOWIEDZ