[Galicyjska Inicjatywa Strategiczna] "Gettysburg 1863 r

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!

Jaki okres interesuje Cię najbardziej?

Wojna Secesyjna (1861-65)
11
26%
Powstanie Styczniowe (1863-64)
11
26%
Wojna francusko-pruska (1870-71)
5
12%
Wojna rosyjsko-turecka (1877-78)
4
10%
Wojna prusko-austriacka (1866)
4
10%
Wojna Krymska (1855)
7
17%
 
Liczba głosów: 42

Awatar użytkownika
ram
Posty: 201
Rejestracja: 29 lis 2005, 16:07
Has thanked: 103 times
Been thanked: 24 times

Post autor: ram »

Głosuję za Powstaniem - tematyka, rzecz jasna.
Kupię, choćby nawet harcore hex&counter było :D

Mam nadzieję, że pojawi się generał Heidenreich :)

Pozdrawiam.
Zulu Frh. von Auffenberg

Post autor: Zulu Frh. von Auffenberg »

Myślałem o Haukem.
Zresztą o Heidenreichu też warto pomyśleć.
Miej tylko na uwadze, że nie chcę odwzorowywać starć w sposób stricte zgodny z historią, bo gra nie miałaby sensu.

Poza tym podoba mi się Twój wybór. :D

Na razie wygląda na to, że zrobi się grę secesyjno-powstańczą.
Dla każdego cuś miłego.
Dani
Posty: 329
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27

Post autor: Dani »

Zulu Frh. von Auffenberg pisze:Na razie wygląda na to, że zrobi się grę secesyjno-powstańczą.
Dla każdego cuś miłego.
Z jednej planszy i żetonów? ;)
Zulu Frh. von Auffenberg

Post autor: Zulu Frh. von Auffenberg »

Nie. W środku będzie mapa do scenariusza secesyjnego i druga do scenariusza powstańczego.
Zulu Frh. von Auffenberg

Post autor: Zulu Frh. von Auffenberg »

Rada Starszych :wink: Galicyjskiej Inicjatywy w składzie okrojonym stwierdziła, że podczas II Przemyskich Manewrów Strategów koniecznie trzeba będzie przetestować pomysły co do II połowy XIX wieku.
Z racji patriotyczno-emocjonalnych wybór padł na zupełnie hipotetyczne (choć pewnie jednak oparte o bitwę pod Grochowiskami) starcie z Powstania Styczniowego.
Zatem po jednej stronie masa carskiego piechura, draguny i kazaki oraz kilka armat, po drugiej stronie trzy albo cztery rodzaje powstańczej piechoty (strzelcy, tyralierzy, kosynierzy i koniecznie żuawi śmierci), jazda powstańcza (ułani) i pewnie jakie dworskie śmigownice.
Rosjanie działający np. trzema w miarę równymi liczebnie kolumnami, mający problemy z brakiem jednolitego dowodzenia, po drugiej stronie jednolite dowództwo powstańcze, nie zawsze dające sobie radę na placu bitwy.

Szukamy rysunków i zdjęć stanowiących pomoc w narysowaniu ikonek.
Dani
Posty: 329
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27

Post autor: Dani »

Zulu Frh. von Auffenberg pisze:Szukamy rysunków i zdjęć stanowiących pomoc w narysowaniu ikonek.
A może poszukujecie kogoś, kto mógłby wam pomóc w oprawie graficznej?
Zulu Frh. von Auffenberg

Post autor: Zulu Frh. von Auffenberg »

W sumie Ork jest tą częścią graficzno-estetyczną, ale myślę, że każda pomoc się zawsze przyda.
Zapraszam na forum Inicjatywy.
Zulu Frh. von Auffenberg

Post autor: Zulu Frh. von Auffenberg »

Póki co za namową Pana P. wpadłem na pomysł, żeby zamiast punktów ruchu zastostosować minuty.
Przykładowo oddział piechoty w ciągu minuty albo pokona jeden heks czysty, albo odda jedną salwę, albo wykona zwrot, albo zmieni szyk.
Oddział kawalerii w ciągu minuty przejedzie 3 heksy terenu czystego albo wykona zwrot, albo zmieni szyk.

Itd.
Zulu Frh. von Auffenberg

Post autor: Zulu Frh. von Auffenberg »

Podjąłem już decyzję w sprawie pierwszych dwóch scenariuszy do nowej gry.

Będą to scenariusze pod nazwą "GETTYSBURG. 1 lipca 1863 r. - historyczny" i "GETTYSBURG. 1 lipca 1863 r. Generał Slocum przyspiesza."
Wojpajek
Posty: 64
Rejestracja: 21 gru 2004, 15:06

Post autor: Wojpajek »

Ja bym chciał móc na tym szczeblu rozegrać wszystkie 3 dni tej bitwy. Co do minut to fajna nazwa :] Bardziej klimatyczna od PR.
Zulu Frh. von Auffenberg

Post autor: Zulu Frh. von Auffenberg »

Wojtku właśnie Panzerfan powiedział, że Gettysburg wyda tylko w całości.
Nie pozostaje mi nic innego, jak się ugiąć :wink:

Jeśli chodzi o owe minuty to kombinujemy jak to ożenić z aktywacją i jakiś pomysł (choć niekoniecznie bardzo odkrywczy) jest.
Zulu Frh. von Auffenberg

Post autor: Zulu Frh. von Auffenberg »

Póki co chodzi mi po głowie zainspirowany myślą Orka pomysł wykorzystania w grze kart.
Ale nie jako kart napędzających grę (czyli a la Ścieżki chwały), ale jako regulujących aktywację.
Zaczyna mi się to coraz bardziej podobać. :D
Wojpajek
Posty: 64
Rejestracja: 21 gru 2004, 15:06

Post autor: Wojpajek »

To bardzo dobrze, że się ugiołeś w sprawie całej gry :)
Co do kart- myslę, że to by bardzo urozmaiciło grę. Słowem ten Gettysburg jest kolejną bardzo mocno oczekwianą grą z waszej inicjatywy :)
Zulu Frh. von Auffenberg

Post autor: Zulu Frh. von Auffenberg »

Na pomysł kart wpadłem pod wpływem pomysłu Orków, by korzystać z żetonów czy czegoś podobnego do oznaczania pierwszeństwa.
Gra napędzana kartami mnie średnio interesuje - tutaj te karty byłyby ładnym urozmaiceniem i służyłyby niejako do stawiania na właściwego konia czyli wodza, czyli nieco na zasadach karcianek.
Obawiam się jedynie sytuacji, gdy tych wodzów będzie za mało (np. w Powstaniu Styczniowym), ale to wtedy zrezygnuje się z kart i wprowadzi reguły opcjonalne.
Zulu Frh. von Auffenberg

Post autor: Zulu Frh. von Auffenberg »

Żetony piechoty zostaną ukazane następująco:
:arrow: każdy oddział będzie miał nie jeden a stosowną liczbę żetonów,
:arrow: żeton ustawiamy krawędzią do kąta heksu, a nie do krawędzi,
:arrow: przykładowo mamy oddział piechoty (dajmy na to jankeski pułk piechoty spod Gettysburga) o sile 5 punktów (500 ludzi):
:!: oddział w pełnej sile reprezentowany jest przez żeton w kształcie kwadratu - żeton ten symbolizuje szyk kolumnowy, na rewersie oddział o sile 4, szyk kolumnowy.

W razie utraty punktu siły żeton przewracamy na rewers.
W razie, gdyby oddział o sile 5 albo 4 miał się rozwinąć w linię, używamy żetonu linii podobnego do tego zastosowanego w Kircholmie i grach zachodnich.

:!: jeśli oddziałowi pozostaną 3 punkty siły zamieniamy poprzedni żeton na nowy, posiadający na awersie siłę 3, na rewersie 2.
Żeton tego oddziału ma dwie krawędzie służące do oznaczania szyków: jedną do oznaczenia szyku liniowego, drugą kolumnowego. W razie zmiany szyku oddział po prostu obrócimy ustawiając odpowiednią krawędzią do właściwego kąta heksu.
Jeśłi oddział straci punkt siły, odwrócimy go na rewers z 2 punktami.

:arrow: każdy oddział piechoty o sile 1 będzie oznaczony zetonem oznaczającym tyralierę.

Wprawdzie taki system niesie za sobą konieczność wyprodukowania wielkiej liczby żetonów, ale ma on swoje zalety - nie będziemy korzystać ani z tabel ani z żetonów oznaczających pozostałą siłę (patr zliczenie punktów siły przed walką w niektórych grach bądź wielkie stosy, które ktoś kiedyś uznał za główną cechę pewnej gry).

Tutaj nie będzie stosów, bądź ewentualnie stos będzie traktowany wyłącznie jak jeden zbiorczy żeton.
Trzeba będzie utrzymywać porządek za mapą, ale na mapie porządek niejako utrzyma się sam.
Awatar użytkownika
Nico
Recenzent
Posty: 133
Rejestracja: 05 cze 2004, 18:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Nico »

Panowie po co robić takiego absurdalnego giganta jak Gettysburg? Jest tyle fajnych dużo mniejszych i równie emocjonujących bitew z tamtego okresu np.: Wilson Creek 1861, Pea Ridge 1862, Cedar Creek 1864. Mniejsze znaczy grywalniejsze i nie znaczy gorsze, czy mniej emocjonujące niż wałkowana już wiele razy bitwa pod Gettysburgiem.
Nico
Zulu Frh. von Auffenberg

Post autor: Zulu Frh. von Auffenberg »

Bo miałem ochotę od czasu, gdy pierwszy raz przeczytałem książkę Pana Grzegorza Swobody.
Poza tym Gettysburg da się ładnie pokawałkować i nie będzie to jedyna bitwa, na którą się poważę.
Dodatkowo zamieści się jeden albo dwa scenariusze z Powstania Styczniowego - zapewne Bitwę pod Grochowiskami i coś na jej kanwie.
Awatar użytkownika
Nico
Recenzent
Posty: 133
Rejestracja: 05 cze 2004, 18:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Nico »

Życzę powodzenia Ci Zulu :), niemniej sądze, że mniejsza bitwa miałaby szansę trafić do większego grona odbiorców. Szczególnie, że Gettysburg to bardzo specyficzna bitwa, gdzie dowódcy armii mieli mały wpływ na kierowaniem podległymi oddziałami pierwszego dnia bitwy, szczególnie w przypadku strony federalnej.
Nico
Zulu Frh. von Auffenberg

Post autor: Zulu Frh. von Auffenberg »

Będzie mały wpływ na dowodzenie Nico. Mam już pomysła.
Swoją droga być może poproszę Cię o pomoc i konsultację.
Ale szczegóły na GG.
Zulu Frh. von Auffenberg

Post autor: Zulu Frh. von Auffenberg »

Orkowie narysowali już ikonki rosyjskiego piechura i kozaka oraz powstańczych kosyniera i żuawa.
Zwłaszcza kosynier prezentuje się rewelacyjnie - śmiałym uderzeniem zamierza rozbić rotę rosyjskich piechurów :twisted: :wink:
Awatar użytkownika
Grohmann
Posty: 37
Rejestracja: 04 cze 2004, 15:26
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Grohmann »

No no. Kosynierzy pod Gettysburgiem, będzie ciekawie ;):)
Zulu Frh. von Auffenberg

Post autor: Zulu Frh. von Auffenberg »

Grohmann pisze:No no. Kosynierzy pod Gettysburgiem, będzie ciekawie ;):)
Ekhm. Chodziło mi oczywiście o Bitwę pod Grochowiskami - która jest planowana jako scenariusz dodatkowy do Gettysburga. :oops:
ODPOWIEDZ