A Game Of Thrones LCG

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Vilk
Posty: 223
Rejestracja: 10 cze 2007, 16:55
Lokalizacja: Kraków

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: Vilk »

Wnioski z filmów i instrukcji wyciągnąłeś właściwe. Jeden zestaw podstawowy to właściwie demonstracja gry i więcej tam zależy od przypadku niż zaplanowanej strategii. Z dwoma można się już pobawić bardziej świadomie. Do tego zestawy Princes Of The Sun (Martell) i Kings Of The Sea (Greyjoy) i ma się jakiś podstawowy szkielet karcianki.

Co do wątpliwości, można mieć w talii maksymalnie po trzy kopie karty o tej samej nazwie. Postacie, nawet unikalne, też warto mieć w kilku kopiach. Nie dość, że łatwiej będzie ci na nie natrafić w talii podczas gry, to jeszcze można pod taką wyłożoną na stół postać podłożyć jej kopię, co zapewni jej jednokrotną ochronę przed śmiercią/odrzuceniem ze stołu.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: Olgierdd »

jakubisko pisze:Dołożenie kolejnych rodów daje mi możliwość gry w 5 i 6 graczy.
Gra wieloosobowa nadaje się tylko maksymalnie dla 4 graczy. Więcej rodów to większy wybór.
Mam tylko jedną wątpliwość, kupując drugi zestaw podstawowy mieszam ze sobą wszystkie karty, czy część nadal pozostaje pojedynczych (np. postacie - Eddard Stark, dwa zestawy oznaczają posiadanie dwóch tych samych kart postaci- co brzmi trochę bez sensu).
Tak jak napisał Vilk, można mieć 3 kopie każdej karty. Kopie zagranych już unikalnych postaci traktuje się jak drugie (lub trzecie) życie. Jest to o tyle ważne, że w Grze o Tron, oprócz zwykłego stosu kart odrzuconych, jest jeszcze stos kart martwych, gdzie trafiają wszystkie zabite postacie. Cechuje się to tym, że unikalne postacie, które tam trafiają już nie mogą ponownie zostać zagrane.
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: NTomasz »

w jakie dodatki najlepiej zainwestować przy okazji kupowania podstawki? co najbardziej się opłaca ? balansuje rozgrywkę i zwiększa ilość opcji?
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: Olgierdd »

Również polecam film, którzy wrzuciłem na poprzedniej stronie:
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... 4L_zMQfjaI

w skrócie co jest w tym filmie:
Jeżeli chcesz grać z dodatkami i w miarę zbalansowanymi taliami, to przydadzą się wszystkie rozszerzenia deluxe i ewentualnie drugi core set. Nadal jednak nie będzie to balans jak w pełnej, jednopudełkowej grze.. Tak już mają LCG.
Heimdall89
Posty: 16
Rejestracja: 01 gru 2012, 01:38

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: Heimdall89 »

Takie pytanko, czym różnią się następujące dodatki?

http://www.bard.pl/190,16691,oferta,gam ... 0-kart.htm

http://www.bard.pl/190,7260,oferta,game ... easons.htm

Ktoś wie dlaczego wydano te zestawy w 2 różnych cenach? Czym się różnią?
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 390
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: Michałku »

Do AGoTa najpierw wydawano dodatki z 20 różnymi kartami, ale nie wszystkie były w 3 kopiach, część z nich była tylko w jednej. Dopiero od któregoś tam cyklu poszli po rozum do głowy i zaczęli wydawać dodatki ze wszystkimi kartami x3. Następnie przerobili wszystkie stare chapter packi, żeby te również miały 20 kart w 3 kopiach. I stąd różnica, droższy dodatek to nowa wersja z kartami w 3 kopiach, tańszy to jakieś pozostałości w magazynie ze starej partii.
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1093
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 86 times
Been thanked: 31 times

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: Rafal_Kruczek »

Heimdall89 pisze:Takie pytanko, czym różnią się następujące dodatki?

http://www.bard.pl/190,16691,oferta,gam ... 0-kart.htm

http://www.bard.pl/190,7260,oferta,game ... easons.htm

Ktoś wie dlaczego wydano te zestawy w 2 różnych cenach? Czym się różnią?
Kiedys ( jakies 3 -4 lata temu) dodatki do LCG miały zawartośc 10 * 1 sztuka karta rzadszej + 10 * 3 kopie karty częstszej = 40 kart w sumie. Ale doszli do wniosku że to jest bez sesnu zeby kupowac 3 sztuki dodatku zeby miec komplet "rarow".
Obecne dodatki i dodruki starszych dodatkow maja 20 * 3 sztuki kazdej karty = 60 kart.
Ale niestety zmiana podbiła koszt prokucji dodatków i tym samym ich cene.
Heimdall89
Posty: 16
Rejestracja: 01 gru 2012, 01:38

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: Heimdall89 »

Aha dzięki :).

A ogólnie jak oceniacie grę? Jakiś czas temu kupiłem Władce Pierścieni LCG i nieco się zawiodłem...
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 390
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: Michałku »

Heimdall89 pisze:Aha dzięki :).

A ogólnie jak oceniacie grę? Jakiś czas temu kupiłem Władce Pierścieni LCG i nieco się zawiodłem...
Najlepsza karciankia na rynku. Koniec historii. A w Kilka grałem :)
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
Heimdall89
Posty: 16
Rejestracja: 01 gru 2012, 01:38

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: Heimdall89 »

A jak j. angielski? Osoba, która jest na średnim poziomie da sobie radę z tłumaczeniem?
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 390
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: Michałku »

Myśle, ze nie powinno być problemu. Wiele zwrotow jest stałych, a jak nie rozumiesz konkretnej karty, zawsze możesz dopytac. Zapraszam tez na forum AGoTa agot.4aces.eu
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
Heimdall89
Posty: 16
Rejestracja: 01 gru 2012, 01:38

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: Heimdall89 »

A czy ktoś by mógł mi opisać krok po kroku poszczególne fazy? :P
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: Yavi »

Co do angielskiego, to jak w większości karcianek, z którymi miałem do czynienia - są pewnie zwroty i słowa kluczowe, których musisz się nauczyć, a wtedy wszystko ogarniesz :)

Fazy:
1. Każdy z graczy odwraca kartę Plot, która ma wpływ na rundę (każe coś zrobić/dobrać/osłabia/wzmacnia karty danego rodzaju), ma też wartości inicjatywy/złota na daną rundę. Rozpatruje się treść karty.
2. Ciągnie się po dwie karty.
3. Marshalling - otrzymujesz złoto przewidziane na karcie Plot, możesz wystawiać postacie/lokacje/karty dołączane do nich. Złoto z danej rundy nie przechodzi do następnych (chyba że jakaś karta na to pozwala), więc trzeba dobrze wszystko planować.
4. Faza starć. Tutaj decydujesz kim atakujesz i jaki rodzaj ataku wykonujesz (intryga/zbrojny/władza). Przeciwnik w tej fazie wybiera postaci, którymi blokuje ataki. Po rozpatrzeniu ataków przydziela się punkty w nich zdobyte/usuwa zabite postacie.
5. Dominacja - za wszystkie stojące (nieużyte wcześniej postacie) i pozostałe z fazy 3 złoto podlicza się punkty, gracz który ma ich więcej dostaje 1 żeton punkt zwycięstwa dla domu.
6. Standing - wszystkie klęczące karty wstają ;)

Tak w skrócie na podstawie moich doświadczeń z grą.
Awatar użytkownika
DDP
Posty: 369
Rejestracja: 12 kwie 2006, 18:01
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 21 times

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: DDP »

Yavi pisze:Co do angielskiego, to jak w większości karcianek, z którymi miałem do czynienia - są pewnie zwroty i słowa kluczowe, których musisz się nauczyć, a wtedy wszystko ogarniesz :)

Fazy:
1. Każdy z graczy odwraca kartę Plot, która ma wpływ na rundę (każe coś zrobić/dobrać/osłabia/wzmacnia karty danego rodzaju), ma też wartości inicjatywy/złota na daną rundę. Rozpatruje się treść karty.
2. Ciągnie się po dwie karty.
3. Marshalling - otrzymujesz złoto przewidziane na karcie Plot, możesz wystawiać postacie/lokacje/karty dołączane do nich. Złoto z danej rundy nie przechodzi do następnych (chyba że jakaś karta na to pozwala), więc trzeba dobrze wszystko planować.
4. Faza starć. Tutaj decydujesz kim atakujesz i jaki rodzaj ataku wykonujesz (intryga/zbrojny/władza). Przeciwnik w tej fazie wybiera postaci, którymi blokuje ataki. Po rozpatrzeniu ataków przydziela się punkty w nich zdobyte/usuwa zabite postacie.
5. Dominacja - za wszystkie stojące (nieużyte wcześniej postacie) i pozostałe z fazy 3 złoto podlicza się punkty, gracz który ma ich więcej dostaje 1 żeton punkt zwycięstwa dla domu.
6. Standing - wszystkie klęczące karty wstają ;)

Tak w skrócie na podstawie moich doświadczeń z grą.
7. Opodatkowanie - odrzucenie pozostałej kasy (nie ma chomikowania)

W grze na 3 i 4 osoby (nie licząc wariantu 2 na 2)

2a. Wybieranie jednego z 6 (przy grze 3-osobowej w co drugiej rundzie jednego z 3) tytułów dających mniejsze bądź większe bonusy (kasa, karta, wpływy, siła do poszczególnego rodzaju challengy + ew. jakaś jednorazowa akcja specjalna) oraz ustalenie tym samym graczy którzy się wspierają (nie mogą atakować, ew. mogą bronić za kogoś) lub są super wrogami (dostają dodatkowe punkty za wygraną).

W zasadzie ta opcja sprawia iż wariant melee jest, moim zdaniem, lepszy od jousta. Pomijam fakt że większość kart jest dobra do odbu rodzajów starć ale dedykowane karty są tylko do melee ("jeśli masz więcej niż 1 przeciwnika to...")
Zawsze gram o zwycięstwo!
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: Olgierdd »

Heimdall89 pisze:A czy ktoś by mógł mi opisać krok po kroku poszczególne fazy? :P
W grze 1 na 1:

I. Plot Phase
Każdy z graczy jednocześnie odwaca kartę plot. Na podstawie inicjatywy rozstrzyga się, który gracz wybiera pierwszego gracza w tej rundzie. W przypadku remisu, możliwość wyboru ma gracz z mniejszą ilością żetonów power. Nastepnie rozstrzyga się wszystkie efekty "when revealed" kart plot (o ich kolejności decyduje pierwszy gracz).

II. Draw Phase
Gracze dobierają po dwie karty.

III. Marshalling Phase
Pierwszy gracz staje się graczem "aktywnym" otrzymuje złoto wynikające z jego karty plot i pozostałych kart w grze. Następnie gracze na zmianę wykonują akcje, ale tylko aktywny gracz może wydawać złoto na wystawianie postaci (characters), lokacji (locations) i dodatków (attachments). Po wykonaniu przez aktywnego gracza wszystkich akcji związanych ze złotem (lub spasowaniu), kolejny gracz staje się "aktywny", otrzymuje złoto itd.

IV. Challenges Phase
Rozpoczynając od pierwszego gracza (znów staje się "aktywny"), gracze rozpatrują wobec siebie wyzwania (zbyt długa faza, by ją nawet skrótowo opisać). Aktywny gracz po kolei wykonuje wyzwania, które chce zrobić, po czym po spasowaniu "aktywność" przechodzi na kolejnego gracza itd.

V. Dominance Phase
Każdy gracz sumuje niewykorzystaną przez siebie ilość złota i siłę wszystkich postaci, które w tej fazie stoją (non-kneeling). Gracz z najwyższą sumą otrzymuje żeton power.

VI. Standing Phase
Wszystkie klęknięte (kneeling) karty wstają.

VII. Taxation Phase
Całe niewykorzystane złoto przez graczy wraca do puli.
Meta
Posty: 1
Rejestracja: 09 lis 2013, 08:55

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: Meta »

Heimdall89 pisze:A jak j. angielski? Osoba, która jest na średnim poziomie da sobie radę z tłumaczeniem?
Powiem z perspektywy znajomych, którzy nie grają dużo w żadne gry i nie ma super doświadczenia w nich - słownictwo bywa hermetyczne. W mojej grupie tylko ja jestem zaznajomiony z tym tematem i sam nie miałem większych problemów. Grałem kilka razy ze znajomymi tylko na core secie, uczyłem się wcześniej zasad sam i moja dziewczyna, która zna angielski na takim typowo średnim poziomie - casual (w Nowym Yorku brylowała na imprezach branżowych i nie miała problemów z komunikacją), ale tu miała problemy, bo słownictwo jest często po prostu nie z jej bajki.

Graliśmy jousty sami w domu (ot przykład słowa, którego nikt z moich znajomych nie znał) tylko po to, żeby zapamiętała jakie są opisy kart i po 2-3 partiach po prostu zapamiętała większość, na spotkaniach ze znajomymi tylko czasem prosi o jakieś przypomnienia. Aby ułatwić jej sprawę zrobiłem dla niej ściągę z zasad, mieszczącą się na jednej stronie A4, którą mogę się podzielić (link na dole), chociaż żaden ekspert mi jej nie sprawdzał, więc może mieć błędy ;). Starałem się wyboldować tekst tak, żeby dało się, czytając jedynie to co pogrubione, szybko przypominać sobie co należy w danym momencie zrobić (powinno działać dla 90% tekstu). Dodałem też od siebie kilka łopatologicznych uwag. Uwagi dodawałem po każdej partii, tam gdzie po pierwszych rozgrywkach popełnialiśmy błędy. Ze względu na rozmiar A4 oraz wielkość czcionki [nie mogła być za mała] i tak nie wszystkie się zmieściły.

Link do opisu faz tury http://www.pdfhost.net/index.php?Action ... 3c09bbd9f8
Heimdall89
Posty: 16
Rejestracja: 01 gru 2012, 01:38

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: Heimdall89 »

No ok, a co ze słownictwem? Takie jak jousty ? Da się to szybko załapać?

Inna sprawa - ok kupuję podstawkę, potem po dużym rozszerzeniu da 3 gł. rodów (powiedzmy Stark, Baratheon i Greyjoy). Czy przez to reszta talii jest o wiele słabsza? I czy Greyjoy, którego w podstawce nie ma da sobie radę z np. Lannisterem?

Btw. rozumiem że nie korzystacie ze wszystkich kart? Czy też tworzycie talię przed rozpoczęciem gry w zależności od rodu, jakim będzie grał przeciwnik?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: Yavi »

Teoretycznie to powinno działać tak jak TCG - zbierasz jedną/kilka talii i nimi grasz.
Jeśli planujesz zakup dla siebie oraz kolegi/dziewczyny/... to po kilku grach pewnie znajdziecie talie, które najbardziej się Wam spodobają i je będziecie chcieli rozwijać.
Generalnie kupowanie wszystkich dodatków to wg mnie strata kasy, lepiej skupić się na tych rodach, którymi gracie.

Słownictwo jak już pisałem trudne nie jest - masz kilka/kilkanaście słów oznaczających mechaniki/działanie kart, które wypada znać i tyle. Podobnie ze zwrotami na kartach - nie ma ich aż tak wiele, żeby nie zapamiętać, a pewnie można w necie znaleźć karty pomocy w języku polskim, na których te pojęcia są wyjaśnione.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: Karit »

Mam parę pytań:
1. Jak gra sprawdza się na 2 osoby? Czy warto ją kupować wiedząc że na 99,99% będę grał tylko we dwójkę?
Po przejrzeniu instrukcji widzę, że w rozgrywce 2 osobowej nie można używać tytułów (i tych fajnych plastikowych figurek ;) ), czy jest jednak jakiś wariant który bierze tę mechanikę pod uwagę w grze 1 na 1?
2. Czy sam core set wystarczy na trochę zabawy czy dodatki to must have?
3. Czy kupując dodatki mogę zacząć od najnowszej serii czy powinienem iść od początku? (nowsze dodatki są łatwej dostępne)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
anorak
Posty: 158
Rejestracja: 18 paź 2010, 16:37
Lokalizacja: Zielona Góra
Been thanked: 15 times

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: anorak »

1. Gra została zaprojektowana jako dwuosobowa karcianka kolekcjonerska, moim zdaniem w 2 osoby działa najlepiej. Figurek się wtedy rzeczywiście nie używa, mimo że są fajne.
2. Do zabawy najlepiej sprawdzą się 2 Core sety bez jakichkolwiek dodatków.
3. Kupując dodatki zacznij od dużego dodatku dla każdego z rodów, potem od najnowszych do najstarszych, najlepiej całymi cyklami, bo zawierają spójne mechaniki. Ewentualnie jakieś pojedyncze chapter packi warto zakupić przed innymi, bo mają dużo użytecznych kart. Ale najlepiej kupić 2 Core sety na początek i żadnych dodatków.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: Karit »

Rozumiem że z 2 CS będę miał frajdy na sporo czasu i bez dodatków mogę się obejść.
Duże dodatki to tzw. Deluxe Expansions, rozumiem że ich kolejność kupowania nie jest tak ważna i powinienem brać to, co najbardziej przypadnie mi do gustu?
W podstawce są 4 rody, co kupić aby mieć wszystkie 6, z w miarę fajnym zestawem kard?
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: Olgierdd »

Ja Ci polecam na początku jeden core set, zapoznaj się z mechaniką i zobacz czy to w ogóle gra dla Ciebie. Jeżeli chcesz grać "niedzielnie" i spodoba Ci się, to drugi CS jest opcją.
Kupowanie deluxe i chapterów to już na granie typowo LCGowe: bez balansu włożonego do pudełka i nastawione na konstruowanie własnych talii.
Rafal75
Posty: 304
Rejestracja: 21 gru 2012, 20:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: Rafal75 »

witam wszystkich,
właśnie zamówiłem sobie core set. Gra ktoś jeszcze w to z Wroclawia?
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3390
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1055 times
Been thanked: 2064 times

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: Ardel12 »

Rafal75 pisze:witam wszystkich,
właśnie zamówiłem sobie core set. Gra ktoś jeszcze w to z Wroclawia?
Od czasu do czasu pykam. Choć nie układam talii turniejowych ot staram się mieć 6 wyrównanych talii by grać z kumplami nie posiadającymi własnej wersji.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: Olgierdd »

I tak oto, po 11 cyklach i ostatnim w drodze, po 6 deluxe expansions dla wszystkich rodów, Game of Thrones LCG dokonał swojego żywota...

... by odrodzić się jako nowa, poprawiona druga edycja.
http://www.fantasyflightgames.com/edge_ ... ?eidn=5184

Niestety druga edycja będzie niekompatybilna z pierwszą, ale powstaje możliwość napływu nowych graczy do tego genialnego LCG. Wbrew temu co twierdzą Netrunnerowcy, AGoT jest najpopularniejszym LCG na świecie i teraz więcej graczy będzie mogło zrozumieć dlaczego ;)

Ciekawi mnie co na to Galakta. Ja przyzwyczaiłem się do angielskiej edycji, więc nie wypatruję polskiego tłumaczenia, ale nie da się ukryć, że Pieśń Lodu i Ognia jest w Polsce popularna i core set ma szansę przebić sprzedażą wszystkie dotychczasowe.

I na koniec list Nate Frencha do dotychczasowych graczy (typowe mydlenie przed goleniem ;)) http://www.fantasyflightgames.com/edge_ ... ?eidn=5178
Ostatnio zmieniony 06 lis 2014, 11:45 przez Olgierdd, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ