Gra dla pięciolatka ?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
fluke79
Posty: 17
Rejestracja: 03 gru 2013, 00:19

Gra dla pięciolatka ?

Post autor: fluke79 »

Witam,

Poszukuję gry dla syna (niebawem skończy 5 lat). Sporo czytałem o grach dziecięcych ale trudno mi się zdecydować.
Grać chcę razem z dzieckiem, a najlepiej we trójkę z żoną i dzieckiem. Zależy mi, żeby gra nie była zbyt trudna dla syna ale też i w miarę ciekawa dla nas.

Syn jeszcze nie czyta (poza prostymi słowami), radzi sobie z dodawaniem do mniej więcej dziesięciu. Grywał w gry typu czarny piotruś, chińczyk, domino, tomek i przyjaciele, scrabble w wersji dla dzieci. Czasami robimy plansze z klocków lego albo je rysujemy i gramy w gry typu: rzucam kostką, przesuwam się o trzy pola, wpadam w pułapkę i czekam kolejkę... itd.

Zależy mi, żeby gra nie była wyłącznie losowa, niech zmusi nieco do myślenia. Syn lubi główkować ale nie przepada za zbyt ostrą rywalizacją i presją na wygraną.

W oko mi wpadły "Dzieci z Carcassonne" ale czytałem opinie, że pięciolatek się może znudzić i lepiej kupić wersję dorosłą i ewentualnie uproscic zasady. Sam chętnie pograłbym w wersję dorosłą ale prezent jest przede wszystkim z myślą o dziecku.
Pochlebne opinie czytałem też o "wilki i owce". A może jakieś inne propozycje?

pozdrawiam
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Gra dla pięciolatka ?

Post autor: lacki2000 »

Też mam prawie 5-latka. Aktualnie grywamy w Pędzące żółwie (są teraz na nie dobre promocje, można wyhaczyć za mniej niż 45zł), (zarządzanie ręką, ukryta tożsamość), Łap zwierzaki (nauka dodawania do 10), Nogi stonogi (troche negatywnej interakcji w wersji pro, zarządzanie ryzykiem w rzutach kośćmi). W zwykłe Carcassone to tylko układamy bez punktowania bo gramy jeszcze z 3-latką i ona w grach "pudełkowych" (tak je ładnie określiła) dopiero uczy się nie giąć kart i reguł :) Dobble jest dobre już od 2 roku życia. Super Farmer już mu się znudził, trzeba odstawić na jakiś czas.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra dla pięciolatka ?

Post autor: mig »

Mozna tez wziąć pod uwagę Dobble Kids - obrazki są dla malucha bardziej intuicyjne i łatwiejsze w nazwaniu.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Gra dla pięciolatka ?

Post autor: lacki2000 »

mig pisze:Mozna tez wziąć pod uwagę Dobble Kids - obrazki są dla malucha bardziej intuicyjne i łatwiejsze w nazwaniu.
Oj tam nie ma co się rozdrabniać - dzieciaki uwielbiają trudne słowa, ważne by dać im trochę czasu na ich wymówienie :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Gra dla pięciolatka ?

Post autor: adam_k27 »

U nas dzieciaki w tym wieku grywały: w Grzybobranie, Superfarmer, Karaluszek Kłamczuszek
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra dla pięciolatka ?

Post autor: mig »

lacki2000 pisze:
mig pisze:Mozna tez wziąć pod uwagę Dobble Kids - obrazki są dla malucha bardziej intuicyjne i łatwiejsze w nazwaniu.
Oj tam nie ma co się rozdrabniać - dzieciaki uwielbiają trudne słowa, ważne by dać im trochę czasu na ich wymówienie :)
Czasu? U nas Dobble wyzwala takie emocje, że nie ma szans na żadne fory dla kogokolwiek. Wszelkie wpadki i słabości wykorzystujemy bezwzględnie ;-)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra dla pięciolatka ?

Post autor: Perpetka »

Dobble jest na pewno świetne - uwielbiam, jak moja 3-latka starannie wymawia "klucz wiolinowy" i "zakaz wjazdu" :)

Zachęcona recenzją http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =1&t=17080 sprawiłam siostrzenicom "Kto to był", ale siostra mówi, że taka sobie ta gra dla dorosłych i że ją nudzi. To kooperacja jest.

"Pędzące żółwie" - wiadomo, klasyk.

Z trzylatką na uproszczonych zasadach gram czasem w Fincę, ale bez wielkiego szału.

Polecam też - trochę z innej bajki - łamigłówki Smart Games, zwłaszcza w wersji podróżnej. To raczej młody porozwiązuje z większą lub mniejszą pomocą dwa pierwsze poziomy, a rodzice dwa ostatnie, ale wszyscy będą mieli dobrą zabawę.
Radek
Posty: 628
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla pięciolatka ?

Post autor: Radek »

Kolejny głos na pędzące żółwie.
Oprócz tego Geniusz - bardzo fajne i sami też powinniście mieć przyjemność.
Mój syn, gdy był w tym wieku, uwielbiał arkadię.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Gra dla pięciolatka ?

Post autor: kdsz »

Pędzące żółwie, Dzieci z Carcassonne, Ami. Gorąco polecam też Mare Balticum. Co prawa dla dziecka niegrającego może być trochę trudne, ale można odchudzić reguły i wprowadzać kolejne zasady stopniowo. W ten sposób grę opanowała moja czterolatka i obecnie gramy już na maksa.
Awatar użytkownika
Karh
Posty: 166
Rejestracja: 13 lis 2011, 13:01
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 14 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla pięciolatka ?

Post autor: Karh »

Może Skubane Kurczaki?
I was born too late
And I'll never be like you
fluke79
Posty: 17
Rejestracja: 03 gru 2013, 00:19

Re: Gra dla pięciolatka ?

Post autor: fluke79 »

Dziękuję za odpowiedzi.

Widzę, że pędzące żółwie mają rzeszę fanów. Zaczynam się nad nimi zastanawiać czy to będzie lepszy wybór od Dzieci z Carcassonne.

Super Farmer, z tego co czytam to klasyka. Z recenzji wynika, że poza losowością są tam elementy planowania i strategii - na dzieciecym poziomie, bo dorośli niekoniecznie odnoszą się z entuzjazmem do rozgrywki :) Też rozważam.

Dobble brzmi fajnie ale chyba lepiej grać w gronie większym niż dwie osoby, a tak pewnie będzie często.
Geniusz jest fajny ale brakuje mi bajkowej otoczki, a grzybobranie - klasyka z dzieciństwa, tylko niestety głównie losowa.
fluke79
Posty: 17
Rejestracja: 03 gru 2013, 00:19

Re: Gra dla pięciolatka ?

Post autor: fluke79 »

Skubane kurczaki wyglądają ciekawie ale raz, że są (przynajmniej dla mnie) niewspółmiernie drogie do zawartości, a po drugie jest to gra pamięciowa i tutaj w pewnym stopniu przypomina grę "tomek i przyjaciele", którą mamy już od jakiegoś czasu.
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Gra dla pięciolatka ?

Post autor: Lubel »

Podłączę się trochę, szukając gry dla 4-latki. Rozważam Dobble, Pędzące żółwie i gry typu Memo, bo nie wiem czy te 2 pierwsze 4-latka da radę, ale czytając ten wątek i tą wypowiedź
Perpetka pisze:Dobble jest na pewno świetne - uwielbiam, jak moja 3-latka starannie wymawia "klucz wiolinowy" i "zakaz wjazdu" :) "Pędzące żółwie" - wiadomo, klasyk.
to chyba podoła.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Gra dla pięciolatka ?

Post autor: rattkin »

Potwory do szafy.
pwitkows
Posty: 168
Rejestracja: 31 sty 2012, 10:39
Has thanked: 20 times
Been thanked: 14 times

Re: Gra dla pięciolatka ?

Post autor: pwitkows »

Dla 5 - 6 latka u nas się sprawdza:

3 tracki (logika)
Pędzące żółwie (blef)
Dobble (spostrzegawczość)
Halli-Galli (refleks i dodawanie do "5" czasami zmieniamy liczbę owoców )
Super farmer (dodawanie, dzielenie)
Poszukiwacze skarbów
fluke79
Posty: 17
Rejestracja: 03 gru 2013, 00:19

Re: Gra dla pięciolatka ?

Post autor: fluke79 »

Lubel, z gier gdzie zapamiętujemy mogę polecić Tomek i przyjaciele - przyjęcie urodzinowe, tak się mniej więcej gra nazywa. Mój syn mając 3 lata grał w nią chętnie, teraz ma prawie 5 i nadal lubi. Poruszamy się wokół planszy, rzucając kostką. Zbieramy kartoniki z obrazkami do wagoników (pionki to ciuchcie z wagonikiem) Ale zbieramy je tylko jak odkryjemy parę, jak w grze memory.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Gra dla pięciolatka ?

Post autor: cezaras »

Pędzące żółwie na pewno.
Dzieci z Carcassone są tez bardzo Ok - moja córka grała w nie chętnie jeszcze gdy miała więcej niż 6 lat

Ciekawą pozycją powinna też być Fauna Junior -> na pewno rozwijającą. Wydaje mi się, że 5cio latek powinien ogarnąć.
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1103
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 652 times
Been thanked: 528 times

Re: Gra dla pięciolatka ?

Post autor: Harun »

Mój świeżo upieczony pięciolatek, dość zdystansowany do gier :( , ale konsekwentnie zachęcany przez tatę :D , poleca Ci szczególnie:
(kolejność nieprzypadkowa)

1. Château Roquefort http://boardgamegeek.com/boardgame/2808 ... -roquefort
2. Animal Upon Animal http://boardgamegeek.com/boardgame/1732 ... pon-animal
3. Loopin' Louie http://boardgamegeek.com/boardgame/327/loopin-louie
4. Gulo Gulo http://boardgamegeek.com/boardgame/6351/gulo-gulo
5. Tier auf Tier: Jetzt geht's rund! http://boardgamegeek.com/boardgame/1194 ... gehts-rund
fluke79
Posty: 17
Rejestracja: 03 gru 2013, 00:19

Re: Gra dla pięciolatka ?

Post autor: fluke79 »

Dzień dobry,

Dziś wybieram się po grę, do wyboru mam: Dzieci z Carcassone, Pędzące żółwie oraz Rancho (taki ulepszony Superfarmer). Interesuje mnie jeszcze kilka innych wymienionych przez Was tytułów ale są one niedostępne w sklepie, do którego jadę. Będą miały szansę przy następnej okazji.

Prawdę mówiąc nadal mam dylemat z wyborem, więc może jak wezmę każdą do ręki to będzie mi łatwiej zdecydowac :) Która Waszym zdaniem będzie najlepsza, jeśli kryterium będzie - myślenie i jakiś element taktyki, no i ogólnie dobra zabawa?
Radek
Posty: 628
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla pięciolatka ?

Post autor: Radek »

fluke79 pisze:Która Waszym zdaniem będzie najlepsza, jeśli kryterium będzie - myślenie i jakiś element taktyki, no i ogólnie dobra zabawa?
Przy tak zdefiniowanym kryterium: pędzące żółwie
Awatar użytkownika
polaquinha
Posty: 251
Rejestracja: 29 gru 2012, 11:49
Lokalizacja: Łódź

Re: Gra dla pięciolatka ?

Post autor: polaquinha »

nie no - nikt nie polecił jeszcze gier LEGO?!
:D
Mam w domu 7,5 latka i 5 latka i Magma Monster jest jedyną grą po którą najchętniej sięgają obaj.
Zalety - budowanie planszy, jej zmienność, mozlwiość dostosowania reguł do potrzeb, trochę negatywnej interakcji - ale tak do przełknięcia.
Mamy też City ale nie jest juz takim hitem choć była frajda z budowania.

Moi synowie nie nudza się przy Dzieciach z Carcassonne.
Bawią się świetnie przy -wydawałoby się prostackich regułowo -zręcznościowych Małych Pomocnikach Czarnoksieznika.
Nie lubią Pedzących żółwi (ja tez nie :P )
Z niezrozumiałego dla mnie powodu wielbili Kartę Rowerową Granny (dopóki się rozpadła plansza).
Młodszy kocha Story Cubes.
Starszy - tylko jak mama opowiada 8) :lol:
Na Panic Lab są zbyt mało rozgarnięci ale Skubane Kurczaki wywołują mnóstwo uciechy z podbierania sobie piór.
Zajeżdżona do granic mozliwości jest Kicki-Ricki (wersja mini - taniutka i bardzo fajna)

Ogólnie, kazda gra, która spowoduje usmiech na twarzy wszystkich grających jest dla mnie ok :)
Ostatnio Starszy powiedział, ze najlepiej się bawił grając w Grzybobranie (jako maluch). No cóż....

Na gwiazdkę dostaną Wsiąść do Pociągu: Europa, Skarb Goblinów, Dobble, Jungle Speed Safari i Ty Robot.
Zobaczymy co się przyjmie :)
Awatar użytkownika
eien
Posty: 49
Rejestracja: 21 mar 2010, 07:25
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra dla pięciolatka ?

Post autor: eien »

polaquinha pisze:
Na gwiazdkę dostaną Wsiąść do Pociągu: Europa, Skarb Goblinów, Dobble, Jungle Speed Safari i Ty Robot.
Zobaczymy co się przyjmie :)
już im zazdroszczę :mrgreen: też tak chcę :roll:
ODPOWIEDZ