Gra dla 2 osób na początek

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
phenomen89
Posty: 22
Rejestracja: 01 gru 2013, 23:37

Gra dla 2 osób na początek

Post autor: phenomen89 »

Witam wszystkich. :D Ostatnio naszło mnie na kupno jakiegoś ciekawego tytułu do grania razem z dziewczyną. Najbardziej rozbudowaną grą w jaką graliśmy był Eurobiznes (nudził nas po kilkunastu minutach). :wink: Najpierw myślałem o czymś takim jak Hawana (mechanizm wydaje się ciekawy), K2 (bezpieczna tematyka) i Agricola (ewentualnie Agricola: chłopi...). Pojawiły się jednak wątpliwości, że (zwłaszcza w przypadku Agricoli) zbytnia złożoność może być zniechęcająca (nie dla mnie - mógłbym zacząć od czegoś do czego wertowanie i zrozumienie instrukcji zajęłoby kilka dni, ale takie rzeczy to chyba lepiej na przyszłość). Zacząłem więc rozważać Carcassone, Stone Age (można to jeszcze gdzieś dostać?), Cytadelę i Wsiąść do pociągu. Czy te gry są dużo prostsze od pierwotnie rozważanych? Czy w ogóle idę w dobrym kierunku szukając gry na początek? Może poszukać czegoś innego? Grać będziemy w 90% przypadków we dwoje. Gra nie może być w klimatach s-f ani fantasy ze względu na upodobania płci pięknej, jak dla mnie nie może być typową grą logiczną bez jakiegoś tematu (Abalone). Solidne i estetyczne wykonanie wymagane, podobnie jak mała/średnio-mała losowość i mała powtarzalność rozgrywek. Interakcja mile widziana, ale nie na zasadzie zawierania jakichś układów, umów itp. Czekam na Wasze sugestie. :D
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla 2 osób na początek

Post autor: szmajchel »

Cytadela i WdP to nie są gry na 2 osoby. Carca bez dodatków bardzo szybko się nudzi. Na początek raczej kupowałbym tańsze gry, żeby zobaczyć jakie mechaniki najbardziej podchodzą. Moje propozycje: Mr Jack, Pandemic, Na chwałę Rzymu, Innowacje, Dominion, Blue Moon City, Schotten Totten...
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra dla 2 osób na początek

Post autor: kudlacz135 »

Ponieważ jakiś czas temu też postanowiłem lubą wprowadzić do planszówek, a Seasons był dla niej w sumie pierwszym konkretniejszym tytułem w który grała, to ode mnie słyszała o wielu innych pozycjach. Dzisiaj króciutko napisałem o Seasons, także się skopiuję i rozwinę poniżej.

W Seasons gra się naprawdę przyjemnie, posiada praktycznie wszystko: kostki, karty, znaczniki, plansze do przesuwania, interakcję (także tę negatywną), losowość (ale w takim wymiarze, że dokonujemy wyboru, a nie jesteśmy skazani na jeden rzut i kropka), odrobinę planowania, gra do tego ma bardzo ładne, wyraziste grafiki, jest optymalnie (nie mylić z przesadnie/cukierkowo) kolorowa. Świetnie wprowadziła paru moich znajomych i lepszą połówkę ;) do planszówek, i zachęciła do kolejnych. Oczywiście nie ma co przesadzać z oceną paru wymienionych wcześniej składowych Seasons, co nie zmienia faktu, że choć nie nachalne, to są (np. negatywna interakcja). Faktycznie, gra może nie jest idealna (polska wersja ma faktyczny 1 błąd na karcie, który mocno zmienia jej znacznie, w internecie są łatwe do znalezienie erraty), ale na pewno jest to godna uwagi pozycja, zwłaszcza do przyjemnego i luźnego grania (na przykład dla dwojga, tj. w moim i twoim przypadku większa część grania :) ). Równie dobrze sprawdza się na 2 co na 4 osoby, tury się nie rozwlekają, tak naprawdę cały czas coś się dzieje, poszczególne gry potrafią być zróżnicowane (ze względu na dobór kart i kości). Jedyny minus jaki doskwiera mi na tyle by go wyróżnić, to przy grze na 4 osoby, gdy jesteśmy już w trakcie 3 roku, to kart na stole czasem jest tyle, że wierzymy na słowo przeciwnikom w ich zagrania na kartach (może to wynik tego, że godzina była już całkiem późna ;) )Naprawdę polecam.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla 2 osób na początek

Post autor: Pixa »

Jak już ktoś wspomniał "Cytadela" i "Wsiasc do pociagu" to bardzo dobre gry, ale nie na dwie osoby. Moim zdaniem najlepiej gra sie w nie w przynajmniej 4 osoby. Oczywiscie lepiej startowac od prostszych tytolow, zeby sie nie zrazic.

Dosyc prosta gra, dobra na poczatek na 2 osoby moze byc np. Suburbia (chodzi swietnie od 2-4 osob). Budujecie i rozwijacie swoje miasta. Mojej dziewczynie bardzo sie spodobala ta gra. Instrukcja to raptem 4 strony + sporo zdjec. Gierka jest regrywalna, daje sporo zabawy, mozna pokombinowac. A juz na poczatku grudnia bedzie wypuszczony dodatek.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Gra dla 2 osób na początek

Post autor: Lubel »

Ja jestem ostatnio pod wrażeniem Dziedzictwa. Mi z żoną gra się doskonale. Spełnia w większości Twoje wytyczne. Polecam Dziedzictwo, ewentualnie Wsiąść do pociągu : Nordic Countries (jest na 2-3 osoby).
FPS_Carnage
Posty: 21
Rejestracja: 25 lis 2013, 15:30

Re: Gra dla 2 osób na początek

Post autor: FPS_Carnage »

Polecam "Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island".

Najlepiej jest grać w cztery osoby ale na dwie też się sprawdzi.
Gra jest kooperacyjna czyli wszyscy gracze grają przeciwko grze próbując wykonać jakąś misje/przeżyć na bezludnej wyspie.
Pozwala to grać w nią razem zarówno doświadczonym graczom jak i początkującym.
Dodatkowo jest dostępna w polskiej wersji językowej jeżeli angielski stanowi problem.

Osobiście świetnie się przy niej bawiłem :)
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2083
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 147 times
Been thanked: 393 times

Re: Gra dla 2 osób na początek

Post autor: walkingdead »

Hawana jest dość przyjemną gierką i całkiem dobrze działa w przypadku dwóch graczy.
Zasady są łatwe do opanowania, dość miły klimat. Myslę,że to jest idealna propozycja jeśli chodzi o wprowadzanie nowych osób.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Gra dla 2 osób na początek

Post autor: RunMan »

Wydaje mi się, że Robinson nie jest dobrą grą dla początkujących graczy, także ja bym nie polecał.

Na dwie osoby to z takich łatwiejszych Jaipur (ciężko dostać), Schotten-Totten, Basilica (dużo złośliwości, nie wiem czy to się dziewczynie spodoba), Dziedzictwo

Pandemic i Stone Age można na dwie osoby, ale w 3-4 jest sympatyczniej
phenomen89
Posty: 22
Rejestracja: 01 gru 2013, 23:37

Re: Gra dla 2 osób na początek

Post autor: phenomen89 »

A porównując havane do wspomnianych wcześniej seasons i na chwałę rzymu co wypada najkorzystniej na start i daje najwięcej frajdy? Pandemic, robinson odpada - co-op to nie to czego szukamy.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Gra dla 2 osób na początek

Post autor: TV3 »

Hawana była drugą, Stone Age zaś trzecią grą, którą kupiliśmy.

Przyjemność z grania - tu rzecz dyskusyjna, wg mnie na podobnym poziomie, rzecz gustu. Moja Pani chyba trochę bardziej lubi Hawanę.

Stone jest bardziej "rozłożysty", tak dosłownie, jak i w kontekście gromadzonych zasobów dających punkty (starasz się iść konsekwentnie obraną ścieżką zbierając odpowiednie elementy z wielu dostępnych).

Hawana jest grą bardziej sprecyzowaną, gdzie chyba ciut bardziej należy się skupić (co nie znaczy, że jest grą cięższą). Jest tu też odrobina blefu.

Co do ilości osób - obie jak najbardziej nadają się na 2 osoby, przy czym nie wiem, czy przy Stone nie ma jeszcze więcej frajdy we czwórkę, w Hawanie zaś przy większej ilości graczy niż dwoje wkrada się pewien chaos.

W każdym razie w obie gra się całkiem przyjemnie.
phenomen89
Posty: 22
Rejestracja: 01 gru 2013, 23:37

Re: Gra dla 2 osób na początek

Post autor: phenomen89 »

Jeszcze pytanie co do złożoności gier - wg. rebela taka mała agricola jest określona jako mniej złożona niż wiele tytułów wymienianych przez Was. Czy to znaczy, że te oznaczenia które nadaje rebel są bez sensu i lepiej się nimi nie sugerować? Czy wiecie może dlaczego nigdzie nie można dostać stone age?
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla 2 osób na początek

Post autor: Pixa »

Trzeba spojrzec ile osob oddalo glos - na "mala" Agricole ledwie 12, wiec trzeba wziac na to poprawke. Co do Stone Age - mozesz szukac takze pod nazwa "Epoka kamienia", ale wydaje mi sie, ze gra jest dostepna - np. tu: http://www.planszoweczka.pl/produkt/stone-age
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla 2 osób na początek

Post autor: Bea »

Ja również polecam Jaipur i Dziedzictwo. Oprócz tego Dominion, Alhambra i Tokaido. A Agricola: Chłopi... wcale nie jest taka bardzo trudna, o wiele mniej złożona od dużej Agricoli.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra dla 2 osób na początek

Post autor: mig »

CV, Stone Age, P.I., Pokolenia. WdP Europa to minimum 3 osoby, ale zwykle WdP (z mapa USA) na 2 osoby już daje radę. Świetne jest Serce Smoka ale znacznie prostsze od ww. W Carcassonne gram regularnie i mnie sie nie nudzi, wiec nie ma co sie zrażać.
I jeszcze Mr Jack. Z karcianek obowiązkowe są Summoner Wars, gra o Tron HBO.

Z konfrontacyjnych - moze Neuroshima, albo Basilica?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
phenomen89
Posty: 22
Rejestracja: 01 gru 2013, 23:37

Re: Gra dla 2 osób na początek

Post autor: phenomen89 »

Hmm... Dziękuje za liczny odzew, jednak mam jeszcze jedną prośbę. Która z gier wymienionych (doszły nowe bo im więcej czytam tym więcej tytułów rozważam :D ) charakteryzuje się jednocześnie (trzy konieczne warunki) małą losowością, dużą regrywalnością i chodzi super na dwie osoby, a także jeśli to w ogóle możliwe (ten warunek nie jest niezbędny, ale chciałbym wiedzieć) jest jakby urozmaicona (w moim przekonaniu Scrabble nie są urozmaicone, bo każda tura wygląda tak samo):
1. Hawana
2. Mała Agricola
3. Dziedzictwo: Testament Diuka de Crecy
4. Na Chwałę Rzymu
5. Stone Age
6. Pokolenia
7. Seasons
8. Dominion
9. Cesarski Kurier
Wiem, że dużo wymagam, ale prosiłbym jeszcze o nie dorzucanie nowych pomysłów (zakładałem, że zdecyduje się do mikołajek, ale widzę, że nic z tego :wink: ) - chyba, że naprawdę całkowicie deklasują tytuły wymienione przeze mnie. :D
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Gra dla 2 osób na początek

Post autor: TV3 »

Z gier, które posiadam:

LOSOWOŚĆ (3-największa, 1-najmniejsza):
- Stone: 3
- Kurier: 2
- Hawana: 1

REGRYWALNOŚĆ:

tu wg mnie (póki co) wszystkie mniej więcej podobnie

NA 2 OSOBY:
Wszystkie 3 nadają się na 2 osoby, przy czym w Stone i Kuriera zagrasz we 3 i 4 (i to chyba nawet ciekawiej), w Hawanę natomiast powyżej 2 osób może się zrobić bałagan.

UROZMAICENIE (3-największe, 1-najmniejsze):
- Stone: 3
- Hawana: 2
- Kurier: 1
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra dla 2 osób na początek

Post autor: Perpetka »

1. Hawana - nie grałam
2. Mała Agricola - losowość zero, chodzi tylko na 2 osoby, regrywalność - trochę zależy od graczy, ponieważ między rozgrywkami nic się nie zmienia, to może się okazać, że albo będziecie testować nowe pomysły, albo wpadniecie w utarte koleiny. Można nawet samoróbkowo przedłużyć jej żywotność dodatkiem (każda gra grana z innym zestawem budynków). Każda tura wygląda tak samo, choć inne akcje są cenne w innych momentach gry.
3. Dziedzictwo: Testament Diuka de Crecy - nie grałam, czytałam instrukcję i kilka recek: losowość duża
4. Na Chwałę Rzymu - nie grałam
5. Stone Age - losowość jest, ale ogarnialna, jej ogarnianie jest zresztą jednym z aspektów gry - powiedzmy losowość 1; rzutów kostkami jest tyle, że raczej pech/szczęście się uśrednia; chodzi świetnie na 2 osoby; każda tura wygląda tak samo, choć inne akcje są cenne w innych momentach gry; brak zmienności, więc regrywalność, jak w małej Agri, zależy od graczy - ja mam zagrane ponad 40 partii i kolejnej nie odmówię.
6. Pokolenia - nie grałam
7. Seasons - nie grałam
8. Dominion - losowość 3 (tasowanie kart); chodzi świetnie na 2 osoby; każda tura wygląda tak samo, ale na początku gry skupiasz się na budowaniu efektywnej talii, a w drugiej fazie na jej wykorzystaniu; regrywalność 10 - za każdym razem możecie grać innym zestawem kart
9. Cesarski Kurier - losowość 3; chodzi świetnie na 2 osoby; każda tura wygląda tak samo; brak elementów zmiennych, więc regrywalność jak przy małej Agri.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla 2 osób na początek

Post autor: Bea »

Perpetka pisze: 5. Stone Age - losowość jest, ale ogarnialna, jej ogarnianie jest zresztą jednym z aspektów gry - powiedzmy losowość 1; rzutów kostkami jest tyle, że raczej pech/szczęście się uśrednia; chodzi świetnie na 2 osoby; każda tura wygląda tak samo, choć inne akcje są cenne w innych momentach gry; brak zmienności, więc regrywalność, jak w małej Agri, zależy od graczy - ja mam zagrane ponad 40 partii i kolejnej nie odmówię.
W Stone Age zmienność jest - za każdym razem budynki i karty ustawiane są w innej kolejności, losowo. Regrywalność jest więc większa niż w Agri powiedziałabym :)
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra dla 2 osób na początek

Post autor: Perpetka »

Bea pisze: W Stone Age zmienność jest - za każdym razem budynki i karty ustawiane są w innej kolejności, losowo. Regrywalność jest więc większa niż w Agri powiedziałabym :)
Niby tak, z naciskiem na "niby". O ile nie wyjdą skrajne permutacje (np. schowają się wszystkie karty danego rodzaju), to ta kolejność nie ma dużego wpływu na rozgrywkę.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla 2 osób na początek

Post autor: Bea »

Perpetka pisze:
Bea pisze: W Stone Age zmienność jest - za każdym razem budynki i karty ustawiane są w innej kolejności, losowo. Regrywalność jest więc większa niż w Agri powiedziałabym :)
Niby tak, z naciskiem na "niby". O ile nie wyjdą skrajne permutacje (np. schowają się wszystkie karty danego rodzaju), to ta kolejność nie ma dużego wpływu na rozgrywkę.
Gdyby losowość i zmienność tu nie miała znaczenia, to wszystkie karty i budynki byłyby dostępne od samego początku, tak jak w małej Agricoli czy Cavernie.
Awatar użytkownika
Mateez
Posty: 208
Rejestracja: 08 paź 2011, 15:20
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 50 times
Been thanked: 70 times

Re: Gra dla 2 osób na początek

Post autor: Mateez »

Jeśli można jeszcze coś zasugerować to polecam Władcę Pierścieni: Konfrontację. Właśnie wyszła nowa polska edycja, od razu z dodatkiem zapewniającym niemal nieskończoną różnorodność rozgrywek. Gdzieś pisałeś, że klimaty fantasy się nadadzą. Ale oprócz klimatu Konfrontacja to po prostu świetna, dwuosobowa gra. Losowości nie ma w ogóle, jest za to pełno blefu i rozkładania sił. Do tego jest to wyraźnie gra "o czymś" (nie wygrywa się poprzez zdobywanie punktów zwycięstwa). Zasady są proste, rozgrywka trwa niedługo, ale jest to poważna pozycja, w którą można grać wiele, wiele razy i ciągle próbować nowych strategii.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra dla 2 osób na początek

Post autor: mig »

Skala szkolna (1-6) - losowość - im lepsza ocena tym niższa, regrywalność - im wyższa ocena tym lepsza, urozmaicenie - im wyższa ocena tym większe

1. Hawana - Losowość niewielka (5), regrywalność kiepska (2-3), urozmaicenie przeciętne (3-4)
2. Mała Agricola - szkoda gadać ;)
3. Dziedzictwo: Testament Diuka de Crecy - losowość przeciętna - jak to w grze opartej na kartach (3), regrywalność przeciętna (3-4), urozmaicenie przeciętne (4)
4. Na Chwałę Rzymu - losowość spora (2), regrywalność niezła (4), urozmaicenie przeciętne (3-4)
5. Stone Age - losowość wbrew pozorom niewielka - tzn sporo rzucania kośćmi jest ale to losowość raczej kontrolowana i rozkładająca się statystycznie (4), regywalność wysoka (5), urozmaicenie wysokie (5)
6. Pokolenia - losowość niewielka (5), regrywalność wysoka (5), urozmaicenie wysokie (5)
7. Seasons - losowość przeciętna (3-4), regrywalność niezła (4), urozmaicenie niezłe (4)
8. Dominion - losowość przeciętna (3-4), regrywalność dla mnie tragiczna, ale są maniacy (1), urozmaicenie słabe (3)
9. Cesarski Kurier - losowość przeciętna (3), regrywalność przeciętna (3-4), urozmaicenie słabe (3)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
phenomen89
Posty: 22
Rejestracja: 01 gru 2013, 23:37

Re: Gra dla 2 osób na początek

Post autor: phenomen89 »

Witam,

Hawana zakupiona, jak na razie podoba się. Planuję zakup jeszcze jednej gry na nieco dłuższe rozgrywki, może być bardziej skomplikowana. Chciałbym jednak, żeby nadal chodziła super na 2 osoby, ale jednocześnie dało się pograć samemu. Tak jak poprzednio regrywalność ma być wysoka, wykonanie cieszące oko. Na razie myślę o dużej Agricoli, Robinsonie i Horrorze w Arkham. Co najlepiej wybrać? Jakieś inne sugestie? Czy te gry są ciekawe dla 1-2 graczy?

Pozdrawiam
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla 2 osób na początek

Post autor: Pixa »

Ja bardzo lubie Robinsona na 2 graczy (solo tez ludzie chwala). Gra jest dosc skomplikowana, ale instrukcja II wydania (obecnie tylko takie jest w sklepach) jest dobrze napisana i gre da sie ogarnac przy odrobinie samozaparcia.

Sam tytul jest bardzo dobry i ciekawy. Scenariuszy razem z dwoma darmowymi ze strony Portalu jest 8. Gralem juz w Robisnona kilkanascie partii i zagralem raptem w 3 scenariusze - sa one bowiem regrywalne a kazda rozgryka wyglada inaczej. Sporo gier (70-80%) konczy sie porazka, co jednak daje dodatkowego kopa, by jeszcze raz zmerzyc sie z bezludna wyspa. Wykonanie gry stoi na wysokim poziomie.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
phenomen89
Posty: 22
Rejestracja: 01 gru 2013, 23:37

Re: Gra dla 2 osób na początek

Post autor: phenomen89 »

Właśnie choć Robinsona i HwA rozważam, to mimo wszystko mam obawy czy granie w gry planszowe ko-op jest w ogóle emocjonujące. I czy jest tak, że rzeczywiście obie osoby grają, czy jedna tak naprawdę asystuje. Dlatego widzę maleńki plusik dla Agricoli, ale z drugiej strony w Agricoli obawiam się ze gra we dwoje wygląda tak, że każdy sobie coś tam działa bez jakiegoś wpływu na drugiego gracza.
ODPOWIEDZ