Gdy w pudełku z grą jest więcej elementów niż powinno być :)

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Gdy w pudełku z grą jest więcej elementów niż powinno być :)

Post autor: adam_k27 »

Tak pytam z ciekawości czy często wam się zdarza, że w pudełku z gra dostajecie więcej elementów niż potrzebnych jest do gry? Mi się jeszcze nie zdarzyło aby w jakiejś kupionej grze brakowało elementów (na powiedzmy jakieś 8 kupionych ostatnio tytułów) Za to to w dwóch przypadkach miałem tych elementów więcej niż powinno być. Różnice zawsze dotyczyły drewnianych elementów. W Epoce Kamienia miałem o jedno drewienko więcej, oraz w Ostatniej Woli było zbyt dużo drewnianych znaczników i to bodajże z 3 rodzaji. Czyżby te znaczniki były odliczane za pomocą wagi i stąd przekłamania? Generalnie oczywiście to nie jest problem, choć teoretycznie użycie zbyt dużej ilości znaczników w grze może w pewnych przypadkach wpłynąć na rozgrywkę.
Ruben$
Posty: 107
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:26
Has thanked: 2 times

Re: Gdy w pudełku z grą jest więcej elementów niż powinno by

Post autor: Ruben$ »

Robinson Crusoe ma więcej elementów plastikowych i drewnianych w pierwszej edycji :) Myślę, że może producent dodaje je po to żeby zabezpieczyć graczy kiedy zgubią swoje elementy :)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Gdy w pudełku z grą jest więcej elementów niż powinno by

Post autor: BartP »

Musi być równowaga w przyrodzie, komuś brakuje, to komuś dodają ;]. Ale chyba nigdy nie zdarzyło mi się mieć więcej czegoś. Jeśli już, to z instrukcji wynikało, że mogę mieć: sformułowania pokroju "ok. 20 zielonych kostek" lub "nie mniej niż 14 czerwonych cylindrów". Wtedy zdarzało się, że miałem więcej.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9478
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Gdy w pudełku z grą jest więcej elementów niż powinno by

Post autor: MichalStajszczak »

Dodatkowy element w grze to nie problem. Gorzej, jak ktoś ma dodatkowy element puzzla, bo takie przypadki też się zdarzają. :D
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Gdy w pudełku z grą jest więcej elementów niż powinno by

Post autor: Veridiana »

Kto ma Trajana, posiada kilkanaście więcej znaczników akcji (x2) niż potrzeba, bo autorzy zapomnieli zmienic ich ilość w pudełku, po tym jak zmienili zasade ich zdobywania 8)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Gdy w pudełku z grą jest więcej elementów niż powinno by

Post autor: bogas »

Czasami jest czegoś więcej przez pomyłkę (np. pierwsze wydania Steam), a czasem wydawca specjalnie daje elementy "na zapas", np. w Trajanie są dodatkowe znaczniki do poruszania się po "mankali" (po jednym w każdym kolorze), a w Zug um Zug Europa (niemieckiej edycji Wsiąść do pociągu) mam po 3 albo 4 dodatkowe plastikowe wagoniki w każdym kolorze i tu trzeba uważać, bo ilość wagoników w grze jest bardzo istotna, a na pierwszy rzut oka nie widać czy jest za dużo czy za mało.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 193 times

Re: Gdy w pudełku z grą jest więcej elementów niż powinno by

Post autor: elayeth »

Zdarzyło się tylko raz i to ostatnio. Jedna więcej osada koloru żółtego w Terra Mystica...
Na szczęście nigdy nie miałem braków. :)
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Gdy w pudełku z grą jest więcej elementów niż powinno by

Post autor: watman »

bogas pisze:/ciap/w Zug um Zug Europa (niemieckiej edycji Wsiąść do pociągu) mam po 3 albo 4 dodatkowe plastikowe wagoniki w każdym kolorze i tu trzeba uważać, bo ilość wagoników w grze jest bardzo istotna, a na pierwszy rzut oka nie widać czy jest za dużo czy za mało.
w tej grze sa zawsze dodatkowe wagoniki na wypadek zagubienia - w mojej wersji PL tez - dokladnie to po 45 + 3 nadmiarowe na kolor...
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 176 times

Re: Gdy w pudełku z grą jest więcej elementów niż powinno by

Post autor: lacki2000 »

Zdarza się, zwłaszcza przy drewnianych znacznikach, których powinno być "na oko nie mniej niźli garść". No i czasem za dużo powietrza jest.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Gdy w pudełku z grą jest więcej elementów niż powinno by

Post autor: MarcinG »

W polskiej edycji Puerto Rico znalazłem 21 dodatkowych kolonistów :)
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gdy w pudełku z grą jest więcej elementów niż powinno by

Post autor: Karit »

Ja w polskim Steamie miałem bagatela ponad 50 dodatkowych kolorowych żetonów. Nawet pytałem w sklepie czy to ok, czy one są do czegoś potrzebne, ale okazało się że nie, miałem kopę drewienek gratis :)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Kornellious
Posty: 103
Rejestracja: 25 sie 2011, 23:06
Lokalizacja: Szczecin

Re: Gdy w pudełku z grą jest więcej elementów niż powinno by

Post autor: Kornellious »

Ja też w 'polskim' (hehe) Steamie dostałem do wymienionych w instrukcji drewnianych znaczników kilkadziesiąt dodatkowych, ale w pudełku była też ulotka mówiąca, że ten nadmiar się przyda do dodatków...
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Gdy w pudełku z grą jest więcej elementów niż powinno by

Post autor: FortArt »

Nie do przebicia pozostaje dla mnie gra z konca PRL niejaki "Zysk" wydana bodaj przez jakas spoldzielnie. Otoz kazdy z pieciu graczy powinien miec po jednym statku i jednym samolocie w swoim kolorze. A miał po pięć. 500% potrzebnych komponentow
:)
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gdy w pudełku z grą jest więcej elementów niż powinno by

Post autor: Perpetka »

W jakiejś grze kiedyś dodali jakieś dziwne żetony i potem dopiero na BGG opublikowali wariant z ich użyciem. Co to było, Tempus?
Przy czym to nie było jak we Władcach Podziemii, gdzie było od razu zapowiedziane, że będą zasady do dodatku.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Gdy w pudełku z grą jest więcej elementów niż powinno by

Post autor: gafik »

Ja mam 2 x więcej zielonych dysków w CO2.
Awatar użytkownika
yanoo
Posty: 262
Rejestracja: 09 maja 2011, 18:59
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Gdy w pudełku z grą jest więcej elementów niż powinno by

Post autor: yanoo »

Ostatnio zakupiłem Ankh-Morpork i był jeden agent czerwonych za dużo :)
This is Stannis Baratheon. The man will fight to the bitter end and then some.

BGG
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 976
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 688 times

Re: Gdy w pudełku z grą jest więcej elementów niż powinno by

Post autor: Bart Henry »

MarcinG pisze:W polskiej edycji Puerto Rico znalazłem 21 dodatkowych kolonistów :)
Potwierdzam, u mnie też są zapasowi koloniści. Fajna sprawa, bo to jednak najmniejsze znaczniki, czyli te najbardziej narażone na przypadkowy upadek i poturlanie się pod łóżka, czy kanapy. Brązowe znaczniki niesamowicie przyswoiły sztukę maskowania się na ciemnym dywanie, więc większa ich ilość zapewne wychodzi Lacercie na plus - lepiej dać kilka więcej, niż potem dosyłać listownie.
CheshireCat
Posty: 58
Rejestracja: 29 lis 2012, 00:18
Been thanked: 2 times

Re: Gdy w pudełku z grą jest więcej elementów niż powinno by

Post autor: CheshireCat »

A moze ktoś ma jeden nadmiarowy PDS (czarny, ale jakiegokolwiek koloru by się nadał - łatwo przemalować ;)) z TI?:P bo ja niestety kupiłem używaną wersję właśnie bez tej jednej figurki i niby nie problem, ale... ;)
Jakby ktoś miał (najlepiej z Wawy :P) to pisać proszę - stawiam piwo, a nawet 2 ;)
A i u mnie byo za dużo znaczników kukurydzy o 2 w PR, ale już się jededen był zgubił ;)
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Gdy w pudełku z grą jest więcej elementów niż powinno by

Post autor: adam_k27 »

Wczoraj zagrałem z dziećmi w Magnum Sal i okazało się że jest 11 czarnych górników zamiast 10. Jakoś wcześniej nikt nie grał czarnymi i nie zwróciliśmy na to uwagi. Tak więc wychodzi na to że nadmiarowe elemety to dosyć powszechne zjawisko :-
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Odp: Gdy w pudełku z grą jest więcej elementów niż powin

Post autor: Rocy7 »

W Awanturnikach jest 6 desek mostu mimo iz potrzeba 5:)
Merigold
Posty: 81
Rejestracja: 02 sty 2014, 13:40

Re: Gdy w pudełku z grą jest więcej elementów niż powinno by

Post autor: Merigold »

A w pędzących żółwiach jest dodatkowy żeton trawy bez żółwia - i jak się gra w 6 osób, to jeden może grać w sojuszu z kim się chce, albo przeciw - taki home rule :lol:
Z pozdrowieniami
1% dla psów ratowniczych
ODPOWIEDZ