Essen 2013

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Christoforos
Posty: 437
Rejestracja: 22 lut 2009, 22:51
Lokalizacja: Lublin / Czerniejów
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: Christoforos »

Gdzie Klaus-Jürgen (twórca Carcassone) trzyma swoje gry i kiedy przyjedzie do Polski; Który kraj wiódł prym na Spiel, jeśli chodzi o najciekawsze gry według Michała Ozona oraz o bezczelnych ludziach, którzy nie uszanowali trudu Ignacego Trzeiczka, dowiecie się z ostatniej mini relacji z tegorocznych targów :).

http://www.boardtime.pl/2013/10/essen-s ... warty.html
Więcej w nadchodzących wywiadach.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Essen 2013

Post autor: BartP »

palladinus pisze:Bywa tak, że hit tagów, jak na przykład Escape z tamtego roku, okazuje się średnim tytułem wypromowanym na fali siły promocyjnej QG, a prawdziwe perełki jak Terra Mystica wynurzają się po jakimś czasie dopiero.
Czy ty właśnie porównałeś dziesięciominutowy, lajtowy filler do dwu-trzygodzinnej kobyły? Wiem, o co ci chodziło, ale przykłady nietrafione. Tym bardziej że Escape to również bardzo dobra gra, tyle że innego kalibru.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: palladinus »

BartP pisze:
palladinus pisze:Bywa tak, że hit tagów, jak na przykład Escape z tamtego roku, okazuje się średnim tytułem wypromowanym na fali siły promocyjnej QG, a prawdziwe perełki jak Terra Mystica wynurzają się po jakimś czasie dopiero.
Czy ty właśnie porównałeś dziesięciominutowy, lajtowy filler do dwu-trzygodzinnej kobyły? Wiem, o co ci chodziło, ale przykłady nietrafione. Tym bardziej że Escape to również bardzo dobra gra, tyle że innego kalibru.
Porównuję mechanizm, który opiera się na wszechobecności i liczbie dostępny stanowisk do grania danego tytułu, a nie na jego jakości. Jak można sprawdzić, po targach średnia ocena Amerigo na BGG zaczęła spadać.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Essen 2013

Post autor: BartP »

A mnie chodzi o to, że na chwilę obecną Escape jest na 251. miejscu rankingu BGG. Czyli jest to wciąż bardzo dobra gra, doceniana przez wielu graczy, z dwoma dodatkami na koncie. W tym wypadku buzz z Essen się sprawdził.
Wiem, że chcesz powiedzieć, że cięższa gry będą miały mniejszy buzz, bo są dłuższe, wymagają przetrawienia itp., ale nie odbieraj należnych pochwał Escape'owi. Między tymi dwiema grami w rankingu BGG znajdziesz tylko 11 innych z 2012, z czego co najmniej połowa nie miała premiery na Spiel.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Essen 2013

Post autor: KubaP »

Obrazek

Rozkład ocen Amerigo.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Essen 2013

Post autor: BartP »

Cóż, czyli Amerigo dobra gra, ale ja już o tym wiedziałem, jak tytuł zobaczyłem ;]. Warto natomiast wiedzieć, że ludzie narzekają na konstrukcję wieży, część osób musi ją demontować i złożyć odrobinę inaczej (jedna "podłoga" do góry nogami), by uzyskać racjonalny poziom zatrzymywania się kostek w wieży. Rozłożenie i ponowne złożenie wieży to nie jest nic trudnego jakby co ;]. Chodzi z grubsza o uniknięcie sytuacji, gdy w 4/5 przypadkach po wrzuceniu 7 czerwonych kostek do wieży wypada z niej 7 czerwonych kostek o.O.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: palladinus »

BartP pisze:Cóż, czyli Amerigo dobra gra, ale ja już o tym wiedziałem, jak tytuł zobaczyłem ;]. Warto natomiast wiedzieć, że ludzie narzekają na konstrukcję wieży, część osób musi ją demontować i złożyć odrobinę inaczej (jedna "podłoga" do góry nogami), by uzyskać racjonalny poziom zatrzymywania się kostek w wieży. Rozłożenie i ponowne złożenie wieży to nie jest nic trudnego jakby co ;]. Chodzi z grubsza o uniknięcie sytuacji, gdy w 4/5 przypadkach po wrzuceniu 7 czerwonych kostek do wieży wypada z niej 7 czerwonych kostek o.O.
Nie chciałem umniejszać oceny Escape, a bardziej był to komentarz do hurraoptymizmu co do średniej oceny Amerigo sprzed kilku dni i opinii, że jest to najlepsza gra Felda i jej szansy na pierwszą dziesiątkę na BGG. Jak widać pierwsze oceny dają zagorzali fani, pewnie po przeczytaniu jedynie instrukcji. Kolejne oceny graczy mają tendencję do obniżania średniej, co się w tej chwili dzieje.

Oczywiście jako że to Feld, to ocena może być nieco zniekształcona, ale moim zdaniem Amerigo jest o jedną jak nie dwie klasy niżej chociażby od Bora Bora.

Dla porównania Escape było na 1. miejscu geekbuzza, a ma obecnie ranking 251, Terra Mystica była 15. w geekbuzzie, a ma obenie ranking 8.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Essen 2013

Post autor: KubaP »

palladinus pisze:
BartP pisze:Cóż, czyli Amerigo dobra gra, ale ja już o tym wiedziałem, jak tytuł zobaczyłem ;]. Warto natomiast wiedzieć, że ludzie narzekają na konstrukcję wieży, część osób musi ją demontować i złożyć odrobinę inaczej (jedna "podłoga" do góry nogami), by uzyskać racjonalny poziom zatrzymywania się kostek w wieży. Rozłożenie i ponowne złożenie wieży to nie jest nic trudnego jakby co ;]. Chodzi z grubsza o uniknięcie sytuacji, gdy w 4/5 przypadkach po wrzuceniu 7 czerwonych kostek do wieży wypada z niej 7 czerwonych kostek o.O.
Nie chciałem umniejszać oceny Escape, a bardziej był to komentarz do hurraoptymizmu co do średniej oceny Amerigo sprzed kilku dni i opinii, że jest to najlepsza gra Felda i jej szansy na pierwszą dziesiątkę na BGG. Jak widać pierwsze oceny dają zagorzali fani, pewnie po przeczytaniu jedynie instrukcji. Kolejne oceny graczy mają tendencję do obniżania średniej, co się w tej chwili dzieje.

Oczywiście jako że to Feld, to ocena może być nieco zniekształcona, ale moim zdaniem Amerigo jest o jedną jak nie dwie klasy niżej chociażby od Bora Bora.

Dla porównania Escape było na 1. miejscu geekbuzza, a ma obecnie ranking 251, Terra Mystica była 15. w geekbuzzie, a ma obenie ranking 8.
Ja po dwóch partiach pozwoliłem sobie dać 9, stawiając Amerigo za Trajanem i Zamkami, ale przed Bora Bora.

Natomiast zgadzam się, że Geek Buzz to śmieszna zabawa, która ma gigantyczną moc sprawczą ;) Na szczęście w tym roku padło na pana Stefana :)
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2013

Post autor: wc »

Amerigo (a nawet Escape) to jeszcze rozsądne wybory.
2 lata temu wygrał Stalag 17.

Kocham wszystkie gry, ale... no Stalagu się nie da kochać :shock:
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2013

Post autor: sipio »

Najważniejsze rankingi i listy "poEsssenowe" w jednym miejscu
http://www.gamesfanatic.pl/2013/10/28/e ... ty-tworza/
Awatar użytkownika
zedd
Posty: 331
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:09
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2013

Post autor: zedd »

Wróciłem z targów.

Z absolutnie czystym sercem polecam (z małymi uwagami):

Packet Row - więcej gry pomiędzy graczami niż na planszy, acz ta także niegłupia. Do tego szybka. W końcu NWG wypuściło coś, co przyciąga uwagę na dłużej.

Nations - absolutnie genialna. Warto stosować się do zaleceń w instrukcji dotyczących pierwszych rozgrywek. Nie wybacza błędów, jeśli gdzieś na początku jakiś popełnimy to tak jakbyśmy weszli na równię pochyłą w dół. Nie ma hamulców broniących gracza przed "zepsuciem" swojej cywilizacji, co mi bardzo się podoba. Plus - można usiąść i grać niemal odrazu i z każdym, a nie jak W Cywilizacji Poprzez Wieki - grać tylko z graczami na swoim poziomie.

Lewis & Clark - podobnie jak wyżej - można łatwo się zakopać robiąc głupi ruch. Wspaniale ilustrowany wyścig w eksploracji Luizjany, z ciekawą mechaniką i fajnymi wyborami. Trudna dla początkujących, do tego trochę ikonografii do przetrawienia, ale jedna z lepszych gier tego roku.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Essen 2013

Post autor: melee »

a w co jeszcze grałeś (i nie polecasz)?
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: TTR_1983 »

Kupiłem Lewis&Clark i dostałem drugą talię kart gratis. Wie ktoś o co kaman?
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 755
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Essen 2013

Post autor: pingus »

palladinus pisze:Nie chciałem umniejszać oceny Escape, a bardziej był to komentarz do hurraoptymizmu co do średniej oceny Amerigo sprzed kilku dni i opinii, że jest to najlepsza gra Felda i jej szansy na pierwszą dziesiątkę na BGG. Jak widać pierwsze oceny dają zagorzali fani, pewnie po przeczytaniu jedynie instrukcji. Kolejne oceny graczy mają tendencję do obniżania średniej, co się w tej chwili dzieje.

Oczywiście jako że to Feld, to ocena może być nieco zniekształcona, ale moim zdaniem Amerigo jest o jedną jak nie dwie klasy niżej chociażby od Bora Bora.

Dla porównania Escape było na 1. miejscu geekbuzza, a ma obecnie ranking 251, Terra Mystica była 15. w geekbuzzie, a ma obenie ranking 8.
Spokojnie jeszcze Terra wyleci z pierwszej dziesiątki, a nawet pięćdziesiątki. Takie okropne eurosuchary łatwo znajdują sobie miejsce na bgg, ale na szczęście tylko na chwilę. Escape to na pewno dużo ciekawsza gra. Jeśli chodzi o ranking gier granych i lubianych powinna znajdywać się wyżej.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: palladinus »

mulek18 pisze:Kupiłem Lewis&Clark i dostałem drugą talię kart gratis. Wie ktoś o co kaman?
Ponoć w ta w pudełku jest strasznie licha i dodawali do ręki porządniejszą.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: palladinus »

Kolejna krótka recenzja poessenowa:

"Zagrałem w “Steam Park”"
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: palladinus »

Awatar użytkownika
zedd
Posty: 331
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:09
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2013

Post autor: zedd »

melee pisze:a w co jeszcze grałeś (i nie polecasz)?
Przed targami dość dobrze przefiltrowałem rzeczy, które były dla mnie mało interesujące, więc raczej obędzie się bez rozczarowań. Zagrałem jeszcze w Invaders, której dałem 6/10 - bez szału, nic odkrywczego, w Armadörę, która jest czymś pomiędzy Kingdoms, a Quorridorem - całkiem zmyślna, ale również mnie nie powaliła, choć doceniam połączenie banalnych zasad i możliwości blefowania w całkiem zmyślną maszynkę. Zapoznałem się z instrukcjami do Prosperity oraz SOS Titanic, ale przegrały one palmę pierwszeństwa z wcześniej wspomnianymi tytułami i pewnie wypróbuję je później. Chętnie zagrałbym, ale nie miałem okazji w Russian Railroads, Tash Kalar odstraszył mnie minami graczy przy stołach i również został przełożony "na później". Nie trafiłem na Patchhistory, a chciałem jej spróbować, kupiłem Lectio, które już znałem [troszkę uboższe Tichu dla 6 graczy]. Długo stałem przy rozłożonej macie do Blocks in the East/West, która po prostu wyglądała ślicznie i grała na moim sentymencie do gier wojennych. Z imprezowych podobała mi się Give Me Five, acz wymagała by przetłumaczenia na język polski.
Awatar użytkownika
RedImp
Posty: 603
Rejestracja: 03 maja 2012, 20:53
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: RedImp »

Essen to nie tylko wydane gry o czym mogli przekonać się szczęśliwcy grający w prototyp Pana Lodowego Ogrodu w strefie F105 Prototypes-Autorenworkshop hali nr 2.

Poniżej zdjęcie prototypu z robocza oprawą wizualną ale za to fajnie działającą mechaniką.
Kolejne testy Gliwicki Pionek :)

Obrazek
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: TTR_1983 »

pomieszczenie, gdzie na stołach były rozłożone gry było dostępne tylko dla mediów?
Żucho
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2012, 12:33
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2013

Post autor: Żucho »

mulek18 pisze:pomieszczenie, gdzie na stołach były rozłożone gry było dostępne tylko dla mediów?
Tylko w środę (a to i tak jedynie oficjalnie raczej). Od czwartku chyba każdy mógł normalnie do show roomu wejść.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Essen 2013

Post autor: KubaP »

Żucho pisze:
mulek18 pisze:pomieszczenie, gdzie na stołach były rozłożone gry było dostępne tylko dla mediów?
Tylko w środę (a to i tak jedynie oficjalnie raczej). Od czwartku chyba każdy mógł normalnie do show roomu wejść.
Showroom był tylko dla mediów, ale nie można tam było grać, były tylko gry rozłożone pod fotki.
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Essen 2013

Post autor: tokage »

16 minutowa relacja z pierwszego dnia Essen okiem ekipy Planszoweczka.pl i Stowarzyszenia Klub Koloseum: http://www.youtube.com/watch?v=XvCqan6f3_M Miłego oglądania i zapraszamy jutro rano na relację z dnia drugiego.

Tak już wiem, że dźwięk lepiej wrzucać mono :)
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2013

Post autor: Don Simon »

Czy prezentacje gier z Essen sa juz gdzies dostepne na BGG?
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: Ink »

Don Simon pisze:Czy prezentacje gier z Essen sa juz gdzies dostepne na BGG?
Chyba nadal są tylko te nieedytowane wersje na Twitchu (i to bez pierwszych dni).
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
ODPOWIEDZ