Filary Ziemi / The Pillars of the Earth (Michael Rieneck, Stefan Stadler)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Saise
Posty: 182
Rejestracja: 19 kwie 2006, 21:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Saise »

Albo można poczekać kilka miesięcy, i kupić polską wersję od Galakty 8)
-- Hubert 'Saise' Spala --
http://grasuch.blogspot.com - reaktywowany blog o planszówkach!
Poziom -1 | Blue City Warszawa | Sklep z grami towarzyskimi Graal
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

No można - niemniej jednak jestem jedną z tych osób, która bardzo się broni przed polskimi wersjami w planszówkach, a jeszcze bardziej w grach komputerowych.

Bywam w Niemczech i grywam (rzadko bo rzadko) z cudzoziemcami i wtedy wersje angielskie/niemieckie o wiele bardziej do nich trafiają, niż polskie, do których się automatycznie zniechęcają... A Polacy to sprytny naród, więc radzą sobie i z wersjami niemieckimi i angielskimi. ^^
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 13 times

Post autor: stalker »

A ja sobie kupię polskie, a ptaszki ćwierkają że może będzie dużo szybciej, niż takie Przez pustynię na ten przykład :D

Brawo!
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
Dusso
Posty: 348
Rejestracja: 04 lip 2005, 13:02
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 1 time

Post autor: Dusso »

stalker pisze:A ja sobie kupię polskie, a ptaszki ćwierkają że może będzie dużo szybciej, niż takie Przez pustynię na ten przykład :D

Brawo!
A nie cwierkają coś dokładniej? :)
Dani
Posty: 329
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27

Post autor: Dani »

Lim-Dul pisze:No można - niemniej jednak jestem jedną z tych osób, która bardzo się broni przed polskimi wersjami w planszówkach, a jeszcze bardziej w grach komputerowych.
W planszówkach, które dotychczas mam jakoś mi Polski nie przeszkadza, ale też wolę Angielski. Co do gier komputerowych to, jest totalna tragedia. Dobre Polskie wersje da się zliczyć na palcach jednej ręki, więc niestety muszę omijać wersje sklepowe. :s

Co do "hurrahów" na wydanie Galakty, to oczywiście gratuluję doskonałego wyboru gry, ale jeśli będzie wydana w takim tempie, jak Blue Moon City, który jak się nie myle miał być początkowo w listopadzie, to cieszę się, że mam już dawno swoją wersję.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Ja napisałem, że fajnie, iż będzie w tym roku. W te kilka miesięcy to do końca nie wierzę.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
D.W.
Wydawca
Posty: 20
Rejestracja: 13 lip 2004, 11:49
Has thanked: 1 time

Post autor: D.W. »

Czasami trzeba mieć trochę wiary. Są gry, które mają opóźnienia i są takie, które ich nie mają. Co do Blue Moon City to nie przypominam sobie aby był podawany termin listopadowy.

Filary Ziemi będą produkowane w Niemczech. Co oznacza, że mamy do czynienia z niemiecką dokładnością w całym pozytywnym zakresie. Przewidywany termin realizacji czerwiec/lipiec. Prawdopodobieństwo opóźnienia minimalne.
Dani
Posty: 329
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27

Post autor: Dani »

D.W. pisze:Co do Blue Moon City to nie przypominam sobie aby był podawany termin listopadowy.
Tak słyszałem, ale nie mówię, że źle.
D.W. pisze:Filary Ziemi będą produkowane w Niemczech. Co oznacza, że mamy do czynienia z niemiecką dokładnością w całym pozytywnym zakresie.
Jakość waszych wydań nie pozostawia nic do życzenia.
D.W. pisze:Prawdopodobieństwo opóźnienia minimalne.
:wink: :D
Awatar użytkownika
Dusso
Posty: 348
Rejestracja: 04 lip 2005, 13:02
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 1 time

Post autor: Dusso »

D.W. pisze:Czasami trzeba mieć trochę wiary. Są gry, które mają opóźnienia i są takie, które ich nie mają. Co do Blue Moon City to nie przypominam sobie aby był podawany termin listopadowy.

Filary Ziemi będą produkowane w Niemczech. Co oznacza, że mamy do czynienia z niemiecką dokładnością w całym pozytywnym zakresie. Przewidywany termin realizacji czerwiec/lipiec. Prawdopodobieństwo opóźnienia minimalne.
A orientacyjna przewidywana cena?
Awatar użytkownika
D.W.
Wydawca
Posty: 20
Rejestracja: 13 lip 2004, 11:49
Has thanked: 1 time

Post autor: D.W. »

D.W. napisał:
Filary Ziemi będą produkowane w Niemczech. Co oznacza, że mamy do czynienia z niemiecką dokładnością w całym pozytywnym zakresie.
Miałem na myśli głównie terminowość produkcji. W Niemczech zarówno ta firma produkująca jak i Kosmos, który to dopina wszystko są pod tym względem O.K. i dlatego pisałem, że termin będzie taki a taki.

Co do jakości wykonania do nie zależy ono od kraju w którym jest gra produkowana. W Polsce można wykonać każdą grę na takim poziomie jak w każdym innym kraju. Koniec kropka.
Jeśli np., grę produkujemy poza granicami kraju to wynika to najczęściej albo z uwarunkowań licencyjnych, albo dlatego, że tak wyjdzie taniej lub cena produkcji wychodzi niewiele drożej ale gra przyjeżdża gotowa przez co odpada masa kłopotów. Ale nie dlatego, że czegoś nie da się zrobić w Polsce.
A orientacyjna przewidywana cena?
Nie będzie tania czego łatwo się domyślić. Tak pomiędzy wersją niemiecką a angielską.
Awatar użytkownika
Dusso
Posty: 348
Rejestracja: 04 lip 2005, 13:02
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 1 time

Post autor: Dusso »

D.W. pisze:
Nie będzie tania czego łatwo się domyślić. Tak pomiędzy wersją niemiecką a angielską.
Hmm chyba przegapiłem wydanie wersji angielskiej, jaka jest jej cena :?: :roll:
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Zdecydowanie swietna wiadomosc - az sie ciesze, ze w USA bylo opoznienie premiery, dzieki czemu nie kupilem wersji angielskiej. Akurat PoE wymaga znajomosci jezyka i tlumaczenie pokazujacych sie kart jest rownie uciazliwe i spowalniajace gre jak w niemeickim El Grande.
Czekam zatem na nieodlegla juz premiere i na pewno gre kupie.
Dusso pisze:
D.W. pisze:
Nie będzie tania czego łatwo się domyślić. Tak pomiędzy wersją niemiecką a angielską.
Hmm chyba przegapiłem wydanie wersji angielskiej, jaka jest jej cena :?: :roll:
Zalezy gdzie :-). Ale sadze, ze polska wersja bedzie kosztowala ok 120-130 PLN.

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

Lim-Dul pisze:PoE jest *prawie* niezależne językowo. Trzeba mieć przy stole albo jedną osobę, która zna niemiecki/angielski lub tłumaczenia kart - wszystko jest jawne, więc nie ma problemu.
Don Simon pisze: Akurat PoE wymaga znajomosci jezyka i tlumaczenie pokazujacych sie kart jest rownie uciazliwe i spowalniajace gre jak w niemeickim El Grande.
Właściwie to jest chyba tylko jeden problem. Można wybrać sobie z planszy "wróżkę", dzięki której można podglądać najbliższe wydarzenie. Do tej karty obowiązkowo trzeba znać język. Z pozostałymi kartami nie ma problemu, jak juz pisał Lim-Dul, wystarczy by jedna osoba przeczytała o co chodzi. Wytłumaczyć dwie karty na turę nie zwalnia gry ani trochę - i tak trzeba się zastanowić co wybrać, a przeczytanie dwóch krótkich kart to, nie wiem, jakieś 10 sekund (max).
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

No - a w El Grande równie dużo czasu zajmuje tłumaczenie kart np. Niemcom, którzy grają w grę po raz pierwszy, albo jak wszyscy po kolei biorą karty i czytają co robią. Taki to już "urok" tej gry. Szybciej jest chyba na początku tury wytłumaczyć wszystkim naraz o co chodzi z danym zestawem kart, niezależnie od tego, w jakim języku ma się grę. Abstrahując od tego, że w El Grande bardzo szybko zaczyna się rozpoznawać funkcję kart po obrazkach. =)
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 13 times

Post autor: stalker »

Ale głupia ta dyskusja, jaka wersja językowa lepsza! Grę po polsku kupi mnóstwo ludzi, a po niemiecku tylko tacy maniacy, jak Wy :P
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

He, he - no i dlatego postujemy takie rzeczy na tym forum, na którym przeczytają je tylko maniacy. ;-)

Kwestia wyboru wersji językowej ma w moim przypadku trzy wymiary (wybór w 3D!):

a) czy język musi znać tylko jedna osoba; ergo: czy elementy zależne językowo są jawne
b) czy zależy mi na tym, by mieć grę szybko
c) czy będę grał w grę z cudzoziemcami (w moim przypadku przeważnie Niemcami)

Cena jest dla mnie kryterium drugorzędnym, bo np. wersje angielskie są zazwyczaj droższe, a jednak je kupuję. W moim przypadku w większości gier optymalnym rozwiązaniem byłaby wersja właśnie angielska. A jeżeli ktoś gorzej zna język, to jak pięknie może się nauczyć podczas rozgrywki! Ja nauczyłem się angielskiego w połowie z gier komputerowych i w końcu zostałem tłumaczem - jak widać to działa! :-D
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 13 times

Post autor: stalker »

Lim-Dul pisze:Ja nauczyłem się angielskiego w połowie z gier komputerowych i w końcu zostałem tłumaczem - jak widać to działa! :-D
Nie ty jeden ;)
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

Ponad 100 godzin grania w Final Fantasy VII ze słownikiem w ręku też pozwoliło mi wskoczyć parę leveli językowych wyżej :wink:
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Ponad 100 godzin grania w Final Fantasy VII ze słownikiem w ręku też pozwoliło mi wskoczyć parę leveli językowych wyżej
Ha, ha! Widać, że nie ja jeden grałem ze słownikiem w ręku - tzn. nawet nie chodziło o to, że bym nie zrozumiał o co chodzi, bo uczyłem się angielskiego od dość dawna, ale zawsze trafiały się jakieś słówka, które chciałem sprawdzić z czystej ciekawości. =)
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Dani
Posty: 329
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27

Post autor: Dani »

Jak już się tak chwalicie to dodam tylko, że Angielskiego zacząłem się uczyć zanim poszedłem do podstawówki. :)
Co do POTE to wersja językowa nie ma znaczenia. Ja po 5-6 grach znam już wszystkie karty na pamięć, więc Niemiecki wcale mi nie przeszkadza, nawet jego "gotyckie" brzmienie troche pasuje do tej gry.
LechGol
Posty: 48
Rejestracja: 22 kwie 2007, 00:20

Post autor: LechGol »

Mam takie jedno nurtujące mnie pytanko:

Jakie wymiary ma plansza do Filarów Ziemi?

W ogóle to fajnie było by mieć stół rozkładany pod różne gry. Ewentualnie żeby plansze były jakichś standardowych wymiarów
ThurnUndTaxis(4-) Carcassonne(4) Jambo(4) WyattEarp(4) Samurai(4-) Fasolki(4-) SchottenTotten(4-) ZaginioneM(4-) Osadnicy(5--) Caylus(5-) LOTR-Konfrontacja(5-) Cytadela(3+)
"Lepiej wyć do księżyca niż szczekać za sforą psów"
LechGol
Posty: 48
Rejestracja: 22 kwie 2007, 00:20

Post autor: LechGol »

nikt nie zna wymiarów planszy?
eueueueu???
Ma w ogóle ktoś tę grę?
ThurnUndTaxis(4-) Carcassonne(4) Jambo(4) WyattEarp(4) Samurai(4-) Fasolki(4-) SchottenTotten(4-) ZaginioneM(4-) Osadnicy(5--) Caylus(5-) LOTR-Konfrontacja(5-) Cytadela(3+)
"Lepiej wyć do księżyca niż szczekać za sforą psów"
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Około 56 x 43 centymetrów.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

LechGol pisze:nikt nie zna wymiarów planszy?
eueueueu???
Ma w ogóle ktoś tę grę?
Właśnie zamawiasz stół do pokoju?
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
LechGol
Posty: 48
Rejestracja: 22 kwie 2007, 00:20

Post autor: LechGol »

Pancho - około dzięki :)

Geko - tak to jest, że mam zawsze problem ze stołem do gier, myślę więc o jakimś uniwersalnym, przeznaczonym tylko do grania :?
ThurnUndTaxis(4-) Carcassonne(4) Jambo(4) WyattEarp(4) Samurai(4-) Fasolki(4-) SchottenTotten(4-) ZaginioneM(4-) Osadnicy(5--) Caylus(5-) LOTR-Konfrontacja(5-) Cytadela(3+)
"Lepiej wyć do księżyca niż szczekać za sforą psów"
ODPOWIEDZ