Wsiąść do pociągu: Europa / Osadnicy - która lepsza na dwoch

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Maceqq
Posty: 68
Rejestracja: 08 paź 2013, 19:43

Wsiąść do pociągu: Europa / Osadnicy - która lepsza na dwoch

Post autor: Maceqq »

Witam,

na 100% kupię jedną z tych gier. Pytanie tylko, która gra sprawdzi się TEŻ na dwie osoby. Wiem, że do jednej i drugiej będę musiał grać wg homerules'ów bo w TTR w 2 osoby za mało interakcji, a Osadnicy nawet nie mają nawet opcji na 2( i pytanie właśnie dotyczy gry w 2 wg homerules'ów ). Dodatkowo czy na 3 graczy lepsi są Osadnicy czy TTR?
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1385
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 192 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa / Osadnicy - która lepsza na d

Post autor: Brylantino »

Po co wybierać akurat jedną z tych dwóch, skoro jest masa tytułów 100 razy lepszych na dwóch graczy?
Maceqq
Posty: 68
Rejestracja: 08 paź 2013, 19:43

Re: Wsiąść do pociągu: Europa / Osadnicy - która lepsza na d

Post autor: Maceqq »

Właśnie dlatego napisałem TEŻ :) Kupuję grę dla 3-4-5 graczy i już zdecydowałem, że będą to Osadnicy/TTR. Pytanie jest dodatkowe co będzie fajniejsze na dwie osoby bo jednak w dwójkę też na pewno czasami usiądziemy żeby trochę odpocząć od naszych innych, typowo dwuosobowych gierek :)
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa / Osadnicy - która lepsza na d

Post autor: Pixa »

Zadna z tych gier nie chodzi dobrze na dwie osoby. Na pare chodzi dobrze "Wsiasc do pociagu: Nordic Countries".
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
apfrankowski
Posty: 163
Rejestracja: 17 lut 2012, 12:05
Lokalizacja: Lublin

Re: Wsiąść do pociągu: Europa / Osadnicy - która lepsza na d

Post autor: apfrankowski »

Moim zdaniem - którą kupisz będzie dobrze. Ja osobiście nie lubię Osadników, bo wykorzystują kości w sposób, którego ja nie lubię :)
W TTR można grać w 2 osoby, nawet w podstawową Europę i wcale nie będzie brakowało interakcji. Z drugiej strony moi znajomi zagrywają się w Osadników w 2 osoby (wg normalnych zasad) i twierdzą, że spokojnie można grać. A dodatkowo jeszcze - do obu "systemów" są dodatki, które poprawiają, czy wręcz umożliwiają grę na 2 osoby, jak np. Kupcy i Barbarzyńcy dla Osadników.
Ostatnia rzecz, dla mnie dość ważna. TTR ma znacznie lepszą jakość wykonania. Co prawda w obu grach jest teraz plastik zamiast drewna, ale jakość kart i planszy TTR zostawia daleko z tyłu małe, liche karty Osadników i cieniutkie hexy planszy.
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Wsiąść do pociągu: Europa / Osadnicy - która lepsza na d

Post autor: Jelithe »

apfrankowski pisze:Moim zdaniem - którą kupisz będzie dobrze. Ja osobiście nie lubię Osadników, bo wykorzystują kości w sposób, którego ja nie lubię :)
W TTR można grać w 2 osoby, nawet w podstawową Europę i wcale nie będzie brakowało interakcji. Z drugiej strony moi znajomi zagrywają się w Osadników w 2 osoby (wg normalnych zasad) i twierdzą, że spokojnie można grać. A dodatkowo jeszcze - do obu "systemów" są dodatki, które poprawiają, czy wręcz umożliwiają grę na 2 osoby, jak np. Kupcy i Barbarzyńcy dla Osadników.
Ostatnia rzecz, dla mnie dość ważna. TTR ma znacznie lepszą jakość wykonania. Co prawda w obu grach jest teraz plastik zamiast drewna, ale jakość kart i planszy TTR zostawia daleko z tyłu małe, liche karty Osadników i cieniutkie hexy planszy.
Kurczę, z której strony heksy Osadników są cieniutkie?? :shock: Mam ich od kilku lat (wersję plastikową), są bardzo intensywnie eksploatowanie przez rodzinę (grają głównie w to) i nie widać na nich śladów większego zużycia, a heksy są imo standardowej grubości, a posiadam kilka gier z heksami i te z Osadników niczym się nie wyróżniają. Co do kart to się nie wypowiadam, bo jak maniak wszystko koszulkuję :-P

Jeśli zaś idzie o wybór, to na dwie osoby chyba obie te gry Was znudzą :-) Ale jak już wybierać to prędzej obstawiałabym TTR, bo w tym przynajmniej każdy będzie sobie mógł budować swoje połączenia według wylosowanych biletów,a w Osadnikach pozostanie tylko rzucanie kośćmi i liczenie, że druga osoba zechce się z nami wymienić na jakiś surowiec. Jednak jeśli jednak planujecie częściej grać na więcej osób, to wzięłabym Osadników, bo mają większą interakcję i szybciej wciągają ludzi do gry :-)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Wsiąść do pociągu: Europa / Osadnicy - która lepsza na d

Post autor: mat_eyo »

Jeśli wybór dotyczy tylko tych dwóch, to oczywiście na dwie osoby lepsze będzie WdP (jednak też nie będzie idealne). Jeśli jest to gra na sam początek, to wydaje mi się, że Osadnicy będą fajniejsi (więcej się dzieje, są negocjacje, wymiany, budowa, blokowanie itd) jednak gra ta na dwójkę to nieporozumienie, chodzi jeszcze gorzej niż Wsiąść do Pociągu (które na dwójkę graczy też jest średnie, przy większej liczbie graczy pokazują potencjał).
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wsiąść do pociągu: Europa / Osadnicy - która lepsza na d

Post autor: godpuppet »

Na dwóch graczy w Osadnikach odpada cały handel. Jest wariant 2-osobowy, ale bez rewelacji.

Wsiąść do Pociągu lepiej działa na 2 osoby, tylko że emocji mało, bo plansza duża i można się przez pół gry nie spotkać.

Jakbym miał z tych 2 wybierać - wolałbym Wsiąść do Pociągu. Od obu z prostszych gier wolę np. Epokę Kamienia, która dobrze chodzi na 2,3 i 4 osoby.
All work and no play makes Jack a dull boy!
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa / Osadnicy - która lepsza na d

Post autor: gafik »

+1
Epoka Kamienia bije na głowę Osadników i WdP.

WdP lepsze od Osadników.

Kup Puerto Rico :P
apfrankowski
Posty: 163
Rejestracja: 17 lut 2012, 12:05
Lokalizacja: Lublin

Re: Wsiąść do pociągu: Europa / Osadnicy - która lepsza na d

Post autor: apfrankowski »

Jelithe pisze: Kurczę, z której strony heksy Osadników są cieniutkie?? :shock: Mam ich od kilku lat (wersję plastikową), są bardzo intensywnie eksploatowanie przez rodzinę (grają głównie w to) i nie widać na nich śladów większego zużycia, a heksy są imo standardowej grubości, a posiadam kilka gier z heksami i te z Osadników niczym się nie wyróżniają. Co do kart to się nie wypowiadam, bo jak maniak wszystko koszulkuję :-P
Hmm, może ta moja niechęć do ich kościanej losowości tak wpłynęła na ocenę :) Fakt, że nie lądują zbyt często na stole, jednakże zestawienie wykonania obu tych gier nie przemawia raczej za Osadnikami.

W temacie: +1 dla Epoki Kamienia :)
Maceqq
Posty: 68
Rejestracja: 08 paź 2013, 19:43

Re: Wsiąść do pociągu: Europa / Osadnicy - która lepsza na d

Post autor: Maceqq »

gafik - ale trafiłeś, akurat przy świątecznych zakupach jako drugą grę wziąłem Puerto Rico :)

Zdecydowałem się na na TTR....ale akurat skończyły się sztuki na 3trollach więc wziąłem Osadników ;) Stwierdziłem, że mam i tak b. dużo gier na 2 graczy ( albo dobrze działających na 2 graczy ), że jakoś przeżyje brak możliwości gry w dwójkę. Nawet jeśli gra wyjątkowo mi/dziewczynie się spodoba to najwyżej kupię dodatek umożliwiający grę na 2 osoby..

Jeśli chodzi o Epokę Kamienia, to nie umiem tego wytłumaczyć, ale coś mi się w tej grze nie podoba. Nigdy jej nie widziałem, oglądałem tylko jakieś recenzje na necie i widziałem planszę i coś mi w niej nie podeszło. Ale pogram sobie trochę przez internet i może zmienię zdanie :)

Dzięki za podpowiedzi
ODPOWIEDZ