Alternatywy 4

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
sbronko
Posty: 11
Rejestracja: 18 lut 2007, 12:50
Lokalizacja: Kraków

Re: Alternatywy 4

Post autor: sbronko »

Dzięki za odpowiedź.
Graliśmy w grę sumie 3 razy, 2 razy daliśmy radę tylko jeden etap i wszyscy oprócz mnie mieli dosyć :) za dużo niejasności. Dzisiaj zagraliśmy dwa etapy i też gra nas zmęczyła. Mnie też, bo przegrałem - jakoś nie wymyśliłem jeszcze co robić i jak, żeby efektywnie PZ zdobywać co turę (zawsze jako gospodarz). Gra ma chyba wysoki próg wejścia, na początku jak się nie ma dobrze poznanych kart i możliwości, każdy czyta to co ma na ręku, swoje cechy, planszę i i tak nie wie co robić. Do tego naprawdę sporo wątpliwości co do zasad. Grze brakuje imho eleganckich i czystych reguł. Jeżeli mamy podział rundy na akcję, akcję dodatkową i śmieci, to na tym mogłoby się skończyć. Tymczasem z cechy postaci wynikają często dodatkowe działania rozgrywane w dowolnym momencie, dochodzą reakcje i robi się dość chaotycznie.

Odpowiedzi sporo pomogły, jak zagramy znowu, to będę spisywał dalsze pytania :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Alternatywy 4

Post autor: mig »

Planujecie umieścić profil gry na BGG, bo mi się stan kolekcji nie zgadza? :wink:
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1093
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 86 times
Been thanked: 31 times

Re: Alternatywy 4

Post autor: Rafal_Kruczek »

MisterC pisze:Ktoś już to zrobił.
http://www.boardgamegeek.com/items/boardgame/pending
Wisi w moderacji juz ponad tydzień.

Czy jest gdzieś dostępna instrukcja online?
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Alternatywy 4

Post autor: robertos »

oczywiściiście :lol:
alternatywy4@com.pl
w zakładce do pobrania + faq
Awatar użytkownika
hamanu
Posty: 856
Rejestracja: 16 lis 2006, 14:19
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Alternatywy 4

Post autor: hamanu »

Rzadko sie ostatnio wypowiadam, ale nie moglem sie powstrzymac przed napisaniem:
Panie, w toto sie nie da grac.

Gra, imho, trafi w gusta wylacznie maniakalnych fanow serialu, bedacych jednoczesnie planszowkowymi geekami, bo tylko tacy przebrna przez menadry instrukcji.

Probowalismy, bardzo probowalismy zagrac w gronie graczy raczej niedzielnych, ale bardzo entuzjastycznie podchodzacych do wszelakich nowych tytulow. Wczesniej zagralismy kilka partyjek CV i bardzo, bardzo sie wszystkim podobalo.

Alternatywy 4. Nikt nie mogl zapamietac co wlasciwie mozna i po co robic. Przez 15 minut wszyscy wpatrywali sie w karty pomocy...i nic. Ktos tam gdzies sie przesunal, nie bardzo wiedzac po co. Wszyscy wyraznie odetchneli z ulga kiedy zaproponowalem, to moze zamiast tego jeszcze raz w CV?

Byc moze gra ma potencjal, ja go nie widze.
Byc moze da sie czerpac z gry w nia przyjemnosc, ja nie potrafie.
Byc moze reguly wcale nie wcale tak zle napisane, tylko ja nie umiem czytac.
Byc moze to dobra gra jest, ale nie dla mnie.

I jeszcze jedno. Wszedzie pelno zetonow, malych zetonow, zetonikow. Zetony przemieszczania sie, zetony smieci, zetony donosow, wszystkie podobne, ale na kazdym inna (mala!) cyferka, zetony gina na kolorowej planszy, nie wiadomo co gdzie jest i po co.
Naprawde chcialem zeby to byla dobra gra. Oprocz cytatow z filmu nie potrafie znalezc w niej nic dobrego. Naprawde chcialem w nia pograc.Niech ktos mnie przekona mnie ze warto.

Biada przypadkowym graczom ktorzy nabeda ten tytul. Zniecheca sie do planszowek do konca dni swoich.
"Jutro to dziś, tyle że jutro."
S. Mrożek
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Alternatywy 4

Post autor: mig »

Jeśli te spostrzeżenia się potwierdzą to wielka szkoda. Ale zerkam do instrukcji i tam z podziękowań wynika, że Alternatywy 4 testował Monsoon. Takiego crapa by przepuścili? Może warto dać jej jeszcze szansę - tym bardziej, że wygląda świetnie...?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9477
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Alternatywy 4

Post autor: MichalStajszczak »

mig pisze:Ale zerkam do instrukcji i tam z podziękowań wynika, że Alternatywy 4 testował Monsoon.
O ile się nie mylę, gra Alternatywy 4 była prezentowana w Monsoonie dwa razy. Raz na bardzo wczesnym etapie, a drugi raz, gdy już była praktycznie gotowa (komentarze na temat gry można znaleźć w wątku Monsoonowym po spotkaniu 11.09.13). Nie wiem, czy ktoś z Monsoona czytał instrukcję przed wydrukowaniem. Na tym spotkaniu zasady gry przedstawiał autor i w zasadzie cały czas nadzorował przebieg rozgrywki. Przypuszczam, że bez jego udziału gralibyśmy źle. Oczywiście nie całkiem źle, tylko ciągle zapominalibyśmy o drobnych niuansach i wyjątkach, których niestety jest bardzo dużo.
Moja konkluzja, którą od razu przekazałem autorowi, a także przedstawiałem na forum, jest taka. Gra działa dobrze. Ale nadaje się tylko dla bardzo wąskiego grona osób, które zarówno są fanami serialu, jak i miłośnikami skomplikowanych gier. I jeszcze potrafią samodzielnie zrozumieć instrukcję (ja jej nie czytałem, więc nie wypowiadam się na temat tego czy jest czytelna, ale z tego, co napisał hamanu, wynika że nie jest).
Awatar użytkownika
zbajszek
Posty: 530
Rejestracja: 18 sie 2012, 19:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: Alternatywy 4

Post autor: zbajszek »

Jestem po jednej partii wczoraj i co do napisania instrukcji to muszę się niestety zgodzić. Jest tragiczna, dużo rzeczy robiliśmy na czuja, typu śmiecenie czy można śmiecić więcej niż raz dziennie (w końcu dostaje się znacznik śmiecenia który informuje o tym że już śmieciłeś w tym etapie a nie rundzie), niedokładnie są wyjaśnione karty Prac Społecznych (rozumiem że efekt wchodzi od razu kiedy gospodarz zdecyduje się takową wprowadzić, ale powinno to być bardziej wyjaśnione i co ze stratą rundy lokatora jeżeli gospodarz wprowadzi Pracę w ostatnim etapie rundy?) Albo na arkuszu pomocy pisze że lokatorzy mogą śmiecić, ale nigdzie nie ma napisane że mogą posprzątać (a karta cech daje im punkty za sprzątanie przy innych). Także pytań było bardzo dużo i niestety instrukcja nie sprawuje się za dobrze.

Co do samej gry, to graliśmy w trzy osoby i mogę stwierdzić że ta gra nie działa na tyle osób, zdaje mi się że ta opcja jest wpisana bo "niby można", ale traci się na tyle dużo gry że nie ma sensu. Czas gry to nieco ponad dwa odcinki serialu (leciał w tle), więc zmieściliśmy się w około 90 minutach. Dlaczego myślę że gra nie ma sensu w trzy osoby? Choćby z powodu tego że w ciągu całej gry postacie spotkały się zaledwie trzy razy bodaj w tym raz bo gospodarz chciał żeby się spotkały (korzystał z akcji podwórka). Dodatkowo wiadomo że składa się donosy na inną osobę więc tutaj też wylatuje element wyboru komu przy syfić. Jednak sama gra było dobra, cytaty na kartach są świetne (trzeba je czytać na głos podczas zagrywania bo też się będzie tracić klimat), składanie donosów, utrudnianie życia lokatorom to wszystko bawi. Jestem pewien że na 4 a jeszcze lepiej 5 osób ta gra będzie naprawdę bardzo bawić. Także jeżeli ktoś lubi serial, ma te kilka osób do gry i ma na tyle zaparcia żeby przebrnąć i zrozumieć instrukcję (a co nie zrozumie albo w niej nie ma bez problemu logicznie rozwiązać na własną rękę) to mogę polecić.
--------------------Zbajchu Plays--------------------
---Moja Planszoteczka --- Sprzedam/Wymienię Topic ---
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Alternatywy 4

Post autor: robertos »

No cóż, z uwagami Zbajszka muszę się zgodzić. trochę niejasności pozostało w instrukcji. W kwestii sprzątania na szczęście sprawa jest oczywista...ale jasne, powinna być wyraźnie napisane że wygląda analogicznie do śmiecenia.
Jeszcze kilka dni i na stronie gry opublikujemy uaktualniony FAQ, bo te i kilka innych jeszcze kwestii trzeba dopowiedzieć.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Alternatywy 4

Post autor: Hiu »

Byloby fajnie, jakby niejasnosci tlumaczyc tutaj takze... W sumie wiele ich juz padlo. Nie wspomne o szybkim przepisaniu instrukcji i umieszczeniu jej w formie elektronicznej do sciagniecia na stronie oraz bgg. To by bardzo pomoglo.
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Alternatywy 4

Post autor: robertos »

hmm brzmi jak wyzwanie.. ale może warto..
Od poniedziałku zacznę zamieszczać sytuacje problemowe i odpowiedzi... to na od zaraz.... a instrukcję jasne.. warto dopracować w takim razie :oops:
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Alternatywy 4

Post autor: robertos »

Zgodnie z obietnicą przedstawiam propozycję zaktualizowania Instrukcji i doprecyzowania pojęć :)
Zaczynam od propozycji zmian dotyczący działań mało efektownych ale bardzo istotnych dla gry -

Śmiecenie i Sprzątanie

Śmiecenie i Sprzątanie to dodatkowe działania, które w trakcie rozgrywania własnej Rundy będą stosować Lokatorzy (śmiecenie lub sprzątanie) i Gospodarz (tylko sprzątanie).

Śmiecenie – polega na położeniu 1 Punktu Śmieci (co zaznacza się poprzez umieszczenie lub dodanie na planszy odpowiedniego żetonu Śmieci w miejscu pobytu Lokatora, który właśnie „śmieci”).
Śmiecić mogą tylko Lokatorzy w trzech Lokacjach:
- Klatka Schodowa
- Klub Lokatorski
- Podwórko
pod warunkiem, że nie napotykają w tej Lokacji żadnego innego Gracza (Lokatora lub Gospodarza) – wyjątek stanowi właściwość Jednostki Aspołecznej, która może śmiecić w obecności innych Lokatorów, co więcej uzyskuje za ten fakt 1 PZ.
Lokator który naśmiecił otrzymuje żeton Śmiecenia, aby zaznaczyć ten fakt (ma to znaczenie w przypadku napotkania Lokatora z Cechą Kapuś).

Sprzątanie – polega na usunięciu 1 Punktu Śmieci (co zaznacza się na planszy poprzez zdjęcie lub zmniejszenie wartości odpowiedniego żetonu Śmieci, w miejscu pobytu Lokatora, który właśnie „sprząta”).
W przeciwieństwie do Śmiecenia, Sprzątać można niezależnie od obecności innych Graczy. Niektóre Cechy nagradzają Sprzątanie (np. Skromny Obywatel, Przewodniczący Komitetu Blokowego).

Ważne
W jednej Rundzie Lokator nie może równocześnie sprzątać i śmiecić w jednej Lokacji.

To propozycja do oficjalnych zmian...
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Alternatywy 4

Post autor: mig »

Nie wiem czy nie lepiej nie wrzucić tego do działu o zasadach...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
gracz1423
Posty: 1
Rejestracja: 26 gru 2013, 15:36

Re: Alternatywy 4

Post autor: gracz1423 »

Witam. W moje ręce niedawno trafiła gra Alternatywy 4, niestety w trakcie rozgrywki pojawiło się tak wiele niejasności, że postanowiłem poszukać rad w Internecie. Część wątpliwości została już wyjaśniona w tym wątku lub FAQ gry, jednak moją uwagę przykuł jeden dialog:
sbronko pisze:3. Kapuś - 1 PZ gdy: na koniec Dnia Gospodarz posiada na Ciebie najmniej Donosów spośród innych Lokatorów.
Wszystkich innych, czy tych, na których ma Donosy?
Czyli, jeżeli Gospodarz ma na mnie Donosy, ale jest Lokator na którego nie ma Donosów w ogóle, dostaję PZ czy nie?
robertos pisze:3. Premia dla Kapusia wydaje się czytelna - na koniec Etapu Gospodarz nie może posiadać najwięcej Donosów na Kapusia niż na innych Lokatorów (ale nie łącznie, ale każdego indywidualnie).
Przykładowo gospodarz ma następującą liczbę donosów na graczy A, B, C i D:
- gracz A - 0 (brak żetonu donosów)
- gracz B - 0 (brak żetonu donosów)
- gracz C - 1
- gracz D - 2
Definicja z karty każe wierzyć w jedną z poniższych opcji:
a) nikt nie ma najmniej donosów (jeśli nie liczymy remisów, a liczymy graczy na których nie ma donosów)
b) najmniej donosów mają gracze A i B (jeśli liczymy remisy i liczymy graczy na których nie ma donosów)
c) najmniej donosów ma gracz C (jeżeli nie liczymy graczy na których nie ma żadnych donosów - o to chyba chodziło w pytaniu @sbronko)

Wziąwszy pod uwagę inne rozstrzygnięcia z tego forum obstawiałbym opcję (a). Czy to się zgadza?

Tego typu przykłady zawarte w instrukcji lub osobnym załączniku pozwoliłyby na szybkie i jednoznaczne rozwiewanie podobnych wątpliwości.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Alternatywy 4

Post autor: Hiu »

Czy przeredagowana instrukcja zostanie udostepniona online - czy bedziemy musieli sledzic kilka roznych zrodel?
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Alternatywy 4

Post autor: robertos »

Na 10 stycznia powinniśmy przygotować uaktualnioną instrukcję do pobrania ze strony Altetnatywy4.com.

Przykładowo gospodarz ma następującą liczbę donosów na graczy A, B, C i D:
- gracz A - 0 (brak żetonu donosów)
- gracz B - 0 (brak żetonu donosów)
- gracz C - 1
- gracz D - 2
Definicja z karty każe wierzyć w jedną z poniższych opcji:
a) nikt nie ma najmniej donosów (jeśli nie liczymy remisów, a liczymy graczy na których nie ma donosów)
b) najmniej donosów mają gracze A i B (jeśli liczymy remisy i liczymy graczy na których nie ma donosów)
c) najmniej donosów ma gracz C (jeżeli nie liczymy graczy na których nie ma żadnych donosów - o to chyba chodziło w pytaniu @sbronko)u

Jasne - w tej sytuacji żaden z Lokatorów będąc Kapusiem nie otrzymał by premii Pz na koniec Etapu - po prostu nie ma Lokatora z najmniejszą ilością PZ. Powinien był się postarać aby dołożyć Donos na gracza A (jeśli to on byl B)...


Podobna sytuacja zaistnieje w jednej z prac społecznych, kiedy Gospodarz otrzyma PZ za uczestnictwo Lokatora z największą ilością Punktów Zwycięstwa. Zatem jeśli kilku Lokatorów ma najwięcej ale też i tyle samo PZ, to gospdarza traci szansę na tą premię.

:)
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Alternatywy 4

Post autor: Hiu »

robertos pisze:Na 10 stycznia powinniśmy przygotować uaktualnioną instrukcję do pobrania ze strony Altetnatywy4.com.
Git :)

Historia i forum (te oto zacne) was osadzi, kto mial racje w tym sporze :)
kapusta
Posty: 2
Rejestracja: 06 sty 2014, 09:56

Re: Alternatywy 4

Post autor: kapusta »

Cześć, nowy jestem,
mam pytania odnośnie dwóch Kart Cech i śmiecenia

Kapuś:
Czy jeśli Kapuś złoży dwa donosy,i Gospodarz sam je przypisze(akcje z karty Kapusia) to Kapuś dostaje 2 PZ?
Czy Gospodarz moze odmówić wybrania osób i pozbawić Kapusia dodatkowego pkt, pktów?
Czy jeśli gospodarz i Kapuś zmienią lokację (za pomocą kart) to kapowanie zaczynamy od nowa?

Cwaniaczek:
Jeśli na planszy jest dwóch Cwaniaczków lub więcej możliwa jest pętla, np.:
Spotkanie dwóch Cwaniaczków jeden zdobywa punkt za cokolwiek , drugi automatycznie dostaje punkt za co pierwszy też dostaje punkt itd. My przyjęliśmy zasadę że w takiej sytuacji Cwaniaczki dostają punkt tylko za inne działanie niż punkt za punkt :) Inaczej to nie ma sensu. Mam rację?

Druga sprawa: Cwaniaczek korzystając ze swojej własności przenosi się do lokacji, gdzie np. Kapuś zdobył już 3 punkty. Dostanie wtedy 3 punkty, chociaż przeniósł się tam już po zdobyciu pktów przez Kapusia?

Trzecia: Jeśli jest kilku lokatorów na jednym polu i wszyscy punktują Cwaniaczek punktuje z nimi wszystkimi czy jednym wybranym

Śmiecenie
Gospodarz pomijając karty ryzykuje gdy jest naśmiecone interwencję administracji i tylko jeśli są gdzies 3 punkty to stratę rundy na ich sprzątnięcie, zgadza się?
NIe ma innych kar?

Dodatkowo w lokalizacjach
Opis działań na Arkuszach podpowiedzi Dodatkowo jest zamiennikiem karty lok/gosp Akcja Dodatkowa?

Generalnie gra jest skomplikowana - pierwsza gra zajęła nam 3:30h(3 etapy), ale uważam to za plus.
NIe ma uniwersalnych scenariuszy, bo nie wiemy kto kim będze w następnej rundzie.
Rozgrywki sa wyrównane do końca.

Dobra gra :)
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Alternatywy 4

Post autor: robertos »

Zanim ukaże się uzupełniona instrukcja na stronie gry już odpowiadam :)

Kapuś:
Czy jeśli Kapuś złoży dwa donosy,i Gospodarz sam je przypisze(akcje z karty Kapusia) to Kapuś dostaje 2 PZ?
Czy Gospodarz moze odmówić wybrania osób i pozbawić Kapusia dodatkowego pkt, pktów?
Czy jeśli gospodarz i Kapuś zmienią lokację (za pomocą kart) to kapowanie zaczynamy od nowa?


- z jednej Cechy Gracz może pozyskać tylko 1 PZ (zatem Kapuś - w tym zapewne przypaku Furman zdobywa tylko 1 PZ a nie 2)
- Gospodarz nie może odmówić pozyskania Donosów (inaczej wyeliminował by Cechę Kapusia)
- sytuacja teoretycznie możliwa, , ale chyba tylko z układku Kart - ale już drugi raz z tej samej Cechy Kapuś nie zdobędzie PZ w tej samej Rundzie.

Cwaniaczek:
Jeśli na planszy jest dwóch Cwaniaczków lub więcej możliwa jest pętla, np.:
Spotkanie dwóch Cwaniaczków jeden zdobywa punkt za cokolwiek , drugi automatycznie dostaje punkt za co pierwszy też dostaje punkt itd. My przyjęliśmy zasadę że w takiej sytuacji Cwaniaczki dostają punkt tylko za inne działanie niż punkt za punkt :) Inaczej to nie ma sensu. Mam rację?


Pętli nie powinno być - Jeśli jakiś Cwaniaczek dostaje PZ za sprzątnięcie śmieci, to drugi otrzyma PZ z drugiej Cechy, zatem de facto zdobędą po 2PZ. Warto pamiętać że Gracze nie mogą się umawiać, gdzie pójdą w kolejnej Rundzie - czasem wybór dla nich jest oczywisty, ale to już zmartwienie innych Graczy ;) (może wówczas lepiej uprzątnąć w budynku aby nie mieli takiej możliwości :)
i warto pamiętać że z jednej Cechy w Rundzie można pozyskać tylko 1 PZ a nie wielokrotnie.

Druga sprawa: Cwaniaczek korzystając ze swojej własności przenosi się do lokacji, gdzie np. Kapuś zdobył już 3 punkty. Dostanie wtedy 3 punkty, chociaż przeniósł się tam już po zdobyciu pktów przez Kapusia?

Cwaniaczek nie zapunktuje wówczas, bowiem aby otrzymać PZ z Karty Cech (1 pozycja), musiałby być w chwili zaistnienia sytuacji w miejscu gdzie Kapuś otrzymał PZ, a nie po fakcie. Co więcej należy pamiętać że nawet wówczas otrzymałby tylko 1 PZ a nie 3 PZ!!!!

Trzecia: Jeśli jest kilku lokatorów na jednym polu i wszyscy punktują Cwaniaczek punktuje z nimi wszystkimi czy jednym wybranym

Jak powyżej, zapunktuje tylko jeden raz ;)

Śmiecenie
Gospodarz pomijając karty ryzykuje gdy jest naśmiecone interwencję administracji i tylko jeśli są gdzies 3 punkty to stratę rundy na ich sprzątnięcie, zgadza się?
NIe ma innych kar?


Dodatkowo w lokalizacjach
Opis działań na Arkuszach podpowiedzi Dodatkowo jest zamiennikiem karty lok/gosp Akcja Dodatkowa?


Sprzątanie, śmiecenie i inne działania dodatkowe można traktować jako zamiennik kart typu Akcja Dodatkowa - ale nie ma to znaczenia dla gry/...

ps.
Bardzo jestem ciekawy jak wynik pierwszej rozgrywki i jaki był skład osobowy mieszkańców przy Alternatywy 4 ?
Ostatnio zmieniony 06 sty 2014, 17:44 przez robertos, łącznie zmieniany 1 raz.
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Alternatywy 4

Post autor: robertos »

ups... coś się za dużo przekopiowało :oops:
kapusta
Posty: 2
Rejestracja: 06 sty 2014, 09:56

Re: Alternatywy 4

Post autor: kapusta »

Dzięki za błyskawiczną odpowiedź

wynika z niej że albo nie doczytaliśmy instrukcji albo tego brakuje, że punkty z cechy mozna wykorzystać raz na rundę. teraz wszystko jasne.

Odnośnie Akcji dodatkowej chodziło mi o to czy można wykorzystac i kartę Akcja Dodatkowa i Akcję Dodatkowo z arkusza podpowiedzi (my gramy albo to albo karta)?

Odnośnie rozgrywki zasady jak widac były nieprawidłowe ale zakończyło się remisem 2/4 :)
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Alternatywy 4

Post autor: robertos »

hmmm a w jakim składzie ról?
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Alternatywy 4

Post autor: rzaba »

poda ktos linka do nowej/poprawionej instrukcji?

dzieki
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Alternatywy 4

Post autor: mig »

Bardzo fajna gra. Nie spodziewałem się niczego dobrego - taka wrodzona obawa przed grami na licencji. Opinii i recenzji zbyt dużo też nie było. Tymczasem gra jest całkiem niezła. Bardzo dużo negatywnej interakcji, sporo humoru i klimatu. Bawiliśmy się rewelacyjnie (5 osób), a żaden z nas serialu nie widział.

Dwie uwagi - instrukcja jest napisana tragicznie. Aż się prosi, żeby np. były w niej opisane akcje poszczególnych lokacji. Wątpliwości podczas gry mieliśmy mnóstwo (i mamy nadal - poukładam to sobie i wrzucę pytania do działu z zasadami). Duża ilość róznych mechanizmów (cechy, zdolności specjalne, akcje lokacji, prace społeczne stworzyła spory miszmasz - urozmaiciło to bardzo grę, ale trudniej to wszystko ogarnąć.
Poza tym mieliśmy wrażenie, że pewne lokacje są znacznie mniej atrakcyjne od innych. Być może to brak doświadczenia i pewnych zależności i taktyk nie dostrzegaliśmy ale np. do mieszkań lokatorów trafialiśmy 5-6 razy rzadziej niż np. do gospodarza czy klubu lokatorskiego itd.

Zagrać na pewno warto.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Alternatywy 4

Post autor: robertos »

:) tak jak w serialu.. zawiłości serialu i relacji między lokatorami tak w grze, chcieliśmy z humorem oddać tą negatywną interakcję.
A co do instrukcji..
Cóż skoro było sporo zastrzeżeń do jej przejrzystości.. to teraz postanowiliśmy skorzystać z zawodowcy. Za kilka dni wznawiamy Alternatywy 4 z na nowo napisaną intrukcją. Tu wsparł nas Piotr Jasik :)
niezwłocznie ją zamieścimy za kilka dni :)
Zasady gry oczywiście nie uległy zmianie ;)
ODPOWIEDZ