Claustrophobia - pytania i zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Sansana
Posty: 4
Rejestracja: 30 wrz 2012, 21:48

Re: Claustrophobia

Post autor: Sansana »

Przeczytałam cały temat, ale nie znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Czy statystyki wojowników są widoczne dla drugiego gracza? Dla przykładu gram demonem, trwa moja tura akcji i w jednym korytarzu znajdują się dwaj skazańcy oraz grupka troglodytów. Czy mogę zarządać od przeciwnika, aby powiedział mi jakie ile obrony ma każdy z nich, abym mogła celowo zaatakować słabszego? :)
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Claustrophobia

Post autor: Furia »

Możesz. W instrukcji nie ma nigdzie powiedziane, że statystyki wojowników są niejawne.
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Claustrophobia

Post autor: lesar »

Tak. Rzut Kośćmi Akcji jest jawny, jawne jest też ich przydzielanie. Grający Demonami może w każdej chwili przeglądać statystyki Ludzi.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Claustrophobia

Post autor: lesar »

W scenariuszu RYTUAŁ Troglodyta może normalnie wejść na kafel z pentagramem (gdy już nie ma pieczęci) a czy może wyjść z pentagramu przechodząc od środka przez inną Pieczęć Ochronną (będącą nadal w grze) aby następnie ją zdobyć przechodzą już od zewnątrz przez nią? czyli wykonać ruch najpierw do przodu w 1 turze a potem do tyłu w następnej?
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
lolek261
Posty: 10
Rejestracja: 06 gru 2010, 21:13

Claustrophobia karty darów

Post autor: lolek261 »

w instrukcji pisze że w scenariuszu jeden skazany brutal ma kartę która daje mu +1 obrona. ale czy jeśli ona zginie to kartę przefmuje drugi brutal który został? lub jeden skazany najemnik ma kartę która daje +1obrona ale czy jeśli zginie kartę ta przejmuje drugi który jest w grze? nigdzie nie pisze że zabity wypada z kartą którą mu przydzieliłem więc zabity odpada a karta zostaje i wykożystuje ją ten który żyje tak czy nie?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Claustrophobia karty darów

Post autor: mat_eyo »

Jeśli dobrze zrozumiałem pytanie (a nie było to łatwe) to kartę ekwipunku zabitej postaci kładziemy na kaflu, na którym zginęła. Każda Twoja inna postać wchodząc na ten kafel może podnieść ten przedmiot.
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Claustrophobia karty darów

Post autor: lesar »

O jaki scenariusz chodzi? Wg mnie karta przypisana jest do wojownika i jeżeli on ginie właściwość przepada. Chyba, że warunki scenariusza inaczej wskazują.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
bartekb8
Posty: 586
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 68 times
Been thanked: 61 times

Re: Claustrophobia karty darów

Post autor: bartekb8 »

Tak jak napisał lesar, przedmioty noszone przez postać która ginie, przepadają bezpowrotnie (karty ekwipunku należy odrzucić razem z kartą postaci i figurką). Chyba, że w zasadach specjalnych scenariusza napisano inaczej.
Awatar użytkownika
Chizu
Posty: 106
Rejestracja: 28 kwie 2007, 18:44
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 40 times
Been thanked: 24 times

Re: Claustrophobia

Post autor: Chizu »

Na wstępnie przyznaję, że nie przeczytałam całego tematu tylko pierwsze 4 strony, więc jest mała szansa, że ktoś już moje pytanie zadał, w takim wypadku przepraszam za moje lenistwo.

Scenariusz "Ocaleni" sytuacja wygląda jak na zdjęciu:
ZDJĘCIE (KLIK)

Tura akcji ludzi:
Kafel oznaczony "?" jeszcze nie jest na planszy.

Chcę Odkupicielem (na zdjęciu O) eksplorować korytarz, jak widać gdyby wejść tam z innego kafla (tego z kostką) powinno być tam wyjście (bo kostka wskazuje 10), jednak czy wchodząc tam z kafla na którym jest odkupiciel wciąż będzie tam wyjście? Jeśli tak, to czy gracz grający demonami może kafel wyjście ułożyć tak, aby zablokować możliwość wejścia od strony kostki (przypominam, że kafel wyjście ma 3 tunele "wolne" i jeden ślepy)?

Kolejne pytanie do tej samej sytuacji z obrazka: w momencie gdy Odkupicielem (O), bądź Skazanym (S) chcę eksplorować korytarz, gracz grając demonami używa karty "Zagubieni", powodującej, iż następny kafel przy eksploracji jest wybierany przez Demony z 3 górnych ze stosu. Można użyć tej karty? Zakładam, że raczej nie , gdyż w scenariuszu jest napisane, że następny kafel to ma być wyjście, z drugiej strony, nie widziałam w instrukcji reguły mówiącej, co ma pierwszeństwo karty czy scenariusz.
olo69
Posty: 10
Rejestracja: 29 gru 2012, 19:49

Re: Claustrophobia

Post autor: olo69 »

Jeśli chodzi o pyt. 1 to jeśli ruszysz Odkupicielem to nie będzie tam wyjścia. Wyjście może być wyłącznie postawione w sytuacji gdy przechodzisz przez korytarz na którym jest kostka. To, że w Twojej wyjątkowej sytuacji można by do tego miejsca trafić z dwóch stron niczego nie zmienia. Na ostatni kafelek wejść musisz Skazanym a Odkupiciel musi obejść całość (bo szczerze wątpię, że grający Demonami udostępni Ci korytarz od strony Odkupiciela:). Tak samo zinterpretowałbym to gdybym to ja grał ludźmi ;)

Jeśli chodzi o pyt. 2 to w tym scenariuszu NIE, gdyż tak jak napisałeś: kafelek odkrywany od strony kostki która wskazuje 10 to zawsze wyjście.
Awatar użytkownika
Chizu
Posty: 106
Rejestracja: 28 kwie 2007, 18:44
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 40 times
Been thanked: 24 times

Re: Claustrophobia

Post autor: Chizu »

W takim razie co się stanie gdy będę eksplorować ten tunel Odkupicielem? Powinien zostać tam położony losowy kafel? I co wtedy stałoby się z kostką? Teraz tak myślę, że niby byłby to ślepy tunel, więc może kostkę należałoby przesunąć na poprzednie wolne przejście, ale nie do końca wydaje mi się to wszystko jasne. Tak czy siak dziękuję za odpowiedź.
olo69
Posty: 10
Rejestracja: 29 gru 2012, 19:49

Re: Claustrophobia

Post autor: olo69 »

Wszystko zależy jeszcze od tego jaki to będzie kafel oraz jak grający demonami go ułoży. Jeśli w taki sposób że przejście z kostka będzie ślepe to kostkę należy cofnąć zgodnie z zasadami. W przeciwnym wypadku kostka przeniesiona zostanie na nowy kafel na korytarz który wybierze grający demonami. Ja bym to tak zinterpretowal
Awatar użytkownika
Matchay
Posty: 22
Rejestracja: 04 cze 2004, 15:52
Lokalizacja: Ettlingen / Łódź

Re: Claustrophobia

Post autor: Matchay »

Ja chyba bym zagrał tak, że powinno tam się znaleźć wyjście. Grający demonami zawsze może je ustawić tak, żeby Odkupiciel napotkał ścianę - a może Odkupiciel korzystając z Aury Prekognicji mógłby ustawić wyjście korzystnie dla siebie? Myślę, że to dość ciekawe rozwiązanie ;)

Pozdrawiam,
Maciej
lolek261
Posty: 10
Rejestracja: 06 gru 2010, 21:13

Claustrophobia dodatek

Post autor: lolek261 »

Witam! Mam od niedawna Claustrophobie :) moim zdaniem gra jest rewelacyjna, spodobała sie mnie i żonce. Chciałbym zdobyć dodatek De Profundis. Ale niewiem czy bez znajomosci angielskiego jest sens. Ostrzegaja na stronie Rebel że jest dużo po angielsku (karty, kafle) a jednocześnie jest zamieszczona przetłumaczona instrukcja i przetłumaczone karty, czy to by wystarczyło by wydrukować i grać? czy na kaflach też są napisy po angielsku? Czy na stronie Rebel zamieszczono wszystkie karty gry, postaci, demonów przetłumaczone i gotowe do wydrukowanie czy tez tylko część, poszukuje kogoś kto miał styczność z tym dodatkiem i wszelkich info na ten tema Pozdrawiam Piotrek.

http://www.rebel.pl/product.php/1,1295/ ... undis.html
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Claustrophobia dodatek

Post autor: Banan2 »

Na kaflach nie napisów. Jeśli wydrukujesz przetłumaczone karty i włożysz je wraz z oryginalnymi do koszulek (porządnych, np. FFG) to będzie OK. Da się bez problemu grać. Ja mam tak przerobioną pierwszą wersję Claustrophobii (EN).
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Claustrophobia dodatek

Post autor: lesar »

na stronie Rebela wszystko jest co potrzebne do dodatku... tylko sam dodatek bardzo ciężko kupić.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
Chizu
Posty: 106
Rejestracja: 28 kwie 2007, 18:44
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 40 times
Been thanked: 24 times

Re: Claustrophobia

Post autor: Chizu »

Tylko w przypadku, gdy eksploruje ten teren odkupicielem, to gracz grający Demonami nie może "dać" mi ściany dla Odkupiciela, więc czy mógłby wtedy "dać" ścianę dla Skazanego?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Claustrophobia

Post autor: Yavi »

Dwa pytania na szybko:
1. Czy błogosławieństwa Odkupiciel może użyć na sobie?
2. Czy Garłacz zwiększa atak o +1 zawsze, czy tylko podczas strzału na odległość?
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Claustrophobia

Post autor: lesar »

Na siebie nie może a garłacz tylko na odległość
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
Kasper
Posty: 210
Rejestracja: 04 gru 2010, 00:04
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Claustrophobia

Post autor: Kasper »

Gdzie w instrukcji jest napisane, że Garłaczem można atakować tylko na odległość i tylko przy strzale otrzymuje się +1 do ataku? Na str. 8 padło już to pytanie a w odpowiedź była inna od tej którą podałeś.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Claustrophobia

Post autor: rattkin »

- Błogosławieństwo tylko na "condemned warrior" w oryginale. Redeemer/Odkupiciel nie jest "condemned warior", czyli na siebie nie może. Ważne jest natomiast,że robi to w momencie swojej aktywacji - jak się już to rzuci, trzeba dokończyć ruch Odkupicielem.
- Garłacz może być użyty zarówno na tym samym kaflu jak i na kaflu dalej. W obydwu przypadkach dodaje +1 do ataku. Kto czytał "Rudy Dżil i Jego Pies" Tolkiena, wie jak działa dokładnie garłacz i jak nieprzewidywalny być potrafi :). Technicznie, powinien bardziej boleć z bliska, niż daleka :P

Podstawa - FAQ skompilowany z odpowiedzi Croca (autora gry)
http://boardgamegeek.com/filepage/51596 ... phobia-faq
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Claustrophobia

Post autor: Yavi »

Też wydawało mi się, że powinien działać zawsze, a dodatkowym bonusem jest możliwość ataku na odległość.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Claustrophobia

Post autor: Yavi »

Czy w scenariuszu, w którym mamy gotową mapę (Rytuał się zwał chyba) ludzie mogą odkrywać dalsze części mapy? Czy gra się tylko na tej istniejącej?
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Claustrophobia

Post autor: Rocy7 »

Jeśli na karcie gracza demonów pisze "zagraj w fazie zagrożenia" czy gracz może zagrać również kartę, którą przed chwilą dostał w tej fazie?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Claustrophobia

Post autor: rattkin »

Tak zawsze grałem. Nie ma konkretnego okna w rodzaju "na początku fazy".
ODPOWIEDZ