Agricola - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
siawq
Posty: 167
Rejestracja: 25 kwie 2013, 10:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Agricola

Post autor: siawq »

Wydaję mi się, że nie ma o tym nic w instrukcji i skoro jest taka akcja (w opisie też nie ma ograniczeń) śmiało można się rozmnażać mimo braku miejsca.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 57 times

Re: Agricola

Post autor: GrzeL »

Możesz wykonać tę akcję po raz trzeci.
siawq pisze:Wydaję mi się, że nie ma o tym nic w instrukcji i skoro jest taka akcja (w opisie też nie ma ograniczeń) śmiało można się rozmnażać mimo braku miejsca.
Jest o tym w instrukcji s. 5
Pod koniec gry, w 5 etapie (rundy 12-13), pojawia się również karta Powiększ rodzinę pomimo braku miejsca. Zezwala ona na rozwój rodziny nawet wtedy, gdy gracz nie posiada izby dla nowego potomka.
siawq
Posty: 167
Rejestracja: 25 kwie 2013, 10:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Odp: Agricola

Post autor: siawq »

Pisałem, że w instrukcji nie ma nic o zakazie posiadania więcej niż jednego członka rodziny bez izby którego pozyskaliśmy w w/w akcji w V, VI etapie. Nie zaś o braku możliwości wogóle.


Wysłane z SGSIII za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1351
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 125 times
Been thanked: 86 times

Re: Agricola

Post autor: nahar »

Wczoraj rozegraliśmy z Najlepszą z Żon pierwszą partię w Farmersów (kupionych w wersji ang okazyjnie za 45 pln).

Graliśmy w level 2 - czyli bez pomocników, ale postanowiliśmy wymieszać talię małych usprawnień E z FotM z taliami z Agricoli (pierwszą i drugą). Wrzuciliśmy wszystkie karty, ale po rozdaniu okazało się, że mamy takie, które wymagają pomocników.

Co robiliście w takich przypadkach?

My po prostu dolosowaliśmy karty, żeby mieć na ręku 7 małych usprawnień bez takich, które wymagają pomocników.
Dodam, że nie braliśmy kart w układzie 4/3 a po prostu jak leci.

Na koniec pytanie - na bgg było coś o tym, że FotM mają popsutą wersję 2 osobową. My zauważyliśmy tylko brak wystarczającej ilości gliny.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1933
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 176 times

Re: Agricola

Post autor: tomuch »

nahar pisze:Na koniec pytanie - na bgg było coś o tym, że FotM mają popsutą wersję 2 osobową. My zauważyliśmy tylko brak wystarczającej ilości gliny.
Czy zepsuta... nie wiem. Na pewno dużo łatwiej zrobić wysoki wynik. Raczej nie brakuje nic przy żniwach (ani jedzenia, ani opału), ale poprawione też to, co było bolączką podstawki - mało drewna na początku, na które wszyscy się rzucają.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
arfa2
Posty: 18
Rejestracja: 09 sie 2013, 22:22

Re: Agricola

Post autor: arfa2 »

mam 1 pytanko dotyczące dużych usprawnień.
stając na akcji pobierz duże usprawnienie dostaje Palenisko i kuchnie . żeby je wykorzystać muszę odczekać 1 rundę gdyż muszę stanąć takżę na akcji pieczenie chleba.

Gdy kupuje gliniany lub kamienny piec mogę upiec chleb od razu bez stawania na polu akcji upiecz chleb.
1)Czy po 1 wykorzystaniu ta karta pieca wraca na stół czy mam ją do końca gry?
2)czy mogę korzystać z pieczenia co rundę nie stając na polu akcji piecz chleb czy dotyczy to tylko pierwszego wykorzystania karty, a w pozostałych rundach i tak muszę stanąć na akcji pieczenia chleba aby wykorzystać piec
spicum
Posty: 92
Rejestracja: 26 maja 2012, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Agricola

Post autor: spicum »

arfa2 pisze:mam 1 pytanko dotyczące dużych usprawnień.
stając na akcji pobierz duże usprawnienie dostaje Palenisko i kuchnie. żeby je wykorzystać muszę odczekać 1 rundę gdyż muszę stanąć takżę na akcji pieczenie chleba.
Według opisu na karcie - jeśli przetwarzasz zboże to musisz stanąć na polu z akcją "upiecz chleb". Jeśli przetwarzasz zwierzę lub warzywo to możesz to zrobić w dowolnym momencie.
arfa2 pisze:Gdy kupuje gliniany lub kamienny piec mogę upiec chleb od razu bez stawania na polu akcji upiecz chleb.
1)Czy po 1 wykorzystaniu ta karta pieca wraca na stół czy mam ją do końca gry?
2)czy mogę korzystać z pieczenia co rundę nie stając na polu akcji piecz chleb czy dotyczy to tylko pierwszego wykorzystania karty, a w pozostałych rundach i tak muszę stanąć na akcji pieczenia chleba aby wykorzystać piec
1. Piec pozostaje w grze, jest wielorazowego użytku.
2. W momencie zakupu pieca możesz upiec w nim chleb. Żeby uruchomić piec ponownie musisz skorzystać z akcji "upiecz chleb".
arfa2
Posty: 18
Rejestracja: 09 sie 2013, 22:22

Re: Agricola

Post autor: arfa2 »

ok dzieki udało mi się już zagrać w wersje rodzinna 3 razy , więc czas na wersję rozszerzoną z kartami pomocników i małych usprawnień.
Stąd mam jeszcze pytania dotyczące tej gry:

A) karty pomocników mam w ręce(7) i moge użyć w momencie jak stane członkiem rodziny na polu zatrudnij pomocnika.
Wtedy go jakby odkrywam i kłade z ręki koło mojego gospodarstwa.

a1)Czy moge go gdy już jest u mnie odkryty od tej pory używać wielokrotnie np co runde i za darmo?

a2)np niewolnik że jeśli zbieram trzcine to moge położyc znacznik i zaznaczyć żądanie na polu połów ryb. Mogę tak robić co runde?

a3) czy jak ktoś już zajął pole połów ryb to moge położyć tam znacznik i go uprzedzić?

a4) po rozdaniu każdemu 7 pomocni
ków , reszta ląduje do pudełka i nie uczestniczy w grze?

B)

B1)stając członkiem rodziny na polu akcji 1 małe usprawnienie rozumiem że tam moge dokupić nowe do tych 7 które trzymam w ręce?
B2)małe usprawnienie używam bez stawania na polu akcji , wystarczy spełnić warunek i koszt opisany na karcie?
Ostatnio zmieniony 16 sie 2013, 10:18 przez arfa2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 57 times

Re: Agricola

Post autor: GrzeL »

arfa2 pisze:ok dzieki udało mi się już zagrać w wersje rodzinna 3 razy , więc czas na wersję rozszerzoną z kartami pomocników i małych usprawnień.
Stąd mam jeszcze pytania dotyczące tej gry:

A) karty pomocników mam w ręce(7) i moge użyć w momencie jak stane członkiem rodziny na polu zatrudnij pomocnika.
Wtedy go jakby odkrywam i kłade z ręki koło mojego gospodarstwa.

a1)Czy moge go gdy już jest u mnie odkryty od tej pory używać wielokrotnie np co runde i za darmo?

a2)np niewolnik że jeśli zbieram czcine to moge położyc znacznik i zaznaczyć żądanie na polu połów ryb. Mogę tak robić co runde?

a3) czy jak ktoś już zajął pole połów ryb to moge położyć tam znacznik i go uprzedzić?

a4) po rozdaniu każdemu 7 pomocników , reszta ląduje do pudełka i nie uczestniczy w grze?

B)

B1)stając członkiem rodziny na polu akcji 1 małe usprawnienie rozumiem że tam moge dokupić nowe do tych 7 które trzymam w ręce?
B2)małe usprawnienie używam bez stawania na polu akcji , wystarczy spełnić warunek i koszt opisany na karcie?
Ad A
Tak.

Ad a1
Tak.

Ad a2
Tak, zdolności pomocników można korzystać do końca gry.

Ad a3
Nie, to pole jest już zajęte i jeśli położysz znacznik żądania i ktoś stanie na tym polu to on weźmie profity.

Ad a4
Tak.

Ad b1
Nie, stając na polu „1 małe usprawnienie” zagrywasz (wykładasz z ręki) jedno ze swoich usprawnień opłacając jego koszt.

Ad b2
Małe usprawnienia, duże usprawniania i pomocnicy nie są polami akcji. Zdolności ich działają cały czas, niektóre z nich wspomagają działanie pól akcji i do zadziałania wymagają wykonania konkretnej akcji.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1933
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 176 times

Re: Agricola

Post autor: tomuch »

arfa2 pisze: a2)np niewolnik że jeśli zbieram czcine to moge położyc znacznik i zaznaczyć żądanie na polu połów ryb. Mogę tak robić co runde?
To nie Puerto Rico ;) o ile się nie mylę ta karta to Niewodnik ;)
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Agricola

Post autor: szutek »

Że tak spytam, czym jest "czcina" ? :P
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: FortArt »

szutek pisze:Że tak spytam, czym jest "czcina" ? :P
Zapisaną fonetycznie krakowską wymową słowa trzcina. My tak wymawiamy "trz".
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Agricola

Post autor: szutek »

Czeba było mówić :mrgreen: Dzięki !
arfa2
Posty: 18
Rejestracja: 09 sie 2013, 22:22

Re: Agricola

Post autor: arfa2 »

Lol faktycznie zrobilem niezlego byka.(sorki za brak polskich znakow ale pisze z komorki).Zastanawialem sie jeszcze czy mozna w wersji rodzinnej zmienic tak zasady aby przed zniwami rozgrywac po jeszcze 1 rundzie,bez odkrywania kart.Gramy typowo rodzinnie I narazie raczej nie obmyslamy combosow i gra nam sie szybko konczy,brakuje paru rund:-) ktos podejmowal takie proby?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 57 times

Re: Agricola

Post autor: GrzeL »

arfa2 pisze:Lol faktycznie zrobilem niezlego byka.(sorki za brak polskich znakow ale pisze z komorki).Zastanawialem sie jeszcze czy mozna w wersji rodzinnej zmienic tak zasady aby przed zniwami rozgrywac po jeszcze 1 rundzie,bez odkrywania kart.Gramy typowo rodzinnie I narazie raczej nie obmyslamy combosow i gra nam sie szybko konczy,brakuje paru rund:-) ktos podejmowal takie proby?
Cały urok (w tym regrywalność) gier z krótką kołderką polega na tym, że nie starsza ci czasu (akcji) na wykonanie wszystkiego, co być chciał.

Karty pomocników i małych usprawnień pomagają wykonywać więcej w mniejszej ilości akcji.

A jak gra się za szybko kończy to zawsze można rozegrać kolejną partię.
Awatar użytkownika
MartusMarcin
Posty: 113
Rejestracja: 31 sie 2013, 17:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Agricola

Post autor: MartusMarcin »

gdzie mam położyć drewno gdy korzystam z akcji "buduj ogrodzenie-1 drewno za jedno ogrodzenie" ?
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Agricola

Post autor: szutek »

Odłożyć z własnych zasobów do "banku" ?
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Agricola

Post autor: Edwardo »

drewno oddajesz do zasobów ogólnych (banku), jak zwał, tak zwał, w każdym razie poza planszę :)
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
MartusMarcin
Posty: 113
Rejestracja: 31 sie 2013, 17:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Agricola

Post autor: MartusMarcin »

dzięki.
a możecie mi wytłumaczyć jak to jest z nowym członkiem rodziny i izbami ?

Czy nowy członek rodziny musi posiadać własną izbę czy mogę go stworzyć posiadając 2 izby ?
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: Indar »

Musisz mieć wolną izbę, jedynie karta akcji "powiększ rodzinę pomimo braku miejsca" czy jakoś tak pozwala Ci powiększyć rodzinę bez koniecznej wolnej izby.
Awatar użytkownika
MartusMarcin
Posty: 113
Rejestracja: 31 sie 2013, 17:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Agricola

Post autor: MartusMarcin »

to jeszcze 2 pytania na gorąco w czasie pierwszej gry :)

- mając jedno duże ogrodzenie mogę mieć w środku jeden rodzaj zwierząt?
-czy mając w swoich zasobach jedno zboże i wolne zaorane pole muszę korzystać z pola "weź 1 zboże" aby to zaorane pole obsiać czy mogę je obsiać zbożem z własnych zasobów ?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Agricola

Post autor: BartP »

Przede wszystkim musisz przeczytać ponownie instrukcję, bo rzeczy Ci się mieszają.
- tak, i tylko jeden
- żeby obsiać pole, korzysta się z akcji "obsiej pole / upiecz chleb"
Awatar użytkownika
MartusMarcin
Posty: 113
Rejestracja: 31 sie 2013, 17:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Agricola

Post autor: MartusMarcin »

Po zakończonej grze mamy jeszcze kilka wątpliwości:
-żeby być graczem rozpoczynającym trzeba w każdej turze postawić znacznik członka rodziny na polu "Gracz rozpoczynający oraz : magazyn 1 żywność ( tu też pytanie odnośnie magazynu - co to oznacza)/ Gracz rozpoczynający oraz/lub 1 małe usprawnienie"? Co jeśli żaden z graczy nie umieści tam swojego członka rodziny?
- co oznacza karta duże usprawnienie Studnia?
- w hasłach gdzie jest oraz/lub rozumiem, że może wykonać obydwie czynności?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Agricola

Post autor: BartP »

Jeśli nikt nie stanie na polu, które pozwala być pierwszym graczem, to pierwszym graczem pozostaje ten sam gracz cały czas.
oraz/lub oznacza obie czynności na raz albo jedną z nich
Nie pamiętam, co robi Studnia.
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Agricola

Post autor: hsiale »

1. Te, kto postawi członka rodziny na polu "Gracz rozpoczynający", przejmuje znacznik. Jeśli nikt tego nie zrobi, znacznik (i rozpoczynanie kolejki) zostaje u tego, kto miał go do tej pory.

2. Budujesz za tyle, ile jest a karcie (nie pamiętam i nie mam pod ręką), efekt to trochę żywności, ale główny efekt Studni to punkty, które daje - najwięcej ze wszystkich dużych usprawnień.

3. Oraz/lub pozwala wykonać jedną (dowolną) akcję lub obie.
ODPOWIEDZ