Essen 2013

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Essen 2013

Post autor: Krwawisz »

Haha i jak tu sie w takich skrajnosciach odnalezc.. Trzeba bedzie zagrac.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Essen 2013

Post autor: melee »

KubaP pisze:
melee pisze:Zagrałem w 2 gry.

Concordia, to co lubię, czyli proste zasady i dużo możliwości kombinowania. Okropne pudełko. 8/10.
Możesz coś więcej o Concordii? Bo sporo osób się ciepło wypowiadało, ale w sumie, to nie wiem, o co cho :)
Gra nie ma rondla, ale czuć ducha navegadara, gdzie specjalizujesz się w czymś i zdobywasz mnożniki. Tylko dzięki temu, że nie ma rondla, możesz się w czymś naprawdę specjalizować, kupując odpowiednie karty, które zarówno pomagają w tej strategii, jak i są mnożnikami pod koniec. Ale z drugiej strony mamy proste mechanizmy powodujące, że chcemy zagrać jak najwięcej kart z naszej prywatnej talii, zresztą część musimy grać, bo nie da się np. budować domków bez zdobywania surowców, handlowania, uruchamiania prowincji itd. Zasady zajmują 4 strony, polecam lekturę. I polecam wydawcom reedycję z innym pudełkiem. Szybka do wytłumaczenia, szybka do rozłożenia, sporo kombinowania, bardzo fajna.
Awatar użytkownika
Platan
Posty: 161
Rejestracja: 03 maja 2008, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 3 times

Re: Essen 2013

Post autor: Platan »

L'Aeropostale - czy ktoś zakupił tę grę i może zagrał. A może ktoś wnikliwie zapoznał się z instrukcją i coś wywnioskował. Jestem ciekaw wrażeń. Jak dla mnie interesująca tematyka.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1933
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 176 times

Re: Essen 2013

Post autor: tomuch »

Platan pisze:L'Aeropostale - czy ktoś zakupił tę grę i może zagrał. A może ktoś wnikliwie zapoznał się z instrukcją i coś wywnioskował. Jestem ciekaw wrażeń. Jak dla mnie interesująca tematyka.
Tutaj masz szybkie noty.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
Platan
Posty: 161
Rejestracja: 03 maja 2008, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 3 times

Re: Essen 2013

Post autor: Platan »

Ale po tych notach właśnie nic nie wynika. Dlatego moje zagajenie.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: palladinus »

Kontynuujemy po-Essenową serię Zagrałem w ... Tym razem “Florenza The Card Game”.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: Tycjan »


# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: piton »

Zagraliśmy w Global Mogul Vasel i eekamouse podniecali się grą...
w zasadzie podzielam ich podniecenie :) z tym, że dla mnie nie jest to heavy, ale medium-heavy ;) W sumie graliśmy na zasadach basic nie standard gdzie dochodzi licytacja i ciekawsze zdobywanie pracowników. Może po tym ciężkość wzrośnie.

Świetna ekonomia, mechanizm worker placement połączony z area-control. W rundzie możemy wykonać tylko jedną akcję z danego obszaru (inwestycje, rynek, dopłaty itp.) W sumie 5 akcji na rundę. Zainwestuje szybko na rynku, nie mam kasy. Zainwestuje na przyszłym rynku, nie mam kasy i surowce dochodzą w następnej rundzie - ale mam przewagę w regionie i więcej punktów na koniec+przeciwnicy mają droższe rynki do inwestycji ALE za to wcześniej sprzątną mi kontrakty albo firmy , które dodają mega bonusy.
Rewelacja to limitowane kosteczki - agenci, każda inwestycja, kontrakt, firma wymaga położenia kosteczki, które coraz szybciej się kończą (podobnie jest w Kohle&kolonie).
Cały czas jest presja, tylko jedna akcja w danej dziedzinie zmusza do patrzenia na co czają się przeciwnicy, bo inaczej nam sprzątną co też chcemy. Krótka kołderka się kłania :) ale nie ma podrzynania gardła, bo zawsze możemy się ratować sprzedażą/zakupami na rynku - ale i tam przeciwnik może nam podnieść ceny :) Silniczek rozkręca się z rundy na rundę, ale przeciwnicy mogą nam nasypać piasku w tryby, to lubię :twisted:
naprawdę dobra gra .
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: palladinus »

Postanowiliśmy wrzucić na bloga zbiorczą listę krótkich opinii o essenowych premierach. W sumie 34 tytuły.

Spiel Essen 2013 – zagraliśmy i oceniliśmy
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2337
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 578 times
Been thanked: 933 times

Re: Essen 2013

Post autor: Galatolol »

Jak można robić taką listę (czy jakąkolwiek listę z planszówkami) bez linków do BGG poszczególnych tytułów :evil:
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: palladinus »

Galatolol pisze:Jak można robić taką listę (czy jakąkolwiek listę z planszówkami) bez linków do BGG poszczególnych tytułów :evil:
Heh, w sumie racja, zaraz podlinkuję tytuły gier do BGG.
adalbert
Posty: 942
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: Essen 2013

Post autor: adalbert »

A grał ktoś w Cornish Smuggler?
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Essen 2013

Post autor: Furia »

Do tej pory widziałam chyba tylko jedną wzmiankę o Rokoko. Może ktoś powiedzieć coś więcej o wrażeniach z rozgrywki?
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 755
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Essen 2013

Post autor: pingus »

Ktoś próbował Twin Tin Bots? Turowość rozgrywki budzi moje wątpliwości (jest inaczej niż w roborally gdzie wszyscy programują w tym samym czasie), chętnie poczytałbym więcej opinii.
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 668
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 152 times

Re: Essen 2013

Post autor: Tyrek »

Co do Cornisha to niestety gra nie jest podatna na psucie, ale jest popsuta :( Szkoda, bo tematyka fajna, gra na półce leży i czeka na zagranie, a niestety proste niedopatrzenie w regułach totalnie ją rozwala :(

Jest wątek na BGG jak by kogoś interesowało, nie chcę spojlerować zbytnio, żeby komuś nie popsuć zabawy jak jeszcze tego nie dostrzegł (ja po pierwszym przeczytaniu reguł tego nie załapałem, a teraz tłukę się po głowie jak mogłem .... bo jest dość ewidentne :( ). Czekam na oficjalne oświadczenie wydawcy, jak problem naprawić, ewentualnie wprowadzę jakiś "hołm rul", ale bardzo tego nie lubię.

Generalnie to mam jakiegoś pecha do tej gry - trafiłem na uszkodzoną planszę, i brak "doklejki" z zapasowym elementem, którego brakło w kopiach Essenowych :( Z wydawcą już jestem umówiony na dosłanie braków i nowej planszy (fajne z nich ludzie się wydają tak btw). Teraz ta historia z zepsuciem reguł... :( Szkoda bo miałem nadzieję co do tej pozycji, ale może jeszcze nie wszystko stracone :)

Tak czy siak jakieś nadzieje mam, z uwagi na klimacik i tematykę, oraz silne powiązanie reguł z tematem. Jeśli ktoś jednak szuka sprawnie działającej mechanicznie gry to jednak, patrząc na opinię innych, podatność reguł na przegięcia graczy i ten "okropny brejk rule" - odradzam.
jerrymagu
Posty: 460
Rejestracja: 27 gru 2010, 20:28

Re: Essen 2013

Post autor: jerrymagu »

Furia pisze:Do tej pory widziałam chyba tylko jedną wzmiankę o Rokoko. Może ktoś powiedzieć coś więcej o wrażeniach z rozgrywki?
gra trwała ok 1.5 h i mogłaby krócej bo jeszcze weryfikowalismy pewne kwestie w instrukcji.
Gra oferuje wiele strategi. Ja swoją oparłem na budowaniu swojej talii poprzez zatrudnianie nowych Pomocników. Nawet wydawało mi się że sporo punktów trzaskam wymieniając walutę na punkty zwycięstwa - pod koniec rozgrywki (przed końcowym punktowaniem) miałem ok 15 pkt więcej niż inni. Do tego miałem wiecej sukni i fraków w pałacu, ale........ nie do końca przemyślane rozstawienie i zignorowanie wartości jakie przynosiły suknie i fraki (miałem najtańsze) - spowodowały, że wynik mój był najgorszy.
Bardzo mi się podobała ta rozgrywka bo cisnąłem i cisnąłem .......ale nie obserowałem innych poniekąd nie doceniając ich pomysłów. Zasady nie są skomplikowane, natomiast trochę niuansów trzeba poznać, a przynajmniej zapoznać się z końcowym punktowaniem.
Gra otrzymuje jak na tą chwilę 8. Z pewnością kilkakrotnie zamierzam w nią jeszcze zagrać

ps.
plansza jest dwustronna i skaluje się pod liczbę graczy
Czarne serce mam i czarną w żyłach krew!
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Essen 2013

Post autor: tokage »

Tyrek pisze:Co do Cornisha to niestety gra nie jest podatna na psucie, ale jest popsuta
Dla mnie jedna z najgorszych gier tego Essen i jedna z niewielu gier którą uważam za straconą godzinę przy planszy. Kiedyś tak udało mi sie jeszcze zepsuć Containera, ale tam przynajmniej podczas psucia było przyjemnie. Jeszcze do tego ten myk z kartami jest słaby, ale pewnie niedługo to zpaczują.

Moi współgracze mieli podbne odczucia dotyczące Pocket Row, mi się natomiast całkiem podobało.
jerrymagu
Posty: 460
Rejestracja: 27 gru 2010, 20:28

Re: Essen 2013

Post autor: jerrymagu »

Mush! Mush! - jestem bardzo, ale to bardzo pozytywnie zaskoczony tym tytułem. Graliśmy w wiele gier których celem jest jak najszybciej pokonać linię mety. Przy tej jednak bawiliśmy się najlepiej, pomimo tego, iż jest z nich najtrudniejsza. Wykonanie na poziomie Champions League ...... Tylko choinki się sypią
Czarne serce mam i czarną w żyłach krew!
Awatar użytkownika
Andreus
Posty: 1568
Rejestracja: 01 mar 2009, 19:55
Has thanked: 6 times

Re: Essen 2013

Post autor: Andreus »

Czy ktoś grał w Capitals? Grę mam na radarze, jestem ciekaw wrażeń :)
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2013

Post autor: berni »

Tyrek pisze:Co do Cornisha to niestety gra nie jest podatna na psucie, ale jest popsuta :(
Jakie zepsucie masz na myśli? Jest problem, że można dobrać wszystkie sekretne karty na rękę, ale poza tym nie widziałem grając innego zepsucia. Sprawa z kartami zostanie pewnie załatana oficjalnie, a i samodzielnie można po prostu wprowadzić jakiś limit na rękę. Poza tym gra się całkiem przyjemnie.
No chyba, że jest coś jeszcze?

PS: zastanawiam się, jak to możliwe, że przepuścili problem z sekretnymi kartami. U mnie sprawa wyszła na jaw już w pierwszej rundzie pierwszej partii, wielu ludzi na BGG zgłasza to samo. Coś słabi testerzy się trafili, albo grali nazbyt... fabularnie :P
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 668
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 152 times

Re: Essen 2013

Post autor: Tyrek »

berni pisze:Jakie zepsucie masz na myśli?
No właśnie ten problem. Palmer już zwrócił mi uwagę, że może demonizuję z tym zepsuciem ;) Tak więc mogę odwołać ;) Zepsucie jest do naprawienia :) Więc może to nie zepsucie ;) Ale kruca, jak można czegoś takiego nie chwycić przy testach to już nie wiem ;)

Co więcej, nie o same karty się rozbija, bo robiąc Honest Work w nieskończoność, można wykonywać tez inne akcje, nie wymagające kostek, zabierające nam kasiurkę a nie przynoszące reputacji i powtarzać w koło (w tym pływać w nieskończoność po planszy ;P). Hołm rul na razie potrzebny, no i czekamy na oficjalną wersję od autorów co z fantem zrobić :)
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2013

Post autor: berni »

Tyrek pisze:
berni pisze:Jakie zepsucie masz na myśli?
No właśnie ten problem. Palmer już zwrócił mi uwagę, że może demonizuję z tym zepsuciem ;) Tak więc mogę odwołać ;) Zepsucie jest do naprawienia :) Więc może to nie zepsucie ;) Ale kruca, jak można czegoś takiego nie chwycić przy testach to już nie wiem ;)

Co więcej, nie o same karty się rozbija, bo robiąc Honest Work w nieskończoność, można wykonywać tez inne akcje, nie wymagające kostek, zabierające nam kasiurkę a nie przynoszące reputacji i powtarzać w koło (w tym pływać w nieskończoność po planszy ;P). Hołm rul na razie potrzebny, no i czekamy na oficjalną wersję od autorów co z fantem zrobić :)
Kilka akcji na pewno da się zrobić, ale też nie w nieskończoność, bo uczciwej pracy nie można wykonywać mając ładunek, więc jak już gdzieś dopłyniesz, to możliwości się skończą :)
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Essen 2013

Post autor: melee »

Andreus pisze:Czy ktoś grał w Capitals? Grę mam na radarze, jestem ciekaw wrażeń :)
Była grana jedna niedokończona partia (późno w nocy), "dość się podobało", ale raczej nie nadaje się na wnioski. Ja pewnie zagram w tym tygodniu, bo to mój egzemplarz.
Cierń
Posty: 602
Rejestracja: 15 gru 2008, 11:53
Lokalizacja: Gliwice/Sośnica
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2013

Post autor: Cierń »

melee pisze:
Andreus pisze:Czy ktoś grał w Capitals? Grę mam na radarze, jestem ciekaw wrażeń :)
Była grana jedna niedokończona partia (późno w nocy), "dość się podobało", ale raczej nie nadaje się na wnioski. Ja pewnie zagram w tym tygodniu, bo to mój egzemplarz.
Tez czekam na wnioski - gra wysoko na liscie do kupienia - choć na razie z dostepnoscia kiepsko..
Awatar użytkownika
Moniczka.s
Posty: 549
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: Ostrowiec Św.\Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Essen 2013

Post autor: Moniczka.s »

Furia pisze:Do tej pory widziałam chyba tylko jedną wzmiankę o Rokoko. Może ktoś powiedzieć coś więcej o wrażeniach z rozgrywki?
Graliśmy na targach. Z tłumaczeniem zasad 4-osobowa gra trwała jakieś 1,5 h. Grało się na tyle przyjemnie, że zastanawialiśmy się nad kupnem. Rozgrywka była o tyle śmieszna, że mieliśmy z moim chłopakiem idealny remis, przy czym ja w grze o szyciu strojów uszyłam ich najmniej. Jednak mimo wszystko cieszymy się, że nie udało nam się kupić Rokoko (zostało wyprzedane). W rozmowie później doszliśmy do wniosku, że tak właściwie ciężko jest cokolwiek w tej grze cokolwiek zaplanować i o ile nie mamy nic przeciwko losowości w grach, to po tytule, który pretenduje do miana euro można spodziewać się czegoś innego.

PS. Moje problemy z szyciem sukienek (zebraniem odpowiednich materiałów i funduszy na nie) doprowadziły mnie do pomysłu, że najlepszą strategią byłaby chyba antystrategia - branie materiałów w kolorach, które nie pasują do sukienek na planszy.
Mam rabat 10% w Planszomanii i chętnie pomogę w zakupach.
ODPOWIEDZ