Gra o tron - alternatywy dla min. 5 osób?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
ketyow
Posty: 43
Rejestracja: 04 lut 2010, 16:30
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 11 times

Gra o tron - alternatywy dla min. 5 osób?

Post autor: ketyow »

Cześć. Przymierzam się do zakupu nowej gry, no i poszukuję czegoś z dawką negatywnej interakcji, podkładania świń przeciwnikowi, dla minimum 5 osób, najlepiej o niewysokiej losowości i żeby czas gry nie był strasznie, strasznie długi. Tzn. zdaję sobie sprawę, że postawione wymagania już czynią grę długą i pewnie poniżej 3 godzin zejść nie da rady, ale takie co lubią się przeważnie rozwlec do 5 godzin to coś, czego chciałbym trochę unikać (kupiłem Cyklady gdzie na pudełku jest 90 minut, a pierwsza partia została spassowana po 5,5 godzinach gry :) - choć oczywiście teraz zdarzają się już nam i partie po 2,5h).

Wybór padł na razie na Grę o tron, ale może są jakieś ciekawe alternatywy dla niej, które byście doradzali? Czy jednak jest najlepsza?
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Gra o tron - alternatywy dla min. 5 osób?

Post autor: Olgierdd »

Dla mnie grą alternatywną dla GoTa jest REX: The Final Days of the Empire. Gra się zupełnie inaczej, ale założenia są podobne, czyli strategia, dyplomacja, sojusze i zdrady.

Niestety to gra z tych dłuższych, 2-4 godzinnych
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gra o tron - alternatywy dla min. 5 osób?

Post autor: schizofretka »

GOT jest nie do pobicia w swojej kategorii w moich oczach. Możecie ewentualnie sprawdzić Senji, które jest trochę podobne i mieści się w 2h, ale to zdecydowanie nie to samo.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Gra o tron - alternatywy dla min. 5 osób?

Post autor: windziarz44 »

+1 dla rexa. English jednak musi być znany przez graczy.
Eclipse z dodatkiem może?
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra o tron - alternatywy dla min. 5 osób?

Post autor: Perpetka »

Dla 5-6 osób zawsze polecam Imperial.
Awatar użytkownika
ketyow
Posty: 43
Rejestracja: 04 lut 2010, 16:30
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 11 times

Re: Gra o tron - alternatywy dla min. 5 osób?

Post autor: ketyow »

No, jeśli chodzi o angielski, to niestety odpada, bo o ile moją pierwszą grą było MTG, więc mnie chyba nic nie zaskoczy, o tyle części graczy czasami i tekst po polsku trzeba tłumaczyć :wink:

Dzięki za propozycje, przyjrzę się (tak jak mówiłem, za długi czas gry nie dyskwalifikuję, bo to sprawa dalszego rzędu), a jeśli komuś coś jeszcze przyjdzie do głowy, chętnie posłucham (także rozdrabnianie na plusy i minusy danej gry w stosunku do GoT).

Muszę sobie kupić coś mocnego przed premierą Tezeusza, bo (znając jakość Portalu) wtedy łatwiej będzie mi powiedzieć "pal licho pieniądze" i nabyć ostatecznie dwie gry, a nie jedną :mrgreen:

Edit: Co do angielskiego, to jeśli oczywiście instrukcja jest po angielsku, ale w rozgrywce nie używa się anglojęzycznych elementów, to może być, ja będę już graczom tłumaczył po polsku w razie czego :wink:
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra o tron - alternatywy dla min. 5 osób?

Post autor: mig »

Jeszcze rewelacyjne Struggle of Empires Wallace`a.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Gra o tron - alternatywy dla min. 5 osób?

Post autor: windziarz44 »

Rex ma sporo tekstu na kartach także angielski to must.
trpaslík
Posty: 29
Rejestracja: 20 lut 2013, 12:06

Re: Gra o tron - alternatywy dla min. 5 osób?

Post autor: trpaslík »

ketyow pisze:, ale takie co lubią się przeważnie rozwlec do 5 godzin to coś, czego chciałbym trochę unikać (kupiłem Cyklady gdzie na pudełku jest 90 minut, a pierwsza partia została spassowana po 5,5 godzinach gry :) - choć oczywiście teraz zdarzają się już nam i partie po 2,5h).
Poleciłbym Eclipse, choć to całkiem co innego niż Gra o Tron. Jednak widząc Wasze czasy gry w Cyklady, wątpie żeby Eclipse/Gra o Tron spełniły warunek czasu gry.
Nam pierwsza partia w Cyklady zajeła 3godz., a teraz gra zajmuje nam 2,0 - max 2,5godz. Wcześniej wymienione tytuły zabierają wiecej czasu niż Cyklady. Patrząc na Wasze tempo, to rozgrywki w Eclipse będą się toczyły ponad 5 godzin.
Awatar użytkownika
ketyow
Posty: 43
Rejestracja: 04 lut 2010, 16:30
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 11 times

Re: Gra o tron - alternatywy dla min. 5 osób?

Post autor: ketyow »

No u nas jest ogromnie dużo gadania w ciągu rozgrywki, podjudzania, szemrania za plecami, tego autorzy gier nie mogli przewidzieć :wink: Także jeśli rozkładanie planszy to dodatkowe pół godziny do godziny, to się robi już średniawo.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gra o tron - alternatywy dla min. 5 osób?

Post autor: kwiatosz »

U nas pierwsza partia Eclipse trwała ponad 8 godzin, teraz na 4 osoby da się zagrać poniżej 2 godzin bez stresu, a nawet sporo poniżej.
Rexa niespecjalnie polecam - za mało gry w grze - ale zdaję sobie sprawę, że jestem w tym dość odosobniony (o właśnie, dopisać do sąsiedniego wątku ;) ).
Na 5 osób Chaos w Starym Świecie ze szczurem jest ok.

A jeśli chcecie podkładania świń i negatywnej interakcji dla minimum pięciu osób w innym ujęciu to zdecydowanie polecam Avalon :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
ketyow
Posty: 43
Rejestracja: 04 lut 2010, 16:30
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 11 times

Re: Gra o tron - alternatywy dla min. 5 osób?

Post autor: ketyow »

No właśnie, jak się trochę ogra, to gra przyspiesza, zwłaszcza kiedy nie trzeba już dziewczynom tłumaczyć zasad kolejny raz :mrgreen:

Chaos z dodatkiem to jednak o koszt dodatku wyższa cena od GoT, więc na tę chwilę odpuszczę, ale bardzo Ci dziękuję za tego posta, bo Chaos mam na liście gier: 'must have kiedyś', a nie wiedziałem, że z dodatkiem rozszerza ilość graczy do pięciu, to przegapiłem.
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Gra o tron - alternatywy dla min. 5 osób?

Post autor: Indar »

GoT to gra która ląduje u nas na stole praktycznie zawsze kiedy zbiera się przynajmniej 5 osób. To w/g nas porządna pozycja która powinna zagościć u Was na długo.
GoT ma też jedną zaletę - nie ma tam za dużo początkowego rozstawiania. Wojtku, bierz GoTa! Jak się nie spodoba to mnie powiesisz ;)
K.
Awatar użytkownika
Solmath
Posty: 57
Rejestracja: 25 kwie 2013, 14:56
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time

Re: Gra o tron - alternatywy dla min. 5 osób?

Post autor: Solmath »

Spartacus (do 4 os., z dodatkiem do 6). Długa, ale można regulować czas gry. Przy odpowiednich graczach, niezwykle paskudna, wredna rozgrywka. Zdrady i wbijanie noża w plecy. Czyli chyba to, czego szukasz. :twisted:
Niestety po angielsku, ale tekstu jest na tyle mało, że wystarczą krótkie ściągi z tłumaczeniem.
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 40 times
Been thanked: 188 times

Re: Gra o tron - alternatywy dla min. 5 osób?

Post autor: krecilapka »

Jedyna lepsza alternatywa (przy Twoich założeniach), od GoT to chyba tylko paintball w swoich najdroższych i najelegantszych strojach ;).
Nie za pierwszym, to za drugim-trzecim razem Gra o Tron powinna wam podsunąć swoje wszelkie smaczki. O alternatywach pomyślicie gdy będziecie wzajemnie doskonale znali swój styl gry. Nastaw się, że pierwsze starcia będą dłuższe niestety niż Cyklady, ale z czasem naprawdę skróci się to do 2,5-3 h. W 4 się będziecie mieści.
BtW czas gry skrócić można wręczając każdemu listę dostępnych kart. Wtedy uczestnicy zabawy mają przed oczami możliwości co bywa pomocne. Unika się meganudnej sytuacji, gdy 2 graczy przegląda swoje karty postaci 10 minut, a reszta trenuje ziewanie synchroniczne.
Na BGG gościu napisał, że pomagają sobie klimatyczną klepsydrą 3 minutową, dopingującą lubiących solidnie przemyśleć wszelkie możliwości na planszy ;).

Zamiast alternatyw poszukaj promocji drugiej edycji i miłej zabawy :D
Sir-Rafał
Posty: 147
Rejestracja: 14 sty 2011, 19:38
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Gra o tron - alternatywy dla min. 5 osób?

Post autor: Sir-Rafał »

GoT to zapewne jeden z liderów w swojej kategorii. Jeśli coś podobnego to warty polecenia jest Kemet, ale i tak najpierw Gra o Tron.
Moje planszówkowe nabytki: BGG

Polecam: Blog CIEKAWE GRY
CheshireCat
Posty: 58
Rejestracja: 29 lis 2012, 00:18
Been thanked: 2 times

Re: Gra o tron - alternatywy dla min. 5 osób?

Post autor: CheshireCat »

kwiatosz pisze:Na 5 osób Chaos w Starym Świecie ze szczurem jest ok.
+1, ta gra jest moim zdaniem lekko niedoceniana, wprawdzie wolę GoT, ale nie raz gracze, z którymi grałem i w GoTa i w Chaos mówili, że obie gry dają im dużo frajdy, GoT jest cięższy i daje nieco więcej satysfakcji, a Chaos bywa zabawny i daje więcej czystego funu :D a móżdzenia też jest wystarczająco
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra o tron - alternatywy dla min. 5 osób?

Post autor: Perpetka »

Perpetka pisze:Dla 5-6 osób zawsze polecam Imperial.
Dodam coś więcej do swojej polecanki, bo jak pisałam z telefonu, to się nie rozpisałam. Bardzo fajna gra, w której gracze są grupą żydomasońskich cyklistów lub też innej grupy trzymającej władzę, która wpływa na rządy poszczególnych krajów i patrzy, jak się na mapie wybijają, starając się tymczasem maksymalizować swój prywatny zysk. Grałam dwa czy trzy razy, dawno, ale zapamiętałam, że to wybitnie dobra gra była i dobrze się skalowała. Parę lat temu wyszedł reprint - Imperial 2030, z kilkoma modyfikacjami zasad, wg BGG jeszcze lepsze od oryginału.
ODPOWIEDZ