The Resistance (Don Eskridge)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: The Resistance

Post autor: jolietjake »

No kart raczej dorabiać nie trzeba, skoro graczy jest mniej ;) Chyba, że mówisz o dodatku z kartami Intryg. Cóż, rzeczywiście nie ma sensu grać w mniej niż 5 osób. Przy 4 graczach byłby tylko jeden agent, więc gra byłaby kilku z względów marna i tyle.

Dołączam się do pytania: w ilu graczy gra jest wg was najciekawsza, najbardziej intrygująca? (pytanie dotyczy oddzielnie gry z Intrygami i gry bez nich, jesli to ma znaczenie)

Czy wszyscy używacie kart do głosowania? Dzięki nim gracze nie mogą sugerować się decyzją innych, ale czy w praktyce jest to takie istotne i zmienia grę? Ja w celu uproszczenia gry i zmniejszenia ilosci kart na stole grałem na głosowanie bez kart, ale zastanawiam się czy to nie był błąd...
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 176 times

Re: The Resistance

Post autor: lacki2000 »

jolietjake pisze:Czy wszyscy używacie kart do głosowania? Dzięki nim gracze nie mogą sugerować się decyzją innych, ale czy w praktyce jest to takie istotne i zmienia grę? Ja w celu uproszczenia gry i zmniejszenia ilosci kart na stole grałem na głosowanie bez kart, ale zastanawiam się czy to nie był błąd...
Tajne głosowanie to ważny element tej gry, dający szansę wygranej Molochom. Co do optymalnej ilości to nie wiem - grałem tylko w podstawkę, zawsze w 7 osób i grało się nieźle.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: The Resistance

Post autor: powermilk »

jolietjake pisze:Dołączam się do pytania: w ilu graczy gra jest wg was najciekawsza, najbardziej intrygująca? (pytanie dotyczy oddzielnie gry z Intrygami i gry bez nich, jesli to ma znaczenie)
Na moje 8+, w ostateczności 7+. Grałem parę razy na 10, już chaos, niepewność i zdecydowanie więcej wygranych dla Agentów. Nie grałem bez kart intryg.
jolietjake pisze:Czy wszyscy używacie kart do głosowania? Dzięki nim gracze nie mogą sugerować się decyzją innych, ale czy w praktyce jest to takie istotne i zmienia grę? Ja w celu uproszczenia gry i zmniejszenia ilosci kart na stole grałem na głosowanie bez kart, ale zastanawiam się czy to nie był błąd...
Jak ktoś ma kartę intrygi "Liczymy się Twoim zdaniem", to ma szanse wpłynąć na decyzję innych. Poza tym w zasadach jest, że jeżeli 5 razy z rzędu nie wyjdzie drużyna na misję, wygrywają Agenci (na miljard gier jakieś 2 razy tak się zdarzyło). Uważam głosowanie za istotny element, bo przecież moment przed głosowaniem Moloch najwięcej mąci, ludzie dają swoje za i przeciw drużynie.

Natomiast osobiście nie używam kart, wystarczy że ci, którzy są za podniosą rękę ;) Łatwiej widać kto jest za i lepiej liczy się głosy.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 176 times

Re: The Resistance

Post autor: lacki2000 »

powermilk pisze:Natomiast osobiście nie używam kart, wystarczy że ci, którzy są za podniosą rękę ;) Łatwiej widać kto jest za i lepiej liczy się głosy.
Czyli też głosujecie jawnie? Hmm, aż muszę zanurkować w instrukcję...
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1149
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

The Resistance

Post autor: zioombel »

Z waszych postów wynika, że rzadziej wygrywa Moloch? To coś u mnie jest nie tak ;-)
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: The Resistance

Post autor: jolietjake »

lacki2000 pisze:Tajne głosowanie to ważny element tej gry, dający szansę wygranej Molochom.
Ale głosowanie nie jest tajne wg reguł gry. Każdy potajemnie wybiera jak głosuje i gdy wszyscy są gotowi, karty są ujawniane. Nie tasuje się ich jak kart misji. Służy to tylko niby temu, żeby nikt nie sugerował się innymi przy wyborze głosu. A ja właśnie dla uproszczenia gram głosując na podnoszenie ręki i w górę i stąd moje pytanie - czy zmienia to bardzo rozgrywke?
zioombel pisze:Z waszych postów wynika, że rzadziej wygrywa Moloch? To coś u mnie jest nie tak ;-)
Mam za sobą ok 5-10 rozgrywek w 6-osobowym składzie i większość wygrał Moloch, więc nie jesteś sam ;)
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 176 times

Re: The Resistance

Post autor: lacki2000 »

jolietjake pisze:Ale głosowanie nie jest tajne wg reguł gry. Każdy potajemnie wybiera jak głosuje i gdy wszyscy są gotowi, karty są ujawniane. Nie tasuje się ich jak kart misji. Służy to tylko niby temu, żeby nikt nie sugerował się innymi przy wyborze głosu. A ja właśnie dla uproszczenia gram głosując na podnoszenie ręki i w górę i stąd moje pytanie - czy zmienia to bardzo rozgrywke?
No właśnie widzę, że nie jest tajne. Nigdy nie czytałem instrukcji, poznawałem reguły od już grających. Hmm, jawne głosowanie to chyba utrudnienie dla Molochów... trzeba przetestować.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: The Resistance

Post autor: jolietjake »

Wydaje mi się, że tajne głosowanie to wręcz zbyt duże ułatwienie dla Molocha. Mógłby wtedy ciągle vetować głosowania bez żadnych konsekwencji. No i spłyca bardzo to rozgrywkę ;) Chodzi o to, żeby Moloch na tyle pomajstrował by mógł głosować jak chce nawet przy jawnym głosowaniu ;)
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
shivetay
Posty: 193
Rejestracja: 25 wrz 2012, 13:17

Re: The Resistance

Post autor: shivetay »

no coóż trocheś się wyjasniło dzieki za odp :) teraz szukam 7 chętnych osób :)
Awatar użytkownika
Christoforos
Posty: 437
Rejestracja: 22 lut 2009, 22:51
Lokalizacja: Lublin / Czerniejów
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: The Resistance

Post autor: Christoforos »

Czy gra w "Resistance", może sprawić, że staniemy się gorsi w życiu codziennym? Zachęcam do lektury i komentowania, ciekawego, moim zdaniem, felietonu Renaty na temat swoich negatywnych doświadczeń z tą grą.
Kiedy siadłam do stołu by po raz pierwszy rozegrać Agentów Molocha zostałam ostrzeżona, że jest to gra przez którą rozpadają się związki i kończą przyjaźnie. Spojrzałam drwiąco na siedzącą obok siostrę. Akurat - pomyślałyśmy. Jednak szybko okazało się, że to nie były ostrzeżenia, lecz dobre rady.
http://www.boardtime.pl/2013/11/czerwon ... elona.html
Awatar użytkownika
fluor
Posty: 314
Rejestracja: 01 sie 2009, 01:13
Kontakt:

Re: The Resistance

Post autor: fluor »

Ciekawe spostrzeżenie, ale to samo zjawisko będzie występować w każdej grze, w której gadanie, blefowanie i "politykowanie" jest zawarte w mechanice, nieważne czy to poker, Battlestar czy Ryzyko.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: The Resistance

Post autor: Bea »

Christoforos pisze:Czy gra w "Resistance", może sprawić, że staniemy się gorsi w życiu codziennym? Zachęcam do lektury i komentowania, ciekawego, moim zdaniem, felietonu Renaty na temat swoich negatywnych doświadczeń z tą grą.
Kiedy siadłam do stołu by po raz pierwszy rozegrać Agentów Molocha zostałam ostrzeżona, że jest to gra przez którą rozpadają się związki i kończą przyjaźnie. Spojrzałam drwiąco na siedzącą obok siostrę. Akurat - pomyślałyśmy. Jednak szybko okazało się, że to nie były ostrzeżenia, lecz dobre rady.
http://www.boardtime.pl/2013/11/czerwon ... elona.html
Fajnie napisane, ale trochę się dziwię, że autorka ma problemy z oddzieleniem gry od życia. W każdej grze wcielamy się w jakąś rolę, i nie zawsze jesteśmy postacią pozytywną :)
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: The Resistance

Post autor: Gabriel »

Kupiłem sobie "Agentów Molocha" i jest kilka rzeczy, których nie rozumiem:

1. Po co są karty postaci? Lider podaje numer, gracz ma odczytać co jest pod tym numerem i...? Ich rozdanie jest losowe, nie jest powiązane w żaden sposób z kartą przynależności (ludzie/moloch), nie jest w jakikolwiek sposób ujęte w mechanice. Odczytujemy te numery no i co z tego?

2. Dlaczego są osobne karty do głosowania i osobne karty sukces/porażka misji? Teoretycznie każdemu graczowi wystarczą do gry dwie karty, czy coś przegapiłem? Kwestia odkładania? Sortowania? Ukrywania?
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
Malash
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2012, 22:49
Lokalizacja: Warszawa Praga Płd.
Has thanked: 14 times
Been thanked: 19 times

Re: The Resistance

Post autor: Malash »

1. My ich nie używamy. To jest tylko fabularna "zahaczka" by mieć jakieś wydumane argumenty przed pierwszą misją, póki nie ma tych prawdziwych, logicznych.
2. Niby można by było zagrywać sukces/porażkę kartami głosowania... ale po co, skoro są do tego dedykowane karty?
WImięZasad.ZnadPlanszy.pl
także na: Facebooku , YouTube, Spotify i Apple Podcasts.
Analizujemy gry i ich mechaniki. Nie boimy się wytykać im błędów.
Często je naprawiamy, bądź przebudowujemy za pomocą prostych home rules.
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: The Resistance

Post autor: Gabriel »

Czy ktokolwiek z tym grał? Bo generalnie gra nie podejmuje większego wysiłku aby powiązać fabułę z jakimiś mechanizmami, np. odpowiedzi z kartami intryg etc.?

Niby można - im mniej komponentów tym lepiej, wygodniej, bardziej kompaktowo :)
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: The Resistance

Post autor: kwiatosz »

Gdzieś mi odpowiedź wcięło :shock: Myśleliśmy długo i nie da się sensownie zastosować w tej grze wspomnianych kart.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: The Resistance

Post autor: jolietjake »

kwiatosz pisze:Myśleliśmy długo i nie da się sensownie zastosować w tej grze wspomnianych kart.
Może możnaby, gdyby ktoś się poświęcił i był mistrzem gry i jakoś fajnie rozdał te karty? Wtedy na kogoś padałby większy cień podejrzeń, ale zawsze byłaby szansa, że to "przypadek" (=blef mistrza gry).
Gabriel pisze: Niby można - im mniej komponentów tym lepiej, wygodniej, bardziej kompaktowo :)
Najlepiej jest w zagranicznych wydaniach Resistance'a/Avalona, bo karty do głosowania są na płytkach/żetonach - dzięki temu rzeczywiście wszystko ma swoje dedykowane komponenty i jest wszystko przejrzyste, a z drugiej strony nie mamy tylu roznych typów kart rozłożonych przed sobą (dla początkujących graczy może to się mieszać)
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: The Resistance

Post autor: kwiatosz »

Kombinowaliśmy powiązanie z funkcją - np. że masz 2/3, że jak masz opis zły to jesteś zły. Ale to niespecjalnie działa moim zdaniem - ale trzeba zaznaczyć, że my gramy zawsze z kartami intryg.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: The Resistance

Post autor: Czochrun »

Granie w agentów bez kart intryg mija się z celem. Nie mając tych kart nic nie zrobimy. Argumenty pojawiają się jak już z reguły jest pozamiatane.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: The Resistance

Post autor: jolietjake »

Czochrun pisze:Granie w agentów bez kart intryg mija się z celem. Nie mając tych kart nic nie zrobimy. Argumenty pojawiają się jak już z reguły jest pozamiatane.
To znaczy, że macie poprostu słabą dedukcję w grupie albo za krótko dyskutujecie :wink:
Ale mówiliśmy o kartach postaci, a nie intryg swoją drogą :wink: (chyba że odwołujesz się tylko do posta kwiatosza, to przepraszam, zwracam honor)
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: The Resistance

Post autor: Czochrun »

jolietjake pisze:
Czochrun pisze:Granie w agentów bez kart intryg mija się z celem. Nie mając tych kart nic nie zrobimy. Argumenty pojawiają się jak już z reguły jest pozamiatane.
To znaczy, że macie poprostu słabą dedukcję w grupie albo za krótko dyskutujecie :wink:
Ale mówiliśmy o kartach postaci, a nie intryg swoją drogą :wink: (chyba że odwołujesz się tylko do posta kwiatosza, to przepraszam, zwracam honor)
Teraz zacytuję żeby nie było..
Tak, odwoływałem się do posta kwiatosza. Karty postaci są... nie wiadomo po co? Klimatu żadnego? no ale ok, może ktoś wykorzystuje to fabularnie.
Ale co możesz takiego wywnioskować jeśli w pierwszej rundzie misja się powiodła? Zakładam, że gra się na 7-8 osób, bo grając w dziesięciu agenci nie mogą sobie pozwolić na sukces w pierwszej misji.
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: The Resistance

Post autor: Gabriel »

Jedyne sensowne argumenty jakie mogą być, to te powiązane z mechaniką rozgrywki. Jeżeli temat nie jest odzwierciedlony w mechanice, to jest martwy. To nie sesja RPG, gdzie historia i argumenty mają kluczowe znaczenie dla historii, która faktycznie jest mechanizmem (historią wyzwala się kolejne elementy). No nic, ktoś musiał tu na szybko coś wrzucać i nie przemyśleć kilku spraw.

Jeszcze jedna słaba rzecz jest taka, że karty do głosowania są do siebie podobne. Dlaczego nie zrobili zielonego V i czerwonego X? Po co tekst?
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: The Resistance

Post autor: Epyon »

Ruszyła kampania dwóch dodatków do The Resistance: https://www.kickstarter.com/projects/12 ... den-agenda

Pozostaje trzymać kciuki za polską edycję, co w sumie fajnie by się komponowało z zapowiedzianą nową wersją podstawki. :)
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: The Resistance

Post autor: Portal Games »

Z przyjemnością informujemy, że w marcu do sklepów w całej Polsce trafi nowa edycja gry The Resistance. W najbliższych dniach na naszej stronie pojawi się instrukcja do gry w formacie PDF oraz video, zapowiedź gry oraz galeria. Bądźcie czujni. Agenci czają się wszędzie! ;)

W tym tygodniu gra trafi także do naszego sklepu w ofercie przedsprzedaży!

http://portalgames.pl/pl/premiera-marca-the-resistance/

Obrazek
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: The Resistance

Post autor: Portal Games »

I mamy już instrukcję do najnowszej edycji The Resistance. Instrukcję do pobrania w formacie PDF znajdziecie w linku poniżej.

Link: https://www.dropbox.com/s/p0f3jg0uv8u5t ... w.pdf?dl=0
ODPOWIEDZ