Carcassonne Kupcy i... - jaki kolejny dodatek?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
sarkon
Posty: 86
Rejestracja: 17 wrz 2010, 15:47

Carcassonne Kupcy i... - jaki kolejny dodatek?

Post autor: sarkon »

Witam serdecznie,

po zakupie podstawki carcassonne, postanowiłem, że kupię dodatek Kupcy i Budowniczowie. Jednym słowem strzał w dziesiątkę.
Zastanawiam się, że nad kolejnym dodatkiem, który, że tak powiem nie spierdzieli mi gry. Potrzebuję coś prostego co dorzuci możliwość prostego podbicia punktacji, bez głębszej matematyki i rozkminki:) Czy taki dodatek jest?

Jak do tej pory myślałem o Karczmach i Katedrach. Jakieś sugestie?

Tak jak napisałem, nie chcę przegiąć w którąś stronę. Fajnie aby gra nadal była klarowna, a nie aby jej wynik wynikał z długi matematycznych obliczeń gdzie odejmuję przy dodatku Kupcy i Budowniczowie a gdzie dodaję punkty w przypadku innego dodatku.


za wszelkie sugestie serdecznie dziękuję.
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Carcassonne Kupcy i... - jaki kolejny dodatek?

Post autor: hsiale »

Zdecydowanie Karczmy i Katedry. Oraz Świta (malutki dodatek bez płytek, tylko plastikowe przezroczyste pionki). Taki zestaw to dla mnie najlepsze proste Carcassonne na nie za długą grę.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Carcassonne Kupcy i... - jaki kolejny dodatek?

Post autor: Furia »

Tez polecam Karczmy. Sama mam big boxa ale glownie gram z tymi dwoma dodatkami. Na pewno nie kupuj zadnych malych dodatkow typu depesze, czarownice itd.
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Carcassonne Kupcy i... - jaki kolejny dodatek?

Post autor: watman »

dokladnie tak, jak mowia poprzednicy - podstawka, karczmy i katedry, kupcy i budowniczowie - to jest idealny zestaw na dosc szybka gre... z malych dodatkow ja za konieczny uwazam 'rzeka' (obojetnie ktora, choc I wydaje sie byc o oczko lepsza) i w sumie wszystkie inne 'stare' male dodatki (choc 'hrabia' troche miesza w zasadach) - z kolejnych nam najbardziej spasowal 'opactwa i burmistrzowie' pod warunkiem, ze nie bedzie sie gralo stodolami (do spokojnej gry) lub 'smok i ksiezniczka' jesli chcesz troche nerwowki i negatysnej interakcji. 'wieza' to juz zmiana calej gry w sieczke, a 'grodow, mostow i bazarow' i malych dodatkow od 'swity' juz nawet nie kupowalismy... aha - 'katapulty' i 'kola fortuny' tez nie ;)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Svartisen
Posty: 176
Rejestracja: 09 wrz 2013, 19:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Carcassonne Kupcy i... - jaki kolejny dodatek?

Post autor: Svartisen »

Najlepszy zestaw Carcassonne ever:

- podstawka
- Karczmy i Katedry
- Kupcy i Budowniczowie
- Świta
- Do rozważenia: Promy, Mag i Wiedźma, Oblężenie (= Katarzy), Carcassonne Mini Expansion, Opactwa i Burmistrzowie
Ashes to ashes, dice to dice...
Picek
Posty: 182
Rejestracja: 14 maja 2013, 10:46

Re: Carcassonne Kupcy i... - jaki kolejny dodatek?

Post autor: Picek »

Co do tego, zeby nie zepsuć gry dodatkowymi zasadami - zawsze można grać używając tylko płytek z dodatku a nie używając mechaniki (nie tyczy się to dodatku z maszynami latającymi, bo tam niektóre płytki to by były "czyste łąki" :) )
7% zniżki w 3trolle - chętnie się podzielę, jak ktoś chce :)
Svartisen
Posty: 176
Rejestracja: 09 wrz 2013, 19:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Carcassonne Kupcy i... - jaki kolejny dodatek?

Post autor: Svartisen »

Picek pisze:Co do tego, zeby nie zepsuć gry dodatkowymi zasadami - zawsze można grać używając tylko płytek z dodatku a nie używając mechaniki (nie tyczy się to dodatku z maszynami latającymi, bo tam niektóre płytki to by były "czyste łąki" :) )
Akurat czyste łąki często się przydają.
Ashes to ashes, dice to dice...
sarkon
Posty: 86
Rejestracja: 17 wrz 2010, 15:47

Re: Carcassonne Kupcy i... - jaki kolejny dodatek?

Post autor: sarkon »

Drodzy Państwo dziękuję serdecznie za sugestie. Przed sekundą zakupiłem Karczmy i Katedry:)

pozdrawiam serdecznie!
Bloody_
Posty: 3
Rejestracja: 07 gru 2013, 13:48

Re: Carcassonne Kupcy i... - jaki kolejny dodatek?

Post autor: Bloody_ »

Hej! Zamierzam kupić zestaw: podstawkę, karczmy i katedry, kupcy i budowniczowie. Zastanawiam się nad dodatkiem "Świta". Jak rozumiem dodatek "karczmy i katedry" zawiera już 6 dużych pionków świty. Kupując dodatkowo dodatek "świta" mamy wówczas po dwa pionki świty dla każdego gracza które działają identycznie?
Pozdr
Svartisen pisze:Najlepszy zestaw Carcassonne ever:

- podstawka
- Karczmy i Katedry
- Kupcy i Budowniczowie
- Świta
- Do rozważenia: Promy, Mag i Wiedźma, Oblężenie (= Katarzy), Carcassonne Mini Expansion, Opactwa i Burmistrzowie
Svartisen
Posty: 176
Rejestracja: 09 wrz 2013, 19:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Carcassonne Kupcy i... - jaki kolejny dodatek?

Post autor: Svartisen »

Bloody_ pisze:Hej! Zamierzam kupić zestaw: podstawkę, karczmy i katedry, kupcy i budowniczowie. Zastanawiam się nad dodatkiem "Świta". Jak rozumiem dodatek "karczmy i katedry" zawiera już 6 dużych pionków świty. Kupując dodatkowo dodatek "świta" mamy wówczas po dwa pionki świty dla każdego gracza które działają identycznie?
Pozdr
Hej,

Obydwie figury działają inaczej. W Karczmach i katedrach masz drewnianego megameepla (2x większego ludka, który liczy sie jak 2 zwykłe po położeniu na płytce i pomaga rozstrzygnąć spór o własnośc miasta czy łaki na Twoją korzyść). Świta to zestaw 6 akrylowych meepli, które działają jak cień - kładąc zwykłego meepla na kafelek, możesz jednoczesnie dołożyć przezroczystego na innej strukturze na tej samej płytce. Dzięki temu możesz postawić 2 meeple naraz.
Ashes to ashes, dice to dice...
Bloody_
Posty: 3
Rejestracja: 07 gru 2013, 13:48

Re: Carcassonne Kupcy i... - jaki kolejny dodatek?

Post autor: Bloody_ »

Super, dzięki za konkrety.
Pozdro!
ODPOWIEDZ