Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: prz22 »

Zapraszam do dyskusji na temat potencjalnego nowego lidera rankingu BGG.

Co to będzie za gra? Euro? Przygodowa? Z jaką mechaniką? O jakiej tematyce? Jak długo będziemy czekać? Kto ją zaprojektuje: ktoś zupełnie nieznany, czy któraś z gwiazd myśli planszówkowej? Jakie warunki musi spełnić taka gra?

Kto w końcu pokona Zimną Wojnę i czy to w ogóle kiedykolwiek nastąpi;)? Bo może w myśli planszówkowej odkryto już wszystko i zabraknie niezbędnej innowacyjności, aby stworzyć tytuł, który odbije tron?!
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
przemoo99
Posty: 310
Rejestracja: 26 gru 2010, 14:08
Lokalizacja: Sheffield/UK

Re: Odp: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: przemoo99 »

Android: Netrunner. I to już niedługo :-)
Planszówkowy maniak... :)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Odp: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: KubaP »

przemoo99 pisze:Android: Netrunner. I to już niedługo :-)
Oby nie, oznaczałoby to klęskę świata gier planszowych jako takiego i wstęczną ewolucję w stronę elcegowo-magicowych wyciągarek mamony. Oby nie.

Ja liczę na to, że w końcu Pan Stefan doczeka się pierwszego miejsca. Może Bruggia? Może Amerigo? Kto wie? :)
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: staszek »

Mam nadzieję,że nie opuści swojej piątej pozycji 8)
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: staszek »

Z nowych rzeczy,liczę że Terra po wydaniu dodatku pójdzie o kilka miejsc jeszcze.
W tej chwili jest prawie 7ma 8)
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: sirkozi »

Robinson Crusoe 8)
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 755
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: pingus »

Ja mam nadzieję, że to będzie wreszcie jakaś przystępna gra hybrydowa. Żaden eurosuchar, ciężkawiec, ale też nie jakiś typowy party game. Z pierwszej dwudziestki widziałbym tam najchętniej 7 cudów albo dominiona. Ale mam nadzieję, że doczekamy się niedługo czegoś lepszego, co będzie pięknie wydane i miłe do grania.

Przypominam też o czym często wszyscy zapominają, że jest to ranking tego jak dużą ochotę ludzie mają grać w te gry, a nie jakiejś jakości czy szeregowania ich pod względem dorobku designerów czy epickości. Dlatego zawsze zastanawia mnie co tam robią pozycje typu TTA (jak często można mieć ochotę grać w tego kilkugodzinnego molocha) czy Terry mysticy, a nawet mage knighta. Ale potem sobie przypominam, że na bgg zgodnie z nazwą głosują głównie geeki, a nie bardziej relaksacyjni gracze i trzeba brać poprawkę, że każda długa, popularna gra dostaje +1 do rankingu.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8803
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2711 times
Been thanked: 2399 times

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: Curiosity »

A niby skąd to info, że to jest ranking "chciejstwa" a nie jakości? Czy gra, która dostała 1 jest lepsza czy gorsza od tej, która nie została oceniona?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: Epyon »

Spokojnie, już nad tym tytułem pracuję. 8)
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: jolietjake »

pingus pisze:Ja mam nadzieję, że to będzie wreszcie jakaś przystępna gra hybrydowa. Żaden eurosuchar, ciężkawiec, ale też nie jakiś typowy party game. Z pierwszej dwudziestki widziałbym tam najchętniej 7 cudów albo dominiona. Ale mam nadzieję, że doczekamy się niedługo czegoś lepszego, co będzie pięknie wydane i miłe do grania.
No Dominion chyba nie ma nic wspólnego z hybrydą, bo również jest suchy tematycznie
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 755
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: pingus »

Curiosity pisze:A niby skąd to info, że to jest ranking "chciejstwa" a nie jakości? Czy gra, która dostała 1 jest lepsza czy gorsza od tej, która nie została oceniona?
Za boardgamegeek: (ta informacja pokazuje się w każdym okienku do oceniania po najechaniu na niebieską ikonkę z literą i)
Here is a list of recommended ratings:
10 - Outstanding. Always want to play and expect this will never change.
9 - Excellent game. Always want to play it.
8 - Very good game. I like to play. Probably I'll suggest it and will never turn down a game.
7 - Good game, usually willing to play.
6 - Ok game, some fun or challenge at least, will play sporadically if in the right mood.
5 - Average game, slightly boring, take it or leave it.
4 - Not so good, it doesn't get me but could be talked into it on occasion.
3 - Likely won't play this again although could be convinced. Bad.
2 - Extremely annoying game, won't play this ever again.
1 - Defies description of a game. You won't catch me dead playing this. Clearly broken.


Gdy się nad tym zastanawiam to jest to jedyny sposób oceniania, który ma sens, bo nie wiem dlaczego każdy z użytkowników serwisu miałby oceniać "jakość" gier. Czym to w ogóle mierzyć? Jak porównać party game z długą epicką grą bitewną?
Niestety niesamowicie popularny jest pogląd wśród ludzi (nawet z branży takich jak część ekipy Toma Vasela), że to lista najlepszych gier na świecie.

Trzewik, w którymś ze swoich podcastów (z cyklu 2 pionki) mówił, że jego zdaniem Osadnicy z Catanu powinni być grą #1, bo to najlepsza gra na świecie, bo przyciągnęła do tego wspaniałego hobby tyle osób. Zgadzam się, że to jest wspaniała gra, nie zgadzam się, że powinna być #1, bo spora część osób już "ograła" settlersy i więcej ich nie wyciągnie, chyba żeby wciągnąć kogoś innego.
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: NTomasz »

najlepsżą grą powinno być TTA na 100% bo jest najładniejsze, w przerwie pomiędzy swoimi turami można przeczytać chłopów i wyprasować pranie, jest super flavorowe czas gry / osobe nie przekracza 1 dnia i dlatego ma 1 na bgg - a ze ma 1 to musi być nr 1

a jak dla mnie to to co mówi pan pingus to jakaś żenada - wzięte z sufitu dowody panie kolego dowody
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8803
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2711 times
Been thanked: 2399 times

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: Curiosity »

Nadal mnie to nie przekonuje. Chcę grać w najlepsze gry, zatem ocena 10 oznacza, że gra jest dla mnie absolutnym topem.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Blaaargh
Posty: 1
Rejestracja: 27 wrz 2013, 13:41

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: Blaaargh »

pingus pisze:Ja mam nadzieję, że to będzie wreszcie jakaś przystępna gra hybrydowa. Żaden eurosuchar, ciężkawiec, ale też nie jakiś typowy party game. Z pierwszej dwudziestki widziałbym tam najchętniej 7 cudów albo dominiona. Ale mam nadzieję, że doczekamy się niedługo czegoś lepszego, co będzie pięknie wydane i miłe do grania.

Przypominam też o czym często wszyscy zapominają, że jest to ranking tego jak dużą ochotę ludzie mają grać w te gry, a nie jakiejś jakości czy szeregowania ich pod względem dorobku designerów czy epickości. Dlatego zawsze zastanawia mnie co tam robią pozycje typu TTA (jak często można mieć ochotę grać w tego kilkugodzinnego molocha) czy Terry mysticy, a nawet mage knighta. Ale potem sobie przypominam, że na bgg zgodnie z nazwą głosują głównie geeki, a nie bardziej relaksacyjni gracze i trzeba brać poprawkę, że każda długa, popularna gra dostaje +1 do rankingu.
Ta wypowiedź nie trzyma się kupy. 7 cudów to największy suchar wśród gier od czasów solitaira na Windowsach 95. Powiedz mi jak możesz w ogóle porównywać tak miodną i trzymającą non stop w napięciu grę jak TTA do pasjansa?
Oczywiście są jeszcze lepsze gry, dla mnie bezapelacyjnie najlepszą grą jest Dixit. Jeśli miałbym wskazać grę, która bardziej odpowiada tradycyjnym wyobrażeniom to byłyby to Dungeon Lordsy - pięknie wykonana, niebywale przyjemna, gra z szybką rozgrywką i ciekawym aspektem psychologicznym, który tak rzadko udaje się tak sprawnie wkomponować w mechanikę rozgrywki!
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: Trolliszcze »

Pingus, może nie siedzisz zbyt długo na BGG, ale przytoczona przez Ciebie skala jest przez gros użytkowników olewana. Każdy ma swoją prywatną skalę, często, wchodząc na profil konkretnej osoby, można tę skalę zobaczyć.

Trzeba jednak odróżnić rzeczywistość od czyjegoś "chciejstwa" (w tym przypadku autora skali). Bez względu na to, czy się z tą skalą zgadzamy, czy nie. Moim zdaniem ma ona wiele wad.
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: NTomasz »

cholera jestem użytkownikiem i jej nie olewam :D
OT - widać jesteś tym lepszym :D i fajniejszym użytkownikiem :)
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: Trolliszcze »

Dlaczego? Ja też jej nie olewam.
Ale trzeba jednak mieć tzw. percepcję wybiórczą, żeby nie zauważyć słówka recommended. To nie są wytyczne, a jedynie rekomendacje.

EDIT: Wielu użytkowników tego forum z bardzo długim stażem używa innej skali. Wystarczy powchodzić w profile.
EDIT2: Ale że jestem lepszy i fajniejszy to też się zgadzam.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6491
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 615 times
Been thanked: 971 times

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: Odi »

Netrunner.

A jeśli nie on, to jakaś inna gra z mocnym osadzeniem mechaniki w temacie, a i sam temat będzie z gatunku tych wzbudzających emocje nie tylko u planszówkowiczów.

Mam wrażenie, że 'suche euro' są aktualnie w zdecydowanym odwrocie (jeśli chodzi o czołówkę rankingu BGG). Jakoś nie widzę, żeby produkty FFG, czy nawet tak klimatyczną gierkę jak TS, pokonał wkrótce jakiś klasyczny optymalizacyjny suchar (z całym szacunkiem dla klasyki).
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: prz22 »

Moim zdaniem ta gra będzie pod wieloma względami posiadać cechy właśnie Netrunnera. Innowacyjną mechanikę mocno powiązaną z klimatem rozgrywki, w której to kategorii Netrunner jest niesamowity. Nowy numer jeden musi jednak stanowić zamkniętą całość, żeby w mojej opinii zasługiwać na to miano. Gra w takim formacie jak LCG nie powinna być na szczycie. Powinna pełen potencjał zamknąć w jednym pudle.

Nie będzie to żadne nowe euro, gdyż każda taka gra będzie oceniana przez pryzmat Agricoli i innych i w konsekwencji oceniana niżej. To będzie coś innego.
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Odp: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: sirkozi »

KubaP pisze:
przemoo99 pisze:Android: Netrunner. I to już niedługo :-)
Oby nie, oznaczałoby to klęskę świata gier planszowych jako takiego i wstęczną ewolucję w stronę elcegowo-magicowych wyciągarek mamony. Oby nie.
Co rozumiesz przez wsteczną ewolucję?

Dla mnie Magic nie powinien w ogóle być brany pod uwagę w tym rankingu. Zupełnie inna kategoria do oceny.
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: NTomasz »

skoro magic nie ? to netrunner tez raczej nie :)
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: Trolliszcze »

NTomasz pisze:skoro magic nie ? to netrunner tez raczej nie :)
To tak jakby powiedzieć, że skoro Caylus nie, to żaden inny worker placement też nie. A przykład Agricoli pokazuje, że jednak tak.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8803
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2711 times
Been thanked: 2399 times

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: Curiosity »

Trolliszcze pisze:
NTomasz pisze:skoro magic nie ? to netrunner tez raczej nie :)
To tak jakby powiedzieć, że skoro Caylus nie, to żaden inny worker placement też nie. A przykład Agricoli pokazuje, że jednak tak.
Zgadzam się. MtG nie kupowałem i nigdy nie zamierzałem, odstraszała mnie formuła CCG (kupujesz karty w ciemno). Netrunnerem bawię się póki co doskonale i zabawie nie widać końca.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: sirkozi »

Curiosity pisze:
Trolliszcze pisze:
NTomasz pisze:skoro magic nie ? to netrunner tez raczej nie :)
To tak jakby powiedzieć, że skoro Caylus nie, to żaden inny worker placement też nie. A przykład Agricoli pokazuje, że jednak tak.
Zgadzam się. MtG nie kupowałem i nigdy nie zamierzałem, odstraszała mnie formuła CCG (kupujesz karty w ciemno). Netrunnerem bawię się póki co doskonale i zabawie nie widać końca.
Dlatego kupuje się single. :) A boostery wykorzystuje się do grania draftów i sealed decków.
Awatar użytkownika
Misio205
Posty: 418
Rejestracja: 30 lis 2012, 11:18
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 2 times

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: Misio205 »

Ale jeżeli jeden singiel to 350 złotych a potrzebujesz 4, żeby w ogóle liczyć się na jakichś zawodach to coś jest nie tak.
A Netrunner to LCG o ile dobrze kojarzę (sorry za ew. pomyłkę) więc wszyscy mają w miarę równy dostęp do każdej karty która nie kosztuje nie wiadomo ile, bo jest tak mocna, że wydawca jej za dużo na rynek nie wrzucił.

Jeżeli mój post to pomyłka to bardzo przepraszam, ale przy okazji rozjaśni mi to trochę temat Netrunerra, Warhammera Inwazji i innych LCG w porównaniu to CCG -> MTG

Z tego też powodu moim zdaniem LCG w rankingu ok, CCG niekoniecznie. Bo taki Kamień Gromu/Dominion tylko trochę odstaje mechanicznie od LCG.

A co do nowego lidera BGG, to się okaże po Essen ;)
ODPOWIEDZ