Amerigo (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Amerigo

Post autor: cezaras »

Skoro gra się pojawiła w przedsprzedaży i to niejednym sklepie, to .....przysiadłem poważnie do instrukcji
(nie nie zamówiłem jeszcze - ale tylko dlatego że muszę sobie odpowiedzieć na pytanie czy z Essen tylko to :):):))

Ale wracając do lektury instrukcji - streszczać nie będę, bo Veridiana zrobiła to już dawno temu) :). Napisze tylko, że już wiem to jest/będzie genialna giera. Na pewno.
mnóstwo typowo feldowskich rozwiązań - i jest to Feld w najlepszym wydaniu. Mnóstwo decyzji do podjęcia, możliwość interakcji (bo i blokujemy sobie wstęp na wyspę budując swoje POSTy i walczymy o kafle premiowe), zredukowany do czynnik losowy (którym można sterować: czy to kupując za złoto dodatkowe AP czy też wybierając akcję specjalną) wszystko w 35 akcji na całą grę (ni mniej, ni więcej).
i jeszcze Piraci w roli szczurów z Notre Dame :) - tylko, że tu ich ilość rośnie przez całą grę :)
(aż się zdziwiłem, że są dwa żetony z zerami - to takie niefeldowskie :) - spodziewałem się, że pięć żetonów może dać w sumie 12 - czyli maksa na torze dział))
jestem napalony na maksa.

ps. a'propos instrukcji- jak rozumiecie przy żeglowaniu możliwość ruszenia się each of his ships. Jako ruch "oboma" czy "dowolnym"??
(by napisali one of albo both to byłoby łatwiej) - a może to chodzi, że w przypadku pływania mogę sobie podzielić AP między moje statki??
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Amerigo

Post autor: BartP »

Co do statków: zacytuj proszę całe zdanie + kontekst.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Amerigo

Post autor: cezaras »

cyt. (w kontekście akcji żeglowania)
Each action point allows the player to move each of his
ships to an orthogonally adjacent water space.

I później już jest o konsekwencjach zatrzymania się na kotwicowisku czy ograniczeniach co do tego ile statków może być na jednym polu wewnątrz ramki i na ramce :).

Edit: już znalazłem - w przykładzie:Example: With 4 AP available, the red player places his first ship
on a frame tile for free and can sail 4 spaces. He decides to move
only 3 spaces to land on an anchor space and establish a trading
post. He forfeits the remaining 1 AP for this ship. He also uses 4
AP to place and move his second ship elsewhere on the island area.


czyli ruszamy oboma statkami niezależnie - dla każdego mamy pełną pulę AP :)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Amerigo

Post autor: Veridiana »

cezaras pisze: jak rozumiecie przy żeglowaniu możliwość ruszenia się each of his ships. Jako ruch "oboma" czy "dowolnym"??
(by napisali one of albo both to byłoby łatwiej)
dowolnym to by było raczej "any one of his ships" :) i też czekam na grę
Awatar użytkownika
azzido
Posty: 45
Rejestracja: 23 lis 2010, 12:46
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 3 times

Re: Amerigo

Post autor: azzido »

Na youtube- kanał rahdo jest pokazana przykładowa rozgrywka. Polecam.
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1056
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 148 times
Been thanked: 25 times

Re: Amerigo

Post autor: uyco »

azzido pisze:Na youtube- kanał rahdo jest pokazana przykładowa rozgrywka. Polecam.

obejrzałem i zamówiłem. to będzie mój pierwszy Feld - ale po filmie już wiem, ze nie będę żałował.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 755
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Amerigo

Post autor: pingus »

Dla równowagi: obejrzałem i wiem, żeby raczej trzymać się z daleka :)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Amerigo

Post autor: pan_satyros »

http://www.youtube.com/watch?v=F1G2Or7K7hk
Obejrzałem i jestem coraz bliżej zakupu.
Sucharek w moim typie, zdecydowanie.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Amerigo

Post autor: Lothrain »

Co mam powiedzieć? Też się złamałem.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Amerigo

Post autor: Veridiana »

Suchar nie suchar, ale zachwycający :D
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Amerigo

Post autor: pan_satyros »

Veridiana pisze:Suchar nie suchar, ale zachwycający :D
sucharek to określenie pozytywne ;)
Mniej więcej tak bardzo, jak reakcja rahdo http://youtu.be/5dBd8vIufZU?t=9m13s :D
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Amerigo

Post autor: BartP »

Już bez przesady, nie jest to taki suchar jak Luna czy Rialto. W Amerigo statki pływają, odkrywają wyspy, planujemy infrastrukturę na tych wyspach, a później ją budujemy. Rozwijamy się, więc niektóre rzeczy idą nam lepiej, albo zbroimy się przeciwko piratom. Naprawdę dla mnie jest dość mocno tematycznie jak na euro.
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 755
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Amerigo

Post autor: pingus »

BartP pisze:Już bez przesady, nie jest to taki suchar jak Luna czy Rialto. W Amerigo statki pływają, odkrywają wyspy, planujemy infrastrukturę na tych wyspach, a później ją budujemy. Rozwijamy się, więc niektóre rzeczy idą nam lepiej, albo zbroimy się przeciwko piratom. Naprawdę dla mnie jest dość mocno tematycznie jak na euro.
Pełna zgoda, mnie odpycha bardzo duży AP i układanie klocków z Tetrisa, ale tematycznie jak na Felda to nawet nieźle.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Amerigo

Post autor: pan_satyros »

Ja tam wszędzie odkopie klimat, więc akurat suchość nigdy mi nie przeszkadzała. Ale owszem, komunikuję dla plastikowej gwardii - tutaj jest woda (dosłownie i w przenośni) :D
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Amerigo

Post autor: rastula »

lubię Felda (mam zamki, bora, rialto) , sucharkowość mi nie przeszkadza - ale ta gra jest tak okropnie brzydka, że niejeden prototyp bije ja na głowę... od planszówek oczekuje jednak również doznań organoleptycznych , nie tylko intelektualnych - no sell this time mr Feld....

ale jak ktoś bedzie miał w okolicy to chetnie zagram ;)
Svartisen
Posty: 176
Rejestracja: 09 wrz 2013, 19:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Amerigo

Post autor: Svartisen »

Przeczytałem jeszcze raz instrukcję, obejrzałem recenzję Richarda (te jego filmy są po prostu genialne).

Na minus zaliczyłbym:

- grafikę: moim zdaniem wyszła bardzo w stylu gier Alea, a nawet nieco gorzej. Gdyby chociaż wyglądała tak jak Macao...
- AP może tu rzeczywiście byc problemem i gra z ludźmi o różnej szybkości planowania będzie niezwykle męczyć
- możliwości specjalizacji sa dla mnie trochę słabo obecne - można próbować, ale jak zaniedbasz odkrywanie, wszystko się sypie (niby OK, w sumie gra o odkrywcy, miemniej jednak chciałoby się mieć więcej strategii do wyboru)
- jest tylko jedna technologia pozwalająca na negatywną interakcję - uważam, że powinno byc albo kilka słabszych albo żadnej

Na plus:

- wyjątkowo dobrze przyprawiony ten suchar - świetnie oddaje odkrywanie i kolonizację
- kosteczkowa wieża - od czasu koła produkcji w Ora et labora żaden gadżet planszówkowy tak mnie nie zachwycił
- idealna dawka złożoności (nie jest łatwo, ale jednocześnie nie dostaję oczopląsu jak w Bora, do którego musze być w idealnej formie)
- jest zarówno dalekosiężne planowanie, dawka hazardu, jak i wyścig

Po zsumowaniu za i przeciw, chyba rzeczywiście najbardziej atrakcyjna pozycja spośród tegorocznych czterech Feldów. Oprócz Amerigo, moją uwagę zwróciła także Brugia. No i mam zagwozdkę, bo nie wiem, którą wybrać. Niech cię Stefanie Feld! Powinni ci zakazać wydawania więcej niż jednej świetnej gry rocznie!
Ashes to ashes, dice to dice...
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Amerigo

Post autor: KubaP »

Na moje to gra wbije do pierwszej dychy BGG.
Awatar użytkownika
sillue
Posty: 468
Rejestracja: 18 kwie 2012, 14:23
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Amerigo

Post autor: sillue »

Amerigo jak na suchara mało chrupie :lol:
klimat się nawet broni,
dziwne, ale bardzo łatwo się tłumaczy,
nie wybacza błędów w rozlokowaniu portów, potem połowa punktów przychodzi z zasiedlania wysp...
tak więc pływasz, potem walka o zblokowanie reszty na dużych wyspach i szybciutko trzepiemy punkty, bo gra nabiera tempa w ostatnich dwóch rundach...
nie ciągnie się w nieskończoność, masz 35 akcji, ni mniej, ni więcej...
nie potwierdziło się marudzenie o wieży, że co wrzucisz to wyleci, zdarzyło się tak zaledwie chyba 2-3 razy na 35 rzutów...
a jak wypadną 3-4 typy akcji z jednego wrzutu, to gra jeszcze bardziej rozwija skrzydła...
póki co elementy są na styk na 4 graczy, ale już 3 mini dodatki czekają na wjazd do BGG-shopa,
ponadto wyspy z kafelków, inna kolejność żetonów, inna siła piratów,
potencjał na rozwinięcie na 5-6 graczy i ciut więcej negatywnej interakcji...
gdyby nie wysyp związany z Essen, to bym grę zajeździł, a tak spokojnie można się delektować...
9,5/10
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Amerigo

Post autor: KubaP »

sillue pisze:Amerigo jak na suchara mało chrupie :lol:
klimat się nawet broni,
dziwne, ale bardzo łatwo się tłumaczy,
nie wybacza błędów w rozlokowaniu portów, potem połowa punktów przychodzi z zasiedlania wysp...
tak więc pływasz, potem walka o zblokowanie reszty na dużych wyspach i szybciutko trzepiemy punkty, bo gra nabiera tempa w ostatnich dwóch rundach...
nie ciągnie się w nieskończoność, masz 35 akcji, ni mniej, ni więcej...
nie potwierdziło się marudzenie o wieży, że co wrzucisz to wyleci, zdarzyło się tak zaledwie chyba 2-3 razy na 35 rzutów...
a jak wypadną 3-4 typy akcji z jednego wrzutu, to gra jeszcze bardziej rozwija skrzydła...
póki co elementy są na styk na 4 graczy, ale już 3 mini dodatki czekają na wjazd do BGG-shopa,
ponadto wyspy z kafelków, inna kolejność żetonów, inna siła piratów,
potencjał na rozwinięcie na 5-6 graczy i ciut więcej negatywnej interakcji...
gdyby nie wysyp związany z Essen, to bym grę zajeździł, a tak spokojnie można się delektować...
9,5/10
Praktycznie w pełni się zgadzam, oprócz tego, że żeton "piracki" to... za dużo negatywnej interakcji ;)
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Amerigo

Post autor: veljarek »

A ja słyzałem, że Amerigo to taka lekka gierka niepodobna do Felda.
Prośba o umiejscowienie ciężkości tej gry :)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Amerigo

Post autor: KubaP »

veljarek pisze:A ja słyzałem, że Amerigo to taka lekka gierka niepodobna do Felda.
Prośba o umiejscowienie ciężkości tej gry :)
Ciężkość Zamków Burgundii (czyli średnia-średnia).
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Amerigo

Post autor: veljarek »

KubaP pisze:
veljarek pisze:A ja słyzałem, że Amerigo to taka lekka gierka niepodobna do Felda.
Prośba o umiejscowienie ciężkości tej gry :)
Ciężkość Zamków Burgundii (czyli średnia-średnia).
W sumie i tak kupiłem :)
Czeka na pierwszą rozgrywkę :)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Amerigo

Post autor: palladinus »

Na BGG pojawiają się głosy o problemie, który i my dostrzegliśmy już po pierwszej rozgrywce na targach. Gra jest za długa o co najmniej jedną turę, gdyż pod koniec większość akcji jest niewykonywalna. Cytuję opinie z którą się zgadzam: "Really feels like a design flaw to me. Shocking to say!" Dlatego też opinie, że jest to najlepsza gra Felda, jest moim zdaniem nietrafiona. Już można zobaczyć, że mimo awansowania w rankingu, średnia systematycznie spada.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Amerigo

Post autor: KubaP »

Jest to jedna z najlepszych gier Felda. Na BGG pojawiają się głosy o braku problemów i tym, że wszystkie akcje mają swój sens i rację bytu w każdej turze. Cytuję opinię, z którą się zgadzam "Really seems to be the best Feld's game to me". Dlatego też opinie, ze jest to zła gra, są moim zdaniem nietrafione. Już można zobaczyć, że mimo iż średnia spada, to gra wciąż awansuje w rankingu!
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Amerigo

Post autor: palladinus »

Nie twierdzę, że jest to zła gra, ale słaba jak na Felda. Nazwisko zobowiązuje, a sam fakt pojawienia się opinii o problemach z gameplay'em świadczy, że chyba jednak nie została przetestowana do końca. Może postanowił pójść w stronę lżejszych tytułów, ale nie wyszło mu to na dobre.

Jaki sens ma akcja pływania, skoro wszystkie porty są już zajęte albo kupowania budynków, jeśli się ich nie zbuduje? Tego problemu nie było w poprzednich jego tytułach.

Zresztą Queen Games ma problemy z wydaniem megahitu, choć nie przeszkadza im to w windowaniu cen.
ODPOWIEDZ